Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

Se pro představu zeptám zkušenějších. Docela často si teď dělám kafe v dripperu od Haria. Tak nějak stylem pokus omyl jsem dospěl k dávkování 4 odměrky po 7 g  na 250 ml vody. Teď jsem koukal na nějaký tabulky a tam je 20 g na 300 ml vody. Tak jsem to zkusil a přišlo mi to strašně slabý. 

 

Tabulka je zde: https://www.kopiluwak.eu/cs/content/25-baleni-davkovani-kavy

Upraveno uživatelem warann
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takovy zakladni pomer je 60-70g na litr. U perkolacnich metod (v60, Kalita apod) je to obvykle spis k tem 60g. U imersnich (nebo jak se to cesky rika - proste frenchpress, vac-pot apod) je to z duvodu horsi extrakce spis k tem 70g. Ale jinak samozrejme to je hlavne na tobe a tvoji chuti. Nenech se svazovat tabulkami ;-)

Ale pokud ti 20g na 300ml prijde slabe, je teoreticky mozne, ze delas nekde pri priprave chybu a neextrahujes vse, co bys mel. Nebo mas proste rad silnou kavu :-)

 

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dělám to ve V60. Snažím se dodržet standarní postup - navlhčení filtru, spaření kávy, pomalé zalévanání (jen zřejmě úplně přesně nedodržuju ty 3 minuty). No každopádně mi poměr 20 g na 300 ml přijde slabej.

 

Ale dnes po obědě jsem např. měl v rychlým sledu 3  celkem silný espressa a jako bych si kafe ani nedal. Tak nevím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dělám to ve V60. Snažím se dodržet standarní postup - navlhčení filtru, spaření kávy, pomalé zalévanání (jen zřejmě úplně přesně nedodržuju ty 3 minuty). No každopádně mi poměr 20 g na 300 ml přijde slabej.

 

Ale dnes po obědě jsem např. měl v rychlým sledu 3 celkem silný espressa a jako bych si kafe ani nedal. Tak nevím.

Tezko rict takhle na dalku. Ale podle vseho to proste vypada, ze mas rad vyraznejsi chut kafe. V tom pripade neni v60 uplne nejvhodnejsi priprava (zkusil bych frenchpress, aeropress s kovovym sitkem nebo treba moka konvicku), ale pokud ti chut vyhovuje a spotreba kavy nevadi, tak se na tabulkova doporuceni vykasli...

 

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud někdo ještě nemá plán na neděli, tak v Uhříněvsi proběhne první veřejná akce Old Republic Café na místním Restaurant Day (takový sousedský farmářský trh).

Pokud by si někdo chtěl dát dobrou kávu a k tomu třeba burger nebo koláč (a ještě přispět na dobrou věc - výtěžek jde na charitu), rád ho tam uvidím.

 

https://www.facebook.com/events/2220581668195508/?ti=as

 

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proč by jsi byl barbar. Každému chutné něco jiného.

Já osobně jsem měl páku Gaggia Baby Twin a byla z toho perfetní kávička. Ovšem stroj byl víc v servisu než doma. Teď jedu na Jura automatu z druhé ruky a taky si nemohu stěžovat. Sice se to s pákou nedá srovnat, ale komfort obsluhy je super. Chuť kávy taky dost dobrá. Prošel jsem kávy z pražíren - výborné, Illy, Lucaffé, Lavaza atd. všechno v pohodě. Nejhorší espresso bylo z Tchiba - hrozně kyselé brrrrr. Teď jsem zakotvil u Jihlavanky espresso a nemůžu si stěžovat. Takže jsem asi čuně, ale chutná mě to.

Dělám si nejsilnější dvojitou dávku na 45ml. 

Kam dál se chceš posunout? Záleží co máš za stroj a tvé chuti. 

Pákovka je lepší, ale musíš mít i kvalitní mlýnek. Automat jednou nastavíš a občas vyčistíš.

 
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud někdo ještě nemá plán na neděli, tak v Uhříněvsi proběhne první veřejná akce Old Republic Café na místním Restaurant Day (takový sousedský farmářský trh).

