Přejít na obsah

Marathon Watch


Mike.

Doporučené příspěvky

O Etu bych se nebál. ;) Jinak jako outdoor můžeš používat ty ostatní, ne? :)

 

A jakou variantu Navigatoru budeš mít? S datem a U.S. Government nebo tzv. "sterile" bez data?

 

 

Kdyz ty ostatni nejsou Marathony :) Objednane je mam bez data bez U.S. Government. Jsem zvedav, jestli to prodejce opravdu napsal spravne, na fotkach to tak je, ale nikde neni videt, zda jsou to fotky vlastni nebo stazene. Necham se prekvapit az prijdou... Ale i kdyby byly s napisem, tak se jich zbavovat nebudu, sehnal jsem je za EUR 100 jako nove i se zaslanim :)

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdyz ty ostatni nejsou Marathony :) Objednane je mam bez data bez U.S. Government. Jsem zvedav, jestli to prodejce opravdu napsal spravne, na fotkach to tak je, ale nikde neni videt, zda jsou to fotky vlastni nebo stazene. Necham se prekvapit az prijdou... Ale i kdyby byly s napisem, tak se jich zbavovat nebudu, sehnal jsem je za EUR 100 jako nove i se zaslanim :)

Aha, většinou se prodávají kolem 175 - 200 USD bez poštovného. (Od jakého prodejce je máš, jestli se mohu zeptat?)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha, většinou se prodávají kolem 175 - 200 USD bez poštovného. (Od jakého prodejce je máš, jestli se mohu zeptat?)

 

Jasne, od tohohle:

 

http://cgi.ebay.de/Marathon-Traser-H3-Uhr_...=item3a54729557

 

Nabizi jeste 5 kousku a chce 130 EURO bez postovneho, coz odpovida tem dolarum... Ale nejak se mu na tuhle cenu nikdo nechytil, tak jse mu nabidl nejdriv 90 a on to pak posunul na mych maximalne snesitelnych 100 i s dodanim :)

 

Uvidim, jestli je pravda vsechno, co o nich pise ....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasne, od tohohle:

 

http://cgi.ebay.de/Marathon-Traser-H3-Uhr_...=item3a54729557

 

Nabizi jeste 5 kousku a chce 130 EURO bez postovneho, coz odpovida tem dolarum... Ale nejak se mu na tuhle cenu nikdo nechytil, tak jse mu nabidl nejdriv 90 a on to pak posunul na mych maximalne snesitelnych 100 i s dodanim :)

 

Uvidim, jestli je pravda vsechno, co o nich pise ....

Díky. Of. prodejce Marathonu to asi nebude, ale má jich více, tak snad to bude OK.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky. Of. prodejce Marathonu to asi nebude, ale má jich více, tak snad to bude OK.

 

Snad jo, vedel jsem, ze to bude trochu risk, ale psal jsem mu 2 emaily s zadosti o par informaci a reagoval svizne a vse vypadalo korektne. Prinejhorsim bych se poprve na eBay spalil... Pak dam vedet, jak to dopadlo :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasne, od tohohle:

 

http://cgi.ebay.de/Marathon-Traser-H3-Uhr_...=item3a54729557

 

Nabizi jeste 5 kousku a chce 130 EURO bez postovneho, coz odpovida tem dolarum... Ale nejak se mu na tuhle cenu nikdo nechytil, tak jse mu nabidl nejdriv 90 a on to pak posunul na mych maximalne snesitelnych 100 i s dodanim :)

 

Uvidim, jestli je pravda vsechno, co o nich pise ....

 

 

Blahopřeji :thumbsup_anim:

 

Než ti přijdou, tak posílám odkaz na můj blog, kde jsem vystavil pár informací související s těmito speciálními hodinkami. Snad to bude užitečné ;)

 

post-9612-1257715215.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Blahopřeji :thumbsup_anim:

 

Než ti přijdou, tak posílám odkaz na můj blog, kde jsem vystavil pár informací související s těmito speciálními hodinkami. Snad to bude užitečné ;)

Ahoj Petře,

 

vítej na Chronomagu! :)

 

 

Pěkný vstup i článek (i když pro mě nic nového ? co se týká hodinek), ale chtěl bych reagovat na pár věcí.

