Přejít na obsah

Náměty na technologické inovace


Doporučené příspěvky

Založil jsem toto fórum proto, protože bych zde chtěl soustředit své odpovědi na různé nápady z fóra.

 

Pro ty z Vás, kteří nás chtějí inspirovat k zavedení některých nových nebo naopak klasických technologických postupů, zde bude jednoznačně definované vlákno. Budu potešen, když budete přicházet nejen s nápady, které byste na našich hodinkách rádi viděli, ale i s náměty na jejich realizaci.

 

Tak a teď ke dvěma nápadům, které tu zazněly:

 

Bavili jsme se tu o smaltování. K mému potěšení jsem dostal i tip na smaltovnu, ve které bylo možné naši problematiku projednat. A jaký je výsledek? Zatím nulový. Zjistilo se, že smalt v jeho klasické podobě lze realizovat jen na silnější materiál než jsou číselníky a také na materiál jiného složení. Kromě toho se ukázalo, že přesnost takové smaltované grafiky je velmi nedostatečná pro naše účely. Na číselníky se musí použít jiný druh smaltu - jakýsi zlatnický smalt.

 

Co z toho plyne? Otázka! :) Víte někdo o nějakém schopném zlatníkovi - klenotníkovi, který by byl schopen tento druh technologie zvládnout?

 

Další nápad směřoval k využití technologie nanášení dekorativní fólie (např. s karbonovým dezénem). Tady jsou výsledky o něco leší. Realizovat to patrně půjde, a tak jsem nechal udělat nějaké zkoušky, s jejichž výsledkem Vás pak seznámím. Zatím se zdá, že jediný zádrhel je v tom, že síla číselníku naroste na cca dvojnásobek. Pokud by to znamenalo jinak odfrézovaná pouzdra, byl by to v tom okamžiku docela drahý špás. Jinak je technologie docela dostupná.

 

Co se týče mě osobně, tak z takovéhoto povlakování číselníku moc urvaný nejsem. Trošku to odporuje naší filozofii přiznaných materiálů (karbon na tom nebude, ani by tam být nemohl a krom toho všeho, ani by tam neměl žádný praktický smysl). Pokud bych to viděl nějak použitelně, pak pro motorkářské hodinky Rider.

 

Nějaké další nápady?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 174
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Se školou v Turnově máme docela čilé kontakty, protože tam dokonce jeden z našich hodinářů externě učí.:)

 

Barvu v Tatrovce můžu zkusit až příští pátek kdy jedu do těch končin. To mi připomíná, kdo je z Ostravska a má chuť se sejít, ať se mi ozve. Udělám si na něj čas. Nebo že bychom udělali v Ostravě besedu?:)

 

Na korunkách se pracovat určitě bude, ale ne asi až tak radikálně jak o tom píše Radimk. Spíše půjde o designérské změny než o nějaké dramatické změny konstrukce.

 

Saténový povrch? Otázka jak to udělat, aby to mělo stejnou barvu v celé struktuře materiálu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No i když jsem vyškolený kovák, tak o železe po těch letech mimo obor vím, že je studené a těžké. Ale Takzvaný "česaný " satén by neměl být až tak nedostupný, zřejmě to chce polaborovat s typem ( druhem) nerezu.. si myslím já

Výhoda tohoto povrchu je, že "schová" nějaký ten škrábaneček

A ta korunka je opravdu konstrukční změna??? Já uvažoval ji jen ,třeba i částečně, zapustit..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Barvu v Tatrovce můžu zkusit až příští pátek kdy jedu do těch končin. To mi připomíná, kdo je z Ostravska a má chuť se sejít, ať se mi ozve. Udělám si na něj čas. Nebo že bychom udělali v Ostravě besedu?:)

To neni vubec spatny napad! Ja mam sice cestu do OV naplanovanou uz na konec tohoto tydne, ale rad si ji posunu! Mate presnejsi predstavu kdy asi pojedete kolem? Urcte se najde i nekdo Dalsi..ostravaku je tu dost.

