Přejít na obsah


Fotka

Historie hodinek Omega řady Seamaster

Omega Seamaster historie překlad

 • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 java

java

  Začátečník

 • Members
 • 14 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Nivnice
 • Fanoušek značky:formule 1, tenis, knihy, filmy, seriály, zvířata, cestování, jídlo,

Publikováno 20.září.2014 - 15:48

Opět všechny zdravím a přidávám sem můj druhý přeložený článek, tentokrát o historii hodinek Omega Seamaster a na rozdíl od mého prvního příspěvku na tomto fóru je tento článek zaměřen vyloženě jen na historii bez detailnějšího popisu technických aspektů. Někdo by mohl říct, že je to historie reklamy na tyhle hodinky, je to určitě jeden pohled, ale přeci jen to má jistou technickou souvislost s tím, jaké jsou hodinky Seamaster dnes. Opět přirozeně budu rád, když tu proběhne nějaká diskuze, ale není to pro mě až tak důležité. Klíčové pro mě je, abych dokázal poznat, že jsem pár lidem udělal radost a to samozřejmě částečně poznám podle počtu shlédnutí tohoto tématu a když už sem tam někdo bude reagovat, tak se zlobit nebudu :-) Jo a abych nezapomněl... víte co by bylo dobré, i když nevím jestli se to hodí psát to přímo do tohoto tématu, ale vadit to jako asi nebude - zkuste mi psát, které anglické články by jste chtěli přeložit a nebo jednodušeji - chtěl bych tak nějak ke každé slavné hodinářské značce přeložit článek a to tak, aby bylo jasné jak se v dnešní technice liší od konkurence a proč zrovna to a ono ta firma zvolila. Viz můj první příspěvek o co-axial kroku - díky tomu mám trošku teď přehled v čem je Omega trošku jiná. A něco podobného bych chtěl z technického hlediska vědět o ostatních nejslavnějších firmách. Otázka samozřejmě je, jestli se technika mezi firmami natolik liší, že stojí za to ji trošku podrobněji zkoumat. A další otázka samozřejmě je jestli tenhle materiál již není běžně dostupný na českém webu. Tak to by bylo a teď už tedy přeložený článek:

 

 

Historie hodinek Omega řady Seamaster

 

- zdroj:  

 

http://www.omegamuseum.com/seamaster

 

 

Hodinky OMEGA řady Seamaster byly na trh uvedeny v roce 1948, kdy firma slavila své 100. výročí. V dnešní době jsou Seamaster nejstarší řadou hodinek OMEGA dostupných na trhu. Vzdáleně jsou založeny na vodotěsných hodinkách vyrobených pro britskou armádu na konci druhé světové války a prvním záměrem bylo vyrobit hodinky, které by byly robustní, přesto si zachovaly jistou eleganci s cílem oslovit lidi s aktivním životním stylem, kteří chtěli hodinky „do města, na venkov a na moře“.

 

První hodinky byly vybaveny automatickým strojkem, jak ve standardní verzi, tak ve verzi s chronometrem. Později byly všeobecně ceněny pro svou robustnost, přesnost a spolehlivost.

 

Přiložený soubor  seamaster history - obrázek č. 4.jpg   126,8K   41 Počet stažení

 

První potápěčský rekord spojený s hodinkami Seamaster byl dosažen v roce 1955, kdy se potápěč Gordon McLean potopil do hloubky 62,5 metrů u břehů Austrálie.

 

Klíčový pro tyto hodinky byl těsnící kroužek. V té době se ve vodotěsných hodinkách používalo především těsnění za pomocí plomby nebo za pomoci šelaku (druh pryskyřice), což byly varianty náchylné ke změnám teplot. Hodinky Seamaster ale použily gumový těsnící kroužek takového typu, který osvědčil své schopnosti v ponorkách během druhé světové války. Hodinky Seamaster byly nezávisle testovány ve Švýcarské laboratoři pro výzkum hodinek, kde bylo 50 pouzder vystaveno simulované hloubce 60 metrů. Poté, co se krátce za sebou změnila teplota z - 40° C na 50° C pouzdra nevykázala žádné známky vniknutí vody. Inženýři ve firmě OMEGA si byli natolik jistí schopnostmi hodinek Seamaster, že v roce 1956 jedny hodinky připevnily zvnějšku na letadlo Douglas DC6 při jeho polární trase přes severní Atlantický oceán.

