Přejít na obsah

Fotka
* * * * * 1 Hlasů

Oris Aquis Date Blue

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
34 odpovědí na toto téma

#1 Blinker

Blinker

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 240 příspěvků(y)
  • Pohlaví:Muž
  • Fanoušek značky:bike, foto, hory a tak

Publikováno 16.září.2013 - 16:17

Po štyroch rokoch so známymi a ľudovo rozšírenými Tissotkami (PRC200) som sa rozhodol opustiť všednosť baterkového pohonu. Značku Oris a ich potápačskú radu som mal v hľadáčiku už dlhšiu dobu. Zaujala ma neokukaným, no v plnej miere jednoduchým a funkčným dizajnom. Súdkovité púzdra ma na jednej strane priťahovali, no na druhej som sa nevedel úplne stotožniť s atypickým výzorom na mojej ruke. Po uvedení modelov Aquis bolo jasné, že moje kroky povedú touto cestou.
Rozum mi však kázal urobiť maximum pre správne rozhodnutie. A tak začala fáza prezerania, skúšania, porovnávania, čítania a celého toho cirkusu okolo, ktorý je všetkým dobre známy. V čase, kedy som už už kupoval Aquisy, mi prišlo vhod tunajšie vlákno v nákupnej poradni o výbere potápiek presne podľa môjho gusta http://forum.chronom...ky-do-40-tisíc/. Týmto ďakujem všetkým zainteresovaným, ktorý prezentovali hodinky od výmyslu sveta. V závere som si bol istý, že poznám všetky klady a zápory môjho rozodnutia a to, čo momentálne moja ruka potrebuje je Aquis Date v modrom prevedení. Chronomagu ďakujem, v celom procese hral hlavné husle a táto recenzia je moja štipka soli do mora...

Přiložený soubor  Oris Aquis 029_res.jpg   535,93K   74 Počet stažení

Stručne z histórie
Páni Paul Cattin a Georges Christian založili v roku 1904 v meste Hölstein vo Švajčiarsku hodinársku spoločnosť Oris. Druhý spomenutý, Georges Christian, riadi firmu od počiatku, až do roku 1927, kedy po jeho smrti prichádza na scénu jeho švagor Oscar Herzog. Počas jeho 43 ročného pôsobenia vo funkcii CEO spoločnosť zaznamenáva konštantný rast.
V 60. rokoch vo fabrike pracuje už 800 ľudí a značka sa dostáva medzi desať najväčších švajčiarských producentov časostrojov. V roku 1970 však po nie veľmi vydarenom strategickom rozhodnutí, získava podiely v spoločnosti ASUAG holding (v súčasnosti Swatch Group). Oris v tejto štruktúre zastáva presne stanovené miesto, ako výrobca lacných hodiniek. Koncom 70. rokov sa naplno prejavuje hodinárska kríza a Oris to schytáva na celej čiare aj napriek produkcii lacných quartz modelov je firma nútená prepúšťať. Veľký obrat prichádza v r.1982. Dr. Rolf Portmann vo funkcii predsedu predstavenstva a Ulrich W. Herzog ako CEO sa vykupujú z područia konzorcia a Oris kope sám za seba.

ORIS Aquis Date ref.
01 733 7653 4155-07 8 26 01PEB  je základným modelom modelového radu Oris Aquis. Púzdro hodiniek má priemer 43 mm. Váha hodiniek s už skráteným ťahom je 189 g. Pri porovnávaní na predajni s modelom Divers Date (44 mm) na mňa pri prvom pohľade pôsobili väčším dojmom. Rozdiel robí vypuklý tvar púzdra na Diversoch, ktorý opticky zmenšuje lunetu. 43 mm na Aquisoch sa nosí veľmi príjemne a popravde by som im tipol menší rozmer. Potápky Oris všeobecne takpovediac klamú telom. Vôbec by som sa nebál nasadiť si 49 milimetrové ProDivery.

Potápačskú prilbu, v ktorej sa dodávali modely Divers, nahradilo pevné zipsovacie cestovné púzdro. Toto riešenie nie je také efektné, no vo výsledku je viac použiteľnejšie v reálnom živote.

