Přejít na obsah

Jak určit sever pomocí hodinek


safi

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 83
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Zajima me, jestli to takto funguje vsude. Zkousim to ve Svedsku, kde je trajektorie slunce po obloze precejenom trosku jina, a moc me to nesedi..

Ne. Na jižní polokouli se tak určí sever. Čím blíže rovníku, tím míň přesné až nepoužitelné. A jinak to Slunce se nepohybuje, pohybuje se Země, a že by se ve Švédsku pohybovala jinak než třeba v Čechách?
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ne. Na jižní polokouli se tak určí sever. Čím blíže rovníku, tím míň přesné až nepoužitelné. A jinak to Slunce se nepohybuje, pohybuje se Země, a že by se ve Švédsku pohybovala jinak než třeba v Čechách?

 

to samozrejme vim, myslel jsem jak slunce prechazi po obloze. no vzhledem k tomu ze se tady seseri pul hodiny pred pulnoci a o ve tri hodiny uz se zase zacina rozednivat, tak myslim ze to je trosku jinak nez v Cechah...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K vysvětlení by možná stačil obyčejnej globus a baterka  :cool02:

A "notorický hodinkový navigátor" může pro kontrolu využít něco z kousků vybavených magnetickým kompasem - Suunto Core, Tissot T-Touch, atd. 

 

Jinak zrovna před týdnem jsem si v poměrně hustým listnatým lese říkal že ti mravenci jsou divní, že mají mraveniště asi kvůli větvím úplně jinde než jsem podle hlavy a odpoledního slunce předpokládal jih - a prdlačky, hodinky s kompasem mě rychle vyvedly z omylu, ti prcci s mozečkem menším než špendlíková hlavička měli směr vybraný naprosto přesně, zatímco já i se všemi svými akademickými tituly jsem ho trapně tipoval o dobrých 30 stupňů západněji...  :whistling:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi to ještě nezaznělo, ale velkou výhodou při určování světových stran je mít na ruce hodinky s GMT ručkou v klasickém 24 hodinovém formátu. Stačí namířil GMT rafičku po směru svého stínu (na opačnou stranu než je slunce) a na dvanáctce máte sever... a pokud mají hodinky navíc kompass lunetu, je to dokonalá turistická kombinace. Pro letní čas člověk jen pohne lunetou a je to.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi to ještě nezaznělo, ale velkou výhodou při určování světových stran je mít na ruce hodinky s GMT ručkou v klasickém 24 hodinovém formátu. Stačí namířil GMT rafičku po směru svého stínu (na opačnou stranu než je slunce) a na dvanáctce máte sever... a pokud mají hodinky navíc kompass lunetu, je to dokonalá turistická kombinace. Pro letní čas člověk jen pohne lunetou a je to.

 

Predpokladám, že GMT ručička má byť nastavená naozaj na GMT.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To McStinger: Upřímně, nevím, využíval jsem jen přes léto u nás /Česko/ a s GMT ručkou nastavenou na standardní středoevropský čas mi sever vycházel na cca 5 minutu, kde jsem měl na lunet? sever. Teď nemám kapacitu na to nad tím přemýšlet :( ale budu rád, když to teoreticky potvrdite nebo vyvratite :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, na určení přesného azimutu to asi nebude, ale já to poměrně často používal při terénní práci v realitách, především u pozemků, a bylo to dostatečně rychlé a přesné, navíc se nestalo, že by to lhalo o desítky stupňů, jak se mi opakovaně přihodilo u "kompasu" v mobilu. Šlo o to zorientovat se na místě v katastrální mapě. V zástavbě s komunikacemi to není problém, uprostřed polí s jednou polňačkou se to hodí.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Není to spíš obráceně?

Jo, je, omlouvám se, nemám je teď na ruce. Ale s tím stínem určitě nějak pracuju, sakra. Myslím, že jde o to, že honit slunce po obloze, zejména když je vysoko, je pakárna i pro normálního člověka, natož pro sv?tloplachého týpka, jako jsem já. Takže jsem raději pracoval se svým stínem a ručky gmt dával přesně na opačnou stranu než šel můj stín. Asi. Já se fakt omlouvám, ale tohle je přesn? ta dovednost, kterou sice používám, ale už nad tím nepřemýšlím - není to v hlavě, ale v rukou...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takhle určovat světové strany je fakt nesmysl. Ano velmi přibližně to odpovídá, ale to už rovnou můžu hledat na stromech mech :)

No dobře no, tak není to na vteřiny (úhlové ani časové), v přírodě holt nezavedeš třeba korekce z variace zemské osy, přepočet z pravého slunečního času, z chodu Tvých mechanik, fakt nenamíříš malou ručičku hodinek, který maj ciferník přesně v rovině rovnoběžné s obzorníkovou rovinou na střed Slunce a já nevím, co ještě. Ale mech? To zas ne. V jednoduchosti této metody je její krása / síla a když už se tu bavíme o hodinkách vychází z principu určování času.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řada lidí si totiž neuvědomuje, že Slunce vychází každý den malinko jinde a celoroční rozdíl mezi krajními polohami Slunce je příbližně 77°, tedy určovat světové strany podle hodinek s takovou chybou je opravdu srandovní.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No bezva, Josefe, tak mám hračky v kanále :D tak to vypadá, že s sebou budu tahat další krám, klasickej kompas nebo buzolu...

 

Každopádně, u mých hodinek byla funkce odečtu světových stran přímo v návodu (Seiko Map Meter). Zkusím ten návod někde vykutat..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Josef01: To je způsobeno sklonem zemské osy vůči rovině, ve které obíhá Země kolem Slunce. A ten způsobuje, že výška dráhy zdánlivého pohybu Slunce nad obzorem se v průběhu roku mění a mění se tudíž místo východu a místo západu Slunce, ovšem mění se i čas východu a západu (srozumitelně psáno). Ono jinak celá problematika určování času je poměrně složitá, než se dostaneme k času, který udržujeme a který používáme na hodinkách.

Upraveno uživatelem geometr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...