Přejít na obsah

výdrž po výměně baterie


Napoleon

Doporučené příspěvky

U digitálek to samozřejmě není opotřebenou mechanikou, ale ona i ta elektronika degraduje věkem. Né tak rychle jako u analogových hodinek ale se vzrůstajícím stářím spíš hrozí celkový kolaps. Vzhledem k tomu, že v digitálkách jsou jen dvě hlavní součástky - elektroblok a displej  - tedy nic mechanického, tak tam nedochází k postupnému zvyšování spotřeby, když tak nepatrně.

Nicméně životnost baterie je limitováná životností použitých komponentů. U digitálek je často problém spíš spojen s degradací pouzdra a následnou ztrátou těsnosti hodinek a navazujícím poškozením elektroniky vlhkostí.

Zase je to o tom, že výrobci hodinek nechtějí, aby vám vydržely navěky.

 

Myslím si, že svalování odpovědnosti na výrobce baterií, nebo hledání nějakého tajného spiknutí výrobců baterií a hodinek je nesmysl.

To že vám druhá baterie v hodinkách nevydrží stejně dlouho jako první má několik příčin.

A. je to v hodinkách.

B. je to v tom jak a kdo vám baterii vyměnil

C. je to v baterii

 

A. 1.Je to dáno zvyšující se spotřebou stroje.

    2. Může dojít v průběhu života hodinek ke ztrátě těsnosti a následnému vniknutí nečistot, popř vlhkosti.

    3 . V hodinkách může být nějaká skrytá závada, zaviněná nejspíš majitelem hodinek

 

B.1. Nekvalifikovaný servis - použítí nevhodného nářadí - zkratování baterie a následné snížení její životnosti. Viděl jsem

      i poškození stroje a to poměrně často.

   2. Vložení nesprávné - slabé, nebo dokonce poškozené baterie

   3. Absence kontroly stroje - minimálně kontrola odběru proudu hodinkového stroje

 

C.1. Použití nekvalitní baterie - noname produkce - pozor už i v baterkách existují fejky.

   2. Použití staré baterie - v součastnosti mají všichni výrobci vyznečeno maximální datum použití

   3. Použití poškozené baterie - nebo přímo vadné

   4. Nevhodné způsoby skladování baterií - životnost a kapacitu baterií ovlivňuje mimo jiné teplota. Skladování při nízkých

       a naopak vysokých teplotách výrazně ovlivní životnost baterie při následném použití v přístroji.

 

Možná jsem něco zapomněl, některé věci spolu souvisejí. Bylo by to na dlouhé psaní, kdo nechce, nemusí mi věřit.

 

Nicméně, pokud si myslíš, že to tak není, že stářím hodinek se snižuje jejich spotřeba, mysli si to dál. Vyvracet ti to nebudu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Tohle zní logicky. Ale moje quartzový Pulsary teď dostaly třetí baterii v průběhu 10ti let. Tak nevim. Servis, pokud nepočítám výměnu baterie, neproběhl žádný. Mám očekávat, že ta rok bude mrtvá?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

Jen technická k opotřebení mechaniky. Mechanika v jistém stádiu opotřebení opravdu sníží spotřebu. Za předpokladu, že to máte čím změřit. Později, s rostoucím opotřebením se zvětšují vůle, zuby začínají vaklat a křížit se a roste potřebná síla k chodu. Akorát mluvím o převodovce v Zetoru :flex: . A kvarckách se děje nemlich to samý, akorát v malým.

Třeba takový kalibr PRIM 210. Kola kovová uložená v....buďto to bylo průhledný nebo namodralý...."rubínu", takže tření a opotřebení minimální. Původní baterka byla Panasonic  a pak řada jiných značek z toho konce. Všechny vydržely ani ne dva roky a ještě zákeřně při docházení se zpomaloval kalibr. Takže pokud jsem dorazil k polednímu do práce, mistr věděl, že dochází baterka.Pak jsem přešel na Varty ze západního Německa a bylo po problému. Baterka vydržela 26 měsíců a zdechla okamžitě. Pak stačilo jen si poznamenat datum výměny a dopředu jsem si mohl vypočítat datum příští výměny s přesností 10-14 dní. A takto fungovaly i nynější Varty by China. V tomto případě se vyloučil vliv opotřebené mechaniky a bylo evidentní, že problém způsobuje baterka, která si nesedla s kalibrem a možná je to tak i dneska.

Z toho bych dovodil, že baterka má zásadní slovo ve výdrži. Ale dnes, když je to sám plast v mosazném plechu jako ložisko, nemá smysl řešit příčiny zkracování výdrže baterky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Ahoj,kamarád který dosud nenosil hodinky si před pár dny pořídil quartzky - má nervy nadranc, že se mu netočí centrální vteřinová ručička (pouze při zapnutých stopkách) - říkal mi, že to chce řešit tak, že bude mít stopky pořád zapnuté (na noc by je třeba vypnul) vůbec si netroufnu odhadnout za jak dlouho se může vymlátit baterka - máte někdo představu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,kamarád který dosud nenosil hodinky si před pár dny pořídil quartzky - má nervy nadranc, že se mu netočí centrální vteřinová ručička (pouze při zapnutých stopkách) - říkal mi, že to chce řešit tak, že bude mít stopky pořád zapnuté (na noc by je třeba vypnul) vůbec si netroufnu odhadnout za jak dlouho se může vymlátit baterka - máte někdo představu?

pokud tam bude třeba udaná životnost 5 let, tak při tomto režimu bude bezpečně jen pouze okolo 3 let, spíše méně

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...