Přiložený soubor  Oris Aquis 016_res.jpg   539,46K   62 Počet stažení

Přiložený soubor  Oris Aquis 017_res.jpg   536,51K   67 Počet stažení

Přiložený soubor  Oris Aquis 018_res.jpg   456,87K   85 Počet stažení

Puzdro
Zhotovené z klasickej 316L ocele. Povrch je brúsený, leštené sú len nožičky v mieste napojenia ťahu.
Luneta je keramická a keďže ide o modrý model, je leštená. Pred prvým skúšaním hodiniek som sa toľkého lesku obával, no hneď ako som ich dal na ruku, tieto obavy pominuli. Čierna verzia má lunetu brúsenú, no ja som od začiatku vedel, že mám namierené pre modrú. Páči sa mi súhra leštenej keramiky a klenutého zafíru. Pohyb lunety je možný len v jednom smere. Na točenie lunetou je potrebná taká tá akurátna dávka sily. Bod na dvanástke je luminiscenčný.
Sklíčko je klenuté zafírové s vnútorným antireflexom. Zo spodu hodiniek sa nachádza priehľad na strojček s orisáckym červeným rotorom. Sklíčko je už iba minerálne. Na potápkach sa priehľad veľmi nenosí, no ak to nijako neovplyvňuje funkčnosť hodiniek nie som proti.
Korunka je signovaná, šroubovacia, leštená a oproti starším potápkam sú modely Aquis a ProDiver vybavené ochranou korunky, ktorá je k puzdru priskrutkovaná. Vyhotovená je z ocele s matnou povrchovou úpravou. Ochrana korunky nepôsobí nijako rušivo a s korunkou sa decentne dopĺňa.

Přiložený soubor  Oris Aquis 002_res.jpg   470,1K   95 Počet stažení

Ťah
Na prvý pohľad robustný. Hrany sú naozaj hranami. Od púzdra smerom k spone sa ťah postupne zužuje. Spona je jednoduchá, funkčná a disponuje potápačskou extenziou, ktorá je tak ako dieliky ťahu, oceľová. Spona a stred ťahu majú matnú úpravu, kraje sú leštené. Nosenie hodiniek je pohodlné, nemám výhrady. Po niekoľkých týždňoch nosenia nepozorujem žiadne neduhy, ako napr. nepríjemné hrkanie, alebo trhanie chlpov zo zápästia.

K dispozícii je okrem ocele aj kaučuk, ktorý má naozaj do detailu dotiahnutý systém nastavovania bez potreby gumu rezať http://www.youtube.c...h?v=OdV3Nq40BKQ. Vďaka tomu som nemal problém prekúsnuť, že sa na orisky nedá nasadiť iný ako originálny náramok. Kaučuk som zo začiatku zvažoval, no oceľ mi napokon plne vyhovuje aj pri športe a teda mám vystarané.

Přiložený soubor  Oris Aquis 020_res.jpg   357,27K   83 Počet stažení

Ciferník
Dizajnéri sa rozhodli pre čo najčisťejšie riešenie. Vlnkový vzor nahradili jednoduchým, jednoliatym, matným modrým povrchom. Farbu by som kľudne nazval deep sea blue. Podľa svetelných podmienok mení ciferník farbu od tmavomodrej až po čiernu. Indexy sú lepené, kraje sú leštený kov, stredy indexov a ručičiek vypĺňa Superluminova BG W9. Lumi svieti prvú cca pol hodinu naozaj intenzívne, potom intenzita klesá. Hodinky nijako špeciálne pred spaním nenasvecujem, no čitateľnosť ostáva dostačujúca až do rána. Farba lumi je svetlo modrá, čo je pre mňa príjemná zmena od klasickej zelenej.
Na šestke sa nachádza nenápadné dátumové okienko. Dátumovka je čierna, číslice sú biele.

Přiložený soubor  Oris Aquis 005_res.jpg   371,17K   82 Počet stažení

Strojček
Chod zabezpečuje strojček s označením Oris 733, založený na Sellite SW 200-1 s 26 kameňmi. Rotor naťahuje strojček v oboch smeroch pohybu. Priemer strojčeka je 25,6 mm. Pracuje na frekvencii 4 Hz a rezerva chodu je 38 hodín. Podľa intenzity nosenia a ukladania počas noci mi vychádza zatiaľ presnosť v rozmedzí od -3 do +1 sek denne. Na presnejšie a štatisticky významnejšie hodnoty si budem musieť ešte chvíľu počkať. Celkový časový posun od kúpy po dnes, čo je asi tri týždne je -30 sek.

Pretože, čo poteší nové potápky viac ako výlet k moru, kúpu som si naplánoval rovno na deň odchodu na chorvátsky ostrov Rab. Počas nasledujúcich dní som mal hodinky okrem spánku na ruke nonstop. Plávanie, potápanie aj celodenné pádlovanie na sea kayaku zvládli bez zaváhania. Nie že by teda ktokoľvek očakával opak samozrejme. Vo výsledku môžem povedať, že som si s hodinkami absolútne sadol a mám tušáka, že ma budú baviť ešte dlhý dlhý čas.
Vzhľadom na to, že mám tento kúsok ani nie mesiac, je to asi všetko, čo som schopný Vám k nim napísať.

