Přejít na obsah


Fotka

Oris Divers Watch a ISO 6425


 • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
36 odpovědí na toto téma

#1 Daemonultimate

Daemonultimate

  watchesfan

 • Member_50
 • 10 760 příspěvků(y)

Publikováno 9.únor.2016 - 05:43

Když se ve světě hodinek zeptáme: "Co je ...?", hledáme často odpovědi v naučných publikacích nebo odborných fórech. Takže co jsou potápěčské hodinky. Základní definice pocházející z ilustrovaného Bernerova profesionálního slovníku, který nám říká, že jsou to takové hodinky jejichž konstrukce je navržena tak, aby vydržela ponoření do hloubky nejméně sto metrů a zároveň tak, aby splňovaly podmínky stanovené normou ISO 6425. Pokud hodinky nesplňují tuto normu, nemohou být v žádném případě označeny za potápěčské hodinky. To bylo snadné, že? Ale zdaleka ne vyčerpávající a nás neuspokojující.

 

Norma ISO 6425 je ve své současné podobě přibližně od roku 1996. Je zajímavé, že vzhledem k oblíbenosti vodotěsných hodinek určených k potápění, není tato certifikovaná norma tak široce povědomá jako třeba certifikace chronometru COSC. Na druhou stranu je to norma dlouhá, plná technických výrazů a jen zřídka se objevuje v plném vydání. Nejvíce se zmiňují její body číslo 6 a 7, kde se stanoví požadavky na potápěčské hodinky a způsob jejich testování.

 

Podle této normy musí být potápěčské hodinky vybaveny zařízením, které umožňuje uživateli nastavit předem určenou dobu a zároveň musí být takové zařízení chráněno před nechtěnou manipulací. Může to být potápečská luneta nebo digitální displej. Luneta musí mít celkové šedesátiminutové označení a zároveň označení na každých pěti minutách. Označení indexů na číselníku musí být koordinováno s označením na lunetě a musí být jasně viditelné. Čas se musí dát lehce odečíst a minutová ručička musí být na první pohled rozlišitelná od ručičky hodinové. Zároveň musí být na první pohled jasné, že hodinky skutečně fungují. Tato podmínka je na analogových hodinkách splněna umístěním reflexního světelného materiálu na vteřinové ručičce. Quartzové hodinky musí mít viditelný ukazatel nebo signalizaci vybití baterie. Tyto údaje musí být viditelné ze vzdálenosti minimálně 25 cm a ve tmě.
Odolnost proti slané vodě je další z podmínek testování. Hodinky se umístí do roztoku chloridu sodného, 30 gramů na litr, to je přibližně stejný roztok jako mořská voda. Nechají se tam po dobu 24 hodin při teplotě 18 až 25 ° C, nebo přibližně 64 až 77 stupňů F. Po té jsou hodinky a všechny jejich doplňky kontrolovány na různé změny, jako třeba oxidace a zároveň proběhne kontrola všech pohyblivých dílů, jestli fungují správně.

 

Spolehlivost hodinek pod vodou se prověřuje tak, že se ponoří do asi 12 cm neslané vody na dobu 50 hodin opět při teplotě 18 až 25 °C. Po uplynutí této doby se kontrolují veškeré funkce hodinek. To není hloubkový test, ten přijde na řadu později, touto zkouškou se prověřuje zda vlhkost nepronikla pouzdrem. Hodinky se umístí na tepelnou desku a zahřívají na teplotu mezi 40 a 45 °C, po jejím dosažení se kápne voda na sklo hodinek a ty se potom zahřívají až na teplotu 64 až 77 °C, po jedné minutě se sklíčko otře a jakákoli kondenzace na vnitřní straně sklíčka je důvodem pro vyřazení hodinek.

ISO 6425 zahrnuje jak ISO 764, které upravuje problematiku odolnosti proti magnetickému poli u potápěčských hodinek. ISO 1413 jejich odolnost vůči nárazům.

ISO 764 vyžaduje umístění hodinek do magnetického pole o intenzitě 4.800 A/m (počet Ampérú na metr) podél tří různých os na dobu jedné minuty. Hodinky si musí zachovat přesnost v rozmezí +/- 30 sekund za den, měřeno před a po zkoušce. Tak například, pokud hodinky dělaly 12 sekund za den před testem a 40 sekund poté, test splnily.

 

Nyní přijdou na řadu testy odolnosti vůči nárazům. Tento test je simulací nárazu hodinek po jejich pádu z výšky jednoho metru na dřevěnou podlahu. Zkouška je prováděna dvakrát: Jednou na stranu u indexu deváté hodiny, podruhé pádem na horní stranu hodinek. Test probíhá pomocí speciálního odpalovacího zařízení, které je podobné golfovému odpališti. Zařízení o hmotnosti 3 kg nebo asi 6,6 liber, podobné kriketové pálce zavěšené na svislých podpěrách, se zvedne do výšky jednoho metru a uvolní. Gumová hlava zasáhne hodinky při rychlosti 4,43 m za sekundu a provede náraz rovnající se asi 5000 Gs. Pro splnění normy ISO, musí hodinky po zkoušce ukazovat čas v rozmezí +/- 60 sekund za den, ve srovnání s mírou před zkouškou.

