Přejít na obsah

Fotka
* * - - - 1 Hlasů

Poljot chronograph cal. 3017

Hodinky po dědovi

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 Lamiczka

Lamiczka

Chronosysel

• Member_50
  • 4 322 příspěvků(y)
  • Pohlaví:Muž

Publikováno 31.prosinec.2013 - 00:05

Rád bych se podělil s mým dnešním přírůstkem, který mi udělal obrovskou radost a dalo by se říct, že to je tak trochu opožděný ježíšek...

Dnes jsem u babičky našel hodinky po dědovi Poljot (Strela) chronograph cal. 3017. Táta mi nedávno říkal, že nějaký chrona Poljot děda měl, ale netušil jsem, že zrovna tyto. Už mám a nosím po jednom dědovi malé Prim televize a toto k nim bude nádherný kombo.

Hodinky včetně chrona jdou a krásně nulují, jen jim po těch letech nějakou dobu trvalo, než se rozběhly. V první chvíli jsem se skoro lekl, že je tam nějaký problém. Budu muset nechat vyčistit strojek a chtěl bych je nechat lehce zrenovovat (aby zůstala patina po dědovi, ale běhaly bez problémů a zbavily se prachu a případné rzi)

Našel jsem celkem dost informací zde

Hodinky budou někdy z 60. let, ale přesnější určení zatím nevím, ještě jsem je neotevřel a číslo je na strojku.

Za kvalitu fotek se omlouvám, je to rychlocvak z mobilu, jen tak z radosti. Určitě přidám i lepší fotky.

Budu muset najít někoho vhodného, komu je svěřit na servis (budu rád za doporučení - Brno, Praha, Olomouc) a najít jim nový řemen, byly na starém koženém, který si schovám, ale zpět je na něj dávat asi nebudu...

Přiložený soubor (y)

#2 Frostie

Frostie

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 12 915 příspěvků(y)
  • Bydlí:ano
  • Fanoušek značky:Casio, Citizen, Junghans. Cesty, lety, hodinky, radio controlled, solar, DCF 77,5 kHz

Publikováno 31.prosinec.2013 - 00:09

tuším, že by stálo za to, oslovit místního člena Valise v Chomoutově nedaleko OC...

Proběhlé obchody

#3 Lamiczka

Lamiczka

Chronosysel

• Member_50
  • 4 322 příspěvků(y)

Publikováno 31.prosinec.2013 - 01:15

Díky moc za tip, už jsem se trošku rozhlížel a na Valise mám trošku zálusk, že ho zkusím obtěžovat...

#4 kuncák7

kuncák7

apac se skalpem

• Member_50
  • 13 859 příspěvků(y)
  • Bydlí:Praha
  • Fanoušek značky:jídlo, sport, ženský-časem se pořádí koníčků mění

Publikováno 31.prosinec.2013 - 08:06

Kdyby Valis neměl čas, zkus Brože na Václaváku ( nebo ještě jeden šikovnej hodinář u Florence, ale já si to jméno prostě nezapamatuju, ale když koukneš do starších vláken, doporučení na něj najdeš ). 

#5 bandicoot

bandicoot

OWG

• Member_50
  • 14 651 příspěvků(y)

Publikováno 31.prosinec.2013 - 08:15

nebo ještě jeden šikovnej hodinář u Florence

Marek Frýdl

#6 villain83

villain83

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 8 915 příspěvků(y)
  • Bydlí:Hradec Králové

Publikováno 31.prosinec.2013 - 08:46

moc pekny hodinky,jak pise bandi,Frydl je sikovnej,nedavno jsem koukal na nejaky jeho renovace,da se to pochopitelne vygooglit.Dal bych je na Nato...

#7 kuncák7

kuncák7

apac se skalpem

• Member_50
  • 13 859 příspěvků(y)
  • Fanoušek značky:jídlo, sport, ženský-časem se pořádí koníčků mění

Publikováno 31.prosinec.2013 - 10:35

Marek Frýdl

Bandi dík, já na něj fakt vždycky zapomenu ( jako-by bych mu nemohl přijít na jméno :frusty:  a neprávem ).

#8 Rodkopf

Rodkopf

Megazávislák

• Member_50
  • 4 234 příspěvků(y)

Publikováno 31.prosinec.2013 - 12:28

Perfektní chrono, černá je asi nejhezčí varianta, krásný základ sbírky, který se neprodává.

#9 Lamiczka

Lamiczka

Chronosysel

• Member_50
  • 4 322 příspěvků(y)

Publikováno 31.prosinec.2013 - 13:07

Perfektní chrono, černá je asi nejhezčí varianta, krásný základ sbírky, který se neprodává.

Díky moc, to bych neprodal, ani kdyby na chleba nebylo už jen proto, že jsou po dědovi...

