Přejít na obsah

Náměty na technologické inovace


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 174
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

To jsou zajímavé technologie, ale asi bych potřeboval trochu více vysvětlit problematiku. Chápu to tak, že to brinýrování je způsob zpracování ocele, na jehož konci je materiál, kterému říkáte damašek? Přiznám se, že jsem měl dodneška představu, že se jednalo o druh hedvábí. Musím bez mučení přiznat, že v tomto se absolutně nevyznám.

 

Katoforéza dle mého soudu nic neřeší.

 

Pouzdra z brinýrovaného kovu mě zajímají. U ocele asi bude problém s chemickou stálostí (reznutím), ale mohlo by to být zajímavý způsob, jak zatraktivnit zlaté a platinové hodinky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Brinýrování je v podstatě černění oceli, má poměrně krátkodobou odolnost proti oxidaci - reznutí.

Damašek, neboli damascénská ocel je způsob výroby polotovaru vykováním plátu oceli měkké tvrdé, jejich vzájemným prokováním a přelozěním vznikne různá struktura polotovaru. Některé prameny udávájí počet vrstev až 300 na jeden milimetr tloušťky polotovaru. U nožů z této ocele se po vybroušení provede leptání kyselinou - výsledkem je kresba kovu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já si přesto myslím, že brinýrovaný ciferník by uvnitř hodinek nevlhnul. Pouzdra z damaškové oceli by byla vyjímečná, nerezavějící. Nevím o nikom, kdo by toto v hodinařině dělal. Pokud si pamatuji, toto bylo velké metalurgické tajemství. Myslím historicky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mě se dostala vlhkost do hodinek loni. Brinýr nejde opravit. Jsou sice vodičky jako Tetra Gun, ale není to ono. Dělal jsem u firmy kde se černilo, používal se do lázní Brynegal,což je kyanid. Taková zajímavost, některá ocel,záleželo na chemickém složení nešla načernit ale chytala krásný červenohnědý nádech.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Problém je ten, že by se zřejmě nemělo ustoupit od nerezu. A pak se ztrácí význam damascénské oceli. Standartně se plátuje, jak už tu někdo psal tvrdá, měkká... a to pak při kalení dělá právě ty obrazce- každý typ oceli se při kalení jinak zabarví. Ale kalit hodinkové pouzdro... kdo by to pak -už zakalené obráběl?? mám ten dojem, že pouzdra se vyrábí klasickým třískovým obráběním s nějakým finišem- brus, nebo leštění a pod.

Nerezový damascén zatím nikdo nezkoušel, ptal jsem se na to nožířů. Ale je jakt že neví proč. Jestli je to nenepadlo, nebo to nejde..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak předem chci poděkovat technologickým tahounům tohoto fóra za tuto diskuzi. Přiznám se, že nápad s damascénskou ocelí mě zaujal. Už proto, že to nikdo nedělá, a také proto, že to má takové krásně znějící názvy.:)

 

K této problematice mám už jen jediný dotaz: Ví někdo z Vás o nějakém konkrétní dodavateli tohoto druhu ocele? Já jen, abych to složitě nehledal a pak jste mi neřekli, že se stačilo zeptat.:)

 

Při dalším opracovávání damascénské oceli možná mohou vzniknout problémy se štěpem třísek, případně s vibracemi frézy, ale myslím, že by to za pokus stálo. Konec konců, to jsou zajímavé výzvy, a ty rád přijímám. Už mne i napadá, jak si s tím dál poradit.:)

 

K tomu brinýrování. Riskuji, že se tu znemožním, ale přesto mi stále není jasné, jakým způsobem se to vlastně povlakuje. Je jasné, že ať tak či onak, nepůjde brinýrování použít na pouzdra. Nejde ani tak o odolnost proti vlhkosti, ale o princip. Když s hodinkami někde nešetrně třísknu, vykoukne na mě z pod slavného brinýrovaného povrchu zářivá nerez v plné své struktuře. To je důvod, proč ostatně neděláme pokovování ani nitridaci.