Následující test se provádí ke zjištění odolnosti vůči vnějším silám. Provádí se z důvodu vyzkoušení těsnosti a pevnosti konstrukce korunky a jejího okolí. Hodinky se podrobí 125 procentům své jmenovité tlakové odolnosti na dobu 10 minut, přičemž se síla cca pěti newtonů nechá působit na horní část korunky. Zde je důležité zjištění, že norma ISO přímo neurčuje, že korunka musí být šroubovací.

 

Dalším důležitým požadavkem na potápěčské hodinky je jejich odolnost vůči teplotním změnám. Hodinky se ponoří do 40° C teplé vody a následně se ochladí na 5°C a následně putují zpět do teplé vody. Délka pobytu je 10 minut při každé teplotě, přechod z jedné do druhé nesmí překročit 1 minutu. Před a po třech ponořeních se provádí zkouška kondenzace na tepelné destičce, jak jsme si již popsali. Po té se hodinky během jedné minuty vystaví přetlaku rovnému 125% jejich jmenovitému údaji, v něm setrvají dvě hodiny a během jedné další minuty se změní tlak na 3 metry - 0,3 barů, v něm setrvají hodinu. Po této době se hodinky vysuší a znovu kontrolují na teplotní desce kvůli kondenzaci na vnitřní straně sklíčka. Pro splnění normy ISO 6425 musí být tato zkouška provedena na každém jednotlivém kusu hodinek. Další zkoušky mohou být prováděny na statisticky významném vzorku počtu hodinek. To je rozdíl proti normě ISO 2281, která se použivá pouze pro testování vzorku hodinek odolných vůči vodě.

Testování podléhají i náramky, řemeny a spony. Ty jsou v zapnutém stavu vystaveny tahu 200 newtonů a nesmí dojít k žádnému porušení jejich částí. Tento test se provádí v rámci testů korunky na působení vnějších sil.

Normy ISO stanoví, že hodinky, které úspěšně prošly všemi testy mohou být označovány jako potápěčské hodinky a následuje označení podle hodnocení hranice hloubky - Divers 300m, Divers 500m a td.

Po přečtení těchto informací jistě nejen mne zaráží, že výrobci nemají povinnost a ani neoznačují hodinky informací, že byly takto náročně testovány - že splňují nejen certifikaci COSC, ale i ISO 6425.

 

Snad tam nemám moc chyb :blush02:

 

Jako příznivce značky Oris obdivuji modelové řady jejich hodinek určených k potápění. Zároveň mě udivuje, že taková značka neuvádí jasně a zřetelně jsou-li její hodinky v souladu s certifikací ISO 6425. Vodotěsnost, změny teplot ... nic z toho mě nenutí pochybovat, že by v těchto testech obstály, ale součástí ISO jsou například i testy odolnosti vůči magnetickému poli. Takže jak je to s jejich nejnovějšími modely, hledal jsem špatně a nebo si název potápěčské hodinky přivlastňují neprávem?


Tento příspěvek byl upraven od Daemonultimate: 9.únor.2016 - 06:01

Time is Life. Je to dar i prokletí. Daemonovo Time is Life Proč Grand Seiko? Řemínek Nato a jeho historie Seiko vs Steinhart srovnání ISO 6425 Co jsou to velké hodinky Měsíční fáze jako hodinářská komplikace Hodinky na dovolenou Compressor, Test Seiko vs? Měření hloubky Ball přesné a odolné hodinky, IWC Aquatimer základní pilíře řady, Omega Ploprof, Omega Speedmaster Apollo-Soyuz 1975

Hodnocení proběhlých obchodů


#2 xcmaniax

xcmaniax

  Megazávislák

 • Member_50
 • 1 459 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha 6

Publikováno 9.únor.2016 - 08:05

Zajímavá informace. Otázka je, jestli tyto testy jsou opravdu tak náročné, neumím posoudit. Pro mechaniku je asi záhul ten "odpal".#3 Daemonultimate

Daemonultimate

  watchesfan

 • Member_50
 • 10 760 příspěvků(y)

Publikováno 9.únor.2016 - 09:38

Krtnonožka na trávníku :) to víme, ale jak je to s těma Oriskama?