Pokud by si někdo chtěl dát dobrou kávu a k tomu třeba burger nebo koláč (a ještě přispět na dobrou věc - výtěžek jde na charitu), rád ho tam uvidím.

 

https://www.facebook.com/events/2220581668195508/?ti=as

 

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk

 

Tak teda kávu máš dobrou, ale co je trestuhodné, že jsem na tvé ruce neviděl hodinky! :D Chtěl jsem nejdřív zarýt, ale jelikž tam bylo víc lidí, tak by to bylo trapné a kvůli absenci hodinek jsem si ani nebyl jistý, zda bych ryl do správného človka :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pořídil jsem si Aeropress a maximální spokojenost. V práci máme Juru a Miele, ale káva z Aeropressu je mnohem lepší. Nicméně, neporadíte mi nějakou kávu, která je minimálně kyselá resp. není kyselá je hořká? Zkoušel jsem kubánské serrano superior, ale neblo to ono.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak teda kávu máš dobrou, ale co je trestuhodné, že jsem na tvé ruce neviděl hodinky! :D Chtěl jsem nejdřív zarýt, ale jelikž tam bylo víc lidí, tak by to bylo trapné a kvůli absenci hodinek jsem si ani nebyl jistý, zda bych ryl do správného človka :)

:D

A ja si v jednu chvili podle hodinek rikal, ze to musi byt nekdo odsud a ze mi absence mych hodinek urcite jen tak neprojde :-)

Zaryt sis mel - je to samozrejme trestuhodne a neomluvitelne, ale rano to bylo "kapanek" hektictejsi, nez jsem cekal a nestih jsem vybrat hodinky, ktere bych se nebal na takovou akci vzit.

Tak hlavne ze kava chutnala a jsem rad, ze sis udelal cas. :-)

 

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

poradte el. mlynek na kavu do cca. 130?.

bude ako dar na 40tku

Jake bude uziti/vyuziti? Espresso nebo alternativy? Ten limit je bohuzel dost nizko. Pokud to je treba na filtr/frenchpress, tak by se tam snad vesla Baratzza Encore. Na espresso to bude slabsi...

 

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

poradte el. mlynek na kavu do cca. 130?.

bude ako dar na 40tku

Ahoj, já mám doma tento a maximální spokojenost. Používám ho na espresso i na alternativní metody. Jen cena je trochu nad rozpočet.

https://m.heureka.sk/mlynceky-na-kavu/lelit-pl043/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:D

A ja si v jednu chvili podle hodinek rikal, ze to musi byt nekdo odsud a ze mi absence mych hodinek urcite jen tak neprojde :-)

Zaryt sis mel - je to samozrejme trestuhodne a neomluvitelne, ale rano to bylo "kapanek" hektictejsi, nez jsem cekal a nestih jsem vybrat hodinky, ktere bych se nebal na takovou akci vzit.

Tak hlavne ze kava chutnala a jsem rad, ze sis udelal cas. :-)

 

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk

 

První věc, na kterou jsem koukal....sakra kde má hodinky, tak je to on, nebo ne, tvl co s tím, hned vedle partička lidí, to když budu plácat něco o chronomagu, tak budeme za totální magory oba...asi takový slet myšlenek jsem měl v hlavě :D Do toho permanentně prudící Jack, který se prostě nezastaví ani na vteřinu, to je taky něco :) No raději jsem si jen objednal, jako normální člověk a řekl si, že ti napíšu pak tady, na nějaký pokec by stejně moc čas nebyl, bo Jack prostě neposedí :)

Každopádně káva dobrá a vůbec celá akce se nám líbila, máme takové v oblibě. Horší to bylo u některých návštěvníků, speciálně jedna maminka s rozmazlenou dceruškou, které jsem měl celou dobu za sebou ve frontě na cukrátko v podobě palačinky, byli na pěst, všechno špatně, na všechno si stěžovat, nechápu...takle protivné lidi člověk potká fakt jen v ČR.

PS: Dotyčná dcerka říkala, že prý Starbucks je lepší, tak bys na tom měl asi ještě zapracovat a já na svých chutích taky, očividně víme prd co je dobré :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...