Přejít na obsah

Renovace/oprava/čištění nejen ciferníků


JZED

Doporučené příspěvky

Ahoj,

 

už dlouho koukám po různých vláknech na více či méně zdařilé opravy ciferníků a štve mně, že "zaručené" rady nemůžu najít v jednom vlákně.  Proto  sem dám co jsem zatím našel.  Kdyby to snad někomu přišlo jako nesmysl, a bylo vás víc napište mi do SZ, vlákno zamknu a poprosím admina aby ho vyhodil.  Klidně sem dávejte odkazy co najdete ať je to všechno pohromadě., třeba se to někomu bude hodit. 

 

Co se týče oprav samotných, univerzální návod asi není.

 

Taky chci moc poděkovat těm, kteří se s námi dělí o své zkušenosti a na jejichž vlákna tu bude odkaz. Hluboce smekám a děkuji. Jinak co jsem o tom přečet, více méně se do perfektního stavu dostanete jen přetiskem, vše ostatní je o trpělivosti, jemnosti a štěstí.

 

Takže začínáme jedním z posledních:

 

DOXA Antimagnetic

http://forum.chronom...tky-na-zacatek/

 

DOXA Grafik-v podstatě inspirace pro toto vlákno ale ve všeobecné diskuzi, kde se to dle mně blbě hledá (ve vlákně je i pár užitečných externích odkazů)

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/60697-renovace-cifern%C3%ADku/

 

Primky

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/33009-cifern%C3%ADk-prim-trochu-jinak/?hl=%20%C4%8Di%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD%20%20cifern%C3%ADku

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/372-report-z-dnesniho-drancovani-bazaru-a-zastavaren/page-158

 

Kompletní renovace různé

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/45967-renovace-eterna-1935/?p=709096&fromsearch=1&do=findComment&comment=709096

 

Něco z venku

http://forums.watchuseek.com/f6/another-dial-restoration-1059391.html

http://forums.watchuseek.com/f10/dial-cleaning-bicarbonate-727540.html

http://forums.timezone.com/index.php?t=msg&th=1913700&rid=0#msg_6488086

(tady cifr nečistili)

 

Něco pro zasmání (z mých pokusů-barva šla pryč ale nápisy zůstali)

post-23443-0-60095400-1412254598_thumb.jpg

post-23443-0-02901200-1412254603_thumb.jpg

Upraveno uživatelem JZED
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 51
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Myslím si, že je tohle vlákno dobrý nápad. Tedy pokud se bude využívat a členové sem budou dávat foto zdařilých i nezdařilých renovací. Do kupy se dá dát v podstatě všechno. Stačí jen chtít a znát dobré hodináře. Samozřejmě se neobejde ani bez podpory někoho dalšího. Tímto opět děkuji Karlosovi, který mi jako jeden z mála dával podporu při renovaci kapesních hodinek (http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/43305-kapesni-hodinky-info-a-rada/).

 

Při čištění číselníků můžu doporučit opravdu ultra soft zubní kartáček a tekuté mýdlo. Ozkoušeno 2x a 2x v pohodě. S tím, že se vždy jednalo o staré švýcary - Doxa a Onsa. Za úspěchem stojí metoda potisku cifru. Po tisku byly ještě lakovány, proto nehrozí "smazání" písma. To mi potvrdil i hodinář.

Přetisk je zaručený úspěch, je to jen otázka ceny. Mám velmi dobrou zkušenost s p. Chrzanem z Polska. Cena záleží na domluvě. Pokud člověk netrvá na přesně stejném fontu a spokojí se s obdobným, který p. Chrzan má - cena cca 50-60 euro. Jinak je to cca jednou tolik.

 

Renovace pouzdra. Hledal jsem co a jak na renovaci mých prvních Dox, manželkou zvaných hnědky :-). Nakonec jsem zvolil Galvenn. Cena do 300,- včetně čištění a dobírky. Pak bych mohl i doporučit prohození mosazného pouzdra za ocelové. Občas se na nějaké lehce jeté narazit na Aukru. Ocel pak stačí jen přeleštit. problém může nastat max.s "držákem" strojku. Ovšem to by měl být schopný hodinář upravit. Právě teď mi hodinář prohazuje mé Doxa conquistador z mosazi do oceli. Pouzdro je také z vintážek a je i docela podobný, po víkendu sem hodím foto.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro lidi co by to chtěli na Primkách zkusit jsem si dovolil malý experiment metodou Delawer (Curaprox Ultra soft + tekuté mýdlo). Na kousku jsem zkoušel i 3% peroxid vodíku, ale tam šla dolu i barva.    Radši jsem si vzal na zkoušku víc než polomrtvý cifr z Diplomatů.  Takže držte se rady Bohuše, na PRIM cifr nesahat

 

Linky a font je jak obtisk.  Po namočení se sním dá jezdit po cifru.  Což by mohlo být rada pro přetisk cifrů na obtiskový arch a následné přenešení na cifr.  Taky už to tady někdo zmiňoval

 

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/10773-bastlen%C3%AD/page-38

 