Time is Life. Je to dar i prokletí. Daemonovo Time is Life Proč Grand Seiko? Řemínek Nato a jeho historie Seiko vs Steinhart srovnání ISO 6425 Co jsou to velké hodinky Měsíční fáze jako hodinářská komplikace Hodinky na dovolenou Compressor, Test Seiko vs? Měření hloubky Ball přesné a odolné hodinky, IWC Aquatimer základní pilíře řady, Omega Ploprof, Omega Speedmaster Apollo-Soyuz 1975

Hodnocení proběhlých obchodů


#4 Flipik

Flipik

  Závislák

 • Member_50
 • 773 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Novojičínsko
 • Fanoušek značky:Filozofie, LAVER CUP

Publikováno 9.únor.2016 - 13:00

Jak je to s Oriskama nevím, ale napsal jsi to hezky :) díky.

Tento příspěvek byl upraven od Flipik: 9.únor.2016 - 13:01

I Have a Dream ...  ***  Davosa RAF "Českoslovenští piloti v RAF"  ***  Legenda Prim Igen NoDate (video)

 

Existuje doopravdy čas? Pořady z Discovery Science *** Je možné cestovat v čase? (zde)

 


#5 McStinger

McStinger

  เปรี้ยว

 • Member_50
 • 6 020 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Bratislava

Publikováno 9.únor.2016 - 13:28

Dík za report :)

Mühle-Glashütte Marinus GMT - recenzia, Mühle-Glashütte 29er Big - fotky, Seiko Sumo Limited - fotky, Seiko SRP653 - minirecenzia, JeanRichard Aquascope Hokusai - fotky


#6 p3k

p3k

  Megazávislák

 • Member_50
 • 2 220 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:rovně a pak doprava

Publikováno 9.únor.2016 - 20:07

Jo, díky za výtah z ISO normy.

Na TT se Oris přiznal, že to nedělá podle 6425.  Na cifr napsali WATER RESISTANT do 1000M ISO 2281 a je to :).


Seiko SBDB001 Marinemaster 600m SD titan, Grand Seiko SBGA001 SD, Grand Seiko SBGA031 Diver 200m SD titan, Fortis Flieger Chronograph B42, Breitling Chronomat GT B13 bicolor, Casio ProTrek PRG-600 a pár primek

__________________

Moje hodnocení: Tady


#7 sashator

sashator

  Nikdy neříkej nikdy

 • Member_50
 • 4 414 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 10.únor.2016 - 23:39

Díky za info, nikdy jsem nad tím až tak nepřemýšlel, čím vším by správný divery měly projít.#8 dich

dich

  Začátečník

 • Members
 • 33 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 19.únor.2016 - 02:35

tak otazka take je  jestli a kdo se tim na poli hodinariny ve skutecnosti ridi.#9 Daemonultimate

Daemonultimate

  watchesfan

 • Member_50
 • 10 760 příspěvků(y)

Publikováno 19.únor.2016 - 06:29

Tvé otázce nerozumím, jsou určité konstrukční požadavky, které se mají u takových hodinek dodržet a když nedodrží, všechno to jsou jenom vodotěsné hodinky. Třeba LHC, krásných 300 metrů, že. 6425 nesplňujou na první pohled už tím, že nemají lumi terčík na vteřinovce, ale mně k tomuto tématu přivedla spíš předepsaná hranice antimagnetismu. To je teprve guláš. Odbočím k Seiko, stále tam nedostávám odpověď na jednu otázku, ptal jsem se už víckrát. Známá vlna na dýnku by měla oznamovat (WUS) že hodinky plní normu potápěčských hodinek. A není to spíš norma vodotěsnosti??? Protože proč by na některých modelech byla vlna, ale také symbol podkovy jako magnetu, který zaručuje bezpečnou vzdálenost k domácím elektrospotřebičům 5 cm.


Time is Life. Je to dar i prokletí. Daemonovo Time is Life Proč Grand Seiko? Řemínek Nato a jeho historie Seiko vs Steinhart srovnání ISO 6425 Co jsou to velké hodinky Měsíční fáze jako hodinářská komplikace Hodinky na dovolenou Compressor, Test Seiko vs? Měření hloubky Ball přesné a odolné hodinky, IWC Aquatimer základní pilíře řady, Omega Ploprof, Omega Speedmaster Apollo-Soyuz 1975

Hodnocení proběhlých obchodů


#10 krtenek

krtenek

  Jsem krtek a ryju.

 • Member_50
 • 3 992 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 28.únor.2016 - 09:00

Díky za super článek. Zasejc mě trochu mrzí, že jsem prodal své Certiny DS Diver - tuto normu totiž splňují.

#11 krtenek

krtenek

  Jsem krtek a ryju.

