Přejít na obsah


Fotka

* DATEJUST vs. DATE - cesta do minulosti *

Krátké obrázkové vyprávění

 • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
36 odpovědí na toto téma

#1 filo-boxer

filo-boxer

  Ordnung muss sein!

 • Member_50
 • 6 839 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 14.březen.2013 - 13:21

Už něco déle než rok jsem velice spokojeným a šťastným majitelem modelu DATE (reference 115200, uvedena na trh v roce 2007), často neprávem opomíjeného, stojícího ve stínu svého staršího a většího sourozence DATEJUST.

 

Proto jsem se rozhodl sesmolit něco málo o vzniku těchto dvou modelů, jejich vývoji a rozdílech v čase. Za případné nesrovnalosti se předem omlouvám, informace z různých zdrojů se někdy rozcházejí nebo si dokonce protiřečí nebo jsem se prostě spletl. Nemám náladu se zabývat autorskými právy a tak je text prokládán výhradně mými fotografiemi mých hodinek (přírodní, neupravované).

 

Pěknou recenzi modelu 115200 napsal v roce 2011 Sorbus -> KLIK, mou skromnou fotogalerii naleznete zde -> KLIK.

 

Přiložený soubor  IMG_4398.JPG   124,75K   75 Počet stažení

______________________________________________________________________________

 

Rok 1945 byl jedním z mnoha milníků v bohaté historii firmy ROLEX. Právě v tomto, i v jiných ohledech významném roku, byl na trh uveden model 4467 – tzv. ‘‘Jubilee DATEJUST‘‘. První vodotěsné (Oyster), automatické (Perpetual) náramkové hodinky s chronometrickou přesností se zobrazením data (DATEJUST) na světě, které se staly vlajkovou lodí kolekce a svrhly tak z trůnu model Prince, jehož prodej už nějakou dobu pokulhával.

 

Model DATEJUST (od teď DJ) byl vrchol čtyř desetiletí intenzivní práce a evoluce strojku a pouzdra z bezejmenné tuctovky v roce 1905 až po automatický, certifikovaný chronometr ROLEX ve vodotěsném pouzdře.  A protože si Hans (Wilsdorf) nechal všechno pěkně patentovat, získal si ROLEX na dlouhá léta náskok před konkurencí. Ta musela trpělivě čekat, až platnost patentů vyprší.

 

Dnes už tato technická řešení nikoho neohromí, jsou pro nás naprostou samozřejmostí. Ale je třeba si uvědomit, že to byl právě ROLEX, který se v první polovině dvacátého století zasloužil o razantní vývoj a rozšíření těchto řešení. Cesta ke každému z nich byla složitá a trnitá, s mnoha slepými uličkami. Pro více informací doporučuju některou z knih o historii firmy, koukněte do Cyberova knižního vlákna -> KLIK.

 

Přiložený soubor  IMG_4390.JPG   115,17K   71 Počet stažení

 

Zde jen pár, obecně známých, informativních údajů:

 

1910 – Jako první na světě dostává testovaný exemplář náramkových hodinek ROLEX certifikát potvrzující chronometrickou přesnost.
1914 – Britská Kew-Observatory uděluje testovaným hodinkám ROLEX poprvé v historii certifikát třídy A, na tento do té doby dosáhly pouze námořní chronometry.
1926 – První prachotěsné a vodotěsné náramkové hodinky.
1931 – První automatické náramkové hodinky s nátahem na principu 360° rotujícího závaží.
1945 – První náramkové hodinky na světě s ukazatelem data.
 

Nejdříve jedna zajímavost k názvu modelu. Hans Wilsdorf si původně přál jméno Victory, jako oslavu vítězství dobra nad temnou sílou (psal se rok 1945), to si ale neprosadil (!) a ROLEX si registroval jméno Ritedate. Nakonec to ale dopadlo úplně jinak, tak jak to všichni známe – DATEJUST, ovšem s přívlastkem Jubilee, který se v průběhu času zažil a stal jménem kovového náramku modelu DJ.

