Přejít na obsah

Jak leštit hodinky?


Jeremy

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 90
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Návštěvník enrico156

Za mě jsou hadříky Cape Cod na vlásečnice a podobné prkotiny úplně super, jen je třeba v leštění vytrvat a nevys...se na to po 5 minutách a jet opravdu pečlivě a s hlavně s láskou a vidinou nových leštěnek :clap:

Větší záležitosti jsou už na pana doktora. Já strávil dva večery na Coltech z roku 2008, které evidentně nikdo předemnou nijak neleštil a jsou jak nový, tak ať mi tady nikdo nevykládá že něco nejde

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Osobně používám hodinky Rado s "nepoškrábatelnou" hi-tech keramikou už skoro 10 let a po čase se i na této keramice objevila matná místa z ošoupání takže si člověk nevybere pokud chce hodinky používat a ne se na ně jen koukat do vitríny, nemluvě o hodinkách s povrchovou úpravou pokovením nebo PVD kde je opotřebení stejně jako u keramiky neopravitelné pouze výměnou celé části. Hodinky, které se dají leštit (obnovovat) zvládnou za svojí životnost jen několik cyklů obnovení než dojde k viditelnému úbytku materiálu zpravidla 5-8x takže by si člověk vždy měl dobře rozmyslet kdy je rozumné hodinky nechat vyleštit (můžete to odmítnout i u celkové opravy v servisu). Hodně záleží na hloubce a rozsahu opotřebení a říct si jestli už je to nutné, protože jak všichni víme první škrábanec na hodinkách....telefonu, autě..... bolí nejvíce a tak to bude i po vyleštění. Hodinky v profesionálním servisu se leští tak, že se kompletně demontují a z pouzdra se vyjmou všechny "měkké" části jako jsou pryžové nebo silikonové těsnění a sklo aby nedošlo k jejich poškození a následné nefunkčnosti protože při leštění dochází k velkému zahřívání leštěných součástek. Při sestavování musí být části pouzdra i náramku dokonale očištěné, odmaštěné atd. to znamená že po leštění prochází všechny komponenty pouzdra a náramku základním očištěním zpravidla v technickém benzínu, ultrazvukovém čištění a závěrečnému čištění v tlakové páře. Při leštění se také používá spoustu přípravků jako je leštící pasta, několik různých kotoučů, smirkových papírů, gratexových tyčinek, kracích laků a teflonových pásek proto je profesionální leštění tak nákladné a časově náročné. Musí být striktně zachován originální design značky a daného modelu jinak může být problém v jiném značkovém servisu nebo přímo u značky od které jsou hodinky vyrobeny. Z tohoto důvodu musí mít servis informace jaký typ, zrnitost, hrubost přípravku použít na daný typ-model hodinek. Myslím si, že pokud je někdo citlivý na mikroškrábance a leští hodinky doma nějakým tím hadříkem není to nijak škodlivé pro hodinky protože úbytek materiálu tam prakticky žádný není, ovšem u nějaké té malé brusky už bych byl opatrnější a dát si pozor i s hadříkem na lesklé a matné plochy. U leštění v profesionálním servisu by mělo být ještě automatické změření baterie nebo seřízení chodu hodinek a vždy proveden test vodotěsnosti. Tolik asi mé zkušenosti s leštěním hodinek jinak dávám odkaz na nějaké galerie mé práce s hodinkama

 

https://plus.google.com/photos/107807902068482226264/albums/6118792753967851777

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Nenašel jsem to správné vlákno

Nová zkušenost na přeleštění plastového skla a i ostatních jiných skel z plastu

Český výrobek  Sheron - pasta na staré laky a škrábance.  Přímo na plast.

Zkoušel jsem Tempo,  Silichrom - s tím leda tak jako prebrush jelikož je určen na kov a dost hrubý.

Cena cca 135kč a chce to růčo práci,  třeba třikrát.   Velké škrábance to nebere, ale ty mikrovlásečnice naprosto luxusně.

První pomoc než zhánět drahé zahraniční přípravky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já jsem minerální sklo vyleštil zubní pastou, škrábance nezmizeli, ale už to není tak rušivé a jdou vidět pouze pod úhlem.

pro otloukánky dostačující údržba před dalším zářezem..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já jsem minerální sklo vyleštil zubní pastou, škrábance nezmizeli, ale už to není tak rušivé a jdou vidět pouze pod úhlem.

pro otloukánky dostačující údržba před dalším zářezem..

Jojo, mám to stejně. Nic jiného jsem zatím nezkoušel - při větším poškození jsem u kousků, který za to stály, raději sklíčko nechal vyměnit. Nicméně na výše zmíněný Sitol (nebo třeba ten Sheron) určitě taky dojde.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

edit: Na beznou ocistu (treba pot predchoziho majitele) se mi osvedcil takovej ten aku zubni kartacek s rotacni hlavici a cista voda a zase smrlat a sm.dlat do zblbnuti:-) Saponatu a mydlu se vyhybam, jednak jsem takovou spinu zatim nemel a chci mit pocit, ze saponatem nenicim tesneni:-)

 

Saponát může poničit těsnění hodinek?

