Přejít na obsah

Chování kalibru 46943


siwi

Doporučené příspěvky

Četl jsem o tom, slyšel jsem o tom, viděl jsem to i na fotkách, ale ... Spíš by měl někdo napsat, za jaké situace k tomu ohnutí stěžejky došlo.

 

Ano, přesně tohle jsem měl na mysli. Snad někdo napíše, jak na špatnou kvalitu stěžejek přišel. Já se mezi tím zkusím po tomtéž popídit na UhrForu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

není toho pro ohnutí stěžejek nutno dělat moc. Stačí, budou-li hodinky konstantně nošeny na kovovém tahu, což bude asi i Vojtovo případ. Těžko se to popisuje, nejpozději po třech měsících poznáš sám, že se stěžejky ohýbají a k pouzdru přiléhající dílek bude asi 1 mm od pouzdra a bude to vaklovat...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Průměr stěžejek jako takový mi může být jedno, pokud udrží tah. Ale jestliže by se po nějaké době měly vytahat a hodinky kvůli tomu spadnout z ruky na dlažbu, tak to považuju za dost citelný nedostatek. Hodinky tohoto typu se mi na kůže a vlastně ani na gumě moc nelíbí. Rád bych ponechal tah. 

 

Otázkou tedy zůstává, jestli bude hodinář ochotný mi stěžejky ihned vyměnit a zdali vůbec bude mít vhodné, odolnější. Pomalu si začínám říkat, že ta jejich nízká cena není zas tak úplně zadarmo  :D

 

Napadá mě otázka: Na špatnou kvalitu stěžejek jste narazili při častějším přehazování řemenů/tahu a nebo se začaly ohýbat, aniž byste s tahem cokoli dělali?

 

Jestli se u Orientu nezlepšili, tak ten tah je plechový a dost chrastí - mně to dost štvalo, tak jsem je dal na gumu a slušela jim docela dobře a na shark meshi musí vypadat dokonale.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hmmm, tohle jsem nechtěl slyšet, Honzo. Může to dojít až tak daleko, že hodinky ztratím?

Ne tak náhle, jak si myslíš. Budeš dostatečně varován neskutečným rachotem v oblasti napojení pouzdra a tahu. Každopádně doporučuji hned po koupi dát nejsilnější možné stěžejky a mít ještě min. 2 ks těchto doma v zásobě. Pak by mělo být snad již vše ok. Je to prostě jedna z konstantních slabin těchto hodinek, společně s již zmíněnou nelícující datumovkou. Chod kalibru většinou nepřináší důvod ke stížnostem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám raye už skoro 3 roky, tak se můžu podělit o pár postřehů.  Co se týče švidrání, tak to je asi od začátku, ale fakt jen neznatelně a pouze u okénka dnů v týdnu. Datumovka sedí přesně. Pokud jde o lunetu, měl jsem ten samý problém jako 90% vlastníku mako/ray, tedy že šla fakt špatně otočit. Teď už jde nějaký ten rok parádně a můžu vám i říct, jak jsem to udělal, nebo spíš jak se to stalo.

Dost jsem s tou lunetou točil v naději, že se to rozchodí, až sem dosáhl pravého opaku. Luneta zaskřípala a zatuhla úplně. Jelikož jsem si říkal, že nemám co ztratit, tak jsem ji sundal a zjistil jsem, že byla zablokovaná ulomeným kouskem z toho kovového pásku, co brání tomu, aby se luneta netočila na druhou stranu (nevím jak jinak to popsat :D ) Ten kousek jsem odstranil a zároveň zjistil, že teď je ten pásek o něco kratší. Po nasazení šla luneta výborně. Ani ne ztuha ani ne moc lehce, prostě ideál. Z toho usuzuju, že ten pásek nejspíš dělají moc dlouhý a že pak klade příliš velký odpor při otáčení lunety, nebo je to tím, že svírá moc velký úhel s těmi vnitřními zoubky lunety, takže je potřeba ho trochu porovnat. Těžko říct...

Stěžejky, to je neštěstí jinak super hodinek, to můžu potvrdit. Ty první jsem zlomil, když jsem tahem někde zachytil. Popravdě byl to rychlejší pohyb, ale ani jsem si nevšiml, že mi ty hodinky spadly z ruky. Podruhé jsem je oddělal, když jsem se snažil vyměnit tah za nato. No a teď tam mám teda už třetí. Nevím jestli jsou lepší než ty předešlý, ale už drží alespoň rok, takže možná jo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak, hodinky jsou doma. Zatím je vše v pořádku, akorát ta luneta jde vážně ztuha. Nevadí, stejně s ní točit nebudu :-D Hodináře jsem se ptal, co s těmi stěžejkami. Mám prý hlídat mezeru u napojení na pouzdro, jak psal Frostie. Při běžném nošení by se nemělo nic stát. Děje se to prý v situaci, kdy jsou hodinky blízko dlaně a člověk zalomí ruku např. při opírání o stůl. Tím se tah nadměrně napíná a stěžejky ohýbají. Budu na to pamatovat a uvidíme.

