Přejít na obsah

Vytápění domu


Doporučené příspěvky

Zdravím stavaře a stavebníky.

Rád bych radu, či doporučení nejlépe z vlastní zkušenosti. Řeším s architektem nový dům. Příjezd na pozemek mi neumožňuje postavit dům na jih. Nějaká okna na jih budou, hlavně ale na západ. Dům bude typ bungalov, s rovnou střechou do "L". Plocha domu cca 230m. Bude sice podsklepený, ale 1PP bude samostatná jednotka pro sídlo firmy a velké garáže. 1PP budu asi vytápět podobně jako 1NP. Nemám ještě vyčíslenou tepelnou ztrátu domu, ale chtěl bych něco mezi pasivem a nízkoenergetickým domem. Podlaha aspoň 30cm izolace, stěny min 20cm a strop 50cm. Okna zalícovaná plastová trojskla.

Na pozemku mam plyn, takže zvažuju topení plynem, doplňkově krb na dřevo s výměníkem, akumulační nádobu? podlahové topení a rekuperaci.

Dle mého by měl základ tvořit pasivní izolace domu. Doporučíte něco top? Nebo nějaké dobré zdivo s dobrým poměrem cena/izolace. A pak něco vhodného k topení? Uhlí ani pelety nechci. Doporučíte nějaké čerpadlo?

Díky za vlastní postřehy a co byste teď udělali jinak, lépe a radostněji :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 254
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Zo skusenosti par ludi okolo - urob si na zaciatku jasno ci to ma byt pasivny dom alebo nizkoenergeticky. Je v tom velky rozdiel, ak sa budes pouvat smerom k pasivnemu domu zacne byt mevyhnutne nutene vetranie, rekuperacia, riesenia architektom od zaciatku ako sucast domu. Decentralizovane jednotky to nepokryju, ale to ti kazdy architekt vysvetli.

Inak ti ten dom splesnie (par ludi poznam, potom je to boj). Za mna - pasivny nikdy, takze ostava len nizkoenergeticky, ine moznosti niesu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

My jsme šli do NED , zdivo 40cm + 20 EPS v podlaze 18 cm, střecha 40 cm vaty. Topeni kond. plynový kotel + krb s rozvody do horních pokojů. Plyn jsme letos pustili az v prosinci, díky bohu okna na JZ. Jinak cca 240 metrů čtverečních + garaž a technicka místnost dalsich cca 60m. Zatím to vypada na cca 1400 kč/měsíčně za plyn včetně ohřevu teplé vody. A aby to bylo fér tak cca 3000 za dřevo do krbu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já třebr krb zavrhnul. Je z toho bordel a nebavilo by mě řešit dřevo. Spíš zvažuji na přitápění klimu bo to využiju i v létě.

Každopadně doporučuji rekuperaci - já ji budu asi dodělávat jen kvůli větrání - člověk přes noc vyprodukuje docela hodně vlhkosti a tu je potřeba někam odvětrat - což přez noc moc nejde

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bordel z krbu opavdu je a navíc jsem líný připravovat dřevo, takže jsem jako doplňkové topení zvolil peletkova krbová kamna. 2x týdně dosypu zasobnik, vyluxuji popel a je hotovo. Poslední 2 zimy už elektriku teměř ani nezapínám a z krbovek je hlavní topení, bungalov 120 m to v poho vytopí, spotřeba cca. 600 kg/rok tj. necelá 1 paleta... Ale pokud peletky nevyhovují (jaký je důvod, sklad paliva?), asi bych volil elektrokotel, rekuperaci a klimatizačni jednotku... Přeci jen máš větší výběr dodavatelů než u plynu..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, upřímně... ten krb beru z části jako něco, co v bytě nemám :) a trošku jako nouzovku, kdyby Putin přiškrtil kohoutek. Kdybych v něm měl topit za účelem vytápění, to by mě asi jeblo. Ty peletky...? Možná by to bylo řešení pro případ alternativy a krb pak řešit něčím jako krbem na bioplyn... ještě popřemýšlím... A tady je zajímavý článek dle kterého vyplývá že NED asi jedině s rekuperací...

http://www.mane-reality.cz/page/img/grafy/porovnani-pd-ned-eud.pdf

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já třebr krb zavrhnul. Je z toho bordel a nebavilo by mě řešit dřevo. Spíš zvažuji na přitápění klimu bo to využiju i v létě.

