Přejít na obsah

František Venclovský


Doporučené příspěvky

Existuje prosím pěkně nějakej zdroj ohledně hodinek, který měl F.V. na ruce, když přeplaval v roce 1971 Kanál? Myslím, že se tady svýho času říkalo, že to byly Sport I.

 

Sbírám info na článek o extrémistech s hodinkama a jakákoli pomoc se hodí, díky...

post-572-1183314260.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...
Existuje prosím pěkně nějakej zdroj ohledně hodinek, který měl F.V. na ruce, když přeplaval v roce 1971 Kanál? Myslím, že se tady svýho času říkalo, že to byly Sport I.

 

Sbírám info na článek o extrémistech s hodinkama a jakákoli pomoc se hodí, díky...

 

 

No já si ho pamatuju osobně, když jsem jako študent chodil do Svazarmu v Přerově, kde byl oddíl dálkového plavání a potápění. A chodil tam i Franta Venclovský a hrozně rádi si z něj starší chlapi utahovali. On byl dost nervák a nechal se snadno vyprovokovat. A jednou se právě chlubil novýma PRIMkama, prej speciální pro potápěče (byly to ty první vodotěsné primky s kovovou lunetou a plastovým řemínkem, čérný ciferník...však znalci vědí) a prej vydrží všechno. No chvíli si ho v klubovně chlapi dobírali, že prek prdlajs, jsou to krámy a tak... až se Franta nasr... ,odepnul hodinky, a na důkaz toho, že vydrží všechno, je chytil za konec řemínku a švihnul s nima o hranu stolu.... Pak prohlásil, že jsou fakt asi nějaké divné. Tož takový byl Franta Kanál Venclovský :lol:

Upraveno uživatelem Pučmeloud
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vzpomínám, že se to tu už jednou řešilo viz. http://forum.chronomag.cz/index.php?showto...&hl=kan%E1l u Bubákova příspěvku byla fotka Prim Sport II....i když měl Venclovský nejspíš I.gen. Jinak v pozadí byl i nějaký text přímo o tom přeplavání...zkusil bych se obrátit buď rovnou na Prima, nebo na Bubáka, jestli tu fotku ještě někde nemá. K.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Po dlouhé době jsem si zopáknul četbu knihy "La Manche můj osud" o prvním suchozemci, který v létě 1971 přeplal kanál La Manche. Znovu jsem zůstal v úžasu jakým cílevědomým člověkem byl František Venclovský. Vřele doporučuji k četbě!

 

O tom jaké hodinky měl při přeplavání Kanálu na ruce není pochyb. Byly to PS1, stály ho 600,- Kč a peníze na zakoupení si musel půjčit od své babičky :-)

post-1228-003333700 1289752941.jpg

post-1228-070944500 1289752951.jpg

post-1228-028020200 1289752968.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moc pěkný příspěvek.Dle textu byl rád,že má hodinky Prim.Na tu dobu jistě kvalitní hodinky vhodné pro jeho výkon.Jen mě mrzí,že ve světě je dnes již běžná vodotěsnost 20 ATM a šroubovací korunky a primky stále zůstávají u původních hodnot .Docela by mě zajímalo,zda se s něčím podobným počítá a zda to v Novém Městě nad Metují umí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono vyrobit kvalitní šroubovací korunku není žádná sranda. Samozřejmě, švýcaři, němci, japonci, číňani a rusové to umí běžně.

 

já si naopak myslím, že vyřezat závit zvládne lecjakej jouda, ale udělat těsnící korunku jenom na systému roztažení těsnění a to celý do 4Atm je dobrej výkon. Jak mě Prim vytáčí dodacíma lhůtama a namyšleností, tohle má zmáknutý dobře.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Kamil

.... a šroubovací korunky a primky stále zůstávají u původních hodnot .Docela by mě zajímalo,zda se s něčím podobným počítá a zda to v Novém Městě nad Metují umí.

Ono vyrobit kvalitní šroubovací korunku není žádná sranda. Samozřejmě, švýcaři, němci, japonci, číňani a rusové to umí běžně.