 • Member_50
 • 3 992 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 6.březen.2016 - 11:06

Nebylo by od věci sestavit seznam hodinek splňujících ISO 6425.#12 Striker 19

Striker 19

  Začátečník

 • Members
 • 3 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Bratislava
 • Fanoušek značky:ORIS,Longines
  OMEGA,Breitling
  SEIKO

Publikováno 6.březen.2016 - 12:24

Hmm, skvela tema, skvely obsah.
Takze cely hajp ohladom potapok je len marketing.
Tiez by ma zaujimalo kolko resp.ktore produkty hodinarskeho priemyslu (najma svajciarskeho) splna tuto normu.#13 krtenek

krtenek

  Jsem krtek a ryju.

 • Member_50
 • 3 992 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 6.březen.2016 - 15:34

Certina DS Diver.

Marathon.

Ralf Tech WRX, WRV
A snad i některé modely Sinn.


Tento příspěvek byl upraven od krtenek: 6.březen.2016 - 15:46


#14 Striker 19

Striker 19

  Začátečník

 • Members
 • 3 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Bratislava
 • Fanoušek značky:ORIS,Longines
  OMEGA,Breitling
  SEIKO

Publikováno 7.březen.2016 - 07:12

...hmmm, takze bieda s octom.#15 krtenek

krtenek

  Jsem krtek a ryju.

 • Member_50
 • 3 992 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 7.březen.2016 - 11:44

Já neprohlížel kompletní nabídku výrobců.

#16 Striker 19

Striker 19

  Začátečník

 • Members
 • 3 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Bratislava
 • Fanoušek značky:ORIS,Longines
  OMEGA,Breitling
  SEIKO

Publikováno 7.březen.2016 - 14:07

Ved prave, to by ani nemalo byt potrebne.....jeden by cakal , ze aspon velehlasne znacky budu mat nejaky-ten model.#17 krtenek

krtenek

  Jsem krtek a ryju.

 • Member_50
 • 3 992 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 20.březen.2016 - 09:42

Jak je to s potápkami věhlasných značek vs. toto ISO?
Breitling Omega neuvádí nic, Rolex jen obecnou informaci o antimagnetickém vlásku.
Naproti tomu Sinn uvádí plnou specifikaci.

#18 Liqid

Liqid

  "Závislák"

 • Member_50
 • 7 760 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Na cestě
 • Fanoušek značky:Ω ♛

Publikováno 20.březen.2016 - 09:49

Certina DS Diver.

Marathon.

Ralf Tech WRX, WRV
A snad i některé modely Sinn.

 

+ Orient M-Force#19 Daemonultimate

Daemonultimate

  watchesfan

 • Member_50
 • 10 760 příspěvků(y)

Publikováno 20.březen.2016 - 09:52

Jak je to s potápkami věhlasných značek vs. toto ISO?
Breitling Omega neuvádí nic, Rolex jen obecnou informaci o antimagnetickém vlásku.
Naproti tomu Sinn uvádí plnou specifikaci.

Na přímý dotaz Omega mejlem uvádí, že řada Seamaster splňuje ISO 6425. Breitling nemám tušení, zkus napsat, taky by mě zajímala odpověď. Problém je opravdu v tom, že nikde není povinnost uvádět tuto specifikaci a záleží jen na výrobci jak moc se chce pochlubit.


Time is Life. Je to dar i prokletí. Daemonovo Time is Life Proč Grand Seiko? Řemínek Nato a jeho historie Seiko vs Steinhart srovnání ISO 6425 Co jsou to velké hodinky Měsíční fáze jako hodinářská komplikace Hodinky na dovolenou Compressor, Test Seiko vs? Měření hloubky Ball přesné a odolné hodinky, IWC Aquatimer základní pilíře řady, Omega Ploprof, Omega Speedmaster Apollo-Soyuz 1975

Hodnocení proběhlých obchodů


#20 Daemonultimate

Daemonultimate

  watchesfan

 • Member_50
 • 10 760 příspěvků(y)

Publikováno 20.březen.2016 - 09:56

Certina DS Diver.

Marathon.

Ralf Tech WRX, WRV
A snad i některé modely Sinn.

Přidám i Seiko diver modely značené na dýnku podkovou, která je podtržená, některé modely dvakrát. Není uvedeno, že splňují tuto normu, ale ve spojení WR a antimagnetic, zároveň diver luneta, lumi na vteřince atd takže je jasno. Některé jejich diver modely to nemají na dýnku, ale na krabici :) pak se v tom vyznej.


Tento příspěvek byl upraven od Daemonultimate: 20.březen.2016 - 09:58

Time is Life. Je to dar i prokletí. Daemonovo Time is Life Proč Grand Seiko? Řemínek Nato a jeho historie Seiko vs Steinhart srovnání ISO 6425 Co jsou to velké hodinky Měsíční fáze jako hodinářská komplikace Hodinky na dovolenou Compressor, Test Seiko vs? Měření hloubky Ball přesné a odolné hodinky, IWC Aquatimer základní pilíře řady, Omega Ploprof, Omega Speedmaster Apollo-Soyuz 1975

Hodnocení proběhlých obchodů