Přejít na obsah

Nosíte svoje "rádioaktívne" hodinky


2139103620

Doporučené příspěvky

Mám doma tento historický budík Junghans, je někdy ze začátku třicátých let. Dávno nesvítí, ale radioaktivní je pořád. Nechal jsem to kdysi změřit, dávkový příkon dělá v 10 cm od ciferníku cca 0,5 ?Gy/h. Nic, co by stálo za řeč, na nočním stolku ho ale raději nepřechovávám...

 

post-26839-0-05038700-1422308055_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 48
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Mám doma tento historický budík Junghans, je někdy ze začátku třicátých let. Dávno nesvítí, ale radioaktivní je pořád. Nechal jsem to kdysi změřit, dávkový příkon dělá v 10 cm od ciferníku cca 0,5 ?Gy/h. Nic, co by stálo za řeč, na nočním stolku ho ale raději nepřechovávám...

Jestli bude možné to měření opakovat, tak poprosím se sundaným sklem, zajímalo by mě kolik odstíní ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslíte si, že tieto staré Ruhly sú rádioaktívne? Sklíčko sa dá ľahko vylúpnuť (je tam na to zárez) a vôbec na hodinkách nedrží. Takže celý čas sú v šuplíku s vypadnutým sklíčkom. Dnes som si tam robil trošku poriadok a chytil som ich za ciferník. Nejdu už dlhé roky. Po nasvietení svietia veľmi krátko tak ako na tom videu. Nasvietenie normálnou baterkou.  Hmm ??

 

post-18856-0-17447800-1422386941_thumb.jpg

post-18856-0-38816200-1422386945_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslíte si, že tieto staré Ruhly sú rádioaktívne? Sklíčko sa dá ľahko vylúpnuť (je tam na to zárez) a vôbec na hodinkách nedrží. Takže celý čas sú v šuplíku s vypadnutým sklíčkom. Dnes som si tam robil trošku poriadok a chytil som ich za ciferník. Nejdu už dlhé roky. Po nasvietení svietia veľmi krátko tak ako na tom videu. Nasvietenie normálnou baterkou.  Hmm ??

myslím, že tam bude Tritium ;)

Edit: 

Zajímavý článek i s fotkama a odkazy (které jsem neotevíral) zde

a lepší je ještě tu

Upraveno uživatelem gougy
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tritium je alfa zaric. Zareni pohlti list papiru. Triliove kapsle jsou v modernich hodinkach.

 

Radium je beta zaric. Zareni pohlti 1 mm olova nebo 1cm pexi.

 

Rocni povolena davka pro pracovniky kteri privchazi do styku se zarenim je 50 mSv a petileta 100 mSv. Kosmonati maji rocni povolenou davku 500 mSv.

Rengenovy snimek 0.05 - 5 mSv u CT 10 mSv.

 

Prumerna davka pozadi v CR je 3 mSv.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tritium je alfa zaric. Zareni pohlti list papiru. Triliove kapsle jsou v modernich hodinkach.

 

Radium je beta zaric. Zareni pohlti 1 mm olova nebo 1cm pexi.

 

Rocni povolena davka pro pracovniky kteri privchazi do styku se zarenim je 50 mSv a petileta 100 mSv. Kosmonati maji rocni povolenou davku 500 mSv.

Rengenovy snimek 0.05 - 5 mSv u CT 10 mSv.

 

Prumerna davka pozadi v CR je 3 mSv.

Že by kolega radiolog? :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky by mě zajímalo si poměřit své domácí zářiče, konkrétně sbírku přístrojů z WWII. Ale nepřišel jsem na způsob, jak to udělat, tuším, že i tady jsem se poptával na zapůjčení dozimetru marně. A přece jen kupovat to za nějakých 10k se mi nechce.

Na mnoha školách bude k dispozici, nebo za 300/den třeba tady :) :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ne. Zivi mne strojarina, pracuji jako vyvojar. Uranove doly mam, ale peres kopec. Bydlim cca 5km od Dolni Rozinky.

 

Svitit doma muze take starozitny barveny sklo(uranove sklo).  Taky kazva vkuova elektronka je beta zaric.

 

Celorocnim nosenim radioaktivnich hodinek dostanes davku max 17.5 mSv.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tzn ze normalni denni zivot v CR mi da tuto davku rocne?

 

Ano presne tak. Ber to ale  jako prumernou hodnotu. Rozlozeni radiace neni rovnomerne. Muze to byt 1/2 nebo i 2x tolik. 

Cr je na tom docela dobre.

Par prikladu:

Indie 17 mSv/rok

Brazilie 175 mSv/rok

Iran 400 mSv/rok

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...