Přejít na obsah

Fotka
* * * * * 1 Hlasů

Omega Seamaster Memomatic

Omega Seamaster Memomatic 166.072

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
37 odpovědí na toto téma

#1 michalval

michalval

Megazávislák

• Member_50
  • 2 784 příspěvků(y)
  • Pohlaví:Muž
  • Bydlí:Liberec

Publikováno 14.říjen.2013 - 13:01

Zdravím všechny chrononadšence,

nevím, zda-li se tomu dá říkat recenze, ale chci napsat pár řádku o mém novém přírůstku, který jsem před pár dny pořídil do člena tohoto fóra, a které mi naprosto učarovaly.

Takže zde je pár informací a mých dojmů z těchto hodinek.

Přiložený soubor  DSC_0074.jpg   99,66K   49 Počet stažení

Přiložený soubor  DSC_0077.jpg   107,62K   48 Počet stažení

Přiložený soubor  DSC_0079.jpg   112,85K   45 Počet stažení

Přiložený soubor  DSC_0082.jpg   67,72K   41 Počet stažení

Omega Semaster Memomatic referenční číslo 166.072 jsou mechanické hodinky s automatickým nátahem a alarmem nebo chcete-li budíkem, vyráběné v letech 1970 až 1975, přičemž strojek jako takový byl publikován v roce 1969.

Zvláštností tohoto strojku je možnost nastavovat u budíku hodiny i minuty.

Jedná se o strojek Omega 980, který je postavený na základě kalibru Lemania 2980, a to bylo první (a pokud vím, tak v historii jediné) řešení strojku se samonátahem a s alarmem. O strojku samotném uvádím některé informací dále v textu.. Tohoto typu bylo během pěti let vyrobeno 35 000 ks v několka variantách, kdy výrobu předčasně ukončila quartzová krize.

Tyto hodinky jsou mé druhé vintážní Omegy, ty první jsou quartzové Omega Constellation Megaquartz, taktéž hodinky se zajímavým technickým řešením (i když z jiného soudku) v zajímavém pouzdře.

Musím přiznat, že novodobá nabídka Omegy mě zas tak moc neoslovuje, byť jim nemohu upřít kvalitu, ale to co mě fascinuje je historie této značky, její patentovaná řešení, a to, že v historii a vývoji hodinařiny hrála významnou roli a že bez ní by mnohé slavné hodinky nespatřily světlo světa. Již před nějakou dobou jsem si pořídil jedny vintážní hodinky Royce Alarm s budíčkem, avšak vzhledem k jejich menšímu rozměru, pro mě nebyly na denní nošení, spíš byly na kochání a poslouchání. Velmi jsem toužil po tom mít na zápěstí klasický mechanický budík, který ale budu moci nosit běžně. A Omega Memomatic tento požadavek splňuje díky svému vzhledu i optimální velikosti pouzdra 40 x 43 mm bez korunky, takže i dnes jsou to zcela v pohodě nositelné hodinky. A spolu s chytrým a rafinovaným strojkem jsou to velmi pozoruhodné hodinky.

Když jsem uviděl tyto hodinky v nabídce na prodej, příliš jsem neváhal, už jen kvůli budíčku. Když jsme je pak viděl naživo, byl jsem z nich úplně paf a už jsem neváhal ani na chvíli. Tento kousek měl již 3 majitele na tomto fóru, a první z nich je údajně zakoupil v Portugalsku ve stavu blízkému NOS. A podle toho v jakém nevídaně dobrém stavu jsou, je velmi pravděpodobné, že hodinky za ty čtyři desetiletí nebyly téměř nošeny. Jediná vada na kráse s výjimkou několika vlásečnic, je kulatý vryp vlevo nahoře u nožičky.

Pouzdro je nerezové z oceli 316L tvaru poplatného sedmdesátým letům, tedy poměrně robustní pouzdro složitějšího tvaru s prostřídanými broušenými a leštěnými plochami, s nožičkami integrovanými do pouzdra. Horní broušená plocha má radiální brus, který směřuje ke středu ciferníku.