 

Odesláno z mého Nexus 7 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Není zač. Jsem na tom stejně, hlavní starost mám o to, abych si hodinky neošoupal a na jakoukoliv práci a sport hned beru digitálky za pár šupů, u kterých mi to nevadí. :lol2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak hodinky mám doma už víc než 24 hodin a zatím jsem naměřil odchylku +3 s/den. To považuji za velice dobrý výsledek  :clap:

 

Zároveň mě ale znepokojil jeden poznatek. Před chvílí jsem je sundal po celodenním nošení z ruky a prohlížel si je. Při tom jsem poslouchal i zvuk rotoru. Kromě rotoru samotného jsem ale s každým jeho pohybem slyšel i slabé cvakání, asi jako když jedete na kole na volnoběh nebo šlapete dozadu. Tenhle zvuk z ETy neznám. Snažím se uklidnit tím, že to může být známka plného natažení, kdy natahovací mechanismus proskakuje naprázdno, aby nedošlo ke stržení pera. Je to možné? Všimli jste si toho u svých Orientů taky? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak hodinky mám doma už víc než 24 hodin a zatím jsem naměřil odchylku +3 s/den. To považuji za velice dobrý výsledek  :clap:

 

Zároveň mě ale znepokojil jeden poznatek. Před chvílí jsem je sundal po celodenním nošení z ruky a prohlížel si je. Při tom jsem poslouchal i zvuk rotoru. Kromě rotoru samotného jsem ale s každým jeho pohybem slyšel i slabé cvakání, asi jako když jedete na kole na volnoběh nebo šlapete dozadu. Tenhle zvuk z ETy neznám. Snažím se uklidnit tím, že to může být známka plného natažení, kdy natahovací mechanismus proskakuje naprázdno, aby nedošlo ke stržení pera. Je to možné? Všimli jste si toho u svých Orientů taky? 

 

Občas jsem to taky slyšel a vysvětlil jsem si to stejně jako ty. Na funkci rostlináře ani chodu hodinek to nemělo žádný negativní vliv.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U mého kalibru 48743 jsem si občasného cvaknutí při pohybu rotoru taky všiml, ale nepovažuju to za nic zásadního, co by mě vadilo. Ale jsou to mé první automaty, tudíž nulová srovnávací zkušenost :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Priatelia, to "cvakanie" je podla mna spravny chod jednej suciastky (ktora ma urcite nejaky odborny nazov, tusim odlucovac, ale ked tak ma niekto opravi) ta suciastka zaistuje, ze sa hodinky nenatiahnu viac nez maju. Proste pri plnom natiahnuti pera uz sa pero viac nenatahuje a sanonatah miesto aby natahoval dalej, "preskakuje" naprazdno. Maju to kazde automaticke hodinky, len u neiktorych je to hlucnejsie. Tym cvakanim sa u niektorych strojkov da rozonzat plne natiahnutie ked natahujete korunkou.

 

Inak najvacsim zabijakom datumov na takmer vsetkych lacnejsich japonskych automatoch, je otacanie korunkou/stelovanie datumu v case, ked su "v zabere" aj rucky. Niktore napr myiota day-date maju ten zaber pomerne dlhy, cca od 22 do 03. Ono tato cinnost neprospieva ani lepsim strojkom, ale tie maju vacsinou suciastky kovove a dost jasne upozornia, ze nieco robite zle. Toto je mimochodom velka vyhoda strojkov Prim, kde je rychlopreklapanie datumu 100% blbuvzorne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ke cvakání mám nový poznatek. Ozývá se vždy, a to i když hodinky nejsou prokazatelně plně natažené. Musel jsem tedy upravit svou teorii. Možná, že cvaká natahovací mechanismus naopak právě, když dochází k nátahu. ETA to nedělá, protože necvaká ani když se natahuje ročně. Je dost možné, že kdyby tento kalibr ruční nátah měl, cvakání by se z něho při otáčení korunkou ozývalo. Ale jak říkám, je to jen mohe teorie pro uklidnění, kterou jsem si právě vycucal z prstu.

 

Jinak na chod to vliv evidentně nemá. Dnes jsem dal Orienty na ruku až odpoledne. Bez natažení ležely cca 20 hodin. Normálně šly a navíc opět vykázaly odchylku pouhé 3 s/den. Bude to asi fakt normální. Příští týden budu muset stejně do hodinářství, kde jsem je koupil, pro opravené Primky. Tak požádám, aby mi dali poslechnout jiný exemplář.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Měl jsem je relativně dlouho a toto jsem u nich nepozoroval. Ne že by to snad měla být chyba či typická vlastnost kalibru, ale také bych se stavěl za zapůjčení či předvedení jiného kusu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Priatelia, to "cvakanie" je podla mna spravny chod jednej suciastky (ktora ma urcite nejaky odborny nazov, tusim odlucovac, ale ked tak ma niekto opravi) ta suciastka zaistuje, ze sa hodinky nenatiahnu viac nez maju. Proste pri plnom natiahnuti pera uz sa pero viac nenatahuje a sanonatah miesto aby natahoval dalej, "preskakuje" naprazdno. Maju to kazde automaticke hodinky, len u neiktorych je to hlucnejsie. Tym cvakanim sa u niektorych strojkov da rozonzat plne natiahnutie ked natahujete korunkou.

 

Inak najvacsim zabijakom datumov na takmer vsetkych lacnejsich japonskych automatoch, je otacanie korunkou/stelovanie datumu v case, ked su "v zabere" aj rucky. Niktore napr myiota day-date maju ten zaber pomerne dlhy, cca od 22 do 03. Ono tato cinnost neprospieva ani lepsim strojkom, ale tie maju vacsinou suciastky kovove a dost jasne upozornia, ze nieco robite zle. Toto je mimochodom velka vyhoda strojkov Prim, kde je rychlopreklapanie datumu 100% blbuvzorne.

 

Nejsem si jistý, jestli tohle je funkce odlučovače. Jestli se nemýlím, tak automaty mají pero v pérovníku uložené ne na pevno, jako manuály, ale jaksi kluzně - při určité zátěži(plný nátah) začne pero v pérovníku prokluzovat, tím je zajištěné nepřetažení hodinek. Odlučovač zajišťuje to, aby se hodinky pohybem rotoru natahovaly a při protipohybu rotoru nevracel nátah zpět do mínusu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...