Přejít na obsah

Koľko je známych hodiniek Elton Sport ?


pykof

Doporučené příspěvky

Navstevu accutronovy expozice rozhodne doporucuju. Byl jsem tam uz dvakrat a jestli se zas dostanu pri nejake prilezitosti do Noveho Mesta a budu mit cas, zaskocim tam zas :). Jeee, devadesatsedmicka ma jinej rotor nez devadesatsestka. To je poprve, co ten strojek zvrchu vidim.

 

Tyhle hodinky jsem fotil někdy v polovině 90-tých let . Jde o prototyp a proto tam je ještě rotor takřka s úhlem 180 stupňů. Vzhledem k tomu, že wolfram je poměrně drahý kov a za socíku i méně dostupný tak se rozhodlo, že se budou dělat takové rotory, aby se z jednoho polotovaru daly udělat tři a né jen dva.

 

Kde ty hodinky skončily netuším, ale v Eltonským depozitáři už nejsou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • Odpovědi 352
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

tak cislo 0000038 v opravdu krasnem stavu je nyni k mani - cena je jak sleduju pohybliva (vcera tak, dneska jinak, zitra ?). prikladam i obrazky (asi vetsi, ale snad prominete ;) ) pro dobu, kdy aukce zmini do archivu aukra a kdyby se nahodou novy kupec nechtel pozdeji pochlubit na foru :) ...

 

http://www.aukro.cz/item1188589458_unikatni_hod_elton_sport_nizke_vyr_c_38.html

post-1383-025794100 1281768713.jpg

post-1383-021703900 1281768735.jpg

post-1383-094008100 1281768755.jpg

post-1383-083604200 1281768784.jpg

post-1383-042134600 1281768806.jpg

Upraveno uživatelem docent_tecka
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak cislo 0000038 v opravdu krasnem stavu je nyni k mani - cena je jak sleduju pohybliva (vcera tak, dneska jinak, zitra ?). prikladam i obrazky (asi vetsi, ale snad prominete ;) ) pro dobu, kdy aukce zmini do archivu aukra a kdyby se nahodou novy kupec nechtel pozdeji pochlubit na foru :) ...

 

Další adept do Bertovy sbírky...? ;)
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Korunka neoriginál, co?

 

Zaujímavé je , že keď som získal Elton Sport č.000149, bola na nich taká istá korunka, takže otázka znie; Čo keď je originálna ?

Viď jedno z úvodných foto - http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/22762-mam-toto-tuto-a-co-dalej/, a to určite nie sú z jedného zdroja ako tie na Aukre, pritom podľa informácií pri ich získaní, kdesi v bedni leželi celý čas pod ostatným materiálom,celé od vazelíny.

Takže ako to vlastne je ? Ktovie? A zaujíma ma to ďalej.

PS. Ten odkaz na stránku - http://www.hdsczech.cz/stranka-vite-o-tom-neco-18; je vlastne odkaz na moje otázky medzi pamätníkov potápačov na tejto stránke avšak bez odozvy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak cislo 0000038 v opravdu krasnem stavu je nyni k mani - cena je jak sleduju pohybliva (vcera tak, dneska jinak, zitra ?). prikladam i obrazky (asi vetsi, ale snad prominete ;) ) pro dobu, kdy aukce zmini do archivu aukra a kdyby se nahodou novy kupec nechtel pozdeji pochlubit na foru :) ...

 

http://www.aukro.cz/item1188589458_unikatni_hod_elton_sport_nizke_vyr_c_38.html

 

Vypadají velmi slušně. Ručky mají možná opravdu novou výplň, ale jsou původní prolamované a nápis na dýnku je sice pětkošestka, ale také původní - viz přiložená fotka(získaná kdoví kde), ale ta cena ... Tento prodejce ´má všechno minimálně dvakrát předražené. Za ty peníze by byly drahé i Orlíky.

 

post-5320-062008600 1281826503.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jako tak, za tyhle peníze se dá na ebay v pohodě vydražit Zenith El Primero Chronomaster, s in house kalibrem, 36000 kyvů za hodinu, chronometrový certifikát, chronograf, automat, den, měsíc, datum, fáze měsíce, dokonalé zpracování.........A nebo kapesní chronograf se čtvrťovým bitím a kalendářem s lunárními fázemi, jo a samozřejmě ve zlatě......

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nikde jsem to nenašel, lišilo se nějak pouzdro a dýnko na potápěčské 6ATM oproti normálním Sport I na 4ATM ? Připadají mi dost stejné (tedy samozřejmě mimo atypické lunety).

 

Nebylo pouzdro nějak lépe a jinak utěsněno nebo přesněji udělán závit? Nebo to celé spočívalo jen v garanci vyššího tlaku ze strany PRIMu?

Upraveno uživatelem stanik73
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nikde jsem to nenašel, lišilo se nějak pouzdro a dýnko na potápěčské 6ATM oproti normálním Sport I na 4ATM ? Připadají mi dost stejné (tedy samozřejmě mimo atypické lunety).

 

Nebylo pouzdro nějak lépe a jinak utěsněno nebo přesněji udělán závit? Nebo to celé spočívalo jen v garanci vyššího tlaku ze strany PRIMu?