 

Hodinky se dají sehnat legálně, existují oficiální prodejci, kteří prodávají vládní ?přebytky" a někteří na ně dávají i roční záruku. (Ověřeno přímo v Marathonu i vlastní zkušenosti.)

 

Jinak model s datumem není v současné době tzv. ?government issue", jen model bez data.

 

Sklo není minerální, ale plastové. (Což je myslím výhoda.) Konkrétně je to hesalit - speciálně tvrzený plast.

 

Myslím si, že pokud se pilot např. katapultuje atd., tak hodinky pro něj nejsou to nejdůležitější. :thumbsup_anim:

 

Přežití v terénu ? např. Breitling Emergency jsou vybaveny zabudovanou miniaturní vysílačkou, která funguje na nouzové letové frekvenci 121,5 MHz.

 

Jinak piloti nosí opravdu jakékoliv hodinky, jen někteří z nich mají skutečně vojenské nebo pilotní hodinky.

 

Malá ukázka ZDE.

 

 

Ale pěkně napsaný článek, i když o hodinkách jako takových je tam toho méně než ostatního textu. A moc tam nebyla zmíněna "vyjímečnost" oproti ostatním hodinkám - tritiové trubice ;)

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Též zdravím Petra P,a vítám do komunity chronobláznů.Přečetl jsem Vaše pojednání na blogu a velice mne potěšilo.Tyhle hodinky mají své(profi) kouzlo a navíc s osazením tritiem to nemá chybu.S tritiem mám Trasery a je to paráda.Po Marathonech také pokukuji nějakou dobu,sám blázen do pilotek,ale jako starší člověk nemám vůbec žádné zkušenosti s objednáváním čehokoliv na internetu,tak raději ještě počkám.Pokud bude ještě nějaké pokračování pojednání o hodinkách,budu velmi rád.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj Petře,

 

vítej na Chronomagu! :)

 

 

Pěkný vstup i článek (i když pro mě nic nového ? co se týká hodinek), ale chtěl bych reagovat na pár věcí.

 

Hodinky se dají sehnat legálně, existují oficiální prodejci, kteří prodávají vládní ?přebytky" a někteří na ně dávají i roční záruku. (Ověřeno přímo v Marathonu i vlastní zkušenosti.)

 

Jinak model s datumem není v současné době tzv. ?government issue", jen model bez data.

 

Sklo není minerální, ale plastové. (Což je myslím výhoda.) Konkrétně je to hesalit - speciálně tvrzený plast.

 

Myslím si, že pokud se pilot např. katapultuje atd., tak hodinky pro něj nejsou to nejdůležitější. :thumbsup_anim:

 

Přežití v terénu ? např. Breitling Emergency jsou vybaveny zabudovanou miniaturní vysílačkou, která funguje na nouzové letové frekvenci 121,5 MHz.

 

Jinak piloti nosí opravdu jakékoliv hodinky, jen někteří z nich mají skutečně vojenské nebo pilotní hodinky.

 

Malá ukázka ZDE.

 

 

Ale pěkně napsaný článek, i když o hodinkách jako takových je tam toho méně než ostatního textu. A moc tam nebyla zmíněna "vyjímečnost" oproti ostatním hodinkám - tritiové trubice ;)

 

Miku,

 

Díky moc za přečtení i korekce mého blogu. Je vidět, že Marathony máš opravdu v malíčku. :thumbsup_anim:

 

Budu ho ladit. A protože jsme na diskusním fóru, tak to rozjedeme.. :wheelchair:

 

Vezmu to bod po bodu:

