Přejít na obsah


Bert

Zaregistrován: 20 bře 2009
Offline Naposledy aktivní: Soukromé
***--

Témata které jsem založil

Potlesk pro Luďka Seryna

15.prosinec.2018 - 08:10

Přátelé, hluboce smekám. Konečně někdo, kdo by z českých luhů a hájů mohl zamířit až na hodinářský Olymp.https://video.aktual...040cc47ab5f122/


Chronotechna Blackest Watch

31.říjen.2018 - 22:02

No, zatím nemohu k tomuto pokusu nalézt potřebnou afinitu. Respektive na tom nacházím všechny neduhy nabubřelé kickstarterové kampaně, která je z hodinářského pohledu IMHO vo ničom.

 

https://www.chronotechna.com/?lang=cs

 

https://www.kickstar...&token=2836eb2b


Základní kurz hodinařiny

18.červenec.2018 - 21:05

ZÁKLADNÍ KURZ HODINAŘINY

 

Přátelé, pokud mne paměť neklame, tak za dobu existence Chronomagu zde proběhla celá řada pokusů o alespoň stručné přiblížení hodinářského řemesla místním členům formou praktických cvičení. Žádný z těchto pokusů nedopadl, ať již z důvodů organizačních, finančních či jiných. Já osobně tento plán nosím v hlavě již od doby, co jsem navštěvoval jihlavské učiliště. Navíc jsem Vám něco takového, poměrně nedávno, u příležitosti koupě domény slíbil.

 

Tedy, do prosince tohoto roku uskutečniím první kurz takto:

 

Cíl kurzu: Základy teorie hodinových strojů, zvládnutí sborky a rozborky kalibrů B71, Unitas 6497 – klon Seagull ST36, Prim 66, základy interpretace výsledků měření časovým komparátorem (vibrografem).

Délka kurzu: 6 dní, děleno na tři víkendy.

Termíny: 22. – 23. září, 27. – 28. říjen, 17. – 18. listopad

Počet osob: max. 12, vycházím z reálných možností a zkušeností z hodinářského učiliště.

Místo konání: Praha

Platební podmínky: cena 6000,- Kč, splatno dopředně. Protože nemáme jak udělat výběr (doufám prvních) dvanácti, tentokrát bude pořadí a tedy i účast vycházet z jednoduchého principu: kdo dřív přijde, ten dřív mele. Prakticky to provedeme tak, že se zapíšete sem do vlákna. Obdržíte výzvu k platbě. Pokud platba bude připsána do pěti pracovních dní, máte své místo v kurzu jisté. Pokud nikoli, do hry vstupuje další zájemce na pořadí 13 a dále.

Lektor: Jaroslav Tázlar

Jakkoli jsem Jardovo jméno napsal na samotný konec základních informací, věřte, že by se mělo skvět na místě prvním. Je to špičkový hodinářský odborník s dlouholetou praxí nejen hodinářskou, ale i pedagogickou. Nikoho lepšího Vám v Česku asi neumím předhodit, tak na něj buďte hodní :-)

 

Nyní již volnou formou k dalším podrobnostem. Cena je za účast v kurzu a základní skripta. Od nás dostanete z literatury vše potřebné. Nářadí a materiál musíte mít své. Vycházím z té úvahy, že kdo si chce s hodinkami tak trochu „hrát“, stejně musí mít své věci. Navíc nákup eráru by v rozjezdu příliš zvedl cenu daného kurzu. Co tedy budete s sebou na kurz potřebovat:

 

Budík PRIM cal. B71 - (poslední výrobek Chronotechny Šternberk) – tento seženete v takřka jakémkoli bazaru.

Strojek Unitas 6497 – tento k sehnání na ebay, pokud si nebudete chtít ničit pravý Unitas, je možná varianta Seagull ST36. Tento seženete tamtéž.

Hodinky PRIM cal. 66 - hodinky seženete v takřka jakémkoli bazaru. Raději si vezměte s sebou strojky alespoň dva, i při Vaší nezměrné šikovnosti počítejme s drobnými úrazy. Nikoli Vašimi, ale strojku.

Vlastní lampičku – tady bych si dovolil Vám dát následující doporučení: dobře stojící a polohovatelná s teplým světlem, které nemrká a příliš neunavuje oči.

Vlastní nářadí - Výčetka a popis by znepřehlednily vlákno, vše naleznete v příloze, kterou dodám (včetně odkazů a fotografií) počátkem srpna.

 

Přeji všem mnoho štěstí a netřesoucí se ruku.

 

Bert

 

P.S. Tento kurs je seznamovací, bude především zaměřen na sborku a rozborku, z důvodů časových není kurzem opravárenským. Samozřejmě takovýto kurs pro Vás chceme nachystat, ale bude až v příštím roce. Při jeho přípravě pak chceme využít i zpětné vazby, kterou nám první frekventanti poskytnou.


