Přejít na obsah

Pochlubte se renovací vintage hodinek ...


Dzos

Doporučené příspěvky

...tohla vlákno je moje no. 1! Rado - opět nádherná záchranná akce! Dneska jsem alespoň nacpal čekatele na renovaci do nového kufru a čekám každým dnem zprávu od Tondaka, že už to je.

Ty v poslední řadě s červenou vteřinovkou jsou co zač Tome?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před a po,  ovšem zásluhu na tom mají KaM.

Bombastická renovace. Pokud vidím správně, tak si pohráli i s každým článkem tahu !!! :clap:

A to je to, co mě na tom baví. Z "unavených" hodinek dokáží mistři udělat prakticky nový kus.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Dnes jsem dokončil opravu maminčiných Cortebert cal. 697. Dostala je tuším od táty k maturitě někdy v roce 1966. Byly ulomené oba čepy osy setrvačky, nanýtoval jsem novou osu a vyčistil je, jinak jsem vše nechal jak bylo, nemá cenu kazit původní patinu nějakou větší renovací. Nýtovat tu 3mm dlouhou osičku s čepy 0,1mm bylo náročné až dost. Ale už zase šlapou jako kdysi...

 

 

post-694-0-15324800-1427568060_thumb.jpg

post-694-0-08929900-1427568076_thumb.jpg

post-694-0-50994500-1427568089_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Parádní ! A hodinky na svůj věk vypadají skvěle.

 

Takové věci vždy nechápu. Jak někdo dokáže pracovat s věcmi, jejichž velikost a přesnost je v řádu desetin a setin milimetru. Můžu mít dotaz, jak dlouho trvá nanýtovat ty čepy? A z čeho se ten náhradní čep dělá?  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnes jsem dokončil opravu maminčiných Cortebert cal. 697. Dostala je tuším od táty k maturitě někdy v roce 1966. Byly ulomené oba čepy osy setrvačky, nanýtoval jsem novou osu a vyčistil je, jinak jsem vše nechal jak bylo, nemá cenu kazit původní patinu nějakou větší renovací. Nýtovat tu 3mm dlouhou osičku s čepy 0,1mm bylo náročné až dost. Ale už zase šlapou jako kdysi...

 

Dobrá práce! :notworthy: A ta mistička se mi taky líbí, asi si ji budu muset pořídit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ta pinzeta zrovna nemá moc velkou vypovídací schopnost, protože zrovna tahle není hodinářská. Ale na ulomenou balančku je to docela jedno. Jinak nýtování nové osičky mi trvalo asi tak hodinu, jsem amatér a tak bych si asi touhle rychlostí mic nevydělal. Normálně se nevyrábí, ale kupuje nová, třeba tady: www.balancestaffs.com. Desetinové čepy na obou koncích se na konečný rozměr upravují v průmyslové výrobě chemickým leštěním. Dá se to vyrobit i na soustruhu, ale to se vyplatí u vzácných hodinek, kde nelze koupit náhradní díl a je to tak na den práce. Hotová osička se pak zanýtuje do setrvačky, osadí se zpět vláskovou pružinkou atd. Je to radost vidět, když se hodinky po letech zase rozběhnou...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jinak ta mistička na rozebraný strojky je fajn věc, stojí asi stovku a dá se objednat na www.beco-technic.com nebo www.cousinsuk.com. Určitě ji má v nabídce i tady někdo v ČR, je to úplně základní hodinářská pomůcka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Konečně jsem se dočkal !!! Sice to trvalo hodně dlouho, ale výsledek, myslím, stojí za to.

Před drahnou dobou (cca 2-3 roky) jsem na aukru pořídil hodinky mojí srdeční řady Omega Speedmaster Mark a to ve verzi IV, ref. 176.009. Pohání je legendární strojek cal.1040, který má základ ve stroji Lemania.

Nebudu se zde rozepisovat o původu, vývoji a dalších informacích týkajících se řady Mark. To si nechám na jiné vlákno :).

 

Hodinky prošly kompletním servisem u mistra Valise (Jirko, moc moc díky !!!). Obrázek si uděláte sice sami, ale stručně:

Hodinky byly funkční včetně chrona, nefungoval však samonátah. Takže automat bez automatu.

Sklo poškrábané, neoriginální. Pouzdro neslo stopy opravdu dlouhého a ne zrovna šetrného používání. Vteřinová ručka chronografu měla špatnou barvu a není původní. 

Na dýnku vyryty iniciály původního majitele.

 

Co vše se dělalo? Nejprve jsem sehnal originální sklo s natištěnou stupnicí. K dispozici jsou 4 varianty, klasická tachymetrická, dále telemetrická, pulsační a decimální.