 

Přiložený soubor  seamaster history - obrázek č. 7.jpg   68,64K   41 Počet stažení

 

Následující rok byla uvedena řada „Professional“ hodinek Seamaster. Prvním exemplářem byly hodinky Seamaster 300. Ačkoliv OMEGA nebyla nováčkem na poli potápěčských hodinek, hodinky OMEGA „Marine“ doprovázely otce moderního potápění, Yves Le Prieur (nar. 1885, zemř. 1963, důstojník francouzského námořnictva a vynálezce – pozn. překladatele) při mnoho jeho ponorech. Americký badatel Charles William Beebe vzal hodinky do hloubky 14 metrů již v roce 1936 při testu odolnosti hodinek a za účelem ověření „skutečného pokroku v hodinářské vědě“. To znamenalo zásadní změnu pro řadu Seamaster, která byla od té chvíle navždy spojena s robustními potápěčskými hodinkami.  

 

Přiložený soubor  seamaster history - obrázek č. 5.jpg   132,8K   47 Počet stažení

 

Hodinky Seamaster 300 nosilo v průběhu let mnoho světově proslulých badatelů a potápěčů. Tým Jacques-Yves Cousteau používal Seamaster 300 během svých experimentů v rámci projektu „Precontinent II“ v Rudém moři v létě roku 1963. Jednalo se o druhé pokračování experimentu, jehož záměrem bylo vybudovat podmořskou vesnici a ukázat tak, že lidé mohou žít delší dobu pod vodou, přičemž odolají drsným podmínkám hlubin moře bez vedlejších efektů.

 

 Hodinky Seamaster 300 byly taktéž hodinky armádních potápěčů po celém světě, mimo jiné včetně britské Special Boat Service (britská speciální jednotka založená r. 1940, patřící pod námořnictvo; na rozdíl od sesterské SAS se specializuje na vodní operace – pozn. překladatele).

 

Přiložený soubor  seamaster history - obrázek č. 2.jpg   139,58K   39 Počet stažení

 

 Stále rostoucí hloubky, ve kterých se potápěči pohybovali, vedly ke vzniku slavných hodinek „Ploprof“ Seamaster 600, uvedených na trh v roce 1970 po čtyřech letech intenzivního výzkumu a testů („Ploprof“ je odvozeno od francouzského „PLOngeur PROFessional“ – profesionální potápěč). Tyto hodinky byly více než schopné postavit se novým výzvám, kterým profesionální potápěči čelili.

 

Přiložený soubor  seamaster history - obrázek č. 3.jpg   290,46K   38 Počet stažení

 

COMEX, francouzská společnost zabývající se podmořským výzkumem, použila hodinky Seamaster 600 ve velkém měřítku během testovacích ponorů na konci 60. let 20. století a v září 1970. Tři potápěči měli na sobě tyto hodinky při ponoru s názvem Janus II. Během ponoru, který se odehrával v zátoce Ajaccio ve Francii, strávili potápěči každý den čtyři hodiny ve vodě a to po dobu osmi dnů, přičemž stanovili světový rekord pro podmořský výzkum v hloubce 253 metrů. Později hodinky použili Cousteauovi potápěči u pobřeží Marseille během souboru pokusů zaměřených na testování dopadů práce v hloubkách do 500 metrů na potápěče.

 

Hodinky Seamaster 600 ve skutečnosti podstoupily řadu testů, které ukázaly, že řádně fungují až do simulované hloubky 1 370 metrů, kdy se 4mm tlusté křišťálové sklíčko dotklo sekundové ručičky a hodinky se zastavily.  