 

edit: na pot a prach je cape cod skoda, ultrazvukova cisticka, nebo ultrajemny zubni kartacek a bavlna staci...

 

Já myslel, že do ultrazvukové čističky se hodinky dávají pouze rozebrané. Někde jsem četl, že vibrace z čističky by hodinkám nedělaly dobře. jak to tedy je s čitičkami a saponáty?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
Návštěvník LONGINES

Tak já vám s těma Cape Codama nevím- asi bych je tak nehanil... Asi 3 roky jsem s jejich pomocí a s pomocí vysokootáčkové brusky na nehty opatrně leštil kousek po kousku a dokázal níže uvedené. Kdybyste viděli, jak vypadaly před tím- škoda že jsem neudělal foto. Důležitý je systém, jemnost a nic neuspěchat. Jenom mimochodem: pozoroval jsem pečlivě, co to s povrchem dělá a opravdu nic z materiálu nemizí. Mám-li to správně pojmenovat, tak se mnou nenáviděné rygoly spíš uzavíraly. Zkoumal jsem odlesky neleštěných ploch (i za pomoci opravdu silné lupy) a těch už vyleštěných a na materiálu vážně nic nechybělo. Ale už bych asi neopakoval- člověk je 3 roky otrok hodinek. Ale zase na druhou stranu jsem neměl to srdce je tak nechat.

post-22387-0-33566700-1458701309_thumb.jpg

post-22387-0-10970200-1458701455_thumb.jpg

post-22387-0-51118500-1458701665_thumb.jpg

post-22387-0-41004300-1458701754_thumb.jpg

post-22387-0-95401000-1458702420_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám uz dost škrabanců na hodinkach. V hodinařstvi mi doporučili leštici pastu MENZERNA. Ale stoji ta pasta vic než dvoustovku. Máte s ní zkušenosti? Stojí za to? Nebo radsi to zkusit vylestit zubní pastvou, jak to tady bylo psáno?

Taky ti mohli říct kterou -Menzerna má obrovský sortiment brusných past, já znám jen ty lakýrnické na auta. Ve skupině past pro šperkaře mají 10 různých hrubostí, na ty jemné škrábance tedy asi jednu z těch finišovacích - P175 nebo M5, viz tabulka v odkazu https://www.menzerna.com/files/Dokumente/Anwendungen/Schmuck/JewelleryProductoverview_E.pdf Prodává se v balení 1,35Kg (za cca 600,- Kč)takže na takové domácí šmrdlání to vystačí několika generacím. Anebo se ve více lidech domluvit a naporcovat...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky ti mohli říct kterou -Menzerna má obrovský sortiment brusných past, já znám jen ty lakýrnické na auta. Ve skupině past pro šperkaře mají 10 různých hrubostí, na ty jemné škrábance tedy asi jednu z těch finišovacích - P175 nebo M5, viz tabulka v odkazu https://www.menzerna.com/files/Dokumente/Anwendungen/Schmuck/JewelleryProductoverview_E.pdf Prodává se v balení 1,35Kg (za cca 600,- Kč)takže na takové domácí šm.dlání to vystačí několika generacím. Anebo se ve více lidech domluvit a naporcovat...

Děkují za radu. Podivám se na to, ale nejspiš bych mně vyhovovala M5, ale teda 1,35 kg je dost. Toho stači abych tu vyleštil hodinky pro celou Prahu :)

Upraveno uživatelem Vagif
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkují za radu. Podivám se na to, ale nejspiš bych mně vyhovovala M5, ale teda 1,35 kg je dost. Toho stači abych tu vyleštil hodinky pro celou Prahu :)

Právě, kdyby to bylo menší balení tak ti řeknu vezmi obě :D Obě to jsou finišovací pasty a já bych preferovaltu "hrubší" protože právě podle té tabulky není tak suchá - ale jestli to chceš jen na ruční leštění tak je to asi jedno. Já našel jedno moc pěkné video o strojním leštění hodinkových pouzder:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Také jsem se do něčeho pustil.

Kamarád měl značně doj.bané hodinky, které vozí na ryby a požádal mne o lehkou kosmetiku. Odkazoval jsem ho na servis, ale pravil, že to mám udělat já, tak jsem se s třesoucí rukou odhodlal.

 

spona byla fakt tragická:

 

20160628_182225-1.jpg20160628_182238-1.jpg20160628_182254-1.jpg20160628_182308-1.jpg

 

a po :

20160628_191839-1.jpg20160628_191850-1.jpg20160628_191900-1.jpg20160628_191907-1.jpg20160628_191916-1.jpg

 

Ještě to půjde na dočištění do ultrazvuku. To ještě tak nějak šlo, ale do hodinek se mi fakt nechtělo, protože některé rýhy jsou fakt hluboké a ťukance na nožkách brutus ...

20160628_182331-1.jpg20160628_182338-1.jpg20160628_182348-1.jpg20160628_182359-1.jpg

 

Dopadlo to takto, vzhledem k tomu, že jsem hodinky ani lunetu nerozebíral, tak jsem dělal, kam jsem se dostal...

20160628_192030-1.jpg20160628_192053-1.jpg20160628_192058-1.jpg20160628_192142-1.jpg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...