Přejít na obsah

Primky, které v katalogu "Hodinky Prim" nenajdete


Doporučené příspěvky

Zdravím všechny nadšené sběratele primek. Toužebně očekávaná Accutronova kniha je konečně na světě a podle mého názoru i podle reakcí dalších pacientů předčí všechna očekávání. Je fantastická. Dost jsem si fandil, když jsem si myslel, že u kalibru padesát tam najdu max. 5 modelů, které neznám. Našel jsem jich dvanáct...

 

I přes značný rozsah katalogu v knize je ale samozřejmé, že některé primky se tam prostě nevešly. Nemluvím teď o kombinacích cifr/pouzdro/ručky, které můžou být výsledkem zdařilého bastlení, ale o primkách s unikátním ciferníkem. V některých případech může být i unikátní ciferník dílem nadaného bastlíře (nebudu jmenovat :) ), nebo obchodníka vyrábějícího ve velké zemi na východě (nebudu jmenovat :) ), nebo dobovým univerzálním náhradním dílem, který se do nových hodinek nedával. Případně dobovým továrním bastlem. To vše může být předmětem diskuze.

 

Moje představa je taková, že bychom sem mohli dávat fotky hodinek ze svých sbírek, které v katalogu nejsou a o kterých se domníváme, že by třeba v budoucnosti v příštím vydání katalogu být měly (třeba jen v textové poznámce u příbuzného modelu jako varianta).

 

Jinak Vaší pozornosti doporučuji modely primek z roku 1969, kdy se měnilo logo, mnoho z vás má doma jinou variantu než tu která je nafocená v katalogu. Za pozornost stojí také pouhé tři modely pánského pavouka kal.50, zatímco ve sbírkách máme často i dvě další - černé - varianty, které jsou možná jen bastlíky (opět téma k diskuzi). Zajímavostí je i katalogová fotografie červených Sorel, které mají minutové indexy stejně jako šedé, ačkoliv mnoho (ne-li většina) červených sorel, které se mi dostaly do ruky, minutové indexy nemělo.

 

Tak já začnu:

 

Hodinky 32mm stejné jako model 50 012 1, z r. 1959, ovšem s nezahloubeným polem vteřinové ručky. V těch mých tiká Typ 011 a strojek má číslo 113215. Tady se jednoznačně jedná o originál, otázkou je zda se vyráběl masově nebo jen v nějaké testovací sérii.

 

post-30813-0-48517200-1418208649.jpg

 

Hodinky v pouzdru pospartak 32mm s ciferníkem jako má model 50 004 1 z r. 1958, ale inverzním, tj. bílý ciferník a černé tištěné indexy. V těch mých je Typ 010 a strojek má číslo 40373. Ciferník není stříbřený, ale v bílém (zažloutlém) laku, takže je možné, že se jedná o dobový náhradní díl dodávaný přímo opravářům hodinek. Pokud to ale nějaký pamětník neprokáže, nelze ani vyloučit, že je to originál. Zatím jsem viděl dva kusy, vlastním jeden.

 

post-30813-0-71005400-1418209164.jpg

 

Dámské hodinky 28mm s bíle lakovaným ciferníkem a černými číslicemi. Font číslic je stejný jako u modelu 50 084 1 z r. 1963. Je v nich strojek Typ 0111, nečíslovaný. Stejně jako u předchozího modelu není vyloučeno, že ciferník je dobový náhradní díl pro dětskou/dámskou velikost primek.

 

post-30813-0-88183700-1418209594.jpg

 

Dámský pavouček 29,4mm stejný jako typ 50 024 1 z r.1959, ovšem s výplní indexů v barvě šedé. Pod dýnkem je strojek Typ 011 s číslem 121822. Jedná se jednoznačně o originál, mám i model s oranžovou výplní, takže můžu srovnávat. Nejedná se o nějakou degradaci, vyblednutí nebo zešednutí oranžové barvy. Navíc šedá barva byla v tomto období kromě oranžové při výrobě primek opravdu hodně používaná...

 

post-30813-0-42237500-1418209671.jpg

post-30813-0-88303800-1418209700.jpg

 

Nakonec ještě ta červená sorela bez minutových indexů, ale to je prkotina:

 

post-30813-0-92392700-1418209628.jpg

 

Těším se na Vaše příspěvky :-)

 

(hlavně na Jeronimovo umakarty a straspolovo šedé vločky! )

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 517
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Tak na tohle téma jsem se těšil.....chudák Libor :)

Knihu jsem musel odevzdat pod stromeček, takže to hlavní studování teprve nastane. Ale mám pocit, že některé mutace 50kových modelů jsem tam taky nenašel. Ale samozřejmě je tam mnohem více těch, které neznám a nemám :frusty:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jako nápad je to výborný,je jen otázka zda sem budeme dávat striktně mechanické Primky,nebo i kvarcky? Byl bych pro,aby jsme se vyvarovali zbytečných debat o ničem a spamování vlákna.