 

„Velký bratr“ hodinek 600, Seamaster 1000, byl uveden v roce 1971. Byl vytvořen a testován společně s „šestistovkami“ a za pomoci stejných potápěčů byl taky prověřen. Vrcholem rané průzkumnické kariéry hodinek 1000 byl bezpochyby ponor na IUC ponorce (Internacional Marine Contractors Association - hlavní mezinárodní obchodní svaz zastupující pobřežní, mořské a podmořské inženýrské společnosti) s názvem „Beaver Mark IV“, kde byly hodinky připevněny na robotické paži k otestování sklíčka hodinek v hloubce 1 000 metrů.    

 

Přiložený soubor  seamaster history - obrázek č. 1.jpg   319,46K   36 Počet stažení

 

Vědomosti, které během tohoto testování OMEGA získala, dokázala později uplatnit v celé řadě Seamaster „Professional“ a udělala velký krok k tomu, aby zesílila pozici Seamaster jako hodinek oblíbených mezi potápěči. OMEGA byla taktéž spojena s misí Faré, organizovanou Francouzským Institutem pro oceánský výzkum. Mise se odehrála 25. července 1988, kdy ponorka Nautile sestoupila do hloubky 4 400 metrů, aby položila první spoj v systému monitorujícím seizmickou aktivitu.

 

Rekordy hodinek řady Seamaster v 80. letech 20. století byly stanoveny v mělčích vodách, ale za podobně soutěživých podmínek jako v minulosti. Slavný francouzský potápěč na nádech Jacques Mayol otestoval nově uvedené hodinky Seamaster 120 stylově tím, že stanovil nový světový rekord v potápění na nádech hloubkou 101 metrů u pobřeží italského ostrova Elba. V 90. letech 20. století další francouzský potápěč Roland Specker stanovil dva nové rekordy při potápění v jezeru Neuchâtel za podpory značky OMEGA: v roce 1993 dosáhl hloubky 80 metrů – bez potápěčského přístroje!

 

Mimo to, že řada Seamaster byla součástí historie potápění byla taktéž domovem pro velkou část výzkumů firmy OMEGA týkajících se alternativních materiálů pouzdra a jeho zpracování, mezi něž patří titanium na konci 60. let 20. století, wolfram a PVD (skupina technik vakuové depozice tenkých vrstev – pozn. překladatele) v začátcích 70. let 20. století a kovaný uhlík v 80. letech 20. století. Mnoho těchto návrhů založených na vzácných materiálech se dostaly až do produkce.

 

Přiložený soubor  seamaster history - obrázek č. 6.jpg   212,89K   35 Počet stažení

 

Co může být považováno za dvě řady v jedné, „Professional“ a „obleková“ řada hodinek Seamaster se navzájem doplňovala více než půl století a zajistila si místo na zápěstí světově proslulých členů královské rodiny, potápěčů, hledačů pokladů a dokonce i tajných agentů.

 

 

Tak a to je vše, zase někdy příště nazdar a těším se na náměty k překladům.

 

 #2 People

People

  MegaXXLzávislák

 • Member_50
 • 5 354 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 20.září.2014 - 15:49

obrazok c5. su orliky? #3 VintageLover

VintageLover

  HEUER Addicted

 • Member_50
 • 8 051 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 20.září.2014 - 16:05

;)

http://forum.chronom...l=+orlík +omega


"Výzvy jsou tím, co činí život zajímavým. Jejich překonávání je tím, co dává životu smysl..."

 

MŮJ INSTAGRAM

 


#4 People

People

  MegaXXLzávislák

 • Member_50
 • 5 354 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 20.září.2014 - 16:07

ahaa.. dik, zase nieco nove o primkach som sa dozvedel. #5 farkyostrava

farkyostrava

  chronoholic

 • Member_50
 • 2 503 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:!!!