 

Přesto všechno mě zajímá, jakým způsobem se vlastně povrch upravuje. Jde o nějakou formu povrchového kalení nebo je to proces na galvanickém principu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, nerad bych vám kazil iluzi, ale damašská ocel podléhá korozi. Nezaměňovat damašek a nerez, na výrobu pouzder tedy nic moc. To je asi také důvod, proč jí hodináři nepoužívají. Ale učitě by se mi z ní líbil ciferník, bez čísel a bez popisek, úplně nahatý. Ale to jen snění, předpokládám, že výroba by představovala značnou technologickou zátěž a aniž bych podceňoval firmu Prim, nemyslím, že by to bylo v jejich možnostech. Škoda, že se damašek nedá dělat jako válcovaný plech :-D, to by ciferníky stačilo jenom vyrazit ;-)

 

PRIM: Pouzdra z damašku asi opravdu nepůjdou. Radimk má pravdu, musí se to kovat. A tam pak nastává problém čím to obrábět. Dokáži si lehce představit vykovaný kus tyčovivy, ale co pak dál? Dát to do soustruhu a obrábět ručně? NCéčko by s tím mělo problém, rychle se budou tupit nože. No a když to bude hotové, tak to zrezne :-( To není nůž, který si lehce přeleštím. I nože se s tím už dneska dělají jenom na parádu, praktický význam damašek už dávno ztratil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to s tím damaškem, myslím ten individuální efekt, nemohu se bohužel nijak vyjadřovat k jeho vlastnostem, mi přijde nádherný, zejména na velkých hladkých plochách, jako třeba soudková pouzdra. Jedno, jak popsaný, nejlépe ale nějakou nečitelnou mýtickou abecedou. :)

 

ale když to rezne, je to asi v tahu. Škoda.

Dnes se dělají hlavně nerezové damašky. zaměňujete tady "historický damašek" který byl odpovědí na poptávku po materiálu který měl být dostatečně pružný a současně ostří mělo mít dostatečnou tvrdost. Potom skutečně šlo o to, že se střídaly (bez aritmetické pravidelnosti) tvrdá a houževnatá vrstva. V současnosti se u damascénské oceli jedná především o estetiku. Např.v nožířství jde ryze o módní záležitost. Dnešní damašek již proto nemusí mít ty vlastnosti toho historického. Dnešní moderní ocele používané nanože jako je třeba ATS 34 mají vlastnosti kterým se dávné kudličky, byť damaškové, nevyrovnají. Damašek se tak dnes dělá nerezový, jeho ceny jsou srovnatelné jako ceny jiných materiálu ze kterých se dělají čepele nožů. Při obrábění by neměl být problém, dělají se z toho šperky, velmi přesně opracované čepele...

 

To Prim: klidně na naší zchůzku přinesu pár damaškových nožíků, někde pod postelí jich pár vyhrabu :-) Vtip je v tom, že damašek se dá vyleštit tak, že nikdo nepozná, že je to damašek.. tzn. že některé části mohou mít, jak nožíři říkají "miror finish" a jiné mohou ukazovat , pro damšek typickou, strukturu.... viz.: http://www.damasteel.biz/images/gall_Mitzu...zutani_stor.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Damasteel - je nerezový damašek vyráběný stejnojmennou švédskou firmou metodou práškové metalurgie. Při ní je tekutý kov rozprášen tryskou a ochlazen do pevného stavu. Vzniklý prášek se pak lisuje za vysoké teploty do homogenního bloku. Získaný materiál má některé lepší vlastnosti než materiál o stejném složení získaný konvenční metodou, navíc je takto možno dosáhnout i složení klasickým způsobem nedosažitelného. Ocel Damasteel se vyrábí tak, že při násypu prášku před lisováním se střídavě vrství prášky ze dvou nerezových ocelí - RWL-34 (odpovídá složením nožířské oceli ATS-34 s přídavkem 0,2% vanadu) a PMC-27 (odpovídá nožířské oceli 12-C-27). Blok získaný slisováním se pak zpracovává do různých vzorů, jak bylo uvedeno výše. Damasteel je materiál s vzhledem shodným s jednoduššími pravými damašky, velmi dobrými mechanickými vlastnostmi a výhodou korozivzdornosti.

 

http://www.knife.cz/technika/damascen.asp

 

Najprv naštudovať, potom diskutovať :) .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to cigi: No, nechci se hádat, ale časopis Zbraně a střelivo v ČR snad nevycházel, časopis Zbraně a Náboje http://www.rf-hobby.cz/zbranenaboje/index.php vychází od asi roku 2000. Psal jsem do něj do poloviny loňského roku. Pak mně to přestalo bavit. :) vycházela a vychází také Střelecké revue, Střelecký magazín, V několika číslech vyšel časopis Nože a nástroje... Ve Zbraních a Nábojích jsem psal naprostou většinu článků a testů o nožích a telskopických obušcích a sebeobraně. několikrát o výcviku izraelských jednotek. A byly to kecy :D :D:D Já to vím, když jsem to psal :D:D:D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...