Přejít na obsah

Kalibry Prim včetně subverzí (do r. 1995)


Doporučené příspěvky

Tohle mi v mám dřívějším vláknu napsal Accutron

"Označení 96.0 a 96.1000 se začalo používat až před pár léty a označuje to kalibry 96 doplněné o dekorační zdobení."

 

Jinak se poměrně často vyskytují obě varianty - tedy 96 0 i 96 1000

 

Díky!

 

Dekoračního zdobení jsem si tedy nevšiml :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

O.K.

Upřesňuji.

Prohrabával jsem svůj archiv fotek a našel v něm obrázek hodinek Prim s kal. 68.

 

Teď už je to v pořádku Bohumile ?

 

Nejde o to jestli fotka nebo obrázek,zkrátka se mi to vůbec nezobrazuje (je tam jen přeškrtnutý obdélník a u něj napsáno přiložený obrázek),tak nevím čím to je (jinak se mi všechny obrázky ukazují normálně).Je tady ještě někdo,kdo to má stejně jako já?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejde o to jestli fotka nebo obrázek,zkrátka se mi to vůbec nezobrazuje (je tam jen přeškrtnutý obdélník a u něj napsáno přiložený obrázek),tak nevím čím to je (jinak se mi všechny obrázky ukazují normálně).Je tady ještě někdo,kdo to má stejně jako já?

Mě to ukazuje totéž.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten Bigesův re-upload už obrázek ukazuje a teď babo teda Bigesi raď!

 

Já ho prostě jen stáhnul, zmenšil a nahrál znovu.

 

Co se informačních technologií týče, tak už jsem se dávno naučil, že je důležité nejprve problém vyřešit, teprve pak přemýšlet, cože byla jeho příčina :) Občas se napříjde ani na to.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prohrabával jsem svůj archiv fotek a našel jsem kal.68. Jedná se o Diplomaty z prototypové série.

 

Tím se jen potvrzuje Accutrone co už si dávno myslím - že se tento strojek 68 s incabloc nachází pouze v prvních Diplomatech, které se vyráběly. Zatím jsem dostal s incabloc do ruky pouze 68.1, ale já se jednou dočkám :) .

 

Jen perlička - o jedněch Diplomatech tvrdil jeden prodejce že je tam čistá 68, fotky strojku k tomu nedodal a na číselníku nebyl nápis incabloc a chtěl za to peníze že mě to skoro utrhlo smíchem bránici :D .

Poděkoval jsem a skončil s ním.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...
Zdravím,

 

už delší dobu jsem si pohrával s tím, že dám dohromady přehled variant kalibrů PRIM do r.1995. Zjednodušeně řečeno co můžeme čekat vyraženo pod setrvačkou při otevření hodinek. Nic takového jsem nenašel (jen jeden neúplný pokus na wikipedii), skalisovo katalog se týká spíše číselníků. Časem se to trochu rozrostlo i o pojmenování primek, které kolují mezi lidmi.

 

Odkaz je http://www.stanislavjung.wz.cz/kalibry_PRIM_final.doc .

 

Pokusím se vysvětlit nebo nadhodit pár věcí k diskusi, kterou očekávám a doufám, že díky ní do přehledu doplním další věci

 

- strojky do Spartaků s označením K25 jsem dal jako samostatný kalibr, myslím, že si to zaslouží. Oficiálně asi patří do kal. 50

 

- setrvačka - to co nyní napíši je vypozorované ze stovek strojků, které jsem otevřel. Původně se dávala dvouramenná s vyvažovacími šroubky(kolíčky). Pak byla nahražena tříramennou bez vyvažovacích šroubků. Doba nahražení asi není jasně ohraničená. Strojky s označení TYP 0xx by měly mít všechny vyvažovací šroubky, u jejich následníků (50,50.1, 52 atd) jsem nacházel obě možnosti (se šroubky i bez). Kalibry 66 a mladší už samozřejmě vyvažovací šroubky na tříramenné setrvačce nemají.