 

Uspořádání je totožné. Jde pouze o garanci velikosti zkušebního tlaku.

Upraveno uživatelem accutron
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejsem sice odborník na hodinky. Ta cena za obyčejné "Prim sport I" je přehnaná a vždyť ty hodinky jsou jen jemnou modifikací PSI opatřené navíc výrobním číslem a příčinou určení. Spíš tu cenu takovýchto hodinek dělá opředení jakousi vyjímečností a tajemnem- obzvlášť ve spojení s místem a dobou jejich vzniku, nebo aspoň mě to tak přijde. Pro někoho tu cenu klidně mít můžou, hodinky jsou to krásný, takový akorát.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Tak jsem také přišel k hodinkám Elton Sport, ovšem žádné NOSy to nejsou, bude potřeba na nich máknout :)

 

Bohužel jich chybí kovová stupnice do lunety :( , kdybyste někdo měl, tak prosím nabídněte. Více zde.

Upraveno uživatelem Biges
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

Přidávám jeden další kus s výrobním číslem 105 a dovoluji si se souhlasem původního majitele napsat, co mi při osobním setkání a předání o historii tohoto kusu řekl.

Hodinky zakoupil při rozprodeji skladových zásob náhradních dílů z vojenského skladu v Dolním Boušově na počátku devadesátých let za cenu cca 200 Kč. Byl tedy jejich prvním majitelem. K hodinkám byla i smradlavá plastová krabička a doklady, cenovka hodinek začínala číslicí 4, ale nevěděl, jaká čísla byla dál. Původní plastový řemen se při prvním praktickém použití zlomil, to bylo jediné, co na hodinkách nebylo původní.. Doklady, krabičku i řemen později jako nepotřebné vyhodil. Hodinky krátkodobě nosil- měl je na ruce prý jen párkrát, nicméně drobné stopy užívání se na nich najít dají. Po celou dobu vůbec netušil, že by mohly mít nějakou cenu. Před nedávnem je dal na Aukro, kromě běžných příhozů však dostal i více nabídek po telefonu a písemně, včetně mé. Aukci logicky zrušil, vyhledal kouzelný Chronomag a vše, co se týkalo Eltonů si přečetl a hodinky znovu vystavil. Pak už to znáte.

Majitel sám byl vojákem z povolání, určitou dobu pracoval právě ve výše jmenovaném skladu náhradních dílů jako zástupce velitele útvaru. Mechanismus provozu skladu byl jednoduchý: sklad objednával náhradní díly na vše přímo u výrobců. Hodinky Elton tedy přímo v Eltonu, asi by bylo nelogické objednávat jednotlivé součástky, jako náhradní díl se vzaly tedy celé hodinky / motorová pila byla též náhradní díl jako komplet/. Z tohoto skladu, který fungoval pro celý západní okruh, pak díly dodával dle objednávek dále do Jaroměře, kde se vše pravděpodobně kompletovalo / zapomněl jsem se zeptat/ a poté distribuovalo přímo k útvarům. Pro slovenské kamarády jsem zjistil, že stejný sklad pro východní okruh byl v Novém městě nad Váhom.....Nicméně hodinky Elton po dobu několika let, co tam pán pracoval, objednávány nikdy nebyly, a po celou dobu tam byly dva kompletní kusy k dispozici. Nikdo si nikdy hodinky, natož pak nějaké díly na ně nevyžádal /přitom by se dalo předpokládat, že v případě praktického nasazení hodinek v armádě by bylo třeba hodinky servisovat, přetěsnit a podobně/. Na rozdíl od Orlíků Eltony nikdy nebyly součástí jakékoli sady, která patřila do povinného vybavení útvarů. Ohledně Orlíků říkal, že každá divize? musela mít ve výbavě jeden potapěčský set, jehož součástí byly i Orlíky. Nevěděl, kolik u nás v té době bylo divizí, prý ale hodně....U většiny potapěčských sad prý ale Orlíky chyběly, prostě v té sadě nevydržely, ani nebylo při nasazení jejich používání předpisem..... Pán měl ve svém okolí několik kolegů, kteří Orlíky znali, nebo je přímo měli. O Eltonech ale nikdo nic nevěděl. Na začátku devadesátých let musela armáda skladové zásoby zredukovat, došlo tedy i na sklad náhradních dílů, byly tedy nabídnuty do rozprodeje ve veřejném sektoru. Kdo zakoupil ten druhý kus Eltonů,majitel nevěděl.

Přikládám fotky, hodinky nechám tak, jak jsou, trochu jsem vyčistil pouzdro a lunetu, mírně přeleštil sklo, asi si vyměním ručky, které jsou dost zkorodované. Korunka při natahování jde zvolna, těsnění tedy nebude úplně košer, možná ji také vyměním. Hodinky šlapou jinak docela pěkně. Možná ještě vyčistím a namažu stroj, přece jen plánuji jejich příležitostné slavnostní provětrání. Ještě jsem je na ruce neměl /nenapadlo mě to, až teď/.

post-2133-044008100 1319632561.jpg

post-2133-073088900 1319632624.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...