Každopadně doporučuji rekuperaci - já ji budu asi dodělávat jen kvůli větrání - člověk přes noc vyprodukuje docela hodně vlhkosti a tu je potřeba někam odvětrat - což přez noc moc nejde

Záleží, jak to vyresis. Máme přikládání z technické místnosti, pohledovou část v obyvaku a je to na pohodu. Bordel max v technické, kde to stejně nikoho netrapi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

-radšej podlaha 20 cm, steny 30 cm a strop 50 cm izolácie - pri takomto zateplení by mali byť straty tepla malé /lepší a presnejší by bol presný výpočet strát/ takže to vykúriš hocičím

- ak je plyn na pozemku, tak asi kondenzačný kotol + vodná podlahovka - do budúcnosti nie je problém vymeniť zdroj tepla podľa potreby /elektrika, a pod./

- čo tak ešte ako doplnok kachľovú pec?- sálavé teplo, nevíri sa prach,....

- nútené vetranie s rekuperáciou tepla je už dnes snáď samozrejmosť :whistling:

- materiál na nosné steny s dobrým pomerom cena/izolácia %=  čo najtenšia nosná časť napr. betón. tvárnice + najhrubšia a lacná izolácia napr. EPS :cool02: aké jednoduché!!!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řeším něco podobného. Podle různých kalkulaček (tzb-info.cz) mi u domu s nízkými tepelnými ztrátami vyšlo, že nejlépe vychází obyčejný elektrický přímotop. Sice má provozně vyšší náklady než ostatní systémy, ale pořizovací/servisní náklady jsou minimální. Samozřejmě těžko předpovědět vývoj cen energií, ale s uvážením "rozumného" zdražování v průběhu let mi vychází, že třeba plynový kotel by se mi začal vracet až za nějakých 15-20 let a to nepočítám potřebných cca 80 metrů přípojky. Benefitem může být pak levný tarif elektřiny pro veškerou další spotřebu domácnosti. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ono je rozdíl vytápět přímotopy 120 metrů a nebo 300 metrů, tam se prostě podlahovka vyplatí. Teď jede v okruhu voda 28 stupňů a kotel si jen tak bublá na čtvrt plynu ( ani to ne ). Dřevo nesekám, zatím se nám osvědčili brikety , protože je mám přes známého přímo z fabriky za rozumnej peníz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ono je rozdíl vytápět přímotopy 120 metrů a nebo 300 metrů, tam se prostě podlahovka vyplatí. Teď jede v okruhu voda 28 stupňů a kotel si jen tak bublá na čtvrt plynu ( ani to ne ). Dřevo nesekám, zatím se nám osvědčili brikety , protože je mám přes známého přímo z fabriky za rozumnej peníz.

Zase vytápět dům jen podlahovkou bych nechtěl. Máme to pod všemi dlažbami v domě, a mnohdy je mi to až nepříjemné (po chvilce je to sálavé teplo hodně nepříjemné, obzvlášt, když se hýbu), takže utíkám na dřevěné podlahy, kde se topí klasickým radiátorem. Když jsem sám doma, tak to nechávám jet jen v koupelně, WC a předsíni.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ono je rozdíl vytápět přímotopy 120 metrů a nebo 300 metrů, tam se prostě podlahovka vyplatí. Teď jede v okruhu voda 28 stupňů a kotel si jen tak bublá na čtvrt plynu ( ani to ne ). Dřevo nesekám, zatím se nám osvědčili brikety , protože je mám přes známého přímo z fabriky za rozumnej peníz.

To je přesně naše low-cost varianta... všude přímotopy, jenom když je hodně zima tak je zapnu holkam v jednom pokoji na noc, pořizovací náklady cca 8000,- na celý dům... v koupelně v dlažbě topný rošt... no a mimo pokoje holek v noci vše vytopime krbovkama na peletky ... jinak to je dřevostavba, podlaha 15 cm polystyren, stěny celkem 30 cm izolace (vata + foukana), strop 40 cm foukane izolace... topení peletky+elektro okolo 7-8 tis. / rok

 

Samozřejmě nevýhoda primotopu je menší komfort obsluhy a vysoká teplota topných těles - teoreticky možnost spálení dětí

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Ta podlaha je tak málo teplá ( vlažná ) že nic takového nepociťuji.

Tak by to malo spravne byt. Ak je podlaha az neprijemne tepla tak je nieco blbo. Mozno zle nastaveny kotol (ak je to len obcas), ak je to nonstop tak by som riesil zateplenie domu ktory evidenne nieje stavany na taketo kurenie a ma obrovske tepelne straty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Říká se podlahové vytápění,ale je to "jen " temperace,protože rozvod je připojen na vratné trubce co se vrací do kotle.Samozřejmě jsou i podlahové radiátory ,které musí být zapojeny na výstupu z kotle,ale ty nejsou "schovány pod betonem" jen jsou zapuštěny do podlahy a nad nimi je mřížka z důvodu proudění teplého vzduchu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...