Přejít na obsah

Nosíte svoje "rádioaktívne" hodinky


2139103620

Doporučené příspěvky

Ahoj, napadla ma téma, ktorá sa určite hodí do tejto sekcie. Nosíte svoje starožitné hodinky, ktoré majú na ciferníku a ručičkách nanesený rádioaktívny náter obsahujúci rádium? Prípadne, či sa nachádza na vašom nočnom stolíku budík s takouto technológiou luminiscencie. Riešite, či to je zdraviu škodlivé pri bežnom nosení alebo to vysiela iba minimálne žiarenie, ktoré na nás nemá žiadny vplyv; máte takýchto kúskov viacej vo svojej zbierke? Skúste sem vložiť nejaké foto a aj vlastné komentáre a postrehy.

Ja som počítal, že vlastním cca. desať náramkových hodiniek s touto rádioaktívnou luminiscenciou plus nejaké budíky. :nuke:  Postupne pridám viac fotografií. 

post-8214-0-22893800-1416224956_thumb.jpg

post-8214-0-28015900-1416225039_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 48
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Zalezi od prvku resp. izotopu, ktory je v tej farbe obsiahnuty. Najcastejsie sa na to pouzivalo radium, a jeho izotop Ra-226. Ten je nebezpecny 3 sposobmi:
1. ziarenie alfa je silno ionizujuce, ale jeho prenikavost je mimoriadne nizka, takze sklicko hodiniek a puzdro a strojcek ho bez problemov zastavia.

2. ziarenie gama - to je natolko prenikave, ze ho vyrazne zredukuje len hruba vrstva olova, ale stale je lepsim "stitom" zadna strana hodiniek so strojcekom ako sklicko.

3. rozpadom radia vznika radon - radioaktivny plyn

 

Takze nic z toho nepredstavuje nejaky extra problem, choroba z oziarenia podla mna urcite z nosenia Orlikov alebo inej parady nehrozi. Vacsi problem by to mohol byt pre hodinarov - totizto kym je radium zavrete v hodinkach, je to ok, ale akonahle sa pri oprave otvoria, moze dojst k vdychnutiu mikroskopickychh vlociek farby a tie sa tak dostanu priamo do tela - kde uz ziareniu nic nestoji v ceste a moze posobit priamo na bunky v tkanivach. Radium ma polcas 1600 rokov, konkretne Ra 226, a dalsi problem je, ze je chemicky blizke vapniku, takze sa v tele dokaze usadit na jeho miesto - napr. v kostiach. Preto pracovnici s radiom, ktori napr. tieto ciferniky a rucicky vyrabali casto trpeli tzv. "radium jaw".

Takze nosenia by som sa nebal, mam aj ja jedny hodinky ktore sa mi zdaju "oradiovane", keby som vsak bol hodinar, taketo hodinky by som otvaral len s ruskou na tvari a na  nejakej jednorazovej pracovnej podlozke.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radioaktivní lumi barva má poločas rozpadu někde mezi dvanácti a třinácti lety, takže není nijak životu a zdraví nebezpečná. Takže bych to opravdu neřešil.

Pred casem tady nekde tusim petr_p postoval clanek na toto tema a z nej vyplyvalo, ze je tomu prave naopak. Treba ho nekdo dokazete vyhrabnout..
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radioaktivní lumi barva má poločas rozpadu někde mezi dvanácti a třinácti lety, takže není nijak životu a zdraví nebezpečná. Takže bych to opravdu neřešil.

Toto je ale pravda iba v pripade H3 teda triciovych trubiciek, tento izotop ma polcas okolo 12 rokov....ale ak sa bavime o farbe, ktora obsahuje radium, tak radium ma polcas rozpadu 1600 rokov. Radium na tom ciferniku ostava aj ked uz nesvieti, kedze samotne radium nesvetielkuke, svetlo vydava luminofor, ktory je do tej farby primiesany. Ten sa znici za par desiatok rokov, ale radioaktivna latka v natere zostava.

Upraveno uživatelem MarosRy
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Toto je ale pravda iba v pripade H3 teda triciovych trubiciek, tento izotop ma polcas okolo 12 rokov....ale ak sa bavime o farbe, ktora obsahuje radium, tak radium ma polcas rozpadu 1600 rokov. Radium na tom ciferniku ostava aj ked uz nesvieti, kedze samotne radium nesvetielkuke, svetlo vydava luminofor, ktory je do tej farby primiesany. Ten sa znici za par desiatok rokov, ale radioaktivna latka v natere zostava.

 

Tak to asi trochu zářím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlasím s Marosem. Kdyby mi někdo dával původní orlíky, rozhodně je neodmítnu jen kvůli tomu, že jsou radioaktivní :) Mám dvoje hodinky "T-Swiss Made-T" a nikdy mě nenapadlo to řešit. To si myslím, že jsem větší dávku opakovaně dostal na RTG, kam mě předloni dohnala zlomená noha...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...