Přejít na obsah

??????????? 6.15 ? stolnídigitálky s VFD displejem


yaro

Doporučené příspěvky

 

Jen tak retro připomínka s nádechem historie...

 

V minulém století snad v každé domácnosti, dnes už retro a prakticky muzeální záležitost... nicméně, pokud přežily prvních pár let, stále fungují a to již desítky let (a většinou stačí vyměnit jen nafouklé elyty...). Zálohování baterií 9V. Zobrazovačem je VFD displej IVL1-7/5 - viz obrázek.

 

Jeden z mých funkčních a stále běžících kousků ? vyrobeno podle ?ražby? 5/1984, tehdy za poměrně vysokou cenu 45 rublů (což bylo tehdy 450,- Kčs - pro ty co nepamatují tehdejší kurz :cigar: )

 

Má někdo ještě funkční jiné modely?

post-30406-0-33480900-1394137094_thumb.jpg

post-30406-0-27528700-1394137109_thumb.jpg

post-30406-0-70022400-1394137126_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 97
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Předcházející kousek je poměrně široký typ, mám ještě tři plně funkční kousky, které se mi líbí víc - jsou užší, dozadu vyčnívá pouze výstupek s trafem...

 

Hodiny s dřevěnou dýhou jsou hezčí, mám ještě plastový model z konce osmdesátých let... dýha asi v sojuzu došla a nastal plastový pokrok...

post-30406-0-82539700-1394137327_thumb.jpg

post-30406-0-84333500-1394137343_thumb.jpg

post-30406-0-07319600-1394137356_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty prvni jsme taky meli... uplne jsem si pri pohledu na tu tvoji fotku vzpomnel, jakej hroznej zvuk mel ten budik... PYYYP PYYYYP PYYYYP. :-)

Vim ze pak ke konci (po 20 letech nepretrziteho provozu) uz ten VFD displej hodne blikal, neni na to nejaka zaplata? Kdybych je eventuelne nekde vyhrabal...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty prvni jsme taky meli... uplne jsem si pri pohledu na tu tvoji fotku vzpomnel, jakej hroznej zvuk mel ten budik... PYYYP PYYYYP PYYYYP. :-)

Vim ze pak ke konci (po 20 letech nepretrziteho provozu) uz ten VFD displej hodne blikal, neni na to nejaka zaplata? Kdybych je eventuelne nekde vyhrabal...

 

jooo, blikání displeje způsobovaly často právě vyschlé elektrolytické kondíky (pokud nemá displej fyzicky odsvíceno), v celých hodinách jsou tuším dva nebo tři kousky... zkus výměnu, je to pár korun :goof: , kdyby to nepomohlo, tak to oželíš...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Babča měla taky ty buď první nebo prostřední.

 

Otec to pak zdědil, někdy v devadesátých letech, ale pak začaly magořit - displej generoval naprosto náhodné, podivné znaky, tak šly do koše s konstatováním "holt ruská sra*ka". Krátce po převratu bylo vše ruské v značné neoblibě.

 

Nijak dneska nelituju, dnes bych je asi stejně vyhodl i funkční.

 

 

Předcházející kousek je poměrně široký typ, mám ještě tři plně funkční kousky, které se mi líbí víc - jsou užší, dozadu vyčnívá pouze výstupek s trafem...

 

Hodiny s dřevěnou dýhou jsou hezčí, mám ještě plastový model z konce osmdesátých let... dýha asi v sojuzu došla a nastal plastový pokrok...

Upraveno uživatelem odjinud
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rodiče mé manželky mají tuším taky ty prostřední a pořád jdou. Ale některé segmenty toho displeje už svítí méně než ostatní. Budu si je muset prohlédnout podrobněji, co přesně je to za variantu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Elektronika 6

ano, ano, sovětská nostalgie, ty mé stále jdou a stále svítí, v noci i ráno se podle nich orientuju nejej časově ale i prosotorově, svítí dost na to, aby se člověk v noci nezabil o nábytek. Mám je z roku 83, koupené a přivezené, kamarád měl tehdy plastové, líbilo se mi to zelené světlo, po tmě, no ale nakonec jsem sehnal ve Lvově tyhle a mám vystaráno. Mám na nich lampičkový přepínač, aby se to dalo vypnout bez deinstalace celé obývákové stěmy.

