Přejít na obsah

Czapek & Cie


Chumpus

Doporučené příspěvky

Vím, že už tu jedno vlákno je, nicméně tady bych chtěl psát spíš o osobní zkušenosti s Czapek Watches. Pokud je tu i někdo další takový, tak neváhejte a pište.

Ze začátku jsem byl ke značce trochu skeptický, přece jen crowdfunding mi k luxusu úplně nesedí, ale dostali mě na svou stranu. A ne, není to kvůli tomu, že mi jejich CEO řekl, že mám úžasný Seika :)

Když už jsem u toho, CEO Xavier de Roquemaurel je bezva chlap, strašně příjemnej a skvěle se s ním povídá. Byl hodně otevřený, všechno určitě nejde veřejně reprodukovat, nicméně prostě se dvěma kámošema chtěli dělat hodinky a plní si takhle svůj sen. Jinak řečeno, jsou to nadšenci.

Protože nebyli milionáři, tak se rozhodli jít do veřejného crowdfundingu. Asi není těžký si domyslet, že je to kvůli větší svobodě. Jednoho nebo dva velký investory by taky bez potíží sehnali, ale nemohli by si to pak dělat úplně po svém. Xavier k tomu říká, že chtěli hodně lidí zvenku taky kvůli tomu, aby se ztotožnili se značkou a žili s nimi ten příběh. Normálně bych se nad tím asi ušklíbl jako nad PR řečičkami, ale mezi řečí vyplynulo, že ty potřebné peníze mohli klidně vybrat potichu mezi bohatými kamarády, kteří projevili zájem.

Rozjíždět dneska hodinkovou značku v tomhle segmentu není žádný med, takže jsem dost zvědavý, jak si povedou. Nicméně hodinky jsou opravdu krásný, model v oceli s šipkovitými ručičkami je můj favorit. Ale i ostatní varianty jsou zajímavé, dokonce i titanová, od které jsem moc nečekal. Skoro bych i řekl, že jsem se zamiloval, ale nechci se nechat unést, protože by to mělo špatné následky, takže na sebe musím být tvrdý a raději se krotím :)

Docela pozitivní signál ohledně jejich budoucnosti je i fakt, že výrobce strojků Chronode si ve firmě taky koupil podíl. Jinak k ČR mají úzký vztah, ostatně mají mimo jiné i české investory a jeden ze tří šéfů žije v Praze. Takže nějaké kousky tu už jsou a já bych byl jen rád, kdyby si je pořídil i někdo z Chronomagu. Setkání v případě zájmu rád zprostředkuji.

A sám jsem docela zvědavý za jak dlouho a v jakém pražském obchodě se objeví :)
 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zajímavý hodinky, to  & Cie mi připomělo hodinky H. Moser & Cie, nejen názvem, ale i zadním dýnkem a tvarem pouzdra. Samozřejmě vzhledem k doporučeným cenám zlatých hodinek 25.000,- EUR si myslím, že tady moc zájemců nenajdou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrej výkop, ale u mne bude záležet, jak budou pokračovat. Tohle i přes zajímavou originální dipozici strojku na mne působí jako od všeho, co se lidem loni líbilo, kousek. Teprve zjistíme, kam jdou.

Budoucí směřování byla jedna z mých hlavních otázek. Bude následovat jeden opatrnější a docela rozumný krok a pak jeden, kde jsem sám zvědavý, jak to dopadne. Mělo by se to rozseknout ještě tento rok.

 

Zajímavý hodinky, to  & Cie mi připomělo hodinky H. Moser & Cie, nejen názvem, ale i zadním dýnkem a tvarem pouzdra. Samozřejmě vzhledem k doporučeným cenám zlatých hodinek 25.000,- EUR si myslím, že tady moc zájemců nenajdou.

Vtipné je, že s Moserem jsou často srovnáváni, i mě to napadlo. A v určitých ohledech to dává smysl. 

Zájemce tu nenajdou, protože Chronomag samozřejmě není cílová skupina. Ale ČR jako taková už je někde jinde.