Přiložený soubor  Oris Aquis 013_res.jpg   430,7K   77 Počet stažení

Přiložený soubor  Oris Aquis 027_res.jpg   353,74K   63 Počet stažení

Ďakujem za pozornosť :)

Oris Aquis Date; recenzia a chlubící vlákno

Fortis B-42 Marinemaster recenzia a foto vlákno

Casio G-Shock G7100D

#2 Jiribartl

Jiribartl

Megazávislák

• Member_50
  • 2 007 příspěvků(y)
  • Bydlí:Praha
  • Fanoušek značky:relaxace na skůtru, PDA, hodinky

Publikováno 16.září.2013 - 17:31

Nádherné hodinky, pěkná recenze, ba přímo luxusní fotky, osobně v nich vidím možnou náhradu mnou oblíbených Seamasterů

#3 Kostra

Kostra

chronopacoš

• Member_50
  • 2 181 příspěvků(y)
  • Bydlí:Bruntál

Publikováno 17.září.2013 - 20:33

Díky za parádní recenzi parádních hodinek. Podle toho, jakou sis dal práci s recenzí, je vidět, že byla tvá volba opravdu dobrá. Za mě všechny 4 palce nahoru a to zejména za čas strávený psaním, fotky, příběh a vůbec. Tak příjemné počtení se tu objeví jednou za čas a potěší. Přeji ať ti ta spokojenost a nadšení vydrží co nejdéle.
"Time is everywhere, you don't need it. But you need emotions, you need dreams." JCB

#4 Pavel K.

Pavel K.

Hledám ty správné...

• Member_50
  • 2 306 příspěvků(y)
  • Bydlí:Praha
  • Fanoušek značky:Hodinky,běh,auta

Publikováno 17.září.2013 - 20:38

Pěkné čtení a opravdu moc pěkné fotky. Gratuluju k fajn hodinkám.

Pavel K.
AKTUALNĚ :,Fenix 3 Silver, vintage STRELA , vintage Pobeda, Casio AD-300, Seiko Quartz 7123, stopky Seiko S140, Měl jsem:Breitling Colt chronograph (A73380),Fortis B-42 Marinemaster, Fortis Pilot Professional, Tag Heuer Formula1 chrono, Alpina Startimer Chrono Big Date,Steinhart TRITON black (2x),Seiko SNJ017, Seiko SKX007, Seiko SNKF11,Seiko SNKF09,Seiko SNA413 Flightmaster , Seiko SBDC001,CASIO MDA-100-1B,Ruhla chronograph, Suunto t3 running pack,,Traser Super Sport Chrono Blue,Aviator 3105 (dvakrát), PRIM Diplomat,Certina DS Action,Seiko Monster SRP309J1,G-Shock G-7710, G-Shock GWM850-1V,Casio G-Shock GW3500B-1A...
„Jsme jako pavouci. Utkáváme si svůj život a pak se po něm pohybujeme. Jsme jako snílci, kteří sní a pak v tomto snu žijí..“
Moje nesmělé fotopokusy   a    Instagram  

#5 spineshank

spineshank

ZeЯo

• Member_50
  • 11 400 příspěvků(y)
  • Bydlí:kósek od Brna

Publikováno 17.září.2013 - 20:43

Taky se přidávám a gratulace k pěkným hodinkám a vítej v klubu :snorkle:  :smile_anim:

Oris-Logo.jpg   Liteville_logo.gif

#6 StanoBare

StanoBare

Megazávislák

• Member_50
  • 2 781 příspěvků(y)

Publikováno 17.září.2013 - 20:43

Úha, parádne fotky. Recenzia s krátkym historickým vstupom, ako to má byť. Človek si tak osvieži poznatky. Orisom niet čo vytknúť, mne sa veľmi páčia, dokonca ani priskrutkovaná ochrana korunky mi tu nevadí. Kovové indexy a ručičky ich pasúvajú vyššie. Akurát som myslel, že lumi sú aj minútovky na lunete. Cestovné puzdro v rámci balenie = šikovný nápad.

#7 McStinger

McStinger

เปรี้ยว

• Member_50
  • 5 828 příspěvků(y)
  • Bydlí:Bratislava

Publikováno 17.září.2013 - 21:30

Gratulácia. Vydarená recenzia, vydarené fotky, vydarené hodinky :)

Zaujímavé, že vždy keď príde k debate o Aquisoch, je spomínaná priskrutkovaná ochrana korunky, obyčajne ako negatívum. Doteraz nechápem, prečo. Mne jediné, čo sa mi na Aquisoch nepozdávalo, je spracovanie korunky samotnej.