 

Proč vlastně datum zrovna na pozici 3? Ani to není náhoda, i toto je promyšlené a má praktický význam. Většina lidí nosí hodinky na levé ruce a tak je toto místo na ciferníku první, které vykoukne z pod manžety košile nebo rukávu obecně.

 

Způsob uvedení DJ na trh taky stojí za zmínku. ROLEX si zaplatil celostránkovou reklamu v deníku Tribune de Geneve, kde se čtenáři dozvěděli, že prvních sto kusů DJ bude rozdáno - vylosováno mezi těmi, kteří zašlou vystřižený kupón z reklamy do ROLEXu. No nebylo to od nich hezké? O tom, jakou sběratelskou lahůdkou je to co z těchto sto exemplářů zbylo, se snad ani nemusím zmiňovat. Pokud na ně náhodou někde ve vetešnictví narazíte, neváhejte. Poznáte je podle ruční gravury čísla 001 až 100 mezi nožkama pouzdra a (u většiny z nich) buď rodinného erbu (případně erbu rodného města), nebo rodinného monogramu na dýnku. 

 

Přiložený soubor  IMG_4394.JPG   91,32K   59 Počet stažení

 

Sedm let, tedy až do roku 1952 se DJ vyráběl pouze v 18. karátovém zlatě a byl to jediný model v portfoliu firmy zobrazující datum. ROLEX samozřejmě nechtěl poškodit prestiž a exklusivitu tohoto modelu ale zároveň chtěl rozšířit využití svého patentovaného zobrazení data. Koncem roku 1952 byl zahájen prodej modelu ROLEX Oysterdate v oceli s manuálním nátahem. Tento nebyl certifikovaným chronometrem a zůstal v programu až do pozdních sedmdesátých let.

 

Během let byl DJ kontinuálně technicky vylepšován a doznával různých kosmetických úprav, největší z nich však bylo zavedení Kyklopa v roce 1954. Nápad na zvětšovací lupu dostal Hans Wilsdorf údajně při ranní toaletě, kde prý trávil až dvě hodiny denně, protože zde dostával své nejlepší nápady. Kyklopa vymyslel pro svou milovanou, špatně vidící ženu.

 

O něco později se u DJ objevila “zubatá“ luneta a kolem roku 1957 se DJ začaly vyrábět i v oceli - poté co léta páně 1956 nový model Day-Date převzal roli vlajkové lodi Kolekce. Nyní bylo možné DJ objednat i s koženým řemínkem nebo na Oyster kovovém náramku. A taky to byl rok, kdy uhodila hodina modelu DATE. O 5% menší pouzdro bylo určeno zájemcům s menším zápěstím.

 

Přiložený soubor  IMG_4383.JPG   127,02K   54 Počet stažení

 

V roce 1962 začal ROLEX vyrábět DJ v kombinaci ocel-zlato (Rolesor), tento model se stal jedním z nejprodávanějších v historii firmy a podle mého zdroje i nejkopírovanějším na světě. Na řadu přišlo rychlé nastavení data (1978) a na konci osmdesátých let pak byl model vybaven safírovým sklem místo plastového.

 

A jaký vlastně je/byl rozdíl modelů DATE/DATEJUST v průběhu těch několika desetiletí? To se po celou dobu jejich paralelní existence měnilo, to hlavní však byla a je velikost pouzdra, které je u modelu DATE o dva milimetry menší (DJ II neberu v potaz), tedy 34 mm. Použitý kalibr je aktuálně u obou modelů stejný, tedy 3135.

Srovnáme-li poslední evoluční stupeň obou modelů, najdeme tyto další rozdíly:

 • DATE je k dispozici pouze s ocelovým náramkem OYSTER 19mm, DJ s 20mm OYSTER a JUBILEE v oceli, ocel/zlato, zlato, nebo s koženým řemenem.
 • Výběr ciferníků je u DATE nesrovnatelně menší.
 • DATE je k mání jen v oceli, a sice s hladkou ocelovou lunetou (115200), s jemně vroubkovanou ocelovou lunetou s hodinovými indexy (115210) a také se zubatou lunetou z bílého zlata (115234).  Jemně vroubkovaná s hodinovými indexy není u DJ k dispozici, zato žluté nebo růžové zlato, diamanty…
 • Před zavedením šestičíselných referencí v roce 2007 to ale bylo jinak. Bylo možné koupit také zlaté a Rolesor DATE s následujícími lunetami: rýhovaná zlatá u Rolesoru (15223), zubatá zlatá u celozlatého modelu (15238), zlatá hladká u Rolesoru (15203). Rýhovaná zlatá u DJ nebyla. Do 2007 taky nebyla, oproti DJ, bílá DATE Rolesor verze s rýhovanou lunetou.