Je to v podstatě poduškové pouzdro, jehož oblý tvar je střídán s hranami, jako by byl trochu šmrncnutý Picassem.

Přiložený soubor  DSC_0067.jpg   80,99K   36 Počet staženíPřiložený soubor  DSC_0068.jpg   81,89K   31 Počet staženíPřiložený soubor  DSC_0073.jpg   89,32K   30 Počet stažení

Sklíčko je hesalitové vypuklé (tedy vyrobeno z vylepšeného vstřikovaného akrylátu) s miniaturním logem Omegy uprostřed sklíčka, které se krásně “vznáší” nad vteřinovou ručkou, pokud máte dobrý zrak.

Přiložený soubor  DSC_0056.jpg   83,69K   31 Počet stažení

Je to něco jiného, než safír s antireflexem: háže odlesky v podstatě neustále, přesto se nedá mluvit o nějaké nečitelnosti, ale ciferník je přes tenhle plast stále jaksi rozzářený. CIferník je složitější, rozdělený na několik soustředných částí. Vnější část je hladká stříbrná, blíž ke středu je modře lakovaná část s plasticky provedenými indexy s luminiscenčním bodem na konci indexu. Modrá metalická barva háže na slunci úžasné odlesky a mění barvu podle dopadu světla. Nevím, jakou technologií byl tento povrch vyroben, ale moc se mi líbí, tím spíš, že byl vyroben před více než čtyřiceti lety. Index na dvanáctce je tvořen logem Omegy, nápisy Omega a Seamaster.

Přiložený soubor  DSC_0053.jpg   166,42K   29 Počet staženíPřiložený soubor  DSC_0055.jpg   144,94K   29 Počet staženíPřiložený soubor  DSC_0060.jpg   131,54K   27 Počet stažení

Blíže ke středu je mezikruží nastavování hodin alarmu (označené trojúhelníkem) a disk nastavování minut alarmu (označené dvojtou čárou). 

Na pozici “3” je umístěno okno datumovky s rychlým překlápěním data, se stříbrným rámečkem, datumovka má černé číslice a bílý podklad.

Přiložený soubor  DSC_0054.jpg   125,16K   26 Počet stažení

Ručky jsou jednoduché černé s luminiscenční výplní, která dosud funguje, i když to po tolika letech pochopitelně není takový “šajn” jako kdysi. Vteřinová ručka je modrá - tyrkysová klínovitá letmo nasazená.

Přiložený soubor  DSC_0057.jpg   107,63K   25 Počet stažení

Hodinky se ovládají jednou signovanou korunkou na pozici “skoro čtyři” - sloužící k nastavování času a času alarmu, a dvěma tlačíty - jedním zapuštěným na pozici “3” to slouží k rychlému nastavování data, a jedním hříbkovitým  - na pozici “dvě a něco” které se vytahuje o jednu resp. dvě polohy k aktivaci alarmu resp. nastavení alarmu. 

Přiložený soubor  DSC_0066.jpg   92,68K   29 Počet stažení

Přiložený soubor  DSC_0069.jpg   84,14K   27 Počet stažení

Přiložený soubor  DSC_0070.jpg   65,85K   25 Počet staženíPřiložený soubor  DSC_0071.jpg   79,85K   26 Počet stažení

Dýnko je hladké šroubovací s nezbytným vygravírovaným logem mořského koníka - Hippocampem symbolem řady Seamaster.

Přiložený soubor  DSC_0051.jpg   95,42K   27 Počet stažení

Memomatic se vyráběl ve dvou variantách pouzdra - první klasické (což je recenzovaný kus) nebo tzv. Pilot line (více kulaté pouzdro), a v několika variantách provedení ciferníku.

