Přejít na obsah

Může mi někdo poradit ?


JaVo1

Doporučené příspěvky

Asi pánské, asi stříbrné kapesní hodinky neznámého výrobce a vyrobené asi někdy začátkem posledního století minulého tisíciletí :)

Ale vypadají hezky zachovalé a jistě vesele pošlapou. Klidně bych je i občas nosil, jen tak, pro potěšení a jako provokaci dnešní doby - že nespěchám a je mi jedno, jestli jdeme (já a hodinky) o deset minut dřív, nebo později :)

 

Ed: Kdesi jsem četl článek o středověkých rytířích a panovnících. Že když se někde potřebovali sejít, tak si určili místo a datum a čekali tam na sebe podle potřeby tak dlouho, dokud nebyli všichni. Týden, dva týdny, tři...

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejsem žádný odborník na "kapsáče", ale když jsem si obrázek otočil a trochu zaostřil, tak tam čtu : "BREVET + No 51828" a to by mohl být název švýcarského výrobce strojku a výrobní číslo "No" strojku. Podle kolečka pod setrvačkou zasahující svým obvodem až k ose setrvačky by to mohl být strojek s technicky starším "válečkovým krokem". Výroba "plácnu" okolo roku 1900 (znalejší nechť opraví).

post-19465-0-05724500-1468496077_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Brevet je francouzsky patent, je tam tedy číslo něčeho patentovaného, co bylo použito při výrobě. Asi by se někde v archivu podle čísla toho patentu našlo o čem přesně je, ale ani to nemusí vést k výrobci, může to být převzatá konstrukce od někoho jiného.

Někdy se dá najít nějaká stopa výrobce třeba pod ciferníkem, nebo někde uvnitř strojku. Ale já bych to kvůli tomu nerozebíral, výrobce stejně pravděpodobně bude pro nás neznámá a dávno zapomenutá fabrika. A ta informace samotná hodinkám na hodnotě nepřidá, je to jen pro vlastní zvědavost.

 

 

Ed: Google na dotaz Brevet 51828 našel toto: http://forum.horlogerie-suisse.com/viewtopic.php?t=19534&p=196659

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Též jsem googlil a našel toto :

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&0&2uswk&Phenix_18_5&

 

Odesláno z mého SM-G900F pomocí Tapatalk

Jinak hodinky jsou stříbrné secesní a podle toho patentu budou zřejmě někdy z roku kolem 1910 - 11.

Upraveno uživatelem JaVo1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo jo, taky jsem si všimnul rozdílu v systému kroků strojků - válečkový versus švýcarský kotvový - viz dole přiložené obrázky. Ale podle polohy a tvarů nápisů a mnoha stejných tvarů můstků i umístění šroubků bych soudil na stejného výrobce a o to JaVo1vi myslím jde - určit výrobce.

post-19465-0-07329600-1468562607_thumb.jpg

post-19465-0-69530500-1468562657_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě jako neznalec "kapsáčů" (mám jich jen asi osm novějších z minulého století) bych se chtěl zeptat, zda někdo znalejší neví, co znamená slovo pod západkovým kolem pérovníku, které čtu jako REFUSE.

post-19465-0-50845500-1468564814_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi každý výrobce za dobu výroby na strojcích dělal průběžně určité změny. Umím si představit, že strojek časem zmodernizovali. Ale samozřejmě to může být i klon (legální či nelegální). Stejně tak výrobce strojku nemusí být výrobce celých hodinek. Výroba strojku je náročná a specializovaná věc, i dnes si vlastní strojky vyrábí málokdo.

 

A ten nápis bude spíš DEPOSE, vídám ho často. Co je tím myšleno ale netuším.

 

A ještě se musím zastavit u drobnosti, která mě nenechává v klidu. Osm kapsáčů? Jeden kapsáč, dva kapsáče? Není to trochu divné?

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Osm kapsáčů je optimum. Na každý den v týdnu jiné a jedny jako zálohu kdyby něco...

 

Asi každý výrobce za dobu výroby na strojcích dělal průběžně určité změny. Umím si představit, že strojek časem zmodernizovali. Ale samozřejmě to může být i klon (legální či nelegální). Stejně tak výrobce strojku nemusí být výrobce celých hodinek. Výroba strojku je náročná a specializovaná věc, i dnes si vlastní strojky vyrábí málokdo.

 

A ten nápis bude spíš DEPOSE, vídám ho často. Co je tím myšleno ale netuším.

 

A ještě se musím zastavit u drobnosti, která mě nenechává v klidu. Osm kapsáčů? Jeden kapsáč, dva kapsáče? Není to trochu divné?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...