Změny, či technická vylepšení byla často nejprve zavedena u DJ a až o několik let později u DATE:

 • Zavedení kalibru 3035: DJ 1977/78, DATE až 1982/83
 • Zavedení kalibru 3135 a Safírového skla: DJ 1988/89, DATE také 1988/89
 • Zavedení nového pouzdra a masivního řemenu: DJ 2003/04, DATE až 2007

Přiložený soubor  IMG_4385.JPG   105,62K   58 Počet stažení

 

Mnohdy je zmiňováno, že DJ disponuje na rozdíl od DATE tzv. ‘‘rychlou změnou data‘‘. Zde je nejprve potřeba si upřesnit terminologii, protože pokud mluvíme o změně data, rozlišujeme u ROLEXu dvě základní funkce, které jsou často míchány dohromady:

 1. Rychle přeskakující/překlápějící se datum
 2. Rychlé (pře)nastavení data

Ad. 1. Datum se přesně o půlnoci během okamžiku překlopí na další pozici. Proto se mu říká ‘‘okamžité překlápění‘‘. Toto funguje u všech moderních kalibrů ROLEX. Existují výjimky - starší kalibry (např. do roku 1983 v dámských modelech používaný kalibr 2035) kde se datový věnec otáčí circa hodnu a půl. Tomuto ROLEX říká ‘‘progresivní překlápění data‘‘.

 

Ad. 2. V roce 1978 ROLEX poprvé zavedl tzv. rychlé nastavení data. Toto umožnuje rychlé a komfortní nastavení data otáčením povytažené korunky bez nutnosti změny času. To se hodí každý druhý měsíc a hlavně v únoru, tedy vždy, když má měsíc méně než 31 dní. Taky pokud hodinky delší dobu stály a je potřeba přeskočit několik týdnů je to velice praktické.

 

Tato funkce rychlého nastavení data nemá nic společného s jedním či druhým modelem ale jen a pouze s použitým kalibrem. To znamená, že existují DJ i DATE s touto ale i bez této funkce. Tak například DJ ref. 1601 z roku 1974 nemá rychlé nastavení data, zato DATE ref. 15000 z roku 1984 ano. Obráceně DJ ref. 16014 z roku 1984 ji má, DATE ref. 1500 z roku 1976 ji nemá. Všechny jmenované ale disponují okamžitým překlápěním data.

Obecně platí (pro DJ i DATE), že čtyřčíselné reference nemají rychlé nastavení data, pěti- a šestičíselné reference ho mají.

U modelů bez rychlého nastavení data lze datum přetáčet i nazpět, zpětným přetočením ruček před půlnoc. To se může někdy hodit, aby si člověk při nastavování nadobro neukroutil ruku.  

Toť vše, děkuji za pozornost.

 

Přiložený soubor  IMG_4382.JPG   159,49K   57 Počet stažení

 

Čerpáno bylo z těchto zdrojů:
Kniha The Best Of Time - Rolex Wirstwatches
Matthias aka Prof. Rolex, www.r-l-x.de (vielen Dank Matthias!!!)
Kniha 100 let ROLEX - děkuji Pepo!!! (Josef01)
Časopisy CHRONOS a UHREN-MAGAZIN
Obecně WWW#2 kulix

kulix

  Chronomagor na R-tou

 • Member_50
 • 1 891 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 14.březen.2013 - 13:42

Supr..Diky..