Publikováno 20.září.2014 - 16:39

Fajne fajne :-) diky diky

moje hodnocení
bylo:

Seiko: 5 SNZH65, monstra 1 black, monstra 2 vampir, monstrtuny SRP637 2x, 5 SRP481 sněženky 2x, sdgm003 grand coctail 2x, darth tunySBBN 013, SPB015 ananty katany,MM 300 2x, MM 600, emperor tuna SBDX011 MM 1000, SRP 653 Special limited,

NeSeiko: Omega SMP modré bondovky 2x, Omega SMP černé bondovky, PO 45, DOXA 5000 orange, DOXA 5000 blue, Crepas Cayman 3000 2x, Alpina Yacht Timer Tactitical planner, Revue Thommen Diver, Deep Blue Pro Aqua 1500 black, Steinhart Aviation Chrono, Casio Gshock Rangemany 2x, Cititizen Orca, Citizen Ecozilla 2x, Buran Sibir LE, Dormex DS 2000 GMT 2x <p>


#6 FraK

FraK

  Megazávislák

 • Member_50
 • 1 483 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha

Publikováno 20.září.2014 - 16:42

Good job Java!

Rolex Submariner Date 116610 LN,   Tag Heuer Carrera CV2014, Orient Mako,    

Seiko Kinetic Premier SNP023,     Prim Sport II,     Casio WQW M1100  


#7 michalval

michalval

  Megazávislák

 • Member_50
 • 2 762 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Liberec

Publikováno 20.září.2014 - 18:17

Opět dobrá, práce, díky!#8 Waya03

Waya03

  Megazávislák

 • Member_50
 • 1 331 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Řevnice
 • Fanoušek značky:Seiko

Publikováno 20.září.2014 - 19:22

Bezva překlad, jen tak dál!#9 bohus76

bohus76

  Závislák

 • Member_50
 • 8 128 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Uherské Hradiště

Publikováno 20.září.2014 - 19:39

Se pochlub Tome.Díky za článek ,velmi poučné.


Nastal čas, kdy nové nevyhovující je nahrazováno starým osvědčeným.

Když hodnota peněz převýší hodnotu sebeúcty, pak člověk ztratí úctu ke všem hodnotám. Mistr Petr S 

Všecko sa dá vysvětlit. Bohužel né všeckým.    Bolek P.


#10 palmone1

palmone1

  Megazávislák

 • Member_50
 • 1 024 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Slovensko

Publikováno 21.září.2014 - 18:18

Seamaster 300 - co mi to pripomina - zeby  Orlik?


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In love with Ω

 

Ω Seamaster 861 Soccer timer; Ω Seamaster 176.0005 "Jedi";  Ω Constellation automatic chronometer 1968; De Ville co-axial chronometer 4561.31.00; Ω De Ville 7574.31.00Ω Seamaster profesional 300 m co axial chronometer 2226.80.00 007 Limited edition James Bond;  Ω MoonWatch 311.30.42.30.01.006; Cartier ballon blue 42, automatic; 

 

moje referencie : http://forum.chronom...e1/?hl=palmone1


#11 janobo

janobo

  Pokročilejší začátečník

 • Member_50
 • 75 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 22.září.2014 - 05:52

skvele ranne citanie ku kave #12 Deny.Bily

Deny.Bily

  Učedník

 • Member_50
 • 117 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 22.září.2014 - 14:52

Díky za zajímavé informace a fotky.


10rtkpv.png


#13 Liqid

Liqid

  "Závislák"

 • Member_50
 • 7 410 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Na cestě
 • Fanoušek značky:Ω ♛

Publikováno 23.září.2014 - 14:45

Dobrá práce, Omega má vskutku zajímavou historii.#14 kuncák7

kuncák7

  apac se skalpem

 • Member_50
 • 13 670 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha
 • Fanoušek značky:jídlo, sport, ženský-časem se pořádí koníčků mění

Publikováno 23.září.2014 - 17:19

Velice zajimave a poutave pocteni. Dik

#15 tombed

tombed

  prasopes

 • Member_50
 • 8 129 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Žena
 • Bydlí:Ostrava a tak...

