Přejít na obsah

Hodinky a magnet


Drummer

Doporučené příspěvky

Zajímalo by mě, jestli má stále na chod hodinek velký vliv přiblížení magnetu. V návodu ke svým mechanickým hodinkám jsem žádné upozornění nenašel. Je to tedy již nějak při výrobě vyřešeno? Pokud ne, co se vlastně stane pokud se hodinky zmagnetizují? Jak potom probíhá oprava? Dekuji

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 77
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Já bych se přidal s dotazem, jaký vliv na přesnost má teplota? Je poznat rozdíl mezi současnými -20 a letními +30 stupni? V zimě by se měl vlásek zkrátit a hodinky předbíhat, v létě se vlásek prodlouží a hodinky se opožďují. Nebo se všechno vyrovná tím, že hodinky nosím na ruce, kde mají přibližně stabilní teplotu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnešní hodinky jsou konstrukčně řečené do určité intenzity magnetického pole, která se u lepších hodinek někde v návodu uvádí. Běžný magnet z magnetické tabule tuhle hranici nemá šanci překročit. Jde o to, že hodinky jsou z kovů a slitin, které nelze snadno trvale zmagnetizovat, takže hodinky se pod vlivem magnetického pole zastaví nebo znepřesní, ale po vystoupení z něj se vrátí do původního režimu chodu.

 

Pokud je magnetické pole přiliš intenzivní nebo hodinky nejsou tak odolné, mohou se zmagnetizovat trvale a je třeba je speciálním přístrojem demagnetizovat. Kontrola magnetičnosti hodinek je jendoduchá - dejte k nim kompas a uvidíte, jestli se ručička stáčí k hodinkám.

 

Digitálky zmagnetizovat nelze, nejsou na to citlivé, quartzové analogy trpí podobným problémem, jako mechanické, protože přeci jen tam nějaká ta mechanika a motorek je.

 

Za odolnost proti magnetickému poli vděčíme nositeli nobelovky Ch. E. Guillaumovi, který vymyslel legování železa niklem (nebo spíše oceli, ana slitina zove se invar), z kteréžto směsi se začaly dělat hodinové nepokoje namísto z magnetizovatelného železa (trochu se projevilo, že papínek byl hodinář). Hodinky se tím staly odolnější proti magnetismu (a kromě toho také proti teplotním změnám, vlhkosti a alergikům). Do té doby se ochrana proti magnetickému poli řešila farradayovsky, uzavřením strojku či spíše celých hodinek do ocelového pouzdra, což jejich užití komplikovalo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Digitálky zmagnetizovat nelze, nejsou na to citlivé, quartzové analogy trpí podobným problémem, jako mechanické, protože přeci jen tam nějaká ta mechanika a motorek je.

Quartz hodinky by ale bylo možné odmagnetizovat. Rotor motorku je feritový magnet ve tvaru válečku a střídavým elektromagnetickým polem silného elektromagnetu by se z něj mohl stát nemagnetický váleček a bylo by po hodinkách. Ale to pole by muselo být opravdu silné a střídavé, v tramvaji určitě ne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi to posledních 40 - 50 let nebude problém mechanických hodinek. Když to bylo jako novinka (jak píše Chronomag), tak se na číselníky psalo ANTIMAGNTIC a podobně. Později se to už ani nepsalo, protože to byla běžná vlastnost, kterou splňoval kde kdo.

Podívej se na automobilové hodinky Prim - vespod je nalepený silný silný magnet o průměru 4,5 cm. Ty hodinky nesměly spadnout při jízdě po drncácích. BTW jedná se o standardní kalibr 66.

Ale jak říká Chronomag, tohle platí pro běžná magnetická pole, se kterými se může běžný smrtelník potkat (a ani o tom neví).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Mno moje matka ma damske mechanicke ruske hodinky Slavia.

Jednou je dala na cca 2 roky do krabicky kde se bohuzel nachasel magnet o prumeru 6 cm

v podstate ty hodinky hodila na ten magnet.

Ted se ty hodinky spozduji o 20 minut za 24 hod. Takouhle vychylku bohuzel tim nastavovacim shitem v hodinkach nedonastavim uz jsem v plusu na max. a porad to dela 10 minut

 

Myslite ze by pricina spozdovani mohla byt zapricinena jejich zmagnetizovanim ???

 

Jak je lze odmagnetizovat ??? Hodinar tu ma nejakou krabici kde se rychle strida mag. pole cim by se melo

zmaghnetizovani vyrusit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak je lze odmagnetizovat ??? Hodinar tu ma nejakou krabici kde se rychle strida mag. pole cim by se melo

zmaghnetizovani vyrusit.

