Přejít na obsah

Seiko 5 Sports 6119-6400 aneb Mé první automaty


Návštěvník LukeD

Doporučené příspěvky

Návštěvník LukeD

Původně jsem na Chronomag přišel s tím, že mi - prostřednictvím studia i rad od místních členů - pomůže s výběrem mých prvních automatů. Ovšem tak nějak jsem nepočítal s tím, že nebudou nové. V té době jsem o japonské firmě Seiko netušil zhola nic. (Ostatně, já toho o hodinkách tak nějak obecně moc nevěděl - a stále ještě mnohem více nevím, co si tu budu nalhávat.) Při toulání po vláknech zdejšího fóra jsem mimo jiné narazil také na ta s "vintage" kousky. A to už jsem se zkrátka a dobře Seiku nemohl vyhnout ani omylem.

 

Krátce na to jsem začal projíždět nabídky vintage watches na eBay. A tak bylo jen otázkou času, kdy mne něco zaujme do té míry, že to skončí nákupem nových starých hodinek. Po designové stránce jsem mohl oči nechat na modelech Seiko ze 70. let. Ovšem v nákupním rozletu mne trochu omezoval fakt, že mi nic moc neříkají chronografy. Pak jsem ale narazil na Seiko 5 Sports 6119-6400 s oranžovým ciferníkem v parádním stavu a byla to láska na první pohled. Zpočátku jsem kolem nich jen tak brousil a kochal se; později - spolu s tím, jak se blížil konec aukce - už jsem víceméně věděl, že je chci.

 

Byla to má první aukce na eBay, takže si asi dovedete představit ten adrenalin, když jsem asi hodinu před jejím koncem začal přihazovat. Rovněž vám nejspíš nebude neznámá zkušenost, kdy si dopředu stanovíte finanční strop, který ovšem nakonec v zápalu boje stejně překročíte. Ve finále to byl boj až do poslední sekundy... a když jsem se stal šťastným majitelem, skákal jsem po pokoji štěstím jako smyslů zbavený.

 

Nejedná se o recenzi, takže ode mne nečekejte žádné detailní technické údaje - beztak je jich na internetu přehršel. Dnes mi prostě po týdnu od odeslání dorazily z Anglie a já z nich mám obrovskou radost, takže jsem se musel logicky okamžitě přijít pochlubit i sem.

 

Takže jen pár bezprostředních dojmů a zjištění: Celkem dost mne překvapilo přepínání dnů a data pomocí většího či menšího stlačení korunky. Dny jsou v angličtině a pravděpodobně v arabštině. Intenzita luminiscence na ručičkách a indexech ciferníku není rozhodně nic, co by člověku vyrazilo dech, ale funguje, což je hlavní. Na indexech ciferníku je pak výrazně slabší. Díky kalkulátoru výrobního data jsem zjistil, že hodinky pocházejí z července roku 1973.

 

Prozatím se sžívám s menší velikostí, než na jakou jsem byl zvyklý, přičemž zvyknout se snažím i na původní kovový tah, který se mi na hodinkách až doposud nijak zvlášť nelíbil. Je toho na mne najednou fakt moc, nicméně doufám, že to nakonec nějak dám. Navíc mám do budoucna v plánu pořídit si k nim také nějaký ten slušivý řemen. Ve srovnání s mými dosavadními quartz hodinkami mne samozřejmě fascinuje relativně hladký chod minutové ručičky a tichý, takřka neslyšný tikot. No, co vám budu povídat, nemůžu se na ně vynadívat!

 

P.S. Nevlastním žádný fotoaparát, pročež tedy omluvte (ne)kvalitu fotografií z mobilního telefonu.

 

P.P.S. Fakt, že toto je můj jubilejní 50. příspěvek na Chronomagu, považuju do jisté míry za symbolický.

post-34682-0-96213800-1392044804_thumb.jpg

post-34682-0-84742900-1392044812_thumb.jpg

post-34682-0-96606500-1392044842_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník LukeD

Díky všem za gratulace.

 

Tipuju Tě za rok kolem 1500 příspěvků a pořádnej pacient :)

 

Nestraš, nekradu. :)

 

jinak rada pro pristi aukci, prihazuje se az par sekund pred koncen pomoci bidderu.

 

Díky za radu. Také mi to pak zpětně došlo. Ale víš jak, byl jsem jak panna před prvním zásunem a to se těžko zvládá. ;) Mimochodem, bidderem máš na mysli klasické eBay přihazování, nebo nějakou speciální aplikaci pro webový prohlížeč?

 

Jinak mne dodatečně krapet zarazila informace o velikosti tahu. Prodejce uváděl, že sedí až do velikosti zápěstí 21 cm, takže jsem se už dopředu připravoval na nutné zmenšování. Jaké pak bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že na mé cca 18 cm silné zápěstí padne tak akorát. Mít je silnější, tak by mě to docela naštvalo.