Budeme sem dávat i ty modely ala Rolex?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@ Beladona: Ježíš, ale to nemá být nějaká kritika Liborovy knihy, to je snad doufám všem jasné! Libor jako jediný dotáhl myšlenku katalogu primek (spolu s dalšími informacemi) do podoby tištěné knihy a to v rozsahu a kvalitě, která je mimořádná.

 

Osobně bych byl nešťastný, kdyby kniha byla zcela vyčerpávající, kdoví jestli bych se na primky nevykašlal. Ten největší rajc pro mně je objevování, Libor mi dost zúžil mantinely, ale něco málo přece jen nechal, budiž mu za to dík  :)

 

@ Bohuš: myslím, že relevantní budou všechny primky z období, o kterém pojednává kniha, tedy i quartzky. Osobně si myslím, že quartzky 200, 210 mají svůj půvab, a kdybych měl víc času, asi bych kromě padesátek sbíral i je, už jen proto že nad nimi hodně primkařů ohrnuje nos  :)

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jinak k těm mutacím, mám ve sbírce tak dvacet variant, které v katalogu nejsou (kombinace katalogový cifr ve zlaceném pouzdře, nebo v jiném pouzdře), ale tyhle kousky vnímám jako značně zpochybněné - možná jen hezké bastly. Přesto by i kolem těchto kousků stálo za to rozvinout diskusi a ověřit (přes Accutrona nebo přes řekněme míru výskytu těchto modelů), zda se přece jen nejednalo o vyráběné modely, na které jen v katalogu nezbylo místo.

 

@ Financ: super! 

 

Jinak bych rád poprosil přispívající, pokud to bude jen trochu možné, napište i typ strojku a pár dalších slov, ať se případná diskuze k hodinkám má o co opírat.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem vykutal další, ale nemám moc čas je pořádně nafotit.

 

32mm hodinky stejné jako model 50 014 1 z r.1959, ale s indexy a čísly v šedozelené barvě a se stříbrnou sadou ruček. Uvnitř je strojek Typ 0101 s číslem 89096. Primky jsem získal ve strašně odrbaném fazetkovém pouzdru dost "uvěřitelném" stavu za pár korun od staršího člověka, který je před tím nosil. Viděl jsem pouze tento exemplář, jinak jsem se s nimi nesetkal. Ciferník jsem zkoumal zblízka, zda se nejedná o vyšisované zlaté indexy, ale přikláním se spíše k názoru, že je to originál. Navíc všichni víme, jak vypadá černý ciferník vyšisovaný od sluníčka (zejména pri okrajích se černá barva mění na vyrudlou), takže kdyby byly hodinky vystaveny nějaké přehnané expozici, bylo by to vidět i na cifru. Což není. Podotýkám, že se jedná o černý cifr se svislým šrafováním (které se mi bohužel nedaří zachytit na fotce). Primky čekají na hezké fazetkové pouzdro.

 

post-30813-0-57541600-1418214703.jpg

 

A pár starších fotek, na té druhé je náznak šrafování vidět..

 

post-30813-0-11582200-1418214715.jpg

post-30813-0-09777900-1418214727.jpg

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@ Beladona: Ježíš, ale to nemá být nějaká kritika Liborovy knihy, to je snad doufám všem jasné! Libor jako jediný dotáhl myšlenku katalogu primek (spolu s dalšími informacemi) do podoby tištěné knihy a to v rozsahu a kvalitě, která je mimořádná.

 

Osobně bych byl nešťastný, kdyby kniha byla zcela vyčerpávající, kdoví jestli bych se na primky nevykašlal. Ten největší rajc pro mně je objevování, Libor mi dost zúžil mantinely, ale něco málo přece jen nechal, budiž mu za to dík  :)

 

@ Bohuš: myslím, že relevantní budou všechny primky z období, o kterém pojednává kniha, tedy i quartzky. Osobně si myslím, že quartzky 200, 210 mají svůj půvab, a kdybych měl víc času, asi bych kromě padesátek sbíral i je, už jen proto že nad nimi hodně primkařů ohrnuje nos  :)

Tak jsem to také samozřejmě nemyslel...naopak se těším na připomínky, postřehy a fota. Díky Liborovi a jeho skvělé knize to tady zase dostane novou dynamiku!    :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  1. post-14724-0-85036200-1418214703.jpg - příspěvek
  2. post-14724-0-66290500-1418214710.jpg - příspěvek
  3. post-14724-0-36571200-1418214716.jpg - příspěvek
  4. post-14724-0-63382300-1418214733.jpg - příspěvek
  5. post-14724-0-39238900-1418214739.jpg - příspěvek
  6. post-14724-0-37883800-1418214747.jpg - příspěvek
  7. post-14724-0-36421000-1418214767.jpeg - příspěvek