Mám z nich radost jako malej kluk, černý se mi taky líbí víc, už se těším, až budou vyčištěný a budu je moct vyvětrat.

Tento příspěvek byl upraven od Lamiczka: 31.prosinec.2013 - 13:09

#10 jirka0426

jirka0426

Pokročilejší začátečník

• Member_50
  • 69 příspěvků(y)
  • Fanoušek značky:Plnicí pera, hlavně české výroby

Publikováno 2.leden.2014 - 10:56

Nádherný kousek, jen tiše závidím :-)

#11 Radkis

Radkis

Pokročilejší začátečník

• Member_50
  • 62 příspěvků(y)
  • Bydlí:Melk, občas Košice a Gelnica
  • Fanoušek značky:Moto, rc modely, zbrane a najnovsie hodinky

Publikováno 4.leden.2014 - 20:48

nezabudni sa pochvalit a ukazat nam, ako dopadla renovacia... a raz ked ich odovzdas po krvi ty dalej...

#12 Lamiczka

Lamiczka

Chronosysel

• Member_50
  • 4 322 příspěvků(y)

Publikováno 12.leden.2014 - 15:59

Tak jsem hodinky otevřel, abych zjistil výrobní číslo kalibru a nejsem z toho ani trochu chytrý, na kalibru je číslo 02207, což by znamenalo, že jsou z prvních let výroby, ale model Poljot se měl dělat až od roku 1964 a čísla strojků by měly být od 19000. Hodinky měl celý život děda, takže skládačku vylučuju, že by trochu rarita? Není schopen někdo poradit?

Here are the serial numbers of Chronograph 3017:
1959 - 1963 Strela, Sekonda, up to 19000
1964 - 1965 Strela, Sekonda, Poljot 19000 to 31000
1966 - 1967 Sekonda, Poljot 31000 to 42000
1968 - 1969 Sekonda, Poljot 42000 to 53000
1970 - 1971 Sekonda, Poljot 53000 to 64000

Přiložený soubor (y)

#13 Lamiczka

Lamiczka

Chronosysel

• Member_50
  • 4 322 příspěvků(y)

Publikováno 12.leden.2014 - 23:00

Tak jsem trochu googlil a podařilo se mi pár informací najít:

1) Vypadá to, že i s nízkým výrobním číslem existovaly hodinky s černým číselníkem poljot, viz ussrtime.com, hned hodinky s ID 0001 mají serial 05603. O historii samotného kusu tam nic není, takže skládačka se nedá vyloučit - např. výměna poškozeného číselníku a ruček v pozdější době...
http://www.ussrtime....ails.pl?id=0001

- Commonly classed as a 'Strela'.
- Late in the 1950s, in response to demand from the science, industry & military sectors, the Soviet government purchased the tooling & some initial parts for the Swiss Venus 150 Chronograph caliber that were used to create the 3017 movement. Both wristwatch & pocket-watch versions were produced. The wrist version was 'branded' Strela & distribution of both versions was restricted to official channels. In 1965 it was decided that the 3017 could be commercialized. At that point, several variants of the 3017 using the same case as the Strela were branded Poljot & Sekonda.

2) Údajně bylo při výrobě dosaženo 100 000 kusů a místo přidání dalšího čísla se "resetovaly" výrobní čísla a začínalo se znova od 00000. Podle všeho by tyto hodinky měly jít poznat podle vyraženého loga Poljot (korunka - můj případ) pod setrvačkou. U starších verzí byly vyraženy kosočtverec nebo pětiúhelník s označením první moskevské (viz víše zmíněné hodinky 0001 na ussrtime a další tamtéž)

Nějaké info k tomu tady:
http://forums.watchu...ber-936229.html

Tato informace by znamenala, že tento kapesní chronograf Molnija (ID 0006) je ze stejné doby, jako moje hodinky a na ussrtime je datum výroby určeno chybně - odhadem by to mělo být někdy v první půlce 70. let

http://www.ussrtime....ails.pl?id=0006

Trošku mi v tom ale nehraje:

Pod setrvačkou se objevuje více verzí loga, ale netuším jaký v tom byl systém - minimálně 4 a 5ti úhelníkové se používá nahodile. Korunka by mohla být tedy až u kusů nad 100 000. Stejně tak jsem nerozluštil, kdy je na můstku vyraženo 19 jewels a kdy 19 kamhen, objevuje se obojí s různými verzemi loga  pod setrvačkou a u různých čísel.

Objevují se kalibry 3017 s 6 místným číslem, které jsou podle všeho originální, jen mají "doraženou" na začátku 2 (1 ani 3 nejsou). Dvojka bývá trochu mimo a jiným fontem. Napadá mě jen, že by bylo vyrobeno dokonce víc jak 200 000 strojků a při dalším "restartu" se začala ručně dorážet 2 na začátek.