Zvolil jsem (spíš sehnal) tu telemetrickou.

Stroj prošel kompletní rozborkou, očištěním, složením, promazáním, seřízením. Automatický nátah se povedlo opravit.

Ručky přebarveny, nanesena nová lumi. Původní vteřinovou ručku chrongorafu jsem nesháněl, protože tato se mi líbí. Ale časem to možná udělám.

Pouzdro kompletně zrenovováno, včetně dýnka.

 

Pozn. mám k nim i originální tah 1162/172, ale je vyčvachtaný, tak jsem na nošení (sváteční) nasadil nový tah, noname.

 

PS: tímto nekončíme, další renovační díl bude následovat, jenom nevím kdy :) :).

 

Původní stav

post-27970-0-80451800-1431809230_thumb.jpg

post-27970-0-52471000-1431809235_thumb.jpg

post-27970-0-39341800-1431809239_thumb.jpg

post-27970-0-32196600-1431809243_thumb.jpg

post-27970-0-85858600-1431809246_thumb.jpg

post-27970-0-67344200-1431809252_thumb.jpg

post-27970-0-86994300-1431809257_thumb.jpg

 

 

A takto vypadají dnes

post-27970-0-46879800-1431809340_thumb.jpg

post-27970-0-23237000-1431809344_thumb.jpg

post-27970-0-06315000-1431809348_thumb.jpg

post-27970-0-81858400-1431809351_thumb.jpg

post-27970-0-16823800-1431809356_thumb.jpg

post-27970-0-04403800-1431809362_thumb.jpg

post-27970-0-09777200-1431809368_thumb.jpg

post-27970-0-62049400-1431809371_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak já se tedy taky přidám. Renovaci jsem neprováděl já, ale pánové z Knespl a Majzlík. Za což jim vzhledem k mému vztahu k těmto hodinkám patří velký dík. S Bakerem jsme k nim potom vybrali řemen a dnes je hrdě nosím :) 

 

Dovolím si trochu popsat příběh, který za hodinkami je a dělá z nich ty nejhodnotnější a nejmilejší hodinky, které mám a kdy budu mít. 

Dva roky zpátky jsem byl na návštěvě u prarodičů a začali jsme se bavit o jejich rodičích, tedy mých pra-prarodičích. Nějakou dobu předtím mi dědeček ukazoval dopisy od svého tatínka, které jim psal z pracovního tábora během druhé světové války ( opravdu smutné čtení - plné lidského utrpení o to víc mě vždycky překvapila naděje a hrdost těch lidí ) Můj děda neměl nikdy dost síly si je přečíst, ale mi je ukázal. 

Když jsme se o tom s dědou bavili, tak babička začala vyprávět o svém tatínkovi, který se taky dostal do jednoho z koncentračních táborů, konkrétně Buchenwaldu. Můj pradědeček se tam dostal za uspořádání sbírky pro židovské rodiny v rámci jeho práce na Nové huti. Kdy údajně gestapo postavilo všechny co se podíleli do řady a po rozpočítání byl každý druhý poslán do onoho tábora. 

Babička mi začala vyprávět o tom, jak byl její tatínek statečný a jak vždy zůstal silný i když musel prožívat hrozné věci. Říkala, že se nikdy nelitoval a vždycky když se mu podařilo jim napsat, tak se vždy zajímal jen o to jestli se mají dobře. Potom vyprávěla, že nikdy nezapomene na to, jak jim na konci dopisů psal ať prodají jeho hodinky a koupí si za ně něco co potřebují. To nikdy neudělali a když se po dlouhé době tatínek vrátil domu a hodinky mu ukázali, tak to bylo poprvé co babička viděla svého otce plakat......

 

Po tomhle pro mě neuvěřitelném příběhu babička vstala a řekla mi ,že já mám přece hodinky rád a že tatínkovi hodinky má v šuplíku a zeptala se, jestli je nechci. 

 

Abych dokončil příběh můj praděda zemřel na infarkt v 53 letech a osobně jsem ho nikdy neviděl. Znám ho jen z fotek a spousty krásných příběhů. 

Každý štědrý den a na dušičky, kdy s prarodiči chodíme na hřbitovy, tak mám hodinky na ruce a dělá mi to hroznou radost a doufám, že pradědovi by to tu radost udělalo taky. Jinak je nosím hlavně doma a vždycky když je dám na ruku tak se cítím hrozně hrdý na svoji rodinu a vzpomenu si na věci, na které by se nemělo zapomínat. 

Mám je na ruce i teď a musím říct že krásně tikají. 

