Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 2 Hlasů

Měření hloubky ponoru mech. hodinkami


 • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 Daemonultimate

Daemonultimate

  watchesfan

 • Member_50
 • 11 015 příspěvků(y)

Publikováno 2.duben.2016 - 05:57

Měření hloubky ponoru pomocí mechanických hodinek

 

Hodinky jsou oddedávna důležitým nástrojem pro potápěče. Díky nim mohou určit, kolik jim ještě zůstává náplňe v lahvi, ale třeba i naplánovat potřebnou dekompresi. Existuje i řada hodinek, které dokáží mimo tyto informace zobrazit i hloubku ponoru.
Použití potápěčských hodinek v praxi profesionálních i amatérských potápěčů dnešní doby je spíše doplňkové, řekněme rezervní zdroje informací a mnohdy jde o velké reklamní taháky. V dnešní době všemocných počítačů, které jsou opravdu cenově dostupné a dokáží poskytovat komplexní informace o ponoru, umožňují nám nastavit různý počet diluentů (směsí), nejen že si na nich můžeme během ponoru nastavit setpointy, ale mají je již i předprogramované a při ponoru se automaticky přepínají, můžete si na nich předprogramovat celkový ponor, propojit je s počítačem a vytvořit si záznamy z ponoru i ve grafické formě...a mnoho jiných vlastností. Uznejte sami, že s tím se nedají staré dobré mechanické hodinky srovnávat.

 

Přiložený soubor  2.jpg   17,97K   42 Počet stažení  Přiložený soubor  1.jpg   64,9K   42 Počet stažení

 

Vraťme se k původnímu tématu, tedy měření hloubky pomocí mechanických hodinek. Existují dva hlavní principy využívané v jejich konstrukci. Použití membrány ukryté v čidle tlaku a využití principu ,,Bourdonovy trubice."

 

Přiložený soubor  3.gif   11,84K   43 Počet stažení

 

My se zde zaměříme na použití membrány, které se u hodinek používá nejčastěji. Jako na jeden z příkladů konstrukce takových hodinek se podívejme na populární model od IWC a to na Aquatimer Deep. Tento model je jedním ze zářných příkladů mechanické hodinářské evoluce. Dokáže nám zprostředkovat informace o uplynulém času ponoru, maximální dosažené hloubce ponoru a pomocí vteřinové ručičky může potápěč plánovat i nezbytné dekompresní zastávky, aby průběh ponoru i vynoření bylo bezpečné. Hodinky jsou vodotěsné do 100 metrů a tady je nutné zdůraznit, že u tohoto typu hodinek, které jsou schopny měřit hloubku, se jedná o hodnotu absolutní, tedy reálnou, na rozdíl od běžných hodinek, kde hodnota 100m WR odpovídá tak leda možnosti šnorchlování. Konkrétně tento model je schopen bezpečně měřit a zobrazovat hloubku ponoru do 50 metrů.

 

img_iwc_aquatimer_deep_two_2.jpg

 

 

Během ponoru nám modrá ručička na bílé stupnici ukazuje, jak se mění naše aktuální hloubka, její zvýšení či snížení. Červená značka ukazující na hodnotu 50 označuje maximální možnou měřenou hloubku. Červená ručička nám ukazuje nejvyšší dosaženou hloubku ponoru. Ta se dá vynulovat pomocí tlačítka vedle čidla vstupního tlaku.
Jak funguje vlastní systém. Tlak vody působí na čidlo tlaku, které se nachází na leve straně pouzdra. Má v sobě nepatrné otvory, které umožňují vstupu tlaku vody, který následně působí na membránu. Ta pomocí pružin tlačí hřídelku do vnitřku pouzdra. Pomocí mechanických táhel, či pák se pohyb převádí již do vlastních ručiček měřícího systému.

 

iwc-iw354702-image-38648-818356.jpg

Ani vývoj tohoto modelu se u značky IWC nezastavil, jeho poslední verze přesunula čidla tlaku na pravou stranu od číselníku, zatímco na straně levé se objevilo ovládání lunety.