Jak to, že existují hodinky s černým lumi číselníkem Poljot a nízkým číslem výroby s pětiúhelníkovým logem pod setrvačkou, když jako Poljot měly být hodinky dostupné i v běžném prodeji až někdy kolem roku 64-65 a v tu dobu byly výrobní čísla bezpečně víc jak 15 000

Budu rád, za jakékoliv lepší informace

#14 Lamiczka

Lamiczka

Chronosysel

• Member_50
  • 4 322 příspěvků(y)

Publikováno 12.leden.2014 - 23:30

Ještě jsem proběhl ebay a našel jsem další hodinky s vyraženou "korunkou" - 2 s číslem kolem 2000 (moje a na ussrtime) a teď další s čísly 54779, 97685, 99224, 99249. Vždy byly s černým lumi cifrem se značkou Poljot (žádné sekonda ani strela). Pak jeden stejný strojek v "NOS" hodinkách se stejným cifrem ale potiskem Titan

#15 Rodkopf

Rodkopf

Megazávislák

• Member_50
  • 4 234 příspěvků(y)

Publikováno 12.leden.2014 - 23:41

Lamiczko dobrý research, myslím, že teď už jsi se dostal tak daleko, že více zjistíš už jen sám. Keep on working! :)

#16 Petr_P

Petr_P

Watch Your Six!

• Member_50
  • 1 718 příspěvků(y)
  • Bydlí:ČR, nejvíce Praha
  • Fanoušek značky:nosím hodinky

Publikováno 13.leden.2014 - 11:25

Jak to, že existují hodinky s černým lumi číselníkem Poljot a nízkým číslem výroby s pětiúhelníkovým logem pod setrvačkou, když jako Poljot měly být hodinky dostupné i v běžném prodeji až někdy kolem roku 64-65 a v tu dobu byly výrobní čísla bezpečně víc jak 15 000

Budu rád, za jakékoliv lepší informace

Prostě jsi narazil na to, že v letech 1962-1964 proběhlo v sovětském hodinářském průmyslu masívní přeznačení brandů a také systém označování produktů. A velký vliv na to měla právě možnost exportu.

Můj nejlepší současný odhad je, že nahrazení STRELA za POLJOT na čísleníku se mohlo stát právě někdy okolo roku 1962, určitě nejpozději v roce 1963. To platilo asi hlavně pro export. Někdy v té době logo "1.MČZ v kosočtverci" nahradilo logo "1. MČZ v pětiúhelníku", které vydrželo až do poloviny 70. let, kdy ho nahradilo logo, která máš na základně strojku tvých hodinek. Při objemu sovětské produkce asi nelze vyloučit, že došlo k postupnému spotřebovávání starších skladových dílů se staršími logy, proto dnes mohou u kusů z první poloviny 60. let vznikat zmatky. Nicméně vzhledem k modernímu logu na se přikláním, že tvoje hodinky pochází až ze 70. let a mají resetované číslo.  Podle katalogu z roku 1972, by tvoje hodinky měly mít oficiální modelové číslo 3017/1171310. Co ty na to?

Také musím opravit některé své starší články v tom, že chronografy s kalibrem Poljot 3017 šly na civilní trh až v roce 1964. Pravda je spíše v tom, co jsi našel. Mám potvrzeno, že Strely s bílým čísleníkem byly v civilním katalogu už v roce 1960 pod oznčením ČN-407K. V té době ještě ale žádný brand Poljot neexistoval, stejně jako označení kalibru 3017. Do roku 1962 (včetně) se kalibr oficiálně označoval jako ČN-13M.

Jinak exportní označení SEKONDA se používalo specificky pro export na "britský" trh (respektive včetně na něj navázaného trhu některých států britského společenství národů). Pravděpodobně to tak vydrželo až do konce výroby chronografů se strojkem 3017 okolo roku 1979. Já mám potvrzeno, že ještě v roce 1974 bylo  v exportním "britském" katalogu je použito označení SEKONDA.