 

Na fotce hodinky před a po renovaci. Doufám, že jsem moc nenudil :) 

 

 

post-22755-0-48373400-1432411660_thumb.jpg

post-22755-0-45434200-1432412176_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to jsou opravdu hodinky s příběhem a historií. A rozhodně ten příběh nenudí, máš být na co hrdý !!

Gratuluji k povedené decentní renovaci, která zachovala co nejvíce z toho, co hodinky prožily.  :clap:

 

Jak se dívám na ty fotky, tak usuzuji, že byly namodřeny ručky a nově vyplněná jejich lumi, dáno nové sklo. A zdá se mi, že byl renovovaný/přetisknutý ciferník?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Silnej pribeh a krasny hodinky.Zaujala me ta otocna lunetka s sipkou,tohle se snad na hodinkach pro "civil" nedelalo,pokud vim,tahle ficura byla primarne na leteckych hodinkach.Nezkousel si googlit,jestli se nejedna o nejakej military model?I potisk ciselnimu mi tak pripada....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Silnej pribeh a krasny hodinky.Zaujala me ta otocna lunetka s sipkou,tohle se snad na hodinkach pro "civil" nedelalo,pokud vim,tahle ficura byla primarne na leteckych hodinkach.Nezkousel si googlit,jestli se nejedna o nejakej military model?I potisk ciselnimu mi tak pripada....

O hodinkách jsem se snažil zjisti maximum. psal jsem si s lidmi z doxy, kde se mi ozval jejich sales manager a velice ochotně se mi snažil pomoct. Musel s tím zabít spoustu času a nakonec jsme se dobrali k tomu, že hodinky museli být vyrobeny během let 1925-1940. Z toho co vím od rodiny, tak to bylo nejsíš před rokem 1930, takže hodinky mají skoro 90 let a na ten věk jsou pořád super. Na googlu jsem strávil poměrně hodně času  a podařilo se mi najít jedny skoro totožné, akorát s jinou korunkou a bílým dialem. Dražili se v rámci Christies a nebyly nikdy nošené. Chvíli jsem si hrál s tím je koupit, ale ta cena šla opravdu hodně vysoko ( 4200 dolarů) Popis byl doxa military 1927. Už nemůžu najít odkaz. Jinak na letecké hodinky jsou poměrně dost malé, mají 34mm bez korunky. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...Vojto, skvělé. Přesně takové věci a příběhy jsou i pro mě velmi cenné a důležité.

Důvod, proč jsem vlezl na toto fórum je ochrana hodinek z dědictví pro další generace.

Díky moc. Někdy se musím dostat k tomu hodinky nafotit, snad i s dalšíma co mám. Ty fotky z telefonu si ty hodinky nezaslouží. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to jsou opravdu hodinky s příběhem a historií. A rozhodně ten příběh nenudí, máš být na co hrdý !!

Gratuluji k povedené decentní renovaci, která zachovala co nejvíce z toho, co hodinky prožily.  :clap:

 

Jak se dívám na ty fotky, tak usuzuji, že byly namodřeny ručky a nově vyplněná jejich lumi, dáno nové sklo. A zdá se mi, že byl renovovaný/přetisknutý ciferník?

Ciferník se nechal, tak jak byl. Ručky byly znovu vyplněny a namodřeny a největší opravou prošel strojek. Nahodinkách je kromě sklíčka vše původní. Ještě mi je babička dala na takovém tom hnusném roztahovacím tahu made in china, tak ten jsem teda sundal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

O hodinkách jsem se snažil zjisti maximum. psal jsem si s lidmi z doxy, kde se mi ozval jejich sales manager a velice ochotně se mi snažil pomoct. Musel s tím zabít spoustu času a nakonec jsme se dobrali k tomu, že hodinky museli být vyrobeny během let 1925-1940. Z toho co vím od rodiny, tak to bylo nejsíš před rokem 1930, takže hodinky mají skoro 90 let a na ten věk jsou pořád super. Na googlu jsem strávil poměrně hodně času  a podařilo se mi najít jedny skoro totožné, akorát s jinou korunkou a bílým dialem. Dražili se v rámci Christies a nebyly nikdy nošené. Chvíli jsem si hrál s tím je koupit, ale ta cena šla opravdu hodně vysoko ( 4200 dolarů) Popis byl doxa military 1927. Už nemůžu najít odkaz. Jinak na letecké hodinky jsou poměrně dost malé, mají 34mm bez korunky. 

letecký,respektive vojenský hodinky z tohodle období,měly tuhle velikost normálně,nejsou to B-Uhr :cool02:

Mně nedá spát ta otočná luneta,jinde,než na pilotních hodinkách jsem to snad nikdá neviděl.Ještě jedna možnost,zkus napsat Konradu Knirimovi,nevím o větší kapacitě přes vojenský hodinky obecně...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...