Druhá varinta pouzdra tzv. Pilot line

Přiložený soubor  142s.jpg   79,76K   25 Počet stažení

Zdroj: http://forums.watchuseek.com

Varianty číselníku:

Přiložený soubor  DSC_0086.jpg   102,92K   23 Počet stažení

Přiložený soubor  memomatic1.jpg   133,45K   24 Počet stažení

Přiložený soubor  omegamemomatic18ncl24.jpg   86,61K   23 Počet stažení

Hodinky byly původně na nerezovém tahu nebo řemenu. Já jsem hodinky zakoupil jednak s originálním černým řemenem s trnovou sponou s logem Omega, dále s dobovým nerezovým meshem, který ale přímo k těmto hodinkách nepatřil, a pak s nádherným řemenem od mistra Šímy, který nechal ušít předchozí majitel. Řemen je šíře 22 mm, má parádní vintážní nádech “zmačkané kůže” , je prošitý modrou nití, která ladí k modré barvě ciferníku a má leštěnou trnovou sponu. Hodinky byly v originální červené krabičce.

Přiložený soubor  DSC_0041.jpg   112,72K   25 Počet stažení

Přiložený soubor  DSC_0042.jpg   107,72K   22 Počet stažení

Přiložený soubor  DSC_0043.jpg   143,96K   21 Počet stažení

Přiložený soubor  DSC_0049.jpg   126,64K   22 Počet stažení

Teď k tomu, co vidět normálně není, ale co považuji za to nejpozoruhodnější na těchto hodinkách - strojek. Vměstnat takto schopný strojek s automatickým nátahem a alarmem do pouzdra o rozumné velikosti s výškou 14,5 mm považuji za obdivuhodné, o to více, že to bylo - jak se stále opakuji - před 40. lety. Hodinky mohly v té době působit velké, ale na dnešní dobu jsou nositelné naprosto v pohodě, a celková hmotnost hodinek 81 gramů je podle mě více než slušná (rozuměj nízká) na to, že se jedná o nerezové masivní pouzdro.

Přiložený soubor  108705206.RnaFtqeI.jpg   95,01K   24 Počet stažení

Za tuhle technickou parádičku může v první řadě Raoul-Henri Erard (švýcarský vynálezce a autor mnoha hodinářských patentů) a Albert Piguet (slavný švýcarský konstruktér), kteří tento strojek sestrojili jako Lemania 2980. Setrvačka kmitá s frekvencí 21600 polokmitů za hodinu, tedy 3 Hz. Základ strojku o průměru 30,8 mm s 19 kameny je pokovený slitinou mědi a berylia (BeCu), která se vyznačuje velkou pevností a tvrdostí a má zajímavou načervenalou barvu. Poměrně jedoduše provedený a nezdobený rotor dodává energii jednomu pérovníku, který pohání jak samotný nepokoj, tak i mechanismus alarmu. Vlastní foto nemám, protože jsem hodinky dosud neotevřel, a proto jsem použil fotku z internetu. Do té doby nevídané přesnosti nastavování alarmu bylo dosaženo použitím koaxiálního mechanismu, který rozpojuje mechanismus nasttavování času a nastavování alarmu.K čemuž slouží tlačítko na pozici “2”, které je třeba povytáhnout do polohy “úplně vytaženo”, přičemž čas alarmu se nastavuje korunkou nastavování času, která po vytažení tohoto tlačítka přebírá funkci nastavování času. Zvuk vydává ozvučné kladívko úderem na vibrující destičku. A tento systém je tak energeticky nenáročný, že si strojek vystačí s jediným pérovníkem. Alarm by měl zvonit podle údajů výrobce 10 až 15 vteřin, přičemž já jsem naměřil cca 8 vteřin. A ačkoliv Memomatic neměl primárně sloužit k buzení, nýbrž jako “připomínač” úkolů během dne pro vytížené manažery, mohu potvrdit, že budíček vás spolehllivě probudí, pokud zrovna nebudete po prohýřené noci. Odchylka od nastaveného času buzení byla 3 minuty do plusu, což je 5% odchylka, kterou lze analogovému mechanickému budíčku zajisté odpustit.