Mühle-Glashütte Marinus GMT - recenzia, Mühle-Glashütte 29er Big - fotky, Seiko Sumo Limited - fotky, Seiko SRP653 - minirecenzia, JeanRichard Aquascope Hokusai - fotky

#8 sharz

sharz

Závislák

• Member_50
  • 833 příspěvků(y)
  • Bydlí:Slovakia

Publikováno 17.září.2013 - 22:43

Príjemné čítanie na večer...

Toto prevedenie Aquis-ov je naozaj fajn.

TISSOT T-Touch Expert Solar - model T091.420.44.041.00; T-Touch Expert - model T013.420.47.201.01 (Dragon), T013.420.11.032.00, T013.420.47.202.00 (recenzia), PR50; Glam Sport; SUUNTO X6HR; CASIO ProTrek PRT-40

wikipedia.sk - Tissot

Blog.sme.sk

Charakter človeka môžeme jednoducho posúdiť podľa toho, ako sa chová k tomu, kto pre neho nemôže nič urobiť. (Johann Wolfgang Goethe)
Skutočný priateľ s tebou veselo spieva, keď si na vrchole hory a ticho kráča po tvojom boku údolím.

Z času na čas si treba dať pohov v honbe za šťastím a jednoducho byť šťastným.
V živote sa treba pre niečo zapáliť. V krematóriu už bude neskoro...

#9 Blinker

Blinker

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 18.září.2013 - 17:08

Ďakujem za pozitívne ohlasy, gratulácie, privítania a priania.

Tieto hoďky budú na mojej ruke určite dlhšiu dobu a tak je férové venovať im trochu času. McStinger mal dobrú pripomienku ku spracovaniu korunky. Je to tak, korunka naozaj pôsobí nie úplne stopercentne. Neviem, možno by pomohlo, keby spoň vonkajšia časť s nápisom ORIS bola brúsená. K jej funkčnosti však nemám výhrady.

edit: preklep

Tento příspěvek byl upraven od Blinker: 18.září.2013 - 17:08

Casio G-Shock G7100D

#10 misoo

misoo

Megazávislák

• Member_50
  • 4 122 příspěvků(y)
  • Bydlí:Bratislava

Publikováno 18.září.2013 - 18:01

diky za podarenu recenziu a super fotky! orisky maju moje velke sympatie, uzivaj dlho a dobre! ;) 

#11 panedge

panedge

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 5 763 příspěvků(y)
  • Bydlí:Trutnov
  • Fanoušek značky:Rolex,Panerai

Publikováno 18.září.2013 - 20:46

Super hodinky a fotky luxusni,recenzi si napsal,mas muj obdiv.

Rolex & Panerai

#12 gerhard

gerhard

Megazávislák

• Member_50
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 20.září.2013 - 01:02

Pekna recenzia,super foto, pacia sa mi.

#13 Matiniela

Matiniela

Závislák

• Member_50
  • 515 příspěvků(y)
  • Bydlí:Brno

Publikováno 22.září.2013 - 09:05

Super recenze, krásné fotky i hodinky.

Seiko MarineMaster SBDX001, Seiko Turtle Padi, Prim Sport 1, Kirovskie

#14 Vit

Vit

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 9 389 příspěvků(y)
  • Bydlí:MORAVA

Publikováno 26.září.2013 - 06:37

Příjemné čtení a krásné fotky. Hodinky jsou super, mám rád, když barva číselníku "klame" (předposlední foto, kdy by člověk přísahal, že jde zcela určitě o černé hodinky).

Autor zastává myšlenku, kterou zároveň vyvrací.

Plavecké: Timex Ironman
Vintage: Prim, Doxa, Digitálky Lucerne, Seiko 5
Kapesní: patent Remontoir, Thiel, Omega, Doxa

HISTORIE:
Precista "ITALIAN" - PRS-20, Poljot Navigator alarm, Omega Geneve, Eterna Matic 1948, Alpha skeleton, Rainer Brand Panama, Vintage Doxa náramkkové, Waltham, Vintage Doxa náramkové z kapesních, Oris Artelier Big Date, Kemmner Marine, Precista PRS-9 CAF, LÜM-TEC V1, Seagull 1963, Edox Les Bemonts, Dievas Flieger, Frederique Constant WORLDTIMER, Zenith Port Royal V Dual Time, Tissot Heritage Chronometre, Glycine Airman 1953 LE, Breitling Navitimer, Perrelet Turbine,

PRODÁVÁM

MAURICE LACROIX čtvercové kolo,

Nic, sám mám málo.