 

Přiložený soubor  4.jpg   40,25K   39 Počet stažení

 

Přiložený soubor  3.jpg   41,04K   38 Počet stažení

 

 

 

Na podobných základech systému měření hloubky si zakládá více značek, jako další příklad zde namátkou uvedu Blancpain X Fathoms.

 

 

V nedávné době se mezi výrobci hodinek, které jsou schopny měřit hloubku ponoru, objevilo i jméno známého švýcarského výrobce mechanických hodinek Oris. Myslím, že jejich model Aquis Depth Gauge je již všeobecně znám. Společně se nyní podívejme, jak u něj konstruktéři od Orisu vymysleli systém měření hloubky. Vlastně se o žádný systém spojený s mechanikou nejedná. Spíše jde o odečítání tlaku pomocí vodního sloupce přímou metodou.

 

27139-tvdinner-albums-other-picture17785

 

Princip je jednoduchý, hodinky mají v safírovém sklíčku speciální kanálek s otvorem, kam vniká voda a čím větší je hloubka, tím více je stlačován vzduch uvnitř kanálku a hranice, kde se vzduch kontaktuje s vodou je pomyslná ručička, ukazujíc nám informaci o hloubce ponoru na stupnici. Tady se opravdu o žádné složité mechanismy nejedná.

 

Přiložený soubor  5.jpg   16,75K   34 Počet stažení

 

Tento systém je spojen s určitým uživatelským nekomfortem, je třeba kanálek ve sklíčku po potápění vymýt roztokem dodávaným spolu se stříkačkou v balení hodinek.

 

Přiložený soubor  6.jpg   143,21K   36 Počet stažení

 

Inspirací k článku mi byly informace především z Wikipedie a výrobců hodinek, děkuji za zájem a jako vždy i za kritiku a doplnění.


 


Tento příspěvek byl upraven od Daemonultimate: 2.duben.2016 - 06:01

Time is Life. Je to dar i prokletí. Daemonovo Time is Life Proč Grand Seiko? Řemínek Nato a jeho historie Seiko vs Steinhart srovnání ISO 6425 Co jsou to velké hodinky Měsíční fáze jako hodinářská komplikace Hodinky na dovolenou Compressor, Test Seiko vs? Měření hloubky Ball přesné a odolné hodinky, IWC Aquatimer základní pilíře řady, Omega Ploprof, Omega Speedmaster Apollo-Soyuz 1975, Bulova Moonwatch 

Hodnocení proběhlých obchodů


#2 cosmos

cosmos

  Učedník

 • Member_50
 • 111 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Brno

Publikováno 2.duben.2016 - 07:00

Opět výbornej článek od tebe,díky. Ten systém od orisu vidím úplně prvně a přijde mi totálně nepraktickej. Už vidím jak v tom kanálku jsou prach,zbytky svetru apod.,to bych nechtěl.

#3 Daemonultimate

Daemonultimate

  watchesfan

 • Member_50
 • 11 015 příspěvků(y)

Publikováno 2.duben.2016 - 07:12

Díky. Už je pár let dělaj a tuším v loňském roce přidali chronograf.


Tento příspěvek byl upraven od Daemonultimate: 2.duben.2016 - 07:12

Time is Life. Je to dar i prokletí. Daemonovo Time is Life Proč Grand Seiko? Řemínek Nato a jeho historie Seiko vs Steinhart srovnání ISO 6425 Co jsou to velké hodinky Měsíční fáze jako hodinářská komplikace Hodinky na dovolenou Compressor, Test Seiko vs? Měření hloubky Ball přesné a odolné hodinky, IWC Aquatimer základní pilíře řady, Omega Ploprof, Omega Speedmaster Apollo-Soyuz 1975, Bulova Moonwatch 

Hodnocení proběhlých obchodů


#4 sashator

sashator

  Nikdy neříkej nikdy

 • Member_50
 • 4 431 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 2.duben.2016 - 07:16

Díky za faj článek, sice se asi nikdy potápět nebudu, ale tyhle vychytávky se mi na hodinkách vždycky líbily#5 long

long

  Míra

 • Member_50
 • 4 246 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha
 • Fanoušek značky:Zakázková výroba šperků a samozřejmě hodinky !