Rezerva nátahu, kterou jsem neověřoval, je podle výrobce 48 hodin s využitím jednoho vyzvánění. Dále Omega uvádí, že strojek není třeba ručně “přinatahovat” pokud člověk nepoužívá alarm častěji než jednou za hodinu, a pokud jsou mezitím hodinky v pohybu, aby se stihly opět natáhnout. Strojek byl patentován v roce 1968, již kvůli zmiňovanému prvenství v nařizování alarmu na hodiny i minuty. Ačkoliv hodinky s alarmem byly vyráběny mnoha hodinářskými firmami a mnoho z těchto kousků je proslulých a uznávaných dodnes , mezi nimi  Jager LeCoultre - Memovox nebo Vulcain - Cricket, nejbližším řešením Lemanii je Seiko - Bellmatic, které používá samonátah rotorem, avšak druhý pérovník alarmu se natahoval ručně. Toto řešení Omegy resp. Lemanie bylo ojedinělé koncepcí nastavování alarmu s přesností na minuty, a kombinací samonátahu rotorem a jednoho pérovníku, narozdíl od tehdy běžného řešení ručního nátahu se dvěma pérovníky, kdy jeden pérovník dodával energii časomíře a druhý ozvučnému mechanismu alarmu.

Přiložený soubor  DSC_0088.jpg   99,92K   31 Počet stažení

Přiložený soubor  DSC_0090.jpg   66,33K   25 Počet stažení

Přiložený soubor  DSC_0092.jpg   76,12K   22 Počet stažení

Díky, že jste to přečetli

michalval

Tento příspěvek byl upraven od michalval: 14.říjen.2013 - 13:15

#2 Frostie

Frostie

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 12 996 příspěvků(y)
  • Bydlí:ano
  • Fanoušek značky:Casio, Citizen, Junghans. Cesty, lety, hodinky, radio controlled, solar, DCF 77,5 kHz

Publikováno 14.říjen.2013 - 13:44

gratulace k nádherným vintážním strojovnám, ať ti slouží ku spokojenosti.

Proběhlé obchody

#3 mAra_

mAra_

Ou je

• Member_50
  • 2 730 příspěvků(y)

Publikováno 14.říjen.2013 - 14:11

Uz abychom se spolecne potkali v hospode - moc se na ne tesim :)

Tento příspěvek byl upraven od mAra_: 14.říjen.2013 - 14:11

#4 Locque

Locque

Vyrovnaný (?)

• Member_50
  • 1 982 příspěvků(y)
  • Bydlí:úpatí Mt. Blanc

Publikováno 14.říjen.2013 - 14:15

Tušim, že v prodejním vlákně tady byly třikrát a pokaždý jsem měl velkou chuť do nich skočit. Asi žádný hodinky na chmagu mě tolik nedráždily... Gratuluju k pořízení...

"Všeliké to kvaltování toliko pro hovado dobré jest." J. A. Komenský

#5 michalval

michalval

Megazávislák

• Member_50
  • 2 784 příspěvků(y)

Publikováno 14.říjen.2013 - 14:25

Frostie: děkuju

mAra_: taky už se těším! Už se ten sraz rýsuje.

Locque: děkuju Ti. Já jsem seděl u PC, pět minut jsem čekal, jestli je někdo nevezme, protože jsem věděl, že bych měl trochu šetřit, a nikdo jste je nevzal :D  , no a pak jsem se jich ujal. No ale nelituju ani náhodou.

#6 misoo

misoo

Megazávislák

• Member_50
  • 4 155 příspěvků(y)
  • Bydlí:Bratislava

Publikováno 14.říjen.2013 - 14:35

velka parada, ten remen im sadne dokonale! ale ktory sima nie, ze? :) gratulujem, uzivaj dlho a dobre! ;)

#7 michalval

michalval

Megazávislák

• Member_50
  • 2 784 příspěvků(y)

Publikováno 15.říjen.2013 - 11:31

misoo: děkuji.

#8 michalval

michalval

Megazávislák

• Member_50
  • 2 784 příspěvků(y)

Publikováno 15.říjen.2013 - 11:41

Jestě bych rád doplnil moji prozatimní zkušenost s přesností chodu:

za 5 dnů udělaly -3 vteřiny  :whistling:

Přes den na ruce, v noci na stolku cifrem nahoru. Přes den se trochu rozutečou dopředu asi o 7 vteřin a v noci trochu spozdí, ale v součtu to děla tenhle podle mého názoru skvělý výsledek u 40 let starých hodinek.

