Přejít na obsah


AdaMoss

Zaregistrován: 06 úno 2013
Offline Naposledy aktivní: Dnes, 07:43
*****

Témata které jsem založil

Paradigma hodinkové sbírky

16.červenec.2019 - 14:08

Přemýšlel jsem, co je u mě spouštěcí mechanismus, který mi velí začít se poohlížet po nových hodinkách. No na nic objemného jsem nepřišel a zatím se zdá, že je to stochastický jev, ale všiml jsem si jiné věci a totiž, že neustále vyhodnocuji svoji hodinkovou sbírku nebo chcete-li portfolio a snažím se v něm definovat nějaký řád. Je to vlastně jedna z mých mnoha charakterových vad - totiž že lpím na přílišné uspořádanosti a systematičnosti...přístup k hodinkám nevyjímaje. 

 

Abych to trošku přiblížil. Ve chvíli, kdy jsem objevil chronomag, jsem byl celkem spokojený nosič klasických Longines Conquest, nicméně pak nastalo prozření, že svět hodinek je neuvěřitelně rozmanitý a já prakticky ihned poté definoval svojí první hodinkovou strategii - rozuměj systematický postup, kterým vytvořit nějakou smysluplnou hodinkovou kolekci. 

 

Vytvořil jsem si excel sheet a v něm následující kategorie:

- Každodenní nošení

- Potápky

- Chronograf

- Pilotky

- Oblekovky

 

A do každé kategorie jsem pak vnášel kandidáty spolu s cenovkou a popisem funkcí, materiálů, vlastností atd., které jsem v tu dobu považoval za důležité. Z nich jsem následně vybíral jednoho reprezentanta do finálního wishlistu. Řekl jsem si, že z každé kategorie jednoduše vyberu nějakého dosažitelného ikonickéo / legendárního / typického zástupce a výsledkem bude dokonalá sestava. Cílem bylo mít 5 hodinek aby dohromady pokrývaly mně v tu chvíli celou známou škálu příležitostí.   

 

V tu dobu jsem ale ještě nevěděl dvě zásadní věci:

1) Kritéria, podle kterých jsem vybíral kandidáty do jednotlivých kategorií se mění v čase.

2) Výčet kategorií, které jsem na začátku definoval není zdaleka kompletní. Respektive dá se na ně nahlížet z mnoha úhlů pohledu a navíc se častokrát různě překrývají.

 

Když se pak vrátím na začátek celé úvahy, možná, že právě změna kritérií v bodě 1) a různé pohledy na kategorie v bodě 2) jsou moje spouštěče pro nákup nových hodinek :-).

 

Důvod, proč jsem založil tohle vlákno je částečně nějaká sebereflexe a taky možná inspirace pro podobně postižené, jako jsem já. V dalším postu se pokusím nastínit mé aktuálně platné paradigma hodinkové sbírky.  :frusty:

 

Má to někdo podobně jako já? Řešíte smysl a řád vaší sbírky? Nebo zkrátka impulzivně a bez velkého plánovaní nakupujete, prodáváte, měníte co se vám zrovna líbí? 

 

 


Seiko Alpinist SARB017 nové

12.červenec.2019 - 11:36

Dobrý den vážení,

 

V rámci uvolňování místa v krabici pro další tikátka jsem se rozhodl zde nabídnout své rezervní Alpinisty. Podle mých informací výroba byla ukončena v roce 2018 a momentálně se doprodávají poslední kousky. Jsou to naprosto nové a nikdy nenošené hodinky. Ještě cca rok v záruce. V rámci své cenové relace bezkonkurenční zpracování.

 

Když říkám, že nebyly na ruce, tak prostě na ruce nebyly, takže si je může první z vás odpanit. Jedná se samozřejmě o komplet balení:

 

- Hodinky s origo řemínkem a spoustou visaček v Japonštině

- Potvrzená záruční karta (nákup proběhl 08/18 v Německu u AD) 

- Vnitřní krabice, vnější krabice

- Manuál k použití

 

 

Něco k hodinkám:

- Průměr pouzdra pohodlných 38mm

- Vodotěsnost 20 BAR (200m)

- Kalibr 6R15

- Rezerva chodu 50h

- Nahoře safír, dole plné dýnko

- Šroubovací korunka

- Vnitřní otočná luneta s kompasovou stupnicí

 

 

K tomu navíc nabízím zcela nový, nevybalený originál Seiko tah v celkové ceně cca 300 USD (224 USD tah, 24 USD poštovné, 50 USD výpalný v ČR), který jsem si nechal poslat z Japonska. Je to přesně tento:

https://www.shopping...bracelet-d3a7ab

 

Jak k hodinkám pasuje můžete vidět na fotkách níže - svoje zelenáče nosím výhradně na něm. 

 

Na živo možno vidět v Praze a okolí. Bez rezervací a výměn prosím.