Jinak snímky před a po.

post-23443-0-85807000-1412323263_thumb.jpg

post-23443-0-63562900-1412323271_thumb.jpg

Upraveno uživatelem JZED
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem udělal rychlý pokus se svýma DOXA metodou curaprox a tekuté mýdlo. Bylo to opravdu rychle, k dokonalosti je jěště třeba dočistit kolem některých indexů, ale pro názornost jsem to nechal aby bylo vidět k čemu dochází.  Cifr opravdu prokoukl a nátisk zůstal nedotčen.  Nicméně nic není dokonalé.  Jde o to, že tak jak píše Delawer, ciferník byl originálně jěště přelakován.  A je to právě tahle lakovaná vrstva, která věkem zežloutne a ta, co se kartáčkem očistí (vidět u indexů 10,11,12 a po okraji ciferníku) .  Ciferník pak opravdu vypadá dobře a tisk se zachová, ale ciferník pak už není žádnou lakovanou vrstvou chráněn.  Proto je na zvážení každého, jestli do toho jít či ne.

post-23443-0-24872100-1412330723_thumb.jpg

post-23443-0-68060300-1412330727_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak me napada, co to po tom vycisteni prelakovat lakem na plastikove modely. Da se poridit jak leskly , tak matny. Modelarskou barvu (s mnozstvim leskleho laku) jsem pouzil i pri renovaci svetla motoveterana a drzi to dodnes. Mozna by stacil i kvalitni lak na vlasy. Uz jsem s nim par modelarskych impregnaci taky provadel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Další číselník Doxa - čištěn jen jarovou vodou, veškeré nápisy OK.

 

A zároveň tip na renovaci pouzdra - pokud je možnost, vyplatí se prohodit pouzdro za jiné vintage. Měl jsem navíc jedno vintage pouzdro, též ze švýcar.automatů. Tvar velice podobný původnímu, ale komplet v oceli. Zaměnit šlo bez problému komplet vše - tedy strojek, číselník a dokonce i dýnko, které je na závit.

 

Výsledek můžete posoudit sami :-)

 

post-20230-0-00055400-1412972996_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Další číselník Doxa - čištěn jen jarovou vodou, veškeré nápisy OK.

 

Díky za další pokusy, s tím pouzdrem máš recht, ale je to spíše řešení pro sebe, nebo když to jinak nejde. Protože dle mě tím hodinky ztrácí autenticitu. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za další pokusy, s tím pouzdrem máš recht, ale je to spíše řešení pro sebe, nebo když to jinak nejde. Protože dle mě tím hodinky ztrácí autenticitu. 

Naprosto souhlasím, mně to přijde s prominutím jako k.....i hodinek, skladacka jako z autora, sorry tak to cítím
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Naprosto souhlasím, mně to přijde s prominutím jako k.....i hodinek, skladacka jako z autora, sorry tak to cítím

Nerozumin vyrazu sklsdacka jako z autora. Ovsem pokud to tak citis, je to tvoje vec.

 

Ja si myslim, ze pokud je k dispozici velmu podobne pouzdo, navic ze stejneho obdobi, tak to problem neni.

 

Jaky mas nazor na chromovani, ci niklovani. To muze byt kolikrat zasah horsi, staci neopatrne ocisteni a puvodni tvar pouzdra je pryc.

 

A to nemluvim o primkarich, co posilaji hodinky do Eltonu. To uz by teda byla uplna maxi skladacka.

 

Pokud clovek neni sberatel a chce hodinky nosit, renovace byva nezbytna.

Upraveno uživatelem Delawer
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za další pokusy, s tím pouzdrem máš recht, ale je to spíše řešení pro sebe, nebo když to jinak nejde. Protože dle mě tím hodinky ztrácí autenticitu.

Zalezi pak na citlivosti vymeny pouzdra. Chtel jsem tim ukazat, ze pokud je pouzdro znicene, coz puvodni kolikrat byvaji. Zvlast mosazne, u kterych ke videt, ze nepomuze ani chromovani, existuje dalsi moznost.

Pak je to jen o stesti narazit na neco velmi podobneho v oceli. Coz me se povedlo sehnat opravdu temer totozne.

 

Pokub bych na ti neupozornil, tak ti nikdo ani nepozma :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

promiň už jsem na svém PC, tak to opravím, skládačka jako z aukra (tak to bylo myšleno)

vím jak to pouzdro vypadalo, fotky jsi sem dával

jsou to tvoje hodinky, pokud ti to tak vyhovuje tak je to v pořádku, já osobně toto nemám rád, promiň spíš to nemohu ani vystát

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokub bych na ti neupozornil, tak ti nikdo ani nepozma :-)

 

To je právě ten kámen úrazu, pokud to máš pro sebe, tak tomu rozumím a na nošení je to lepší volba, než nosit olezlé mosazné pouzdro. 

Chromování, niklování taky nefandím, ale jsem vyjímka, nosím totiž i "dojebané" hodinky. :) 

 

Samozřejmě Tvá strategie se nedá použít na dražší hodinky, nemůžeš fouknout Omegy do jiného pouzdra apod...