  1. Sklo - samozřejmě máš pravdu. Na blogu jsem to opravil. :lamo: . A aby z toho ostatní diskutéři taky něco měli, tak připojuji pár (snad) relavetních informací: Sklo (anglicky crystal) hodinek skutečně nemusí mít se sklem (na bázi křemíku) nic společného. Je to jen "tradiční" pojem. Hesalite je obchodní název pro odolný průhledný plast (neboli polymer). Když ho srovnám se safírovým sklem pro účely funkce na Marathon Navigator, mohlo by to být asi takto:
    1. Plastové sklo je levnější.
    2. Plast jde lépe tvarovat do vypouklého tvaru + plast (polymer) je více tažný = snadněji a levněji by mohlo odolat následkům změny tlaku a dekompresi.
    3. Plast se přirozeně méně leskne. Safírové sklo jde sice potáhnout antireflexními vrstvami, ale pochopitelně je to pak o ceně navíc.
    4. Plast se snadněji poškrábe, ale mělo by to jít (do určité míry poškození) vyleš***.
    5. Plast se netříští. V případě penetrace (či pádu na něco) by měla vzniknout jen díra (či prasklina), ale celek by mohl zůstat po kupě. Safírové sklo se po penetraci asi rozpadne a vysype celé.
  2. Oficiální prodejce ? velmi rád vše uvedu na pravou míru. Mám návrh, pokud tedy ovšem budeš souhlasit. :helpsmilie: Když mi dáš kontakt (předpokládám webpage) na toho prodejce, tak ho na blog vylepím. Ať to tam je jednou provždy a nemusí se pracně googlovat nebo prohledávat toto fórum. A tuším, že se mě osobně se to dříve nebo později taky bude hodit.
  3. Tritium ? samozřejmě máš pravdu. Svítí jako "blázen" a ?pořád" (teď pomíjím celkovou životnost). V blogu jsem se s tím moc nepáral ? dal jsem tam radiační symbol :nuke: + noční fotku a dál jsem se v tom nepitval. Toto fórum je už tak dost plné nadšených výkřiků z této technologie. Nicméně protože je to diskuze o Marathon Navigator musím se přiznat, že jsem zatím netestoval dvě potenciálně relevantní věci pro vojenské piloty:
    1. Jak je osvit vnímán v nočním kokpitu. To není absolutní tma, ale všechny přístroje jsou podsvícené nebo nasvícené (moderní stíhačky zpravidla zeleným osvitem, starší stoje pak červeným). A protože se nastavení osvitů liší podle aktuálních podmínek za letu (mraky, nov/úplněk, světla civilizace, blesky,..), piloti si s nastavením dost hrají. Snad to časem nějak zkusím.
    2. Analyticky ani prakticky jsem nezkoušel, jak jsou na tom tyto hodinky s vlivem (kompatibilitou) na brýle nočního vidění (anglicky NVG nebo NVIS). To bohužel není žádná sranda, takže mám dotaz. :helpsmilie: Neví někdo, jaký luminofor je na povrchu tritiových trubic? (Pozor: Marathon Navigator používá dvě barvy ?oranžovou" na pozici 12 a zelenou pro vše ostatní). Z toho se dá totiž zjistit, na jakých vlnových délkách to svítí. To je jeden z parametrů, který napoví, jestli se osvit hodinek má rád se zesilovači jasu v NVG. Zatím jsem se po tom příliš nepátral, ale kdyby to někdo věděl (stačí odkaz), tak by mi ušetřil hledání. A kdyby náhodu někdo narazil na měření spektrometrem, tak by to předčilo moje očekávání.
    3. Samozřejmě tuším, že není náhoda, že vojenské speciály jsou hlavně tritiové. Když se chce, tak komplikace a náklady navíc na skladování, nákladní s odpady a bezpečnost práce při práci s radioaktivním materiálem + příslušný tuhý státní jaderný dozor jsou překonatelné. Bohužel zatím jsem nikde nenarazil na trochu preciznější srovnání jednotlivých osvitových technologií. Nemyslím různé reklamní slogany, ale spíše něco v pokusném smyslu -někdo vezme to nejlepší z ?pilotních a vojenských hodinek" různých značek a zhruba stejného roku výroby a strčí je na cca 8 hodin do temné bedny. Poté se na ně podívá za různých světelných podmínek ? úplná tma, skoro tma atd. :helpsmilie: Neví někdo o nějakém zajímavém odkazu? A kdyby si dal někdo tu práci a srovnal to nejen u zcela nových produktů ale i po 10 a 20 letech, tak bych chtěl asi zázrak.