 

------------------------------------------------------------

 

Cena za samotné hodinky: 600€

Cena za samotný tah: 270€

 

Cena za komplet: 850€ včetně pošty / kafe  / pivo / limo

 

------------------------------------------------------------

 

 

Přiložený soubor  Seiko9.jpg   251,72K   170 Počet stažení

 

Přiložený soubor  Seiko1.jpg   121,77K   174 Počet stažení

 

Přiložený soubor  Seiko2.jpg   129,47K   163 Počet stažení

 

Přiložený soubor  Seiko3.jpg   145,82K   157 Počet stažení

 

Přiložený soubor  Seiko4.jpg   160,05K   150 Počet stažení

 

Zde pro porovnání - vlevo jsou moje, předmětem prodeje jsou ty vpravo :-)

Přiložený soubor  Seiko5.jpg   180,31K   150 Počet stažení

Přiložený soubor  Seiko6.jpg   176,08K   137 Počet stažení

 

Tah ještě nevybalen

Přiložený soubor  Seiko7.jpg   138,91K   135 Počet stažení

Přiložený soubor  Seiko8.jpg   132K   126 Počet stažení


P: Rolex spona 78790A TOP stav

7.červen.2019 - 15:15

Zdravím vážení,

 

mám navíc jednu Rolex sponu k Oyster tahu. Číslo dílu je 78790A.

 

Na netu jsem našel, že patří k referencím:

GMT-Master: 16710, 16700, 16760

Explorer I & II: 14270, 16550, 16570

 

Nicméně by měla pasovat i na 20mm Oyster tahy 93150, 93160, 93250, 93260.

 

Stav viz fotky. Ty viditelné věci jsem se snažil zakroužkovat. Největší "problém" je lehce ťuklá špička korunky a pak škráby od posouvání stěžejky. Leštěná nebyla.

 

Nechám jí zájemci za 9 000,- (nová vyjde u AD za 11 300,-, na CH24 výrazně víc jetá za 450€ https://www.chrono24...-id10808766.htm)

 

Vzhledem k tomu, že to je "jen" spona, nebráním se poště, ale jinak prohlídka možná v Praze.

 

Díky za prostor. 

 

 

 

 


Zaměnitelnost SW200 a ETA2824

15.květen.2019 - 11:09

Dovolím si zde vytvořit nové vlákno s následující kacířskou myšlenkou - lze jednoduše a bez nějakých úprav mezi sebou zaměňovat strojky SW200 a ETA2824-2?

 

Co jsem se dočetl různě na internetu SW200 by měla být skutečně 1:1 klon. Zkoušel tu někdo z místních tyto dva strojky v hodinkách zaměnit?

 

Ponechme prosím stranou diskuzi, proč by to někdo měl chtít měnit, či která verze je lepší, spolehlivější atd.

 

Budu rád za každou sdílenou zkušenost. 


Bronzovky do 40mm

10.březen.2019 - 22:26

Zdravím vážení,

 

už dlouho jsem si v této sekci nezaložil téma, tak je na čase to napravit. Jak název vlákna napovídá, bude se jednat o hledání bronzových hodinek. Ale než se pustím do výpisu požadovaných parametrů, chci se s Vámi podělit o to, co mě vede k tomu si takové hodinky pořídit - prostě ta omáčka okolo  :) . Podle mě se tak lépe vžijete do mé situace a díky tomu by mohly být vaše tipy a nápady pro mě zajímavější, vhodnější. Takže prosím o vyjádření jen ty, kteří mají zájem tenhle můj příběh sdílet :-).

 

Minulý rok jsem poprvé v životě absolvoval plavbu na jachtě. Byla to týdenní akce, klasická plachetnice, 6 chlapů, slušné zásoby pití...asi tak bych to zhruba charakterizoval. Ten sport se mi zalíbil takže letos jedeme zas a já jsem nedávno při pohledu do své kabely zjistil, že nemám co na sebe...Jestli mi rozumíte  :rolleyes: . Loni jsem totiž plavbu absolvoval s Omega SMPc (bez vlnek), které už nemám. Zpětně musím říct, že to byla docela dobrá volba. Vodotěsnost OK, tah, vodní tématika...všechno hrálo a za ten týden jsem je vůbec nesundal z ruky. Ale to už je minulost, červen se blíží a já to musím začít řešit.

