Přejít na obsah

Fotka

Mühle-Glashütte Terrasport I Beobachter

Mühle-Glashütte

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 McStinger

McStinger

เปรี้ยว

• Member_50
  • 5 777 příspěvků(y)
  • Pohlaví:Muž
  • Bydlí:Bratislava

Publikováno 20.březen.2015 - 21:02

Z mlynárskeho webu

Large observer watches, the German term for these timepieces being ‘Beobachtungsuhren’, were a vital element in traditional pilot gear. They were worn by on-board navigators and thus had to be extremely precise, reliable and easily readable. Using a combination of these watches, mostly measuring 55 millimetres in diameter, and an octant, it was possible to determine the position of the airplane whilst in flight. 

Traditionally, observer watches from Glashütte featured two different dial versions. Like the Terrasport I, the first had large numerals with a minute scale on the outer edge of the face. The second version was equipped with a small inner hour circle and a separate outer minute circle. This dial arrangement highlights the time intervals necessary for navigation, enabling the navigator to take an extremely quick time reading. The Terrasport I Beobachter is inspired by this design – which means that now both dial versions of the traditional "Nav B" watches can be found in our squadron of pilot watches.

Movement: SW 200-1, automatic; Mühle version with woodpecker neck regulation, own rotor and characteristic surface finishes. Stop-second. 38-hr power reserve.
Case: Brushed stainless steel. Anti-glare sapphire crystal. Transparent case back. Screw-in crown. Water-resistant to 5 bars.
Dimensions: Ø 44.0 mm; H 10.4 mm.
Strap: Stainless steel strap with butterfly clasp or Buffalo leather strap with stainless steel pin buckle.
Dial: Super LumiNova coated hour numerals, hour indices and hands.
Face colour: Black or cream.

Přiložený soubor  M1-37-34-4-LB_600x938_01.png   204,62K   30 Počet stažení Přiložený soubor  M1-37-37-4-LB_600x938_01.png   177,85K   30 Počet stažení

Mühle-Glashütte Marinus GMT - recenzia, Mühle-Glashütte 29er Big - fotky, Seiko Sumo Limited - fotky, Seiko SRP653 - minirecenzia, JeanRichard Aquascope Hokusai - fotky

#2 kloubik

kloubik

Megazávislák

• Member_50
  • 2 876 příspěvků(y)
  • Fanoušek značky:MTB, hodinky, auta

Publikováno 20.březen.2015 - 22:07

Mě se líbí, zrovna jsem se na ně díval MG webu. Celkově řadu Terrasport mám asi nejradši a divím se, že na fóru byl a je za celou dobu snad jen jeden kousek.

#3 jankoxxx

jankoxxx

Insane

• Member_50
  • 8 150 příspěvků(y)
  • Bydlí:Kys Chewche

Publikováno 20.březen.2015 - 22:11

oni v tejto rade terrasport dost menia modely, ale toto sa mi volako nepaci. take trosku bez fantazie mi to pride..

Omega Speedmaster PRO

Glycine Airman Vintage V

Glycine Airman Vintage One

Lanco do vrecka

Moje remene: www.watchstrapheaven.com

watchstrapheaven@gmail.com

Instagram
Chronomag foto

"If you're really going to kill yourself, can I have your watch?" ( – Psychologist Ernst Boyer to a patient threatening self-annihilation, session after session.)

#4 Guest_Alda_*

Guest_Alda_*
  • Guests

Publikováno 21.březen.2015 - 04:54

Skoda ze do toho nedaji ten svuj manualni inhauz

#5 jankoxxx

jankoxxx

Insane

• Member_50
  • 8 150 příspěvků(y)
  • Bydlí:Kys Chewche

Publikováno 21.březen.2015 - 11:34

to by bola samozrejme ina kava. ale ten cifernik je aj tak trochu mdly..

Omega Speedmaster PRO

Glycine Airman Vintage V

Glycine Airman Vintage One

Lanco do vrecka

Moje remene: www.watchstrapheaven.com

watchstrapheaven@gmail.com

Instagram
Chronomag foto

"If you're really going to kill yourself, can I have your watch?" ( – Psychologist Ernst Boyer to a patient threatening self-annihilation, session after session.)

#6 McStinger

McStinger

เปรี้ยว

• Member_50
  • 5 777 příspěvků(y)

Publikováno 22.březen.2015 - 13:33

Sú také nijaké, prepaličkované, dal by som prednosť Terrasport I.

Mühle-Glashütte Marinus GMT - recenzia, Mühle-Glashütte 29er Big - fotky, Seiko Sumo Limited - fotky, Seiko SRP653 - minirecenzia, JeanRichard Aquascope Hokusai - fotky

#7 McStinger

McStinger

เปรี้ยว

• Member_50
  • 5 777 příspěvků(y)

Publikováno 24.březen.2015 - 12:39

FB Watchtime.net

Přiložený soubor  mBeob010.jpg   109K   23 Počet stažení Přiložený soubor  mBeob011.jpg   55,86K   23 Počet stažení

#8 Hamilton

Hamilton

Pokročilejší začátečník

• Member_50
  • 60 příspěvků(y)

Publikováno 21.duben.2015 - 16:33

Opět velmi povedený hodinky, myslím tedy kombinaci cifu ve slonovinový kosti a hnědýho řemenu. Naopak černý cif a černý řemen, to je na mě příliš monotónní.

#9 Conrad

Conrad

Megazávislák

• Member_50
  • 3 721 příspěvků(y)
  • Bydlí:Praha

Publikováno 12.květen.2015 - 19:37

Jedny 44mm mam nemají chybu a i panu Městkovi se líbil strojek

Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Mühle-Glashütte