Obecne se da skoro cokoliv odmagnetovat stridavym polem. Strcite to do civky napajene stridavym proudem a ve smeru osy civky to pomalu vytahujete az do vzdalenosti nekolika metru (to pole se musi postupne zeslabovat az do nuly). Na hodinky to nejspis bude fungovat taky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ve Watch magazínu 4/2005 jsou rozpitvané IWC Ingenieur. V titanovém pouzdře je kolem strojku jako ochrana proti magnetizmu ještě vložené "futro" z magneticky měkkého železa. Moje otázka tedy zní: Proč?

Protože to magneticky měkké železo ty magnetické siločáry stáhne do sebe a uvnitř prstence pak žádná siločára není.

Siločáry se drží v železe, kreré má pro ně mnohem větší "vodivost" než vzduch.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak je lze odmagnetizovat ??? Hodinar tu ma nejakou krabici kde se rychle strida mag. pole cim by se melo

zmaghnetizovani vyrusit.

K odmagnetizování se používá elektromagnet na střídavý proud. Můžeš použít cívku z transformátoru. Jádro transformátoru opatrně rozebereš, bývá z ocelových plechů tvaru EI a plechy jsou do cívky vloženy střídavě. Plechy E nastrkáš zpátky do cívky jedním směrem, plechy I nepoužiješ. Průřez jádra by měl být asi 4x4 cm. V takovém stavu nemůže být cívka dlouho zapnutá, bude se zahřívat. Cívku připojíš na 220 V a při zapnutí musíš mít hodinky aspoň metr daleko. Pomalu je přibližuješ ke středu jádra, pár sekund je tam necháš a pak se pomalu vzdaluješ. Když máš hodinky aspoň metr daleko, cívku vypneš. Kdybys ji vypnul a hodinky byly blízko, tak se zmagnetizují. Ale opatrně, silné magnetické pole může mechanicky poškodit vlásek. Můžeš taky použít cívku bez jádra a hodinky zasunout dovnitř cívky, ale vždycky musí být hodinky daleko, když cívku zapínáš nebo vypínáš. To je návod na obecné odmagnetování železných předmětů - šroubováků, magnetofonových hlav, mazání magnetofonových kazet apod. U hodinek hrozí nebezpečí, že silné střídavé magnetické pole mechanicky poškodí jemné součástky. Proto by asi bylo lepší hodinky rozebrat a odmagnetovat postupně jednotlivé součástky.

Ale můžeš vyzkoušet pistolovou pájku. Místo pájecího hrotu připojíš cívku asi 3 závity měděného drátu asi 1 mm silného, zapneš pájku a dovnitř cívky opatrně vsuneš a zase vytáhneš hodinky. Nedotýkat se, cívka bude dost hřát, ale magnetické pole nebude tak silné, aby hodinky mechanicky poškodilo. Opět platí, že musíš pájku zapínat a vypínat v dostatečné vzdálenosti od hodinek.

PS: neberu zodpovědnost za poškozené hodinky. :)

Nakonec návod na mazací tlumivku. Transformátorové jádro 4x4 cm, plechy E, 1500 závitů drátu Cul průměru 0,5 mm. Napájení 220V/50Hz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tu pajku jsem vyzkousel, zmagnetizoval jsem sroubovak a pak jsem ho nechal projet pajkou se zavity misto hrotu. Magnetizmus se ztratil. Pak jsem tedy zkusil projet ty hodinky. Zitra podam zpravu zda se prestaly o tolik zpozdovat. Otazka je zda to bylo tim ze by mohly byt zmagnetizovane.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mno takze tim ze se hodinky dene spozdi o 20 minut nebylo asi zpusobene magnetismem.

 

Nevite cim by to mohlo byt, pac uz byly 2x u hodinare a ten tvrdi ze jsou OK.

Tim paznechtem u setrvacky je to uz na max. Tak nevim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tomu rozumím, ale asi jsem to špatně napsal, myslel jsem když hodinky magnetizmu běžně bez problémů odolávají, jak se tady píše, proč tyhle mají zesílenou ochranu?

To je proto, jestli se nepletu, aby vydrzely i v hodne silnem magnetickem poli. Kuprikladu - na konci druhe serie serialu LOST, jak jim tam zkolabuje ten ochranny system, tak pocitam, ze tyhle hodinky by to mohly prezit. :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...