Tento příspěvek byl upraven od Petr_P: 13.leden.2014 - 11:39

Můj blog na Chronomagu:
(1) Marathon Navigator, MIL-PRF-46374G; (2) Osvity pilotních a vojenských hodinek; (3) Letecké palubní hodiny řady AČS-1; (4) Porovnání palubních hodin AVRM a 127ČS; (5) Bremont MB a U-2 - britské letecké hodinky; (6) PRIM Sport 2 a jezero Bajkal; (7) Hodinky Certina a Festina a katapultáž z letounu L-39; (8) Letecké hodinky našeho letectva - PRIM Letecké Automatic, Hind a Hippo; ASKANIA Tempelhof a Taifun; (9) Dotace z EU a národních fondů pro Elton hodinářská a.s.; (10) Hodinky PRIM (MPM) a BOSCH a katapultáž z letounu L-39 (11) Dotace z EU a národních fondů pro MPM -QUALITY v.o.s.
Stručný přehled hodinek Marathon Watch Company;
Voděodolnost hodinek, héliové ventily a jiné podvodní vychytávky; Hodinky FORTIS v českém letectvu; Počátky britských námořních chronometrů; NEW - Historie sovětských hodinových strojků;  Východoněmecký letecký průmysl a hodiny GUB typ LG 35.7030; Operace JANUS II a hodinky OMEGA; Hodinky MAJETEK VOJENSKÉ SPRÁVY

#17 Lamiczka

Lamiczka

Chronosysel

• Member_50
  • 4 322 příspěvků(y)

Publikováno 13.leden.2014 - 15:01

Díky moc za informace, ve značení strojků mám ale pořád trochu zmatek:
V první stovce tisíc kusů se objevuje značení v kosočtverci a pětiúhelníku nepravidelně - nenašel jsem hranici od které by se značení měnilo, ale kusy se vzájemně prolínají. To by znamenalo, že díly byly skladem, jak jsi psal a strojky se kompletovali v průběhu a v té chvíli se na ně razilo teprve výrobní číslo a proto se loga objevují nahodile

Lze tedy potvrdit, že logo poljot (označuji to za korunku) se razilo až na kusy od 100000 a to výhradně?

Všude jsem našel informace, že strojů se udělalo 100000+, vzhledem k existenci 6 místných čísel začínajících "doraženou" 2 by ale mělo být vyrobeno více jak 200 000 kusů

Podle katalogu z roku 1972, by tvoje hodinky měly mít oficiální modelové číslo 3017/1171310. Co ty na to?

Celkem by to asi odpovídalo s tím, kdy otec tvrdí že děda hodinky zhruba mohl koupit (právě začátkem 70 let), proto mi vůbec nehrálo sériové číslo. Pravděpodobně se o tento model jednat bude, na kalibru 3017 samozřejmě je, ale nevím, jestli jde někde dohledat tu část za lomítkem

Jinak exportní označení SEKONDA se používalo specificky pro export na "britský" trh (respektive včetně na něj navázaného trhu některých států britského společenství národů). Pravděpodobně to tak vydrželo až do konce výroby chronografů se strojkem 3017 okolo roku 1979. Já mám potvrzeno, že ještě v roce 1974 bylo v exportním "britském" katalogu je použito označení SEKONDA.

Díky za vysvětlení, to zní celkem logicky, jen nevím, proč jsem nenašel žádné sekonda s korunkou na kalibru i když se prodávaly až skoro do konce 70. let, což by znamenalo, že musí mít strojky z pozdějších let výroby. Všechny takto označené kalibry jsem našel v hodinkách s ciferníkem Poljot a v jedněch kapsáčích Molnija, ale zatím jsem viděl asi jen malý vzorek. Začínám mít trochu pocit, jestli se ta korunka neobjevila už v roce 1962 zároveň se značkou Poljot a ne až při restartu výrobních čísel (jestli opravdu proběhlo)...

Tento příspěvek byl upraven od Lamiczka: 13.leden.2014 - 15:03

#18 Lamiczka

Lamiczka

Chronosysel

• Member_50
  • 4 322 příspěvků(y)

Publikováno 27.leden.2014 - 09:48

Hodinky jsou u Valise, bude to chvili trvat, ale tesim se na vysledek jak malej.

#19 Lamiczka

Lamiczka

Chronosysel

• Member_50
  • 4 322 příspěvků(y)

Publikováno 7.červenec.2017 - 16:32

Na tu fotku po renovaci jsem evidentně zapomněl. Tak aspoň opožděně, ať je vlákno komplet. Zkusím k nim sepsat nějakou recenzi (zatím žádnou nemají). Chtěl jsem jim pořídit bílý sourozence, ale posledně jsem na aukro neměl štěstí, tak snad časem se B&W kombo povede...

Přiložený soubor (y)

#20 Rodkopf

Rodkopf

Megazávislák

• Member_50
  • 4 234 příspěvků(y)

Publikováno 14.červenec.2017 - 11:01

Na tu fotku po renovaci jsem evidentně zapomněl. Tak aspoň opožděně, ať je vlákno komplet. Zkusím k nim sepsat nějakou recenzi (zatím žádnou nemají). Chtěl jsem jim pořídit bílý sourozence, ale posledně jsem na aukro neměl štěstí, tak snad časem se B&W kombo povede...

Krásné hodinky! Parádně prokoukly