 

Náš typický den vypadal asi tak, že po probuzení jsem začal dělat pro posádku kávu (byla to jedna z mých funkcí), snídaně, ranní hygiena, vypláchnout pusu rumem, zevrubně prodiskutovat denní trasu a pak už hurá do rachoty - zvednout kotvu, napnout plachty, nastavit kurz, atd. Naše plavba byla hodně o koupání a plachtění, někde mezi tím oběd. Pití s mírou, spíš večer, když už je loď zajištěná. Samozřejmě nějaké to pivko, vínko nebo rum padne i během dne, ale v rámci bezpečnosti plavby spíš v symbolickém množství. Večery se liší podle toho jestli se kotví v Marině nebo někde v divočině. Ty přístavní večery bývaly divočejší :-). Práce s lany, ráčnami, fendery, neustálé pobíhání sem a tam ve stísněném prostoru, ocelová lanka zábradlí, slaná voda, koupání, kalby...to prostě není prostředí pro nějaké leštěnky. Zároveň chci mít i při těchto činnostech na ruce pěkné hodinky. Zkrátka něco mezi tooly a víkendovkami...Normálně beru na aktivnější víkendy SARB017, ale uznejte sami, že Alpinisti na lodi...to prostě není ono. Ty hodinky by měly mít něco společného s vodou nebo ideálně přímo s lodí, plachetnicí...atd. Cokoliv mezi Diver a Marine. Zároveň by měly být použitelné i pro jiné příležitosti. Nechci je vytáhnout jen jednou za rok.

 

Tolik k nastínění situace a teď už k samotným parametrům - budu je řadit sestupně dle důležitosti.

 

Velikost, průměr pouzdra:

Pro mě parametr do značné míry určující nositelnost - proto nejdůležitější. Ruku mám malou a to je prostě limitující. Předchozí SMPc se svými 41mm v průměru byly už spíše za hranou. Dávatelné, ale do naprosté spokojenosti daleko...to byl vlastně i důvod, proč jsem se jinak tak povedených hodinek zbavil. Z toho, co jsem doposud měl bylo cokoliv s průměrem 40mm a méně v pohodě. Sedí mi i některá větší pouzdra, ale čím jsem starší, tím víc mi sedí menší hodinky. Proto stanovuji strop 40mm v průměru.

 

Materiál:

Volím bronz. Láká mě hlavně to, jak se budou hodinky měnit. Bronz bude brzy vypadat staře a díky patině se na něm škrábance a jiné záseky ztratí - ideální vlastnost toolů. Bronz si skvěle rozumí s vodou. Nic bronzového nemám.

 

Dostupnost:

Musí být sehnatelné do června 2019.

 

Nové vs. Použité:

Rozhodně nové.

 

Strojek:

Tady to začíná být zajímavé. Vzhledem k mé restrikci "No in-house, no deal" se možnost už tak omezeného výběru ještě více zužuje. Možná jsem špatně hledal, ale při zachování prvních dvou kritérií jsem prostě hodinky s in-house strojovnou nenašel. Abych se vůbec někam hnul, jsem ochotný zde udělit výjimku pro ETA a Sellita.

 

Cena:

Záleží na strojku. Za in-house bych si připlatil...abych to nějak omezil, tak řekněme do 150 000 CZK. Za běžnou ETU/Sellitu mi cokoliv nad 30 000 CZK prostě nedává smysl. Výrazně modifikované, či Chronometre grade ETA kalibry bych posuzoval individuálně.

 

Luneta:

Ideálně celo-bronzová, otočná a navíc s plastickými indexy. Tady jsem ochotný ustoupit z čehokoliv B)

 

Ostatní parametry jsou marginální. 

 

Co by byly pravděpodobně TOP dream hodinky pro tento účel, kdyby existovaly?

39mm, bronz, oboustranný safír, vnitřní AR, WR200+, no-date, otočná luneta, manuální nátah, lumi, centrální vteřinovka.

 

Co jsem zvažoval / zvažuju:

Ch. Ward C60 Trident Bronze Pro 600

Přiložený soubor  Snímek obrazovky 2019-03-10 v 21.52.56.png   697,42K   26 Počet stažení

+ 38mm

+ Bronz

+ Cena

+ Dobrá WR

- Sellita

- Ch. Ward značka mi moc nezní :-)

 

 

C65 Trident Bronze SH21 Limited Edition

Přiložený soubor  Snímek obrazovky 2019-03-10 v 21.53.10.png   696,18K   25 Počet stažení

+ in-house

- 41mm

- hliníková vložka lunety

- Cena

- Ch. Ward značka mi moc nezní :-)

 

Oris Big Crown Pointer Date

Přiložený soubor  Snímek obrazovky 2019-03-10 v 22.32.51.png   265,6K   25 Počet stažení

+ 36mm

+ Oris

+ Modifikovaná Sellita

- WR50

- Trošku mi připomínají moje zelený Alpinisty :-)

 

 

 

Vše ostatní většinou hoří na tom, že moc velký. Koukal jsem na Tudor, Panerai, Steinhart, Zelos...nic lepšího než ty C60 prostě nevidím. Ty C65 bych rád zkusil na ruku, kdyby měl někdo z Prahy, zvu na kafe. Obávám se ale, že i kdyby mi nááááhodou sedly, ta luneta mi bude vadit - na první pohled je na nich prostě málo bronzu :death: .

 

Teď babo raď :helpsmilie:. Přehlídl jsem něco? Nějaký microbrand?

 

Děkuji předem všem, kteří dočetli až sem a ještě jsou schopni nějakého smysluplného komentáře  :notworthy:  :notworthy: .

 

Dycky Bronz!