Přejít na obsah

Hodiny s plynulým chodem vteřinovky


Beet

Doporučené příspěvky

Nedá mi to abych se nezeptal, co mi vrtá hlavou.

 

U nás na vesnici v místním kulturním zařízení jsem si všiml nástěnných hodin, které mě zaujaly na první pohled. Měly plynulý chod vteřinovky. Po bližším ohledání jsem zjistil a dospěl k závěru, že se jedný o nějaké levné čínské quartzky. Bral jsem to jako zajímavost, neboť ještě nikdy jsem quartzky (ať už hodiny či hodinky) s plynulým chodem vtečinovky neviděl.

 

Jenže ve středu si takhle ležím v lázních v sauně a znovu vidím hodiny s plynulým chodem vteřinovky. Tentokrát do byly quatrzky Secco. 

 

A teď bych se rád zeptal zkušenějších členů. Jsou levné nástěnné quartzové hodiny s plynulám chodem vteřinovky běžné? V případě, že ano, proč tomu tak není u quartzových hodinek?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kokso, čo tu takto ráno strašíš? Si ma zobudil :). Ale keď už sa pýtaš...

 

Áno, lacné nástenné quartzky s plynulým chodom sekundovky sú pomerne bežné. Baterka v nich vydrží podstatne menej, ako v klasike. Pre plynulý pohyb je totiž nutný neustály odber energie pre motor, pre klasické quartzky je to raz za sekundu. Čiže je to primárne o spotrebe. Plynulý pohyb u náramkových hodiniek má doriešené Seiko so SD. Bulova má tiež plynulý pohyb, tam ale nepoznám princíp.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vyššia frekvencia kryštálu je IMHO iba o snahe dosiahnuť vyššiu presnosť, aj keď netuším, ako použitie kryštálu s vyššou frekvenciou oproti štandardným 32768 HZ pomôže dosiahnuť vyššiu presnosť. Vyladiť sa dá aj 32768, len sa s tým nikto nebabre. Resp. babre, ale potom si aj zapýtajú a majú kopu rečí o hi-tech technológiách. Kryštály tiež asi sypú z liniek rovno do vriec. Naučili nás quartzkám tolerovať celkom slušné rozptyly v presnosti. Možno je to už čisto subjektívne a mal som iba šťastie, ale čo som mal pred 10 a viac rokmi pár quartziek, čas som nastavoval iba pri zmene na letný čas a opačne.

 

Čo sa týka plynulosti pohybu sekundovky, bohato by vyhovel aj 32768 Hz, stačil by menší deliaci pomer. Lenže ak by povedzme impulzy pre motor boli 16 Hz (stačí pre ilúziu plynulého pohybu), znamená to prakticky 16-násobné zvýšenie spotreby (pohon motora). Predpokladám, že Bulova funguje na podobnom princípe a má to nejak zvládnuté, alebo má predsa len o niečo menšiu životnosť batérie, nechce sa mi to hľadať. Seiko a jeho Spring Drive je úplne iný princíp.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 Predpokladám, že Bulova funguje na podobnom princípe a má to nejak zvládnuté, alebo má predsa len o niečo menšiu životnosť batérie, nechce sa mi to hľadať. 

 

Jednou jsem to taky hledal a jakym zpusobem to ma Bulova osetrene jsem nenasel. Moje teorie je, ze relativne velka pouzdra (prvni modely z rady Precisionist byly kolem 46mm a vice) byla castecne nutnost z duvodu vetsi baterky (nekde jsem jednou myslim cetl ze pouzivaji mozna nejake vysokokapacitni lithium baterky).

 

Nynejsi mensi modely Accutron II (40-43mm), viz napr. toto vlakno, musely do mensiho pouzdra snizit puvodni frekvenci 262,144 Hertz na  nizsi hodnotu aby zachovali zivotnost baterky cca 2 roky. Ale nedavno jsem nekde cetl, ze zivotnost je spise kolem rok a pul. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nástěnné hodiny s plynulým chodem vteřinovky jsou v současnosti nejběžnější a nejlevnější.

Plastový strojek v hodinách nemá žádnej krystal, prostě tam stále běží motorek, přesnost nic moc.

 

Je možné, že niektoré hodiny sú tak riešené. Keďže som ale neodolal pokušeniu dokázať, že nemáš pravdu, rozobral som jeden strojček s plynulým pohybom sekundovky a pridávam malú recenziu.

 

1. použitý kaliber ma potešil Jeho kompletné rozobratie trvá asi 40 sekúnd. Zloženie asi 30. Rozobratie je pomalšie, pretože som potreboval zistiť, kde sú na plastovom púzdierku západky.

 

post-957-0-82604300-1431176121_thumb.jpg

 

2. pohon je elektromagnetický, v podstate je to jednoduchý motor. Stator tvorí kotva elektromagnetu, rotor permanentný magnet, umiestnený na prvom ozubenom koliesku prevodového súkolia.

 

post-957-0-86505900-1431176248_thumb.jpg

 

3. Budič priamo na plošnom spoji, zakvapnutý modrou plastovou hmotou. Toto ma potešilo, lebo inak sa používa hmota čierna. Konštruktér mal estetické cítenie, kombinácia modrej hmoty, fialového plastu elektromagnetu a zeleného plošáku je pekná. Elektronika obsahuje kryštál, hehe.

