Přejít na obsah

Vibrograf, Watch Timing Machine


Jeremy

Doporučené příspěvky

no postavil som si ho, ale jeden maly zadrhel sa nasiel : mikrofon vobec nie je citlivy, ked som ho mal predtym zlozeny "na kolene" tak isiel skvele, teraz musim buchat do stola aby nieco zaznamenal, nejaky elektrikar co by helfol? kde sa stala chyba?

Nemáš ten mikrofon prasklý nebo nepřilepil jsi ho k nečemu tak, že mu to znemožnilo kmitání?

Kdysi byl v AR návod na snímač chvění a jako čidlo byla použita krystalová přenoska z gramofonu. Místo jehly se na konec chvějky kápla kapka cínové pájky a tělesem přenosky se snímalo chvění. Na výstup se připojil zesilovač se sluchátky. Možná by to šlo použít.

Upraveno uživatelem VS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 149
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Mel bych prosim dotaz... Jak a kam presne se ten piezosnimac oznaceny jako bzucak, pridela na hodinky?

To ma fungovat "dotykove" ci jak? Pripadne, ze ne, da se nahradit elektretovym mikrofonem? Diky.

Elektretovým mikrofonem nahradit nejde. Jedině, že by se hodinky dotýkaly membrány, ale to nejde jednoduše zařídit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

20080523190203.bmp

Taaaakze

Som rad ze tato tema nevymrela :-)

Samotne ovladanie programu :

Program spustime, zapojime zostaveny piezo-mikrofon a mali by sme vidiet, ci nam zaznamenava impulzy, ak su impulzy prilis silne, resp slabe tak pomocou upravy citlivosti mikrofonu vedla cerveneho diagramu nastavime tak, aby boli zaznamenavane len vrcholky vybezkov.

 

RYCHLOST :

zakladom je dobre si nadstavit BPS (udery za sekundu), ak nepozname, spustime autodetekciu stisknutim auto a malo by nam ukazat kolko uderov maju nase hodinky za sekundu. Ak to vieme, tak nadstavime urceny pocet, napr. ja som mal 06.0 BPS.

 

OKNO S BODKAMI :

Cielom je, aby sa nam spravili akokeby 2 ciary bodiek rovnobezne s ciarou uprostred, nieco taketo:

beznzvu2op9.jpg

 

Ak bodky klesaju, znamena ze hodinky idu pomalsie ako by mali, ak stupaju bodky, hodinky idu rychlejsie ako by mali. Treba sa s tym pohrat. Zakladom je dostat aspon priblizne vodorovnu ciaru, potom uz je to len o jemnom doladovani.

 

Na stiahnutie tu davam subor pdf, pokyny k spravnej tlaci DPS najdete vnutri PDF. Suciastky a + - zapojenie by mohol kazdy zvladnut odcitat zo schemy, ktoru tu uploadol Miloš ZIkmund.

 

Takze prajem vsetkym good luck pri odladovani mechanickych hodiniek :-)

 

Zdravím Ivane,

ještě předevčírem byl ve tvém příspěvku funkční skrenshot obrazovky se záznamem měření hodinek

s tvým snimačem a postaveným zesilovačem.Než jsem se dostal ke komentáři,tak již tento obrázek

není funkční.Ten tvůj zesilovač nějak kmitá nebo,asi je na výstupu značná úroveň stejnosměrného

napětí.Na záznamu pulsů je od základní čáry celé červené pole,bez jasných jednotlivých pulsů .V příloze přikládám můj záznam pořízený rovněž s zesilovačem zde zveřejněným Milošem Zikmundem.

V menu programu je třeba nastavit zesílení mikrofonu tesně pod horní okraj zobrazovaného pruhu tak,

aby signál nebyl přemodulován.Posuvnou čárou pak vybrat rozhodovací úroveň tak,aby i slabé pulsy byly pojaty pro vyhodnocování programem.Na svém záznamu jsem záměrně nastavil uroveň

tak,aby dva slabší pulsy byly pod stanovenou rozhodovací úrovní (pulsy označené modrým pun-

tíkem.Tyto dva slabé pulsy pak chybí i v zápisu dvou rovnoběžných čar jednotlivýcch pulsů nahrazující

zápis klasického mechanického vibrografu na papírovou pásku.Chybějící dva kmity jsou rovněž ozna-

čeny modrým puntíkem.Vzdálenost mezi zápisem dvou rovnoběžných čar udává nerovnoměrnost kroku,a jeho úpravou se snažíme dostat tyto zápisy co nejblíže k sobě.Sklon tohoto zápisu od vodorov

né čáry pak udává denní odchylku měřených hodinek.A zde je hlavní problém.To že zápis je idealné

vodorovný,ještě neznamená že se nám podařilo vyregulovat nulovou odchylku.Program je nutno

zkalibrovat,protože řídící kmitočet jednotlivých počítačů se liší.Dosud se mi kalibrace nezdařila a v podstatě nevím ani podle jakého normálu program zkalibrovat.Uvažuji impulsy krystalového oscilátoru

vydělit na kmitočet 2,5 Hz (5 tiků za sek = běžný kmitočet hodinek) a tyto pak po nastavení vhodné úrovně připojit na vstup zvukové karty místo piezosnímače a použít pro kalibraci programu.