 

Já sám bych o zlatu neuvažoval, ale ocelové nebo titanový model se mi moc líbí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Tak jsem omrk jejich stránky a musím říct, že ty verze s římskými čísly a smaltovaným ciferníkem mne oslovily víc, než ty plastické ála tachometr s rámečky kolem budíčků a vůbec.... Tak ty s římskými čísly jsou výbornej materiál, jen to jméno - potvrdilo se mé podezření, že si přivlastnili jméno bývalé patekova partnera, proč se ztrapňují ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nečteš nevíš

 

Tak jsem omrk jejich stránky a musím říct, že ty verze s římskými čísly a smaltovaným ciferníkem mne oslovily víc, než ty plastické ála tachometr s rámečky kolem budíčků a vůbec.... Tak ty s římskými čísly jsou výbornej materiál, jen to jméno - potvrdilo se mé podezření, že si přivlastnili jméno bývalé patekova partnera, proč se ztrapňují ?

Nečteš,  nevíš.

Bylo to přesně opačně.   Čapek oslovil Pateka a ten se pak trhnul.  Vše ostatní je historie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To jsem z různejch zdrojů sesmolil:


 


František Čapek (Franciszek Czapek) se narodil 4. dubna 1811 v Semonicích ležících asi 2,5 km na jihozápad od české Jaroměře. Po své aktivní vojenské službě odjel 1. července 1832 do švýcarské Ženevy. Tam bylo jeho jméno nevyslovitelné, takže ho změnil na François Czapek.


 


V roce 1834 otvírá se svým společníkem, místním švýcarským hodinářem Moreauem, jejich společnou hodinářskou značku Czapek & Moreau. V té době ale na své hlavní partnerství stále čeká. Přišlo 1. května 1839 v podobě Antoniho Pateka a budoucí šestileté spolupráce ve značce Patek, Czapek & Cie. Jejím výsledkem byly hodinky, které dnes můžeme vidět jako exponáty významných muzejních kolekcí (King Farouk Collection, Patek Philippe Museum), či v slavných aukčních síních (Antiquorum, Christies, Bonhams, Sotheby?s).


 


Zatímco se Patek staral o obchodní stránku, Čapek vedl hodinářskou výrobu. Od července roku 1840 firma zaměstnávala půl tuctu dělníků, mezi nimi několik poláků: Lilpopa z Varšavy; Henryka Majewskiho ze Lwowa; Siedleckiho a Friedleina z Krakova. Dokázali vyrobit přibližně 200 kusů hodinek ročně. Po rozpadu této společnosti pokračují oba v hodinářském oboru, Patek s novým partnerem zakládá Patek Philippe & Cie a Čapek s Juliuszem Gruzewskim v roce 1845 Czapek & Cie.


 


 


Díky tomu, že byl Juliusz Gruzewski (1808-1865) blízkým přítelem francouzského císaře Napoleona III, nová společnost rychle vzkvétala. Stala se ,,Fournisseur de la Cour? ? výhradním dodavatelem pro soudní dvůr s ateliérem v Ženevě a obchody v Paříži na Place Vendome 28 (1850) a ve Varšavě (1854). V roce 1850 je v Lipsku vydána Čapkova první kniha věnovaná hodinářskému umění, která byla určena hodinářským mistrům i široké veřejnosti.


Společnost Czapek & Cie se přibližně roku 1869 rozpadá. Příčiny tohoto rozpadu zůstávají neobjasněny. Spekuluje se s důvodem Čapkova úmrtí, jehož přesné datum je neznámé.


Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Taky by me zajimalo, kdo by si v Parizske vzal tenhle mikrobrand pod svy kridla. Na Florentinum mi to prijde uz moc mikro, ackoli kdo by pred casem cekal v Koskomu Mosery, ze? Zcela otevrene si myslim ze klicem k preziti neni stredni evropa ale asie a blizsky vychod. A tam uz se na jiny mikrobrandy da vazat.

 

Btw. Rucky pripominaj Greubel Forsey

Upraveno uživatelem Kid_A
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsících...
  • po měsíci...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...