Co to rovnat třeba takto? Vím, že za pár měsíců to bude zase chaoz, za pár let už úplně mimo a takhle by to bylo celkem přehledné a v konkrétním příspěvku by bylo možné se rozepsat detailněji..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To jsem nedomyslel, výborný nápad, díky. Nejlepší by bylo tedy v každém příspěvku postovat jen jedny hodinky. Případné reakce by citovaly číslo postu ve vlákn? nebo ideáln? celý post včetně obrázku. A hodinky číslovat. Pouze upozornuji, že hodinky číslo 5 v katalogu jsou, byly uvedeny jen pro srovnání.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přehled primek, které v katalogu nejsou. V případě, že se v diskusi prokáže, že jsou to bastly apod., navrhuji ponechat je v seznamu a přímo v seznamu k nim připíchnout status "bastl" a podobně.

  1. attachicon.gif1.jpg - příspěvek
  2. attachicon.gif2.jpg - příspěvek
  3. attachicon.gif3.jpg - příspěvek
  4. attachicon.gif4.jpg - příspěvek
  5. attachicon.gif6.jpg - příspěvek
  6. attachicon.gif7.jpeg - příspěvek

Edit: a jéje, obrázky se mi nezobrazují.. Kde dělám chybu, JR_2010? A jeste mě napadá, po určité době toho bude tolik, že jen opakující se post s obrázky by zabral celou "stranu" threadu... Jediné, co mě napadá, je ponechat toto vlákno k diskusi a k němu vytvořit ještě jedno, kde budou již prodiskutované modely s verdiktem fóra...

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zatímco budeme pilovat formu a systém vlákna, aby v budoucnosti sloužil co nejlépe, hodím sem do diskuse ještě tři hromadné fotografie (není problém sem jednotlivé hodinky v samostatných postech hodit znova, jde mi spíše o váš názor).

 

Modely, které v katalogu jsou, ale tady jsou zlaceném, pavoučím nebo jiném pouzdru. Pravděpodobně hezké bastly, ale třeba taky ne?  

 

Dámské:

post-30813-0-03236500-1418218705.jpg

 

Pánské:

post-30813-0-34291500-1418218714.jpg

 

Modely, které se vyráběly kolem roku 1969 v období změny bochánkového loga na logo tiskací a mají jiné logo než je na fotce v katalogu. Pravděpodobně mají stejné katalogové číslo, jen by stálo za to vědět, že existují obě varianty..

post-30813-0-52245500-1418218726.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vážení kolegové. Vítám vznik tohoto vlákna. Budu rád pokud sem budete vkládat varianty primek, které jste nenašly v knize. Jen prosím o to, aby u vás fungovala určita sebereflexe a pokud možno se sem nedávaly skvosty lidové tvořivosti, ale jen to, co se opakovaně objevuje mezi sběrateli a přitom to není zachyceno v katalogu. Rád to pak použiji v případném druhém vydání. 

 

Co se týká katalogových obrázků v mé knize, tak ty vycházejí z výrobní dokumentace. Vše ostatní je buď lidová tvořivost, nebo se jedná o varianty, které sice mohly vzniknout přímo ve výrobním závodě, ale nejsou podchyceny v dokumentaci.

Upraveno uživatelem accutron
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky, accutrone, že jsi celé vlákno nevzal nějak ve zlém, já někdy nejsem zrovna mistr taktu. Ještě jednou: hluboká poklona a klobouček!

 

K tvému postu: osobně bych byl radši, kdyby ta autocenzura přispěvatelů nebyla zas tak tuhá, budu raději, když sem někdo prdne 10 ukrutných bastlů (které hned pošleš na smetiště historie), než aby někdo nepostnul jedny vzácné originální primky z nějaké zkušební série. A pokud jde o bastly (prohozená pouzdra), ty povedené se naopak můžou vyskytovat docela často (pokud jsou to tedy bastly), tady uvedu tři příklady poměrně frekventovaných kousků. Ty pánské světlé "mřížky" jsem ve zlaceném dvoudílném pouzdru s rovnými nožkami viděl častěji než ve třídílném pouzdru s prohnutými (které je uvedené v katalogu).

 

Frekventované pánské:

post-30813-0-87502300-1418220687.jpg

 

Frekventované dámské:

post-30813-0-63465900-1418220699.jpg

 

 

 

 

 

 

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tyto mám také, bastl to asi tedy nebude. Ciferník je skoro jako Grand Seiko :-)

 

Tak jsem vykutal další, ale nemám moc čas je pořádně nafotit.