#9 Arthur N.

Arthur N.

Megazávislák

• Member_50
  • 2 380 příspěvků(y)
  • Bydlí:Západní Čechy
  • Fanoušek značky:už asi jen SEIKO:)

Publikováno 15.říjen.2013 - 12:03

gratulace, seknou Ti!

#10 Frostie

Frostie

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 12 996 příspěvků(y)
  • Bydlí:ano
  • Fanoušek značky:Casio, Citizen, Junghans. Cesty, lety, hodinky, radio controlled, solar, DCF 77,5 kHz

Publikováno 15.říjen.2013 - 12:12

Jestě bych rád doplnil moji prozatimní zkušenost s přesností chodu:

za 5 dnů udělaly -3 vteřiny  :whistling:

Přes den na ruce, v noci na stolku cifrem nahoru. Přes den se trochu rozutečou dopředu asi o 7 vteřin a v noci trochu spozdí, ale v součtu to děla tenhle podle mého názoru skvělý výsledek u 40 let starých hodinek.

nádhera, tam ani není moc co seřizovat...

Proběhlé obchody

#11 Vit

Vit

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 9 724 příspěvků(y)
  • Bydlí:MORAVA

Publikováno 15.říjen.2013 - 14:12

Díky za zajímavé čtení a hezké fotky.

Moc pěkný kousek.

Když nastavuješ čas alarmu, je to jako u ručiček?

(točíš minutovkou a hodinovka se hýbe podle ní)

Nebo nastavíč nejprve hodiny a potom minuty?

Autor zastává myšlenku, kterou zároveň vyvrací.

Plavecké: Timex Ironman
Vintage: Prim, Doxa, Digitálky Lucerne, Seiko 5
Kapesní: patent Remontoir, Thiel, Omega, Doxa

HISTORIE:
Precista "ITALIAN" - PRS-20, Poljot Navigator alarm, Omega Geneve, Eterna Matic 1948, Alpha skeleton, Rainer Brand Panama, Vintage Doxa náramkkové, Waltham, Vintage Doxa náramkové z kapesních, Oris Artelier Big Date, Kemmner Marine, Precista PRS-9 CAF, LÜM-TEC V1, Seagull 1963, Edox Les Bemonts, Dievas Flieger, Frederique Constant WORLDTIMER, Zenith Port Royal V Dual Time, Tissot Heritage Chronometre, Glycine Airman 1953 LE, Breitling Navitimer, Perrelet Turbine,Schaumburg Urbanic MooN,

PRODÁVÁM

MAURICE LACROIX čtvercové kolo,

Nic, sám mám málo.

ZAJÍMAVOSTI
Zajímavé články o hodinkách, Hod. ikony a jejich vyzyvatelé, Milníky značky RolexBRONZOVÁ L.E. Lum-Tec , LUM TEC RR2 ,LÜM-TEC B34, Corum Bubble,

Přeložil jsem knihu ROLEX SUBMARINER STORY a pracuji na překladu knihy STORY ROLEX EXPLORER, TURN-O-GRAPH (DATEJUST), MILGAUSS A YACHT MASTER do češtiny. Pokud by jste měli zájem, ozvěte se mi, ukázky ZDE.

#12 michalval

michalval

Megazávislák

• Member_50
  • 2 784 příspěvků(y)

Publikováno 15.říjen.2013 - 14:53

Arthur N., Frostie:

díky chlapi

Vít: seřizuje se to jako čas, takže oběhne minutovka dokola a hodinová se posune o hodinu. Jak jsem pochopil, tak je tam koaxiální mechanismus, který vytažením toho horního tlačítka vyřadí štelování času a zařadí štelování alarmu.

#13 Jiribartl

Jiribartl

Megazávislák

• Member_50
  • 2 009 příspěvků(y)
  • Bydlí:Praha
  • Fanoušek značky:relaxace na skůtru, PDA, hodinky

Publikováno 15.říjen.2013 - 17:22

Super, přímo profi recenze o zajímavých hodinkách, díky za pěkné počteníčko.