Takže za mě - pro radost a pro sebe ano. Pokud mám hezký cifr se strojkem bez pouzdra, tak pro sebe taky ano.

Pokud je budu prodávat, tak to pak musím uvést...do sbírky radši nechat původní stav.

 

To samé platí o přetisku cifrů - radši dojebanější, ale origo, než nějaký pseudo potisk. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jsme na stejné vlně

+1

To je právě ten kámen úrazu, pokud to máš pro sebe, tak tomu rozumím a na nošení je to lepší volba, než nosit olezlé mosazné pouzdro. 
Chromování, niklování taky nefandím, ale jsem vyjímka, nosím totiž i "dojebané" hodinky. :)


Samozřejmě Tvá strategie se nedá použít na dražší hodinky, nemůžeš fouknout Omegy do jiného pouzdra apod...

Takže za mě - pro radost a pro sebe ano. Pokud mám hezký cifr se strojkem bez pouzdra, tak pro sebe taky ano.

Pokud je budu prodávat, tak to pak musím uvést...do sbírky radši nechat původní stav.

 

To samé platí o přetisku cifrů - radši dojebanější, ale origo, než nějaký pseudo potisk. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je právě ten kámen úrazu, pokud to máš pro sebe, tak tomu rozumím a na nošení je to lepší volba, než nosit olezlé mosazné pouzdro. 

Chromování, niklování taky nefandím, ale jsem vyjímka, nosím totiž i "dojebané" hodinky. :)

 

Samozřejmě Tvá strategie se nedá použít na dražší hodinky, nemůžeš fouknout Omegy do jiného pouzdra apod...

Takže za mě - pro radost a pro sebe ano. Pokud mám hezký cifr se strojkem bez pouzdra, tak pro sebe taky ano.

Pokud je budu prodávat, tak to pak musím uvést...do sbírky radši nechat původní stav.

 

To samé platí o přetisku cifrů - radši dojebanější, ale origo, než nějaký pseudo potisk. 

 

Tohle je rozumný argument který beru a i názor. Jak jsem uváděl, sběratel nejsem, své hodinky chci nosit, alespoň občas :-). Já jsem ten typ, který zkusí dát hodinky do nositelného stavu. Prostě jsem pro rozumné renovace. Hádám, že i proto vzniklo tohle vlákno :-).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

promiň už jsem na svém PC, tak to opravím, skládačka jako z aukra (tak to bylo myšleno)

vím jak to pouzdro vypadalo, fotky jsi sem dával

jsou to tvoje hodinky, pokud ti to tak vyhovuje tak je to v pořádku, já osobně toto nemám rád, promiň spíš to nemohu ani vystát

 

A já si říkal, jaký Autor (výrobce kol) vyrábí skládačky ;-). Ovšem aby mé Doxy byly srovnávány se skládačkami z Aukra, hojně kupovaných přes ebay z filipín, mě docela uráží. Řekl bych, že zrovna takové srovnání není na místě. 

 

Původní pouzdro jsi viděl, sám jsi uvedl, že jsi na Aukru viděl, ale byly hrozně ošoupané, takže tě nezajímaly.... Tím si myslím, že až tak na stejné vlně s Rodkopfem nebudeš, ten by je bral i tak jak byly. 

 

Ona je otázka kolik hodinek kupovaných přes ebay, jako NOS jsou opravdu NOS.... většina jich bude spíš citlivě zrenovována, jen to není uvedeno. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ještě bych doplnil dovětek, a uzavřel to, jestli dovolíš.

stály tě zhruba 650,-Kč, práce hodináře cca 450,-Kč a pouzdro cca 400 , zhruba 1500,-Kč

v téhle ceně by se už na ebayi daly sehnat i původní v lepším stavu, maximálně s doleštěním sklíčka

 

a jak píšeš, byly ošoupané, tak mne nezajímali, protože mám jedny v lepším stavu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ještě bych doplnil dovětek, a uzavřel to, jestli dovolíš.

stály tě zhruba 650,-Kč, práce hodináře cca 450,-Kč a pouzdro cca 400 , zhruba 1500,-Kč

v téhle ceně by se už na ebayi daly sehnat i původní v lepším stavu, maximálně s doleštěním sklíčka

 

a jak píšeš, byly ošoupané, tak mne nezajímali, protože mám jedny v lepším stavu

 

uzavřít to je nejlepší, nepoperem se tu kvůli názorům, stejně se ve většině případů shodnem   :cheers:

 

Jen k té ceně - hodinky 490,- práce hodináře zhruba souhlasí a pouzdro nic, protože se mi válelo doma. takže cena ani ne 1000,- Na ebay koukám, ale... tyhle Doxy za 1500,- neseženeš. V kompilaci se dnem a datem, navíc rychlopřetáčení dne i data tam jsou  nejlevnější jsem tam viděl cca 4,5 tis. a už jsou fuč. Teď tam mají od Synchronu CYMA skoro za 7 tis. Takže proto byla má varianta vcelku výhodná :-) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...