Knihovna Chronomagu - Diskuze

4.červenec.2018 - 06:19

Přátelé,

jakkoli žijeme v době digitální, a většina z nás si pod jménem Kindl představí elektronickou čtečku knih, a nikoli profesora z plzeňských práv, přeci jenom mají tištěné slovo a obraz své nepopiratelné kouzlo. Proto mne napadlo, že by bylo fajn zřídit knihovnu Chronomagu.

 

Idea je poměrně jednoduchá. Pokud máte doma knihu nebo časopis o hodinách či hodinkách a jiných bezprostředně souvisejících věcech, a zároveň jste ochotni toto někomu z členů Chronomagu zapůjčit, či udělat z ní rešerši, či opis (slovo kopie ode mne nečekejte), zkuste napsat do vznikající databáze.

 

Tato databáze bude vedena v programu excel, jako první příspěvek vlákna s nadpisem KNIHOVNA CHRONOMAGU. Tuto databázi budu já (posléze, doufám, i někdo další) aktualizovat a vždy po aktualizaci nově vystavovat do onoho prvního příspěvku. Zpočátku počítám s aktualizacemi ad hoc, až se knihovna nějak zaplní, viděl bych to na aktualizaci 1x měsíčně.

 

Jak na to? Stáhnete si xls tabulku jako vzor, a bez zapojení lidové tvořivosti vyplníte rubriky, které tam budou. Viz níže. Abych to neměl tak složité, pokusím se ve vzoru zamknout všechno možné, tak, abych po vzoru paní ministryně spravedlnosti si vystačil s pouhým CTRL – C  a  CTRL – V. Vyplněné pak pošlete jako SZ na adresu, která bude v ostrém návodu.

 

Rubriky by dle mého soudu měly být tyto:

NÁZEV – zde vyplníte název knihy, jde – li o knihu cizojazyčnou, tak v originále. Překlad třeba později v rubrice POZNÁMKA.

JMÉNO AUTORA – zde vyplníte jméno autora tak, jak je uvedeno v knížce. Prosím, pokud možno přesně, ať se zjednoduší hledání ostatním.

ROK – zde vyplníte rok vydání

Č – číslo, v případě časopisů nutnost. V případě vícesvazkových knih zde bude číslo svazku. To znamená, že například kniha o třech svazcích bude vedena jako 3 knihy.

Z – pokud jste ochotni knihu či časopis zapůjčit, vyplníte pole hodnotou 1. Pokud nikoli, vyplníte pole hodnotou 0.

R - pokud jste ochotni z knihy či časopisu udělat rešerši (nápověda výše), vyplníte pole hodnotou 1. Pokud nikoli, vyplníte pole hodnotou 0.

K – pokud za půjčení knihy požadujete kauci, vyplníte pole hodnotou 1. Pokud nikoli, vyplníte pole hodnotou 0.

VLASTNÍK – zde vyplníte Váš nick.

POZNÁMKA – dle libosti.

 

Trochu šetřím místem, aby bylo zachováno: jeden knižní svazek, jeden řádek. Přehlednost IMHO nade vše. Komunikaci mezi poskytovatelem a zájemcem (způsob dopravy, cena poštovného, délky výpůjčky, …..) již nechám zcela na Vás. Podívejte se, jestli v knize nemáte své ex libris, a vymažte sprosté poznámky vepsané do textu :-)

 

Další příspěvky ve vlákně KNIHOVNA CHRONOMAGU (čili nikoli tomto, které slouží pro prvotní diskuzi) by měly být již knižní recenze týkající se knih v knihovně obsažených. Recenze vlastní, či stažené a tím pádem i ozdrojované.

 

Toto je první krok, chystám ještě další rozšíření, ale o tom až příště. Přátelé, vyzývám Vás tímto k diskuzi, a prosím o nápady a názory. Jen podotýkám, že nejsme server uložto.cz, takže prosím, žádnou divočinu ve smyslu kopírování čehokoli kamkoli.

 

Díky

 

BERT

 

 


Quo vadis?

29.duben.2018 - 19:34

Nemám z toho dobrý pocit. Člen s nickem JoyStick tady během pár hodin prodá fake rubber s nápisem omega, a někdo (někteří) jej během pár hodin koupí. Inzerát zamkne, a teď je ten inzerát už v uzavřených. Řešíme tady kdejakou pí-ovinu, ale že se tady obchoduje s fejkama nám jaksi uniklo.

 

Apeluji tímto na členy Chronomagu: prodávat fake je trestné, kupovat fake je chucpe. Tak se toho, prosím, držte. A ten, kdo padělky od JoySticka koupil, ať se na to vykašle.

 

Do JoySticka se dál nenavážím, schytal ode mne BAN, číst to tady ale může, tak snad nám to na širokém fóru za pár dní vysvětlí.