Pokud má někdo zkušenosti s kalibrací programu tak poraďte.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dotaz na zkušené - fungovaly by tyto stavebnice?

http://www.e-conrad.cz/predzesilovac-s-kon...ofonem+dp46241/

http://www.e-conrad.cz/monofonni-predzesil...krofon+dp46130/

 

Pak mě ještě napadla varianta s "hotovým" mikrofonem k PC, třeba něco takového http://www.softcom.cz/produkt/mikrofon-na-...ic-211/?flist=1. No a hlavně se mi nesmějte...

 

Díky

Upraveno uživatelem CzechJoker
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dotaz na zkušené - fungovaly by tyto stavebnice?

http://www.e-conrad.cz/predzesilovac-s-kon...ofonem+dp46241/

http://www.e-conrad.cz/monofonni-predzesil...krofon+dp46130/

 

Pak mě ještě napadla varianta s "hotovým" mikrofonem k PC, třeba něco takového http://www.softcom.cz/produkt/mikrofon-na-...ic-211/?flist=1. No a hlavně se mi nesmějte...

 

Díky

Kondenzátorový (nebo spíš elektretový) mikrofon nejde použít. Membrána je zapuštěná v tělísku mikrofonu a přenos zvuku je jen vzduchem. Na snímání tikotu hodinek nestačí. Membrána je tenká jen pár mikrometrů, takže ani přímý kontakt s hodinkami není možný bez jejího poškození.

Tady jsou vhodné měniče http://www.ges.cz/?search=piezom%C4%9Bni%C...=cz&cur=CZK

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na snímání tikotu hodinek nestačí. Membrána je tenká jen pár mikrometrů, takže ani přímý kontakt s hodinkami není možný bez jejího poškození.

Což jsem mezitím zjistil... Takže ten piezoměnič se musí přímo dotýkat hodinek, tzn. ty typy bez krytu? Optimální průměr 20 mm, aby to pokrylo většinu plochy dýnka?

Může k tomu být "běžný" předzesilovač, nebo pouze ten z toho schématu? Pokud je B správně, pak budu muset vyřešit ten plošňák a všechno kolem :crying_anim02:

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Což jsem mezitím zjistil... Takže ten piezoměnič se musí přímo dotýkat hodinek, tzn. ty typy bez krytu? Optimální průměr 20 mm, aby to pokrylo většinu plochy dýnka?

Může k tomu být "běžný" předzesilovač, nebo pouze ten z toho schématu? Pokud je B správně, pak budu muset vyřešit ten plošňák a všechno kolem :crying_anim02:

Krystalový mikrofon dává poměrně vysoké napětí, ale potřebuje zesilovač s vysokou impedancí. To asi zesilovač ve zvukové kartě nebude. Dříve se používal u elektronkových zesilovačů, protože elektronka má prakticky nekonečný vstupní odpor. Stejně tak vyhovuje tranzistor MOSFET. Co si pamatuji, tak k připojování krystalových mikrofonů k tranzistorovým zesilovačům se používal transformátor s převodním poměrem 5 - 20:1. Dá se použít třeba miniaturní výstupní transformátor ze starších tranzistorových přijímačů zapojený obráceně. Mikrofon se připojí na vinutí s větším počtem závitů a zesilovač na vinutí s menším počtem závitů, kde byl připojen reproduktor. Vhodné je transformátor od vstupu zesilovače oddělit kondenzátorem asi 1uF.

Zesilovač je taky v tom elektretovém mikrofonu. Pokud se ti ho podařilo mechanicky zničit, tak odřezej kovové pouzdro a místo membrány zapoj krystalový mikrofon. Ale to nemám vyzkoušené.