Publikováno 2.duben.2016 - 07:22

Hezký článek jako minule.

Díky!


Taky kdo dnes potřebuje diamanty a šperky zhotovené na zakázku za bezkonkurenční ceny, že ano ?
Ale kdyby náhodou, klidně mi napište S.Z. :-)

Nebo koukni na :  https://www.zonerama...diamonds/352334

 

 


#6 Flipik

Flipik

  Závislák

 • Member_50
 • 773 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Novojičínsko
 • Fanoušek značky:Filozofie, LAVER CUP

Publikováno 2.duben.2016 - 09:08

Opět výbornej článek od tebe,díky. Ten systém od orisu vidím úplně prvně a přijde mi totálně nepraktickej. Už vidím jak v tom kanálku jsou prach,zbytky svetru apod.,to bych nechtěl.


Určitě to má své nevýhody ale na druhou stranu se nemá (mechanicky) co pokazit a náklady na servis oproti IWC budou taky někde jinde. Jinak díky za osvětu a spoustu nových informací.

I Have a Dream ...  ***  Davosa RAF "Českoslovenští piloti v RAF"  ***  Legenda Prim Igen NoDate (video)

 

Existuje doopravdy čas? Pořady z Discovery Science *** Je možné cestovat v čase? (zde)

 


#7 tano

tano

  MegaXXLzávislák

 • Member_50
 • 11 760 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha
 • Fanoušek značky:Seiko

  Seiko Monster SKX781K
  Seiko PADI SRPA21K1
  Seiko Sumo Modra SBDC033
  Eterna Kontiki date
  Damasko DA 38 - tah
  Casio PRW 3000-2B
  Mido Ocean Star Diver 600
  x-------------------------------------------x

  Steinhart Titanium 500
  Seiko Marine Master 300M SBDX017

Publikováno 2.duben.2016 - 10:29

Demone diky za cteni, dal jsi si praci. Palec nahoru ;) .

#8 instant

instant

  Grand Seiko Snob

 • Member_50
 • 14 262 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 2.duben.2016 - 10:44

Mozno ked uz sme pri tych jednoduchych systemoch merania hlbky: Pita v modeli Oceana pouziva tzv chromaticky hlbkomer, zalozeny na pohlcovani svetla urcitej vlnovej dlzky v urcitej hlbke pod vodou. Podla toho aku farbu na sekundovke (to je ten trojfarebny tercik) rozoznate, podla toho viete odhadnut hlbku.

Přiložený soubor (y)


Tento příspěvek byl upraven od instant: 2.duben.2016 - 10:46

"If you think you are too old to rock'n'roll, then you are." Lemmy Kilmister
"Life is hard. It's harder if you are stupid." John M. Stryker
"AC/DC a Pribináček má rád KAŽDÝ." instant

 

Grand Seiko SBGC011 l.e. */20, Grand Seiko SBGA031 Air Divers Titanium 200m, Seiko Sportura SRQ007J1 Limited Edition, Citizen Promaster JP3020 Titanium Diver 200m, Citizen Promaster AV0020-55H Titanium, Glycine Airman 17 Ref. 3865.19-LB9B, Glycine Airman SST-06, Rolex Explorer II GMT Ref.216570

#9 TomiTT

TomiTT

  Pokročilejší začátečník

 • Member_50
 • 59 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Olomoucko
 • Fanoušek značky:Potápění, IT

Publikováno 2.duben.2016 - 21:11

Díky za článek, dobře zpracovaná problematika.