 

A ať tedy trochu vyvážím ty mé nic moc fotky, přidám i jednu mnohem kvalitnější a detailnější od prodejce a záběr na "vnitřnosti". Snad to nebude vadit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě jednou gratulace. Pokud se jedná o rozměry ? jestliže bereš do úvahy současný trend, kdy náramkové hodinky jsou téměř tak velké, jako dříve kapesní, pak se ti samozřejmě zdají drobnější, ale když je srovnáš s produkcí té doby, pak to pouzdro i ty rozměry musela být bomba. Rovněž bych se nebál těch Seiko chronografů, zejména pokud se jedná o řadu 6138. Já hodinky s více budíky rovněž nemusím, nějak mne to množství ručiček a údajů rozptyluje, a tím i znervózňuje, takže jsem před časem rovněž nemohl pochopit, jak se někomu chrona mohou líbit. Ale tyhle vintážky s automatem (a u 6138 i s možností manuálního nátahu) nemají jen koule, ale primárně duši, která snad musí oslovit téměř každého, kdo je zkusí vzít do ruky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mel jsem na mysli aplikaci, nastavit si tam limit a ono to tesne pred koncem prihodi za tebe, ma to sve vyhody - mas vetsi sanci na vyhru, nenavysujes zbytecne cenu a drzis se lepe limitu ktery si das.

Díky všem za gratulace.

 

 

Nestraš, nekradu. :)

 

 

Díky za radu. Také mi to pak zpětně došlo. Ale víš jak, byl jsem jak panna před prvním zásunem a to se těžko zvládá. ;) Mimochodem, bidderem máš na mysli klasické eBay přihazování, nebo nějakou speciální aplikaci pro webový prohlížeč?

 

Jinak mne dodatečně krapet zarazila informace o velikosti tahu. Prodejce uváděl, že sedí až do velikosti zápěstí 21 cm, takže jsem se už dopředu připravoval na nutné zmenšování. Jaké pak bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že na mé cca 18 cm silné zápěstí padne tak akorát. Mít je silnější, tak by mě to docela naštvalo.

 

A ať tedy trochu vyvážím ty mé nic moc fotky, přidám i jednu mnohem kvalitnější a detailnější od prodejce a záběr na "vnitřnosti". Snad to nebude vadit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Klobouk dolů, taky mi vloni učarovaly "pětky", šel jsem do aktuální produkce, ale jak se dívám, měl bych víc brousit po eBay i mimo Swiss produkci. Fakt zajímavé hodinky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník LukeD

Na hodinky si více než úspěšně zvykám, ba co víc, líbí se mi čím dál tím více. Už mi ani nepřijdou tak "malé" a kovový tah pro mne také není až takovým problémem, jak jsem se původně domníval. Je ale fakt, že tenhle je hodně specifický a v podstatě se mi celkem líbil už na fotkách před koupí.

 

Jinak po šesti dnech nošení můžu konstatovat, že naměřená konstantní odchylka činí aktuálně -19 sekund na 24 hodin, což je dle mého názoru na vintage kousek starý více než 40 let hodně dobrá hodnota. Navíc se dle měření lehce snížila. Zpočátku mi totiž vycházela na -30 sekund. Je ale možné, že jsem jen špatně měřil díky tomu, že jsem nepočítal s prokluzem minutové ručičky při seřizování. Uvidím časem...

post-34682-0-64260600-1392571601_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
Návštěvník LukeD

Čistě pro zajímavost: hodinky přes noc odkládám sklíčkem dolů a odchylka nyní - po zhruba měsíci nošení - činí -16 sekund za 24 hod čili opět mírné zlepšení. Těžko říct, jestli to ještě může být lepší, nicméně vzhledem k tomu, že jim právě dorazila zdatná sei-konkurence, to nyní spíše vidím na měření rezervy chodu. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník LukeD

Vážení a milí, tak mám ty moje oranžovo-černé "stařenky" zase o něco radši. Jak jsem psal, nechal jsem je ležet, poněvadž na zápěstí přišla řada na - pro mě nečekaně rychlou - novou akvizici. (? propos, kdyby mi někdo před pár měsíci řekl, že budu mít měsíc a půl od registrace na tomhle fóru hned dvoje hodinky, tak bych se mu nejspíš vysmál.)

 

Tipoval jsem, že by rezerva chodu mohla být v lepším případě tak kolem 40 hodin, v tom horším cca 30. Jaké tedy bylo mé překvapení, když se zastavily přesně 1 minutu před dosažením 50 hodin!

 

Jsem nadšen a na výsost spokojen...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník LukeD

Díky. Přesně tak. Vůbec si nedovedu představit, že bych své historicky první automaty někdy pustil zpátky do oběhu. Fakt nevím, co by se muselo stát, aby k tomu došlo. A vlastně si to ani představovat nechci. I kdybych je měl nosit jednou za uherský rok, zůstanou doma...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
Návštěvník LukeD

Psal jsem tu o Seikonkurenci, tak by bylo hříchem se nepochlubit aneb Bratři v UFO triku.

 

Jen tak pro zajímavost dodám váhy: Zatímco 6400 váží 101 gramů, novější SNW005 jsou se svými 136 gramy o celých 35 gramů těžší. Na ruce ten rozdíl ale nijak zvlášť znát není.

 

No, a aby toho nebylo málo, tak na druhé fotografii můžete porovnat i luminiscenci.

post-34682-0-08951700-1395075927_thumb.jpg

post-34682-0-18045300-1395075934_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na "nováčka" (myšleno v dobrém) velmi neobvyklý, ale o to zajímavější výběr. Gratulu k prvním automatům, myslím, žes koupil velmi dobře.

 

Malá poznámka k tahu,který se ti moc nelíbí.Myslím, že by hodinkám skutečně výrazně prospěl jiný tah, ale to ber jen jako můj osobní postřeh ;)

 

Ať slouží a dělají jen radost :)

Upraveno uživatelem Marfael
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...