 

Muzu vam pri te prilezitosti dat i primky, co jsem nasbiral, at to neposilam postou? ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky jsem z Ostravy a rád bych se zúčastnil. Co se týče inovací co takhle porcelánový číselník u nějakých společenských hodinek? Myslím, že to některé značky kdysi dělaly, ale dnes nevím a výroba porcelánu v čechách by snad taky nějaká ještě zbyla.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prime, já jsem také obtelefonoval pár smaltoven, když jsem nepochodil, tak jsem to sem ani netahal. Cesta bude asi email. Už jsem dal úkol známému keramikovi, aby se v tomto prostředí poptal. Kdysi jsem cosi řešil v knoflíkárně v Žirovnici, kde se pracovalo s perletí. Viděl jsem z čeho včeho se terčíky knoflíků všech velikostí dělají. Tedy kromě perleti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky to není moje hobby ale asi tak. Třídy ocelí, kterým se slangově říká nerez je několik, mám ten dojem že začínají podle normy ČSN číslem 17 a dál jsou další 3 čísla, která značí obsah legovacích prvků. Tzn. stačí pozměnit obsah některých prvků a je na světě jiná třída.

A tady právě zkusit vybrat tu, která má ideální vlastnosti pro danou povrchovku. Laicky-jsou nerezy měkké, tvrdé, svařitelné, nesvařitelné.... lehce třískově obrobitelné, nebo těžce obrobitelné, chirurgické oceli apod.

A určitě existuje i ocel, která má v celém průřezu lomu nebo řezu konzistentní strukturu, nebo naopak ta, která na obrobené ploše zašedne...

Tolik řečí o kusu železa...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale prd zábavnější. Akorát se tam dají snadněj vydělat tintilivintili. A pak se ti tu můžem vykládat co si zkoupíme za ty vydřený korunáčky.

V kovo průmyslu jsou nádherný technologie, velké možnosti vzdělávání a všeho, ale zaplatit to nikdo nechce! Podívejte se na VŠ- kdo se nikde jinde neupíchne jde na strojárnu, tam vezmou všechno.

V těžké výrobě pak ale zůstanou fandové nebo blázni. Moc těžko vydělané penízky...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prime ozval se mi ten známý keramik, že kontaktuje někoho, kdo dělá email. Pokud řekne, že by to uměl i na ciferník, HNED mu dám kontakt. S těmi knoflíkáři jsem to myslel tak, že je jedno, zda z toho terčíku /asi se to tak nejmenuje/ se udělá knoflík, nebo ciferník. Už někdo zkusil ciferníky brinýrovat? Je to matný, tmavý, dá se to tónovat, nebude to drahé a při brinýtování by se kovové destičky - terčíky, nekroutily. Stroj na to natiskne indexy, čísla, posadí se to tam, kam to patří a hurá do světa. Metalurgové to buď rozvinou, nebo řeknou, že jsem blb. To je život. Jo a ještě něco - v jistém úseku mého dlouhého života jsem se chodil dívat na nožíře / ne že by se mi líbil, na jeho výrobky/. Někteří pracovali s různě překládanou, plátovanou ocelí a výsledek byl damast. To by byla paráda z takto zpracované oceli udělat pouzdra na hodinky. Ani cigi by proti tomu nic neměl. Tedy za předpokladu, že by to byla česká ocel, a česky popsaná :-)).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, musím říct, že damašek by byl zajímavý materiál. Nabízí nejen obrovské množství vzorů vlastní struktury, ale není tak drahý jak se v Čechách obecně traduje. Je li nakupován napž ze Švédska jsou jeho ceny zlomkem cen českých. Navíc dnešní moderní damascénské ocele se již nedělají tím klasickým "přehýbáním" , ale jde vlastně o "práškovou" metalurgii, tzn. že na rozdíl od původních damašků je struktura materiálu stejná v celém průřezu. Původní damašek vlastně znamenal střídání tvrdé a houževnaté vrstvy a tak by asi na hodinky nebyl nejlepší. Navíc ty krásné názvy. můžete si například koupit damašek jehož struktura vytváří na povrchu "oči" a tak se jmenuje "Odinovo oko" a pod. :) http://www.damasteel.biz/images/AND_D_92_stor.jpg http://www.damasteel.biz/images/Patterncoi...ining2_stor.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To gandalf když se do hodinek dostane vlhkost brinýr by začal reznout. To je ochrana na parádu a ta potřebuje udržovat. Viz zbraně To prim co katoforéza? To je nanášení slabé vrstvy barvy elekrickým proudem ve vodní lázni. Pro Bolesla to dělal Karsit Jaroměř. Drží to jak čert.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...