Myslím, že co se týče Navigatorů s datumkou + toho, co piloti nosí, tak doufám, že to bude ještě zajímavá a plodná diskuze. To si ale nechám na další vstupy. Počet příspěvků se taky počítá, ne?

 

Ohledně nouzového vysílače 121,5 Mhz, tak k tomu se velmi rád vrátím. Nouzové lokátory, to je moje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Měl jsem na mysli blog a pojednání Petra P o Marathonech Navigator na jeho blogu a velmi zajímavé,(alespoň pro mně),objasnění požadavků na pilotní hodinky pro ,,rychlé mašiny".Trochu o tom něco vím,ale takhle ucelenou zprávu jsem ještě nikde nečetl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě co se týká tritiových trubic a jejich vnímání při vnějším ,,osvětlení". Na nomální ,,nasvícení" nijak pozorovatelně nereagují,na červené také bez viditelné odezvy,ale nasvícení UV zářením je úplně jiné kafe.To se tritivé trubice rozzáří jako vánoční stromeček.Zelené ,,kokpitové" ani NVG kompatibilitu jsem zkoušet nemohl,nemaje v čem.Zkoušel jsem tritiové trubice v hodinkách Traser,ale jenom zelené barvy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Měl jsem na mysli blog a pojednání Petra P o Marathonech Navigator na jeho blogu a velmi zajímavé,(alespoň pro mně),objasnění požadavků na pilotní hodinky pro ,,rychlé mašiny".Trochu o tom něco vím,ale takhle ucelenou zprávu jsem ještě nikde nečetl.

Aha, pochopil jsem to trochu jinak. :) (Myslel jsem, že máš na mysli celkově hodinky Marathon.)

 

Zajímavá recenze (i když asi známá) je ZDE.

Napsal jí moderátor z WUS - Crusader. Je sice už několik let stará a potřebovala by trochu aktualizovat, ale i tak je zajímavá.

Je to srovnání hodinek Marathon Navigator a Traser P6500.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě k tomu ,,nasvícení" tritia.Trubice se pod vlivem UV rozzáří jako blázen,ale jen po dobu svícení,po zhasnutí zdroje přejdou trubice zase do nomálního svícení,není to tedy jako když nasvítíte Lumi brite a podobné fotocitlivé vrstvy na hodinkách.Předpokládám že ,,rozsvícení" pomocí UV lamp bylo také předpokládáno u hodinek Prim ,,letecké",které neměly fosforeskující vrstvu jako třeba Prim Sport I.Mám výškoměr z válečného letounu Piper L4,,já vím že to byla spojovací mašina" a u tohoto výškoměru je část ingexů natřena nějakou fosforovou barvou,ale jiné indexy reagují právě na UV ozáření a i dnes se krásně rozzáří,na rozdíl od fosforových,které se ani po delším ozáření normálním svetlem už moc ,,nepředvedou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě co se týká tritiových trubic a jejich vnímání při vnějším ,,osvětlení". Na nomální ,,nasvícení" nijak pozorovatelně nereagují,na červené také bez viditelné odezvy,ale nasvícení UV zářením je úplně jiné kafe.To se tritivé trubice rozzáří jako vánoční stromeček.Zelené ,,kokpitové" ani NVG kompatibilitu jsem zkoušet nemohl,nemaje v čem.Zkoušel jsem tritiové trubice v hodinkách Traser,ale jenom zelené barvy.

 

To bude asi tim, ze na UV reaguje luminofor, ktery reaguje i na zareni tritia.

 

BTW: Netusi nekdo, jaky to je luminofor?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V odkazu (který jsem posílal na předchozí straně) je psáno, že je to nějaká fosforová sloučenina.

 

 

Čekám na zbývající data.... :sleeping_03anim:

 

Jakmile budou (zítra ?), udělám syntézu dat a odpovím na na Vaše i moje vlastní dotazy ohledně tritiových osvitů :nuke: i jejich luminforů na bázi fosforu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...