Přejít na obsah


Jiří9

Zaregistrován: 22 led 2009
Offline Naposledy aktivní: Dnes, 19:04
*****

Příspěvky, které jsem vložil

V tématu:P: Objektivy CANON + filtry

23.září.2018 - 18:03

Škoda pozdě Jirka


V tématu:Worldtime UMF electric

17.září.2018 - 19:07

Ty, bych rád viděl, na vlastní  oči dělal jsem Lip s elektro magnetickým popudem, ale ta cívka, součástí setrvačky . To jsem viděl jenom v knížce.  Jirka


V tématu:Zarezlý vlásek na setrvačce

15.září.2018 - 21:29

Setrvační Hřídel, je ve srovnání s vláskem sranda, opravdu. A to nemluvím, o výměně za originál novou, ale o výrobě nové. 

I zavrtávání ulomených čepů, u kapesních hodinek, neni stranda nedělám to rád, ale když není zbytí. Když  při nárazu,  číselník vezme sebou třeba čep vteřinovky , nebo je urezlý, nebo se v tom někdo vrtá a ulomí ho.  Je to docela velké riziko, aby jsem se trefil do středu a kvalitní vrtáky, nejsou z nejlevnějších  a rádi praskají.

Vezmeš vrták za třeba  200,- Kč  (0,25mm)  trochu přimáčkneš víc a je pryč , nebo prostě je ta ocel tak  tvrdá, i po popuštění a nejde normálně vrtat, (skusím to popustit i 3x) takhle zlikviduješ 2 ,nebo 3 vrtáky a kdo Ti je zaplatí? Skusíš je nabrousit a je pryč, nebo se Ti to náhodou povede a máš další šanci. Málo kdo ví, co to obnáší. Ale neříkám, někdy to jde dobře a vrtám na poprvé bez problému.    Tady si už hrajeme v setinách i když vrtáky mám od 0,2  nahoru, ale pak musíš vyrobit ještě čep na setiny, který se tam zarazí a nesmí vypadnout a pak vyleštit  .  Samozřejmě se to vrtá v hodinářském soustruhu, jinak to není možné udělat relativně přesně.

 

Ano vlásek se dá možná, sehnat i originál, ale kde? Za jakou cenu a za jakou dobu ?  Je možné, když to jde, narezlý vlásek vyčistit, když nemá kolonky hrozně moc blízko sebe lehce namazat, tak aby se o sebe nelepily, aby se hodinky kůli tomu nepředbíhaly. (Ale je tam riziko, že se časem a případnou další oxidací začnou hodinky pozdit.) nebo se dá srovnat, když je nejhůř, pár fotek někde mám. Ale, když se bere nový, ano musí sedět rolnička, když ne, upraví se, když je to moc a původní tam je, záleží na tom jak je upevněn . Někdy je tam kolík, někdy je tam zářez a přimáčknutý  Když to nejde hledá se další . Pak se přibližně odpočítají kyvy a vlásek se zkracuje, nebo prdlužuje,  někdy se dá upravit věnec setrvačky, když má šrouby, buď se přidají, nebo uberou,  Vnější úchyt je nebo není , vyrobit miniaturní kolíček,  případně  breguet křivku  a tak   neni to sranda       Jirka


V tématu:Nové přírůstky do kapsy

11.září.2018 - 18:54

Nevím, ještě jsem se s tím nesetkal,  ale jak vypadá zlato za ty roky vím. Fotky můžou zkreslovat, má to prakticky stejnou barvu, jako zlaté pouzdro, i když trochu světlejší. Jestli je tam příměs a jaká nevím. Ostatní kola jsou mosazná. Je tam chronometrový krok, což je na krokové kolo menší nápor, kotva, tedy její jeden kamen, vlastně působí jenom jako zarážka a setrvačka dostává popud přímo od krokového kola. Tak je tam menší síla.

 

Podle mě, to nemá cenu řešit.  Určitě, bych nedoporučoval, tyhle hodinky někomu kůli testu rozebírat . nerad, bych dělal novou setrvační hřídel. protože to má dvě vodítka a není to zase taková sranda, to seřídit tak, aby to chodilo jak má .Ještě k tomu, tam je po vteřinách skákající vteřinovka a musí se to všechno sladit dohromady :rolleyes:  


V tématu:Nové přírůstky do kapsy

11.září.2018 - 17:30

Podle mě je minutové, vteřinové, krokové,  mezilehlé,  kolo je  zlaté (samozřejmě pastorky jsou ocelové) a možná i něco dalšího, jako ty dvě kricí destičky a  šroubky setrvačníku, ale jestli si dobře vzpomínám, všechny zlaté nebyly   . Dělal jsem stroj, takže mě nenapadlo, zajít za zlatníkem kůli testu  :hannibal:  ale na druhou stranu, hlavní je,  že tento raritní stroj tiká jak má.  Jirka