#3 Frostie

Frostie

  MegaXXLzávislák

 • Member_50
 • 12 972 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:ano
 • Fanoušek značky:Casio, Citizen, Junghans. Cesty, lety, hodinky, radio controlled, solar, DCF 77,5 kHz

Publikováno 14.březen.2013 - 13:44

nádherně zpracovaná osvěta, díky


Proběhlé obchody


#4 Tower Of Power

Tower Of Power

  Kandidát závislosti

 • Member_50
 • 489 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha
 • Fanoušek značky:Muzika-politika-snowboard-hodinky

Publikováno 14.březen.2013 - 16:43

Tohle bych mohl číst celej den:)


What is hip?

Omega Seamaster Aqua Terra, Longines Conquest Chrono, Mido Multifort Pulsometer Chronograph, Seiko SKX009, Fortis B-42 MarinemasterJunghans Mega 1000 Avantgarde, Seiko 5 Sports SNZD75Poljot Aviator B-Uhr


#5 lib

lib

  Megazávislák

 • Member_50
 • 3 583 příspěvků(y)

Publikováno 14.březen.2013 - 19:05

Vyborne! Do ted mi DATE a DJ uplne splyvaly. Nikdy vice! :)

#6 kamilb

kamilb

  Začátečník

 • Member_50
 • 2 372 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno
 • Bydlí:Napajedla
 • Fanoušek značky:beznaděj...

Publikováno 14.březen.2013 - 19:29

Dobře sepsaný.

Moc dík.


kalná sedlina lidského bahna...       


#7 Cyber

Cyber

  Megazávislák

 • Member_50
 • 4 031 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:tak nějak všude

Publikováno 14.březen.2013 - 20:16

Výborná recenze. Díky.


Nepoužívám tapatalk, takže mi z něj nepiště, díky :)


#8 spiderer

spiderer

  KILLER

 • Member_50
 • 9 676 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha

Publikováno 14.březen.2013 - 20:32

Paradni prispevek, diky za rozsireni obzoru ;)
"Jedno strašně starý přísloví říká: Někdy tě posere pták a někdy... no a někdy posereš ty jeho."

BREITLINGEN forever!

breitlingsign.gif

Instagram: https://www.instagram.com/spiderer/

#9 Chosef76

Chosef76

  Megazávislák

 • Member_50
 • 2 580 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Ivančice
 • Fanoušek značky:Rolex

Publikováno 14.březen.2013 - 20:51

Lukáši, děkuji za recenzi. Kdyby mě studium faktů vždycky takhle bavilo.


Woody Allen : "...Některý ženský jsou strašně dětinský… Nedávno mi jedna vlezla do koupelny a potopila všechny moje lodičky…"

 


#10 Radimk

Radimk

  Megazávislák

 • Member_50
 • 4 098 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Zlín

Publikováno 14.březen.2013 - 20:52

Parádní počtení k dokonalým hodinkám. Naprosto do-ko-na-lým.
Toto je asi ten cíl ve stálém hledání. Dál už bych asi neměl kam jít. Strohé a při tom krásně nazdobené, veliké akorát, tradiční tvary, přiměřené propotce, prostě nirvána na 5 písmen.
..i Tvůj čas jednou ukáže stín...

#11 Sorbus

Sorbus

  Kandidát závislosti

 • Member_50
 • 387 příspěvků(y)

Publikováno 14.březen.2013 - 20:58

Velmi přehledný a čtivý text. DATE a DATEJUST jsou jedny z nejelegantnějších a současně nejpraktičtějších modelů náramkových hodinek, jaké znám.
 
A jsem rád, že konkrétně tyto hodinky skončily právě u Tebe. Lepšího majitele si nemohly přát :-)

ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Prim & Grand Seiko


#12 Honza.manta

Honza.manta

  Chronopacient

 • Member_50
 • 17 342 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha

Publikováno 14.březen.2013 - 21:01

:notworthy:  :notworthy: Krásná recenze! Díky za rozšíření obzorů. :thumbsup_anim:


Prim sport automat - a co je víc?
Tajemství úspěchu je slušnost a upřímnost.

Jakmile se jich zbavíte – dosáhnete všeho.

Email: Honza.mantazavináčseznam.cz


 


#13 filo-boxer

filo-boxer

  Ordnung muss sein!