Orlíky o.e. i l.e. šroubovací korunku mají běžně.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vyřezat vnější závit je snadné, u toho vnitřního je to horší. To těsnění je většinou obyčejnej kousek gumy či plastu.... Je to stejné, jako u vodovodních armatur- některé závity skoro nejdou dotáhnout, jak jsou špatně udělané, s těsněním nebývá problém.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Předmět: 40. výročí přeplavání kanálu La Manche František Venclovský a jeho hodinky PRIM SPORT 1

 

V sobotu uplynulo přesně 40. let od okamžiku, kdy 30. července 1971 František Venclovský, jako první Čecho(slovák) nebo správněji Moravák, přeplaval kanál La Manche/ English Channel. Ve vodě strávil plných 15 hodin a 26 minut.

 

Při této příležitosti Česká televize odvysílala dvojici dokumentů věnovaných této události:

 

1 - La Manche můj osud (rok 1971?)

 

2 - Zapomenuté výpravy: "Šťastné" František (rok 2005), který používá originální záběry z předchozího dokumentu.

 

Oba dokumenty lze shlédnout on-line na webu České televize (stačí kliknout na podtržený text jména dokumentu).

 

A autoři si naštěstí pro nás dali záležet, aby hodinky PRIM SPORT 1 byly zvěčněné i pro Chronomag. V prvním dokumentu zaměřte se na stopáž 11:30 a 25:00 a ve druhém na stopáž 18:15, kde se o hodinkách PRIM SPORT přímo hovoří.

 

Podle výpovědí v těchto dokumentech hodinky stály 490,- Kčs a půjčila mu na ně jeho maminka. Což je trochu jinak, než jak to později napsal do své knihy, kterou tady publikoval Accutron.

 

Foto PRIM SPORT 1 sejmuté z dokumentů v okamžiku výlezu na anglické straně kanálu v roce 1971:

 

Posted Image

A detail na Sporty:

 

Posted Image

 

A co měl František Venclovský za hodinky při neúspěšném pokusu o překonání kanálu La Manche v roce 1970?

 

V dokumentech je vidět, že ve vodě při pokusu neměl žádné hodinky. Na jednom záběru v druhém dokumentu , který je snad z roku 1970 (ale jisté to není díku střihu a recyklaci archivních záběrů), je vidět, že má nějaké jiné ?nesportovní? hodinky.

 

Posted Image

Více o životní pouti Františka Venclovského lze nalézt na tomto odkazu.

 

P.S. Fotky stažené z videa dávám v trochu větším rozlišení, ale lepší už to nebude.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, všechna čest a úcta panu Venclovskému!!! Po prvním pokusu o překonání kanálu a po uvedení filmu z tohoto pokusu v televizi jsme z toho jeho pověstného: "Dejte mi trochu toho tepla" měli s klukama legraci, no byli jsme blbí puberťáci, zpětně ho obdivuji. Byl to správný chlap.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

.... Při této příležitosti Česká televize odvysílala dvojici dokumentů věnovaných této události:

1 - La Manche můj osud (rok 1971?)

2 - Zapomenuté výpravy: "Šťastné" František (rok 2005), který používá originální záběry z předchozího dokumentu.

Oba dokumenty lze shlédnout on-line na webu České televize (stačí kliknout na podtržený text jména dokumentu). ...

Protože Česká televize trochu rozšíříla svůj archív k cyklu "Zapomenuté výpravy", dávám sem pro komfort čtenáře aktualizovaný odkaz na televizní dokument:

2 - Zapomenuté výpravy: "Šťastné" František (rok 2005)

P.S. Poprosil bych admina/moderátory o přesun tohoto vlákna z fóra Všeobecná diskuse do fóra České hodinky (hodinky Prim), kam zcela určitě patří. Samozřejmě pokud bude zakladatel vlákna souhlasit. Děkuji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Kolega Diver60 ve vlákně o výrobní dokumentaci PRIM Sport 1 - IGEN před časem publikoval další fotky Františka Venclovského:

 

Ze soukromeho fotoarchivu kamaráda Franta Venclovský v r.1972 nastavuje svoje Igeny před závodem plavců

a po závodě vystupuje z vody, tam už jsou i vidět

 

Posted Image Posted Image

 

 

A chronokolega Frantik stejnou fotografii dokonce publikoval o něco dříve ještě v lepší kvalitě:

 

Posted Image

 

Upraveno uživatelem Petr_P
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...