Publikováno 23.září.2014 - 17:44

Fajne čtení, na 99% balastu jedno ryzí %, to furt stojí za to, dík :)


chronosexuál , flyboy Eda, prostý pobíječ much
Bandicoot : " ...nic co by nešlo rozleštit..."
Vložený obrázek

#16 martigen

martigen

  Závislák

 • Member_50
 • 503 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha 6 - Střešovice
 • Fanoušek značky:auta, hodinky, hudba, chilli

Publikováno 23.září.2014 - 21:15

paráda, jen tak dál! :)


2017 TAG Heuer Formula 1 Calibre 16, 2007 Omega SMP300 2254.50, 2017 PRIM Linea 40 automatic black, 2012 Seiko BabyMonster SNZF53J1, 1968 JLC Memovox E855, 196? Omega Seamaster


#17 Chronomaniak

Chronomaniak

  Začátečník

 • Members
 • 35 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 25.září.2014 - 10:23

Jak si teď víc vážím svých Seamaster J.B.007 limitka r.2002 40-té výročí J.Bonda.
Hezký čtení...si někdo dá práci to najít a ještě přeložit...díky

#18 PavelK

PavelK

  Závislák

 • Member_50
 • 739 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 25.září.2014 - 13:42

Překlad je to pěkný, ale přesto si dovolím drobnou kritiku; přecejen je vidět, že neprošel jazykovou korekturou. Jde mi zejména o překlad některých (více či méně odborných) termínů. Napadlo mě to už u minulého článku, nechtěl jsem však narušovat řadu pochvalných komentářů, teď už mi to ale nedalo.

 

Například "těsnění pomocí plomby" mě dostalo. Naštěstí uvádíš odkaz na původní článek, takže se dá dohledat, že šlo o olověné těsnění. V předchozím překladu jsem se zase pozastavoval nad "vyváženou kladkou", tam bohužel odkaz na původní článek chyběl.

 

Neber prosím můj komentář jako shazování Tvé práce, ale jako námět ke zlepšení do budoucna.#19 java

java

  Začátečník

 • Members
 • 14 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Nivnice
 • Fanoušek značky:formule 1, tenis, knihy, filmy, seriály, zvířata, cestování, jídlo,

Publikováno 25.září.2014 - 14:19

Překlad je to pěkný, ale přesto si dovolím drobnou kritiku; přecejen je vidět, že neprošel jazykovou korekturou. Jde mi zejména o překlad některých (více či méně odborných) termínů. Napadlo mě to už u minulého článku, nechtěl jsem však narušovat řadu pochvalných komentářů, teď už mi to ale nedalo.

 

Například "těsnění pomocí plomby" mě dostalo. Naštěstí uvádíš odkaz na původní článek, takže se dá dohledat, že šlo o olověné těsnění. V předchozím překladu jsem se zase pozastavoval nad "vyváženou kladkou", tam bohužel odkaz na původní článek chyběl.

 

Neber prosím můj komentář jako shazování Tvé práce, ale jako námět ke zlepšení do budoucna.

Čau, vůbec to neberu jako shazování a děkuji za kritickou reakci. Odkazy na původní články se budu snažit uvádět vždy a nějaké ty chyby se sem tam vyskytovat budou taktéž vždy... i když třeba časem s minimální frekvencí. Tady jde vidět, že ty překlady dělám hlavně za pomocí internetu a odborných českých hodinářských stránek. Co se týče toho těsnění... přiznám se, to jsem moc nezkoumal. Příště když na něco takového narazím, tak si snad řeknu "Kur.a existuje něco takového?", hodím to do vyhledávače a zkusím to ověřit. Tak mě napadá... já tu "plombu" asi použil kvůli tomu, že mě brzy pravděpodobně čeká návštěva zubaře... tak už asi dopředu blbnu. :-)                Jo a odkaz na ten rozhovor je tady... teď se dívám, že tam uvádím pouze, že to je ze stránek forbes.com, takže to je poměrně lehce k dohledání: 

 

http://www.forbes.com/sites/arieladams/2013/07/03/the-power-of-co-axial-how-omega-watches-use-technology-to-strengthen-the-brand/
 


#20 rekib1

rekib1

  Kandidát závislosti

 • Member_50
 • 428 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:na západě

Publikováno 10.listopad.2014 - 20:51

Hezké pojednání, zase člověk ví mnohem více..jen tak dál..:)

Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Omega, Seamaster, historie, překlad