 

Edit: Teď jsem trošku zagooglil a ten převod v transformátoru je větší 200 ohm / 50 kohm

 

http://www.elektroakustika.cz/tesla_piezo.html

 

Kdo má trpělivost, není problém takové trafo navinout. :)

Pro první pokusy bych vzal první trafo, co mi přijde pod ruku. Třeba ťamanský univerzální zdroj 3-12V a zapojil vinutí 220 na mikrofon a vinutí 3V k zesilovači. Samozřejmě je třeba vyhodit usměrňovač a použít jen trafo. Tato trafa sice nevynikají bezpečností na 220V, ale z mikrofonu jde pár milivoltů, tak tam nebezpečí ohrožení života nehrozí. :)

Upraveno uživatelem VS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi "neblbněte" s krystalovým mikrofonem,převodním transformátorem a různými stavebnicemi

předzesilovačů.Zde ve vlákně uvedený zesilovač kolegy Zikmunda ve spojení s klasickým destičkovým piezoelementem plně vyhovuje.V principu je shodný se zesilovači na domovské stránce BIBURA.Výhoda žádné samostatné napájení,ale přímo z konektoru zvukové karty.Podmínkou je ale dodržet určité podmínky.Zesilovač musí být umístěn co nejblíže piezosnímače,aby zesiloval jen užitečný signál a né různé rušení a rozhodující pro správnou funkci je upevnění vlastního pieza.

Představa,že položím piezo na stůl a na to položim dýnkem hodinky je zcela zcestná.Piezo musí být

volně zavěšeno v prostoru,aby vibrace přenášené z hodinek a tím i signál byly co nejsilnější.

Přikládám provedení mého snímacího stolku.

 

post-1764-1222117096.jpg

 

Snímač jsem řešil jako krabičku,hodinky se pokládají na kolík na horní straně krabičky a po připevnění hodinek gumičkou lze krabičku s hodinkami libovolně otáčet a tak kontrolovat v různých

polohách.

 

post-1764-1222117158.jpg

 

Položené hodinky na kolíčku,posouváním hodinek lze najít místo s nejsilnějším signálem.Největší

signál většinou bývá pokud hodinky leží natahovací korunkou na snímacím kolíku.

 

post-1764-1222117230.jpg

 

Detail odpruženého snímacího kolíku,který prochází stěnou krabičky a z druhé strany je na něj přiletován piezosnímač.

 

post-1764-1222117263.jpg

 

Detail uchycení vlastniho piezosnimače.Provedení co jsem měl po ruce.Podmínka jen volně zavěšen

např.na pružinkách,gumičkách,jedna pružina zespodu a pod.Zavěšení musí být lehké,aby netlumilo

kmitání pieza ale zároveň dostatečné pro stálý přítlak snímacího kolíčku na hodinky.Položením hodinek na kolík se tanto zatlačí do roviny krabičky a zespodu je stále přitlačován pružným závěsem.

Vývodý pieza rovněž řešit velice lehce a pružně,aby netlumily kmity.

 

post-1764-1222117318.jpg

 

Tranzistorový zesilovač postaven na kousku universálního plošného spoje a umístěn uvnitř krabičky co nejblíže snimače.

 

20080523190106.bmp

 

Výsledek jak vypadají impuszy zobrazované programem BIBURO s uvedeným provedením snímače

a tranzistorového zesilovače.

Funkce je dobrá ,jen je ještě důležité provést kalibraci programu pro daný použitý počítač tak, aby vyregulovaný vodorovný záznam stopy skutečně odpovídal nulové odchylce hodinek.

Tolik k dané problematice.Pokud někdo ví jak program zkalibrovat ozvěte se.

Zdraví Petr

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hele Petře, co takhle vyzkoušet krystal křemene místo piezo. Když jsem rozebíral kalsickej Vibrograf tak v tom žádnej piezo snímač nebyl, ale jen kousek "šutru".

 

Zdravím RMX,

vím,že v polohovatelném mikrofonu profesionálních vibrografů je použita destička krystalu nějaké

soli,lepená ze dvou vrstev a spec povrchově uprvená nějakým lakem,jelikož krystal této soli je

náchylný na vzdušnou vlhkost.Obdobné krystalové výbrusy se kdysi dávno v éře gramofonů

používaly v krystalových gramofonových přenoskách.Pokud něco takového máš,stojí to za odzkoušení

Petr

Upraveno uživatelem PetrJ
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím RMX,

vím,že v polohovatelném mikrofonu profesionálních vibrografů je použita destička krystalu nějaké

soli,lepená ze dvou vrstev a spec povrchově uprvená nějakým lakem,jelikož krystal této soli je

náchylný na vzdušnou vlhkost.Obdobné krystalové výbrusy se kdysi dávno v éře gramofonů

používaly v krystalových gramofonových přenoskách.Pokud něco takového máš,stojí to za odzkoušení

Petr

 

Ahoj, bohužel nemám a myslel jsem zkusit nějaký starší (větší destičkovej) krystal. Nezkouěl jsi něco podobnýho, ta plocha na rozkmit bude menší než u piezo, ale ve Vibrografu to taky nebyla extra velká plocha. Nevíš, jestli by se dal použít na pokusy předzesilovač od Miloše ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...