 • Member_50
 • 6 839 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 14.březen.2013 - 21:02

Děkuji všem za pozitivní reakce. Potěší to, protože ač se to nezdá, dát ty informace takhle dohromady dalo docela práci.#14 filo-boxer

filo-boxer

  Ordnung muss sein!

 • Member_50
 • 6 839 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 14.březen.2013 - 21:09

Velmi přehledný a čtivý text. DATE a DATEJUST jsou jedny z nejelegantnějších a současně nejpraktičtějších modelů náramkových hodinek, jaké znám.
 
A jsem rád, že konkrétně tyto hodinky skončily právě u Tebe. Lepšího majitele si nemohly přát :-)

Díky Petře. Ani nevíš, jak jsem rád, že jsem po nich před rokem skočil. Každý den mi dělají velkkou radost.#15 FiXilVer

FiXilVer

  Megazávislák

 • Member_50
 • 1 119 příspěvků(y)

Publikováno 14.březen.2013 - 21:12

este k tomu pripis nejake svoje postrehy za ten rok nosenia, mozno nejake vyhrady, pridaj dalsie fotky, a Voila, skvela recenzia na svete :)#16 honza71

honza71

  Perun s námi !

 • Member_50
 • 5 418 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:se mi dobře
 • Fanoušek značky:Girard-Perregaux

Publikováno 14.březen.2013 - 21:31

Hezky se to četlo, také děkuji.


Tento příspěvek byl upraven od honza71: 14.březen.2013 - 21:31

All I Really Need To Know I Learned In Kindergarten (Robert Fulghum)
Jsme tak velcí, jak velké věci nás rozčilují.
What you have done is nothing compared to what you can do

#17 filo-boxer

filo-boxer

  Ordnung muss sein!

 • Member_50
 • 6 839 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 14.březen.2013 - 21:32

@FiXilVer: Tak ona to ani tak nemá být klasická recenze jako spíš obecně ohlédnutí do minulosti těch dvou modelů. Fajn recenzi napsal už Sorbus a fotky jsou v extra vláknu, odkazy najdeš v třetím odstavci, nebo tady:

 

http://forum.chronom...l=+date +115200

 

http://forum.chronom...perpetual-date/

 

A postřehy za rok nošení? Pohodlné, nenápadné, přesné, robustní, univerzální, krásné....definitivní. :king:


Tento příspěvek byl upraven od filo-boxer: 14.březen.2013 - 21:33


#18 African

African

  MEGAZÁVISLÁK

 • Member_50
 • 16 401 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 14.březen.2013 - 22:02

Krásné počtení na dobrou noc, děkuji:-)

Jsem pyšný na tyhle nádherné kapesní hodinky. Dědeček mi je prodal na smrtelné posteli.
Woody Allen

Narodíte se, žijete, a nakonec zemřete. Naneštěstí příliš mnoho lidí mine tu prostřední část.
Chris Ferro

 

Kdo nikdy nebyl dítětem, nemůže se stát dospělým"

Charles Spencer Chaplin

 

 


#19 NIGHTinGALE

NIGHTinGALE

  ETERNAL

 • Member_50
 • 7 460 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:země Oz ;o)

Publikováno 14.březen.2013 - 22:41

Moc hezká pohádka na dobrou noc. Teď už můžu jít v klidu spát a nechat si o korunce zdát.


Dickens si prohlížel záhyby černého pláště, který halil Poeovy ruce. Poe z nich s úsměvem vytáhl černou kočku.
„Pro jednoho z našich hostů.“
„A pro ty ostatní?“
Poe se opět rozkošnicky usmál. „Předčasný pohřeb?“

#20 drag1

drag1

  Začátečník

 • Members
 • 4 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Malacky
 • Fanoušek značky:Rolex, IWC

Publikováno 15.březen.2013 - 09:32

Super článok.Hlavne som sa dozvedel prečo na mojich DJ r.v. 1972, ked chcem menit datum musim tocit rucickami.A dostala ma info, že datum sa da pretocit aj dozadu.To som fakt netusil. Velká vdaka.