 

32mm hodinky stejné jako model 50 014 1 z r.1959, ale s indexy a čísly v šedozelené barvě a se stříbrnou sadou ruček. Uvnitř je strojek Typ 0101 s číslem 89096. Primky jsem získal ve strašně odrbaném fazetkovém pouzdru dost "uvěřitelném" stavu za pár korun od staršího člověka, který je před tím nosil. Viděl jsem pouze tento exemplář, jinak jsem se s nimi nesetkal. Ciferník jsem zkoumal zblízka, zda se nejedná o vyšisované zlaté indexy, ale přikláním se spíše k názoru, že je to originál. Navíc všichni víme, jak vypadá černý ciferník vyšisovaný od sluníčka (zejména pri okrajích se černá barva mění na vyrudlou), takže kdyby byly hodinky vystaveny nějaké přehnané expozici, bylo by to vidět i na cifru. Což není. Podotýkám, že se jedná o černý cifr se svislým šrafováním (které se mi bohužel nedaří zachytit na fotce). Primky čekají na hezké fazetkové pouzdro.

 

attachicon.gifNocatalog cerne s sedymi indexy.jpg

 

A pár starších fotek, na té druhé je náznak šrafování vidět..

 

attachicon.gifNocatalog cerne s sedymi indexy2.jpg

attachicon.gifNocatalog cerne s sedymi indexy3.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tyto mám také, bastl to asi tedy nebude. Ciferník je skoro jako Grand Seiko :-) 

snapback.png

 

martar, on 10 Pro 2014 - 13:32, said:

Tak jsem vykutal další, ale nemám moc čas je pořádně nafotit.

 

32mm hodinky stejné jako model 50 014 1 z r.1959, ale s indexy a čísly v šedozelené barvě a se stříbrnou sadou ruček. Uvnitř je strojek Typ 0101 s číslem 89096. Primky jsem získal ve strašně odrbaném fazetkovém pouzdru dost "uvěřitelném" stavu za pár korun od staršího člověka, který je před tím nosil. Viděl jsem pouze tento exemplář, jinak jsem se s nimi nesetkal. Ciferník jsem zkoumal zblízka, zda se nejedná o vyšisované zlaté indexy, ale přikláním se spíše k názoru, že je to originál. Navíc všichni víme, jak vypadá černý ciferník vyšisovaný od sluníčka (zejména pri okrajích se černá barva mění na vyrudlou), takže kdyby byly hodinky vystaveny nějaké přehnané expozici, bylo by to vidět i na cifru. Což není. Podotýkám, že se jedná o černý cifr se svislým šrafováním (které se mi bohužel nedaří zachytit na fotce). Primky čekají na hezké fazetkové pouzdro.

 

attachicon.gifNocatalog cerne s sedymi indexy.jpg

 

A pár starších fotek, na té druhé je náznak šrafování vidět..

 

attachicon.gifNocatalog cerne s sedymi indexy2.jpg

attachicon.gifNocatalog cerne s sedymi indexy3.jpg

Skvělé  :clap:  Někdo další? 

 

Edit: trochu mě mate ta poznámka o Grand Seiko... bavíme se o těch Tebou citovaných černých šrafovaných primkách se stříbrnými ručkami a šedozelenými indexy?

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty pánské světlé "mřížky" jsem ve zlaceném dvoudílném pouzdru s rovnými nožkami viděl častěji než ve třídílném pouzdru s prohnutými (které je uvedené v katalogu).

To je sice možné, ale správné pozdro je to z katalogu. Pouzdro s rovnými nožkami se vyrábělo až okolo roku 1970 jako náhradní díl pro Klenoty, které ho používaly na výměnu za obouchané originály.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

post-30813-0-56527300-1418224823.jpg

 

Díky, to je přesně ten typ informací, kvůli které vlákno vzniklo  :clap: Takže tuhle položku, mřížkový cifr v novějším zlaceném dvoudílném pouzdře s rovnými nožkami, si můžeme zařadit do kategorie bastl, možná "servisní bastl" :-)

 

Ty v originálním pouzdru mám naštěstí taky, tak teď mám pro ně zase o náhradní díly víc  :) Nebo si ty diskutované nechám jako hezkou ukázku servisbastlu.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no mě tedy tady z dosavadního textu zdejšího vlákna zaujala zmínka o GS. Ale k tomu se spíše stočila má myšlenka, když jse si na straně 132 knihy přečetl pokračování tehdejších Diplomatů a krátký proces, který s s tím byl následně proveden. Jestli na zákrok zhora nebo jako důsledek nějaké žaloby nebo arbitráže není řečeno, ale to bylo v té dobé s komunistickými výrobky bez řádných licencí nebo použitím rezervovaných jmen a názvů běžné. Přitom dle obrázku to byla už skutečná ukázka čs.designového pojetí, velmi se mi to zamlouvá.

**

Nebyly by k té historii ještě nějaké detaily - přece jenom? Díky.

Upraveno uživatelem eloga
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...