Jiná věc je praktické použití takových hodinek; mechanické hodinky používám při ponoru jen jako záložní časomíru, k měření hloubky nebo nedejbože rychlému výpočtu dekomprese se to podle mne nehodí.#10 habadej

habadej

  Megazávislák

 • Member_50
 • 1 408 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Černošice u Prahy
 • Fanoušek značky:Teď zrovna nevím co dál...

Publikováno 2.duben.2016 - 21:48

Díky za článek. Tvoje příspěvky mají fakt úroveň a jsou čtivé. 

J.#11 filo-boxer

filo-boxer

  Ordnung muss sein!

 • Member_50
 • 6 846 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 2.duben.2016 - 21:59

Demone diky za rozsireni obzoru. Instatntuv doplnek je taky zajimavy. #12 Porsche_911

Porsche_911

  Chronomagu dík!

 • Member_50
 • 1 127 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha
 • Fanoušek značky:

Publikováno 2.duben.2016 - 22:11

Velmi zajímavé.
Dávám opět hvězdičky :)

#13 honza440

honza440

  Kandidát závislosti

 • Member_50
 • 236 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Doma

Publikováno 2.duben.2016 - 22:52

Díky za pěkné čtení

#14 instant

instant

  Grand Seiko Snob

 • Member_50
 • 14 262 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž

Publikováno 3.duben.2016 - 10:54

Demone diky za rozsireni obzoru. Instatntuv doplnek je taky zajimavy. 

 

jj dobry prehlad od demona. este som rozmyslal kde som len videl aplikovanu tu chromaticku stupnicu a uz som si spomenul:

Přiložený soubor (y)


"If you think you are too old to rock'n'roll, then you are." Lemmy Kilmister
"Life is hard. It's harder if you are stupid." John M. Stryker
"AC/DC a Pribináček má rád KAŽDÝ." instant

 

Grand Seiko SBGC011 l.e. */20, Grand Seiko SBGA031 Air Divers Titanium 200m, Seiko Sportura SRQ007J1 Limited Edition, Citizen Promaster JP3020 Titanium Diver 200m, Citizen Promaster AV0020-55H Titanium, Glycine Airman 17 Ref. 3865.19-LB9B, Glycine Airman SST-06, Rolex Explorer II GMT Ref.216570

#15 Daemonultimate

Daemonultimate

  watchesfan

 • Member_50
 • 11 015 příspěvků(y)

Publikováno 3.duben.2016 - 11:38

... este som rozmyslal kde som len videl aplikovanu tu chromaticku stupnicu a uz som si spomenul:

Pita dobrý, ale tohle je taky paráda :)

---------------------------------------------------

 

Jinak díky pánové za zájem.


Time is Life. Je to dar i prokletí. Daemonovo Time is Life Proč Grand Seiko? Řemínek Nato a jeho historie Seiko vs Steinhart srovnání ISO 6425 Co jsou to velké hodinky Měsíční fáze jako hodinářská komplikace Hodinky na dovolenou Compressor, Test Seiko vs? Měření hloubky Ball přesné a odolné hodinky, IWC Aquatimer základní pilíře řady, Omega Ploprof, Omega Speedmaster Apollo-Soyuz 1975, Bulova Moonwatch 

Hodnocení proběhlých obchodů


#16 malda

malda

  Megazávislák

 • Member_50
 • 1 934 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Uherský Brod
 • Fanoušek značky:vintage Omega, Heuer, Longines, Breitling, Fortis...

Publikováno 3.duben.2016 - 12:31

Parádní článek. Jen bych možná doplnil, že "depth gauge" není žádná novinka a systém podobný prezentovaným Oriskám se objevil už dřív například v hodinkách značky Midas se strojkem Valjoux 7733:

 

Přiložený soubor  Midas 1.jpg   235,57K   19 Počet stažení#17 Daemonultimate

Daemonultimate

  watchesfan

 • Member_50
 • 11 015 příspěvků(y)

Publikováno 3.duben.2016 - 12:41

... například v hodinkách značky Midas se strojkem Valjoux 7733:

 

attachicon.gif

Hezky, vidim je prvně.