 

post-957-0-63291600-1431176459_thumb.jpg

post-957-0-26277600-1431176459_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Krásné vlákno. Díky za obrázky a osvětu. Přidám se s utvrzením, že plynulý chod vteřinovky u nástěnných hodin a budíků je dnes zcela běžný. Např i taková "značka" jako JVD už v podstatě nic jiného ani nenabízí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hezky námět, zajimavá otázka a mnoho informaci v odpovědích. Ačkoliv se téměř jistě nejednalo o staročeské (nebo Československé?) nástené hodiny poháněné malým synchronním elektromotorem, jsem překvapen že na tyto hodiny nikdo v příspěvku nevzpomněl (?). Buď se o nich moc neví, anebo to patří mezi natolik základní věc že se o ni nikoho nenapadlo zmínit. Opravdu nevím - víte-li kdo více, dejte vědet! Díky.

- - jen na okraj, jsou to hodiny které jsem viděl párkrát v životě ale nikdy příliš zblízka. Design nasvědčuje predválecnemu období a mam za to ze byly k viděni v některých starých filmech. Jsou připojeny přímo na 220V a jejich přesnost je dana frekvenci 50Hz v elektrorozvodné síti. Je na ně okouzlující pohled protože vteřinovka naprosto hladce klouže bez sebemenšiho cuknutí. Myslím ještě že mají cosi společného s Křižíkem...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hezky námět, zajimavá otázka a mnoho informaci v odpovědích. Ačkoliv se téměř jistě nejednalo o staročeské (nebo Československé?) nástené hodiny poháněné malým synchronním elektromotorem, jsem překvapen že na tyto hodiny nikdo v příspěvku nevzpomněl (?). Buď se o nich moc neví, anebo to patří mezi natolik základní věc že se o ni nikoho nenapadlo zmínit. Opravdu nevím - víte-li kdo více, dejte vědet! Díky.

- - jen na okraj, jsou to hodiny které jsem viděl párkrát v životě ale nikdy příliš zblízka. Design nasvědčuje predválecnemu období a mam za to ze byly k viděni v některých starých filmech. Jsou připojeny přímo na 220V a jejich přesnost je dana frekvenci 50Hz v elektrorozvodné síti. Je na ně okouzlující pohled protože vteřinovka naprosto hladce klouže bez sebemenšiho cuknutí. Myslím ještě že mají cosi společného s Křižíkem...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Hmmm, tak o těchto hodinách slyším poprvé a také bych se o nich rád dozvěděl něco víc. Doufejme, že někdo ví a podělí se :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Téma vlákna znela trochu inak, takže možno preto nikomu neprišli na rozum. Celkom bežný systém a pomerne jednoduchý. Používa sa aj dnes, aj keď skôr v spínacích hodinách (aj také do zásuvky, kde sa na koliesku nacvaká, kedy majú hodiny zopnúť). Výhodou tohoto systému je, že nepotrebujú žiadnu elektroniku, jednoducho otáčky motora sú dané frekvenciou siete. V tom je ale aj základný problém, že počet cyklov v sieti musí byť presne dodržaný, inak hodiny nepôjdu presne.

 

JPP dodatok: na výške na ktoromsi z predmetov vyučujúci tvrdil, že aj keď frekvencia v sieti mierne kolíše, tak počet cyklov dodaných do siete musí byť dodržaný, práve kvôli podobným zariadeniam, ktoré sieťovú frekvenciu využívajú. Neviem, nakoľko je toto pravda. Každopádne, čo si pamätám prvé stolové digitálky s itronmi, tam sa frekvencia tiež zvykla brať zo siete a presnosťou zrovna nevynikali.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...

 

Neviem, nakoľko je toto pravda. Každopádne, čo si pamätám prvé stolové digitálky s itronmi, tam sa frekvencia tiež zvykla brať zo siete a presnosťou zrovna nevynikali.

 

Tohle platí u nejlevnějších digitálních radiobudíků dodnes.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

Quido: Nevím jestli je zrovna plynulý chod vteřinovky u nástěnných hodin dnes nejběžnější, já se s nimi tedy zas tak často nesetkávám, ale určitě všechny nástěnné hodiny s plynulým chodem nejsou levné :) http://www.hodinky-mondaine.cz/hodiny-a-budiky-mondaine/100001-mondaine-wall-clock-40-cm-a995clock16sbb-7611382554321.html

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Být na ciferníku korunka a nebo kdyby visely za ucho s páčkou, šly by tu bez pochyby na odbyt i kdyby stály 10x víc :)

 

Spíš mě štve, že ten údajně "tichý chod" (možná přes den v obchodě/kanclu) nástěnných hodin s "plynulým chodem vteřinovky" se v noci v tichém baráku dá asi nejlíp popsat jako "neustávající myší škrábání" - a i když je to subjektivně tišší než klasické kvartzové tikání po sekundě, dovede to být pěkně protivné. Dtto levné windery a jiné čínské zázraky s motorkem a hrkajícíma převodama, uloženýma v plastové skořápce bez tlumení, která (podobně jako plastovej ciferník) funguje jako ozvučnice...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Quido: Nevím jestli je zrovna plynulý chod vteřinovky u nástěnných hodin dnes nejběžnější, já se s nimi tedy zas tak často nesetkávám, ale určitě všechny nástěnné hodiny s plynulým chodem nejsou levné :) http://www.hodinky-mondaine.cz/hodiny-a-budiky-mondaine/100001-mondaine-wall-clock-40-cm-a995clock16sbb-7611382554321.html

Jestli je nejběžnější si taky tvrdit netroufám, ale např. taková "firma" JVD už v podstatě nic jiného nenabízí. Platí to i o budících. Co se týče hlasitosti chodu, spím s jedněmi takovými nástěnnými hodinami ve stejné místnosti a neslyším je.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

siwi: Nevím jaké strojky dává do hodin JWD, Mondaine má Seiko strojek a ten je v podstatě neslyšitelný i z blízkého poslechu. Až budeme mít nějaké na servis, zkusil bych nafotit rozborku strojku ať můžeme porovnat s levnými strojky v čínách.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...