#14 Vit

Vit

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 9 724 příspěvků(y)
  • Bydlí:MORAVA

Publikováno 15.říjen.2013 - 19:20

Arthur N., Frostie:

díky chlapi

Vít: seřizuje se to jako čas, takže oběhne minutovka dokola a hodinová se posune o hodinu. Jak jsem pochopil, tak je tam koaxiální mechanismus, který vytažením toho horního tlačítka vyřadí štelování času a zařadí štelování alarmu.

Díky, myslel jsem si to.

Autor zastává myšlenku, kterou zároveň vyvrací.

Plavecké: Timex Ironman
Vintage: Prim, Doxa, Digitálky Lucerne, Seiko 5
Kapesní: patent Remontoir, Thiel, Omega, Doxa

HISTORIE:
Precista "ITALIAN" - PRS-20, Poljot Navigator alarm, Omega Geneve, Eterna Matic 1948, Alpha skeleton, Rainer Brand Panama, Vintage Doxa náramkkové, Waltham, Vintage Doxa náramkové z kapesních, Oris Artelier Big Date, Kemmner Marine, Precista PRS-9 CAF, LÜM-TEC V1, Seagull 1963, Edox Les Bemonts, Dievas Flieger, Frederique Constant WORLDTIMER, Zenith Port Royal V Dual Time, Tissot Heritage Chronometre, Glycine Airman 1953 LE, Breitling Navitimer, Perrelet Turbine,Schaumburg Urbanic MooN,

PRODÁVÁM

MAURICE LACROIX čtvercové kolo,

Nic, sám mám málo.

ZAJÍMAVOSTI
Zajímavé články o hodinkách, Hod. ikony a jejich vyzyvatelé, Milníky značky RolexBRONZOVÁ L.E. Lum-Tec , LUM TEC RR2 ,LÜM-TEC B34, Corum Bubble,

Přeložil jsem knihu ROLEX SUBMARINER STORY a pracuji na překladu knihy STORY ROLEX EXPLORER, TURN-O-GRAPH (DATEJUST), MILGAUSS A YACHT MASTER do češtiny. Pokud by jste měli zájem, ozvěte se mi, ukázky ZDE.

#15 michalval

michalval

Megazávislák

• Member_50
  • 2 784 příspěvků(y)

Publikováno 15.říjen.2013 - 19:37

Super, přímo profi recenze o zajímavých hodinkách, díky za pěkné počteníčko.

Děkuju, potěšil jsi mě.

#16 Krrtek

Krrtek

Závislák

• Member_50
  • 833 příspěvků(y)
  • Fanoušek značky:pouze ruční praní

Publikováno 18.říjen.2013 - 08:05

Super čtení!

... no kdybych byl movitější, nedal bych je z ruky :-)

ale zase našly správnýho páníčka!

#17 michalval

michalval

Megazávislák

• Member_50
  • 2 784 příspěvků(y)

Publikováno 18.říjen.2013 - 09:49

Super čtení!

... no kdybych byl movitější, nedal bych je z ruky :-)

ale zase našly správnýho páníčka!

Díky Michale, Tobě za ně děkuji i za ten řemen, co jsi nechal ušít!

#18 Kid_A

Kid_A

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 12 463 příspěvků(y)
  • Bydlí:Praha

Publikováno 20.říjen.2013 - 22:58

krasny pribeh a jeste krasnejsi fotky. at slouzi.....

#19 angus

angus

Začátečník

• Members
  • 14 příspěvků(y)
  • Bydlí:Havlíčkův Brod

Publikováno 30.říjen.2013 - 18:10

...moc hezké počtení,gratuluji .

#20 michalval

michalval

Megazávislák

• Member_50
  • 2 784 příspěvků(y)

Publikováno 30.říjen.2013 - 19:28

krasny pribeh a jeste krasnejsi fotky. at slouzi.....

...moc hezké počtení,gratuluji .

Děkuji chlapi.

Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Omega, Seamaster, Memomatic, 166.072