Time is Life. Je to dar i prokletí. Daemonovo Time is Life Proč Grand Seiko? Řemínek Nato a jeho historie Seiko vs Steinhart srovnání ISO 6425 Co jsou to velké hodinky Měsíční fáze jako hodinářská komplikace Hodinky na dovolenou Compressor, Test Seiko vs? Měření hloubky Ball přesné a odolné hodinky, IWC Aquatimer základní pilíře řady, Omega Ploprof, Omega Speedmaster Apollo-Soyuz 1975, Bulova Moonwatch 

Hodnocení proběhlých obchodů


#18 malda

malda

  Megazávislák

 • Member_50
 • 1 934 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Uherský Brod
 • Fanoušek značky:vintage Omega, Heuer, Longines, Breitling, Fortis...

Publikováno 3.duben.2016 - 13:47

Ještě mě napadlo sem hodit odkaz na svůj předchozí příspěvek z jiného tématu. 

 

http://forum.chronom...ruce/?p=1584556

 

Díky těm cinknutým Longineskám jsem poprvé na vintážních chronech objevil měřič hloubky.

 

EDIT: a ještě v podstatě stejné hodinky vyráběné pod jinou značkou:

 

Přiložený soubor  DG.jpg   295,03K   18 Počet stažení

 


Tento příspěvek byl upraven od malda: 3.duben.2016 - 13:51


#19 Daemonultimate

Daemonultimate

  watchesfan

 • Member_50
 • 11 015 příspěvků(y)

Publikováno 3.duben.2016 - 14:30

Ještě mě napadlo sem hodit ...

 

Moc pěkný, o to zajímavěji zní text popisu z origo stránek značky Oris:

 

...At the forefront of mechanical watch innovation, Oris has harnessed its knowledge, expertise and craftsmanship to produce the first divers watch which measures depth by allowing water to enter the timepiece. This patented timepiece is the first of its kind to measure depth using a unique gauge built into the sapphire crystal, which allows water to enter the watch.

 

http://www.oris.ch/e...675-4754-set-rs


Tento příspěvek byl upraven od Daemonultimate: 3.duben.2016 - 14:31

Time is Life. Je to dar i prokletí. Daemonovo Time is Life Proč Grand Seiko? Řemínek Nato a jeho historie Seiko vs Steinhart srovnání ISO 6425 Co jsou to velké hodinky Měsíční fáze jako hodinářská komplikace Hodinky na dovolenou Compressor, Test Seiko vs? Měření hloubky Ball přesné a odolné hodinky, IWC Aquatimer základní pilíře řady, Omega Ploprof, Omega Speedmaster Apollo-Soyuz 1975, Bulova Moonwatch 

Hodnocení proběhlých obchodů


#20 Daemonultimate

Daemonultimate

  watchesfan

 • Member_50
 • 11 015 příspěvků(y)

Publikováno 3.duben.2016 - 14:39

 kde som len videl aplikovanu tu chromaticku stupnicu a uz som si spomenul:

Zaujaly mě tolik, že jsem si je vyhledal na OceanicTime, takže pro všechny:

 

CREPAS Watches DECOMASTER

Time is Life. Je to dar i prokletí. Daemonovo Time is Life Proč Grand Seiko? Řemínek Nato a jeho historie Seiko vs Steinhart srovnání ISO 6425 Co jsou to velké hodinky Měsíční fáze jako hodinářská komplikace Hodinky na dovolenou Compressor, Test Seiko vs? Měření hloubky Ball přesné a odolné hodinky, IWC Aquatimer základní pilíře řady, Omega Ploprof, Omega Speedmaster Apollo-Soyuz 1975, Bulova Moonwatch 

Hodnocení proběhlých obchodů