Taky už měly infarkt, jak tu je popsáno výše, s náhodnými hodnotami a paznaky, byly odstaveny asi v roce 06  ale předloni mi kolega udělal rozborku jen kvůlivá tomu digitronu, chtěl to vidět. Proměřil a vrazil tam snad jiný odpor nebo konfik, už nevim, a šlapou dál. Dřívejc byly zcela přesné, teď je 1 minuta za půl roku v mínusu. Ještě to nafotím. Hezká vzpomínka na rok 1983 a nový byt. :lol2: Klika je v tom, že barva té dřevěné skříňky . překližky mi sedí s celou stěnou. Dnes je to již jen nostalgie, ale tehdy jsem měl za pár korun pocit i dojem něčeho navíc. Hodiny, šly bez natahování a v noci i ráno svítily jako magické oko, digitální věk.  :wine:

*

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je vidět, že modifikací byla celá  řada :clap: ... ty s dýhou mi přijdou takový "poctivější", než barevný plast... tak doufám, že budou ještě další roky "magicky" svítit...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

yaro

jsem tu s obrázkem, je to jen mobilem, takže omluva za kvalitu, v každém případě jsem potěšen za to, že se takový "pribór",

/přístroj/ ještě někde provozuje, asi to byl zajímavý artikl v těch dávných dobách. Tu cenu jsem si již nepamatoval, na zadni stranu se léta nekoukám, ježto nastavení není potřeba měnit a budík mám nastaven pro jistotu stále na 06.00....  -_-  Vlastně mě ta cena 45 rublů docela překvapila, měl jsem dojem, nevím proč, že to bylo mnohem méně, cena to byla přijatelná, za Elektronika 6.15, no.26819, výroba 08/83. Takže díky...

**

 

post-18915-0-52624900-1394617267_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

yaro

jsem tu s obrázkem, je to jen mobilem, takže omluva za kvalitu, v každém případě jsem potěšen za to, že se takový "pribór",

/přístroj/ ještě někde provozuje, asi to byl zajímavý artikl v těch dávných dobách. Tu cenu jsem si již nepamatoval, na zadni stranu se léta nekoukám, ježto nastavení není potřeba měnit a budík mám nastaven pro jistotu stále na 06.00....  :clap:   Vlastně mě ta cena 45 rublů docela překvapila, měl jsem dojem, nevím proč, že to bylo mnohem méně, cena to byla přijatelná, za Elektronika 6.15, no.26819, výroba 08/83. Takže díky...

**

 

 

No v těch dobách to musela být v této oblasti naprostá bomba...

Řada lidí nechápe, že se to dá ještě provozovat, ale každý má jiná prostě jiná kritéria :angel: . Já mám rád mechaniky i digitální hodiny a u těchto mě fascinuje to vyzařované světlo - výboj v displeji ve kterém je vidět i mřížka - prostě žádné "hnusné" LEDky.

 

A mimochodem, ten tvůj muzeální kousek má parádní svit, displej září jako nový, paráda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mimochodem, dají se pořídit tyto VDF (Vacuum Fluorescent Display) hodiny s prakticky shodným displejem (ILC4-5/7) i v současnosti.

Bez krytu, čistě jako funkční "střeva", cena - lidových ?44.95 (skoro podobně jako tenkrát v rublech :eek: )

post-30406-0-48173000-1394624967_thumb.jpg

post-30406-0-16148400-1394624976_thumb.jpg

post-30406-0-51922100-1394624982_thumb.jpg

post-30406-0-02133700-1394624990_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...