ZAJÍMAVOSTI
Zajímavé články o hodinkách, Hod. ikony a jejich vyzyvatelé, Milníky značky RolexBRONZOVÁ L.E. Lum-Tec , LUM TEC RR2 ,LÜM-TEC B34, Corum Bubble,

Přeložil jsem knihu ROLEX SUBMARINER STORY a pracuji na překladu knihy STORY ROLEX EXPLORER, TURN-O-GRAPH (DATEJUST), MILGAUSS A YACHT MASTER do češtiny. Pokud by jste měli zájem, ozvěte se mi, ukázky ZDE.

#15 Blinker

Blinker

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 27.září.2013 - 06:55

Veru. A vlastne načo som si lámal hlavu s tým, či vybrať modrú alebo čiernu variantu, keď modrá zvládne obe :)

Casio G-Shock G7100D

#16 montemar

montemar

...

• Member_50
  • 4 860 příspěvků(y)
  • Bydlí:doma

Publikováno 27.září.2013 - 08:38

tyhle orisky se mi uz dlouho libi. moc pekne.

#17 Daemonultimate

Daemonultimate

watchesfan

• Member_50
  • 9 929 příspěvků(y)

Publikováno 27.září.2013 - 13:08

Pěkně napsáno,to že máš parádní fotky víš už z chlubírny,tak za mně jen,že mám radost,že mé nevyřešené dilema, bylo alespoň někomu ku prospěchu.Výsledek je více než parádní a mně těší tvá nadšenost.

Time is Life. Je to dar i prokletí.

Daemonovo Time is Life  Proč Grand Seiko?  Řemínek Nato a jeho historie  Seiko vs Steinhart srovnání  ISO 6425  Co jsou to velké hodinky  Měsíční fáze jako hodinářská komplikace  Hodinky na dovolenou  Compressor, Test Seiko vs?

#18 Blinker

Blinker

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 1.říjen.2013 - 16:19

Dopĺňam pre úplnosť recenzie nejaké výsledky zo sleodvania presnosti. Hodinky nosím bežne celý deň od 6:00 až do času, kedy prídem večer domov. Doma som zvyknutý hodinky odkladať z ruky. Dávam ich hore ciferníkom. Na screenshotoch je vidno, že prvý je urobený po 15 dňoch od začiatku merania, druhé dva sú po 20 dňoch. Výsledok posúďte sami.

Přiložený soubor  Oris-twixt.jpg   145,77K   21 Počet stažení

Pri uložení korunkou hore, idú do mínusu cca 2 sek za noc, pri uložení na korunku je to presne naopak - idú do plusu 2 - 2,5 sek. V podstate viem takto veľmi jednoducho regulovať odchýlku pri občasných výkyvoch. Ďalej už budem sledovať odchýlku len sporadicky pre pokoj v duši...

Casio G-Shock G7100D

#19 NIGHTinGALE

NIGHTinGALE

ETERNAL

• Member_50
  • 7 460 příspěvků(y)
  • Bydlí:země Oz ;o)

Publikováno 1.říjen.2013 - 16:52

Nádherné fotky krásných hodinek mé oblíbené značky.

Nemám teď moc času číst vlákna, mám toho v práci hodně, ale tu tvoji recenzi jsem si přečetl dvakrát. Děkuji!!!

Dickens si prohlížel záhyby černého pláště, který halil Poeovy ruce. Poe z nich s úsměvem vytáhl černou kočku.
„Pro jednoho z našich hostů.“
„A pro ty ostatní?“
Poe se opět rozkošnicky usmál. „Předčasný pohřeb?“

#20 Blinker

Blinker

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 1.říjen.2013 - 17:34

Nádherné fotky krásných hodinek mé oblíbené značky.

Nemám teď moc času číst vlákna, mám toho v práci hodně, ale tu tvoji recenzi jsem si přečetl dvakrát. Děkuji!!!

Ďakujem za povzbudzujúce komenty, ktoré mi vždy zlepšia náladu. A NiG, nemám slov, takúto pochvalu si dám zarámovať ;).

...nejako sa mi to vymklo z pod kontroly a zrazu tu mám dve živé vlákna o tom istom, do ktorých striedavo prispievam, čo môže byť nielen otravné ale aj neprehľadné, no nedá mi nechať tu ešte jednu fotku ako bodku za recenziou

Přiložený soubor  Oris Aquis 037.jpg   412,09K   41 Počet stažení

Casio G-Shock G7100D