Překvapení mě ale čekalo u kal.66 s Incablocem (strojky 66 a 66.1) - zde je hladná setrvačka ale jen dvouramenná ! Proč je to tak nevím - to musí říct povolanější...

 

- žluté označení v přehledu - mají strojky, které nevlastním a nikdo ani na fóru v založeném vláknu mi jejich existenci nepotvrdil s tím že je má (pozn. nevlastním ještě Orlíky a kal.97 ale ty vím že existují ;) ).

Jedná se o:

kal. 55 - strojky 55, TYP 0142

kal. 57 - TYP 0151, TYP 0152

kal. 66 - 66.2

kal. 68 - 68 (incabloc), 68.2

 

Osobně si myslím, že 68 se někde najdou, někdo mi nezávazně říkal, že je snad viděl.

Datum zahájení výroby 66.2 a 68.2 se shoduje s výrobou 66.3 a 68.3, takže kdoví jestli se vůbec dělali...

U 55, TYP 0142, 0151, 0152 nevím nevím nevím, budu dále otvírat hodinky nebo čekat na SZ.

 

Jestli někdo některý z uvedených 7 hledaných strojků vlastní, prosím o zprávu. Pokud by ho byl ochoten prodat, moc bych to uvítal, je to pro moji variantně-strojkovou vášeň důležité :D .

 

- známé hodinky PRIM a používané názvy

Někdo zajásá a někdo si odplivne, to je mi jasné. Pokud ale o některé lidové pojmenování soustavně zakopávám na fóru i na aukru, zaslouží si pozornost. Náměty jsem sbíral už dříve na jednou vláknu, kde jsem toto téma nadhodil.

 

Tak to je vše. Očekávám podnětnou diskusi, z které se dozvím něco přínosného. Když dostanu přes hubu, taky to přežiju, kdo nic nedělá nic nezkazí ;)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Tak po odmlce opět doplňuji další chybějící strojek, je to ale těžší a těžší.

 

Podařilo se mě dostat ke strojku 68 s Incabloc. Jak jsem celou dobu předpokládal, byl v jedněch z prvních Diplomatů. Mám radost i z hodinek, jsou krásné a v NOS stavu.

 

Zvláštností je dvouramenná hladká setrvačka, což bylo je u PRIM strojků jen velmi krátné intermezzo - dá se najít v posledních kal. 50-57 (např. 50.1, 52.1) a v prvních kal. 66 a 68 (pouze 66, 66.1 a 68). Předtím se dělaly dvouramenné s vyvažovacími kolíčky a potom už tříramenné hladké.

 

Nyní už tedy hledám pouze:

kal. 55 (16 kamenů bez data) - strojek 55

kal. 57 (16 kamenů s datem) - strojek TYP 0151

 

Kamarádi, kolegové, bratři od PRIMu, pootvírejte prosím své hodinky se 16 kameny (není jich zas tak mnoho) a podívejte se, jestli nějaký z nich nemáte :smile_anim:

post-9970-1274422731.jpg

post-9970-1274422761.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Omlouvám se, že jsem vás v posledním příspěvku mystifikoval. Scházel mi ještě strojek 0-51 v Orlíkách. Dnes jsme Orlíky z vlákna http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/31354-navrat-orliku-z-kanady-domu/ v Eltonu otevřely a originální červený nápis 0-51 na strojku mě opravdu potěšil.

 

Zatím jsem dále ve strojcích nepokročil, sháním o nadále ještě:

kal. 55 (16 kamenů bez data) - strojek 55

kal. 57 (16 kamenů s datem) - strojek TYP 0151

 

Těchto hodinek je oproti ostatním kalibrům málo, zkuste se na to někdo doma podívat, please :smile_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...
  • po 3 týdnech...
  • po 3 týdnech...
  • po 2 týdnech...

Sláva, tak po delší odmlce opět doplňuji další chybějící strojek.

 

Podařilo se mě dostat ke strojku 55, o kterém nikdo nevěděl, jestli se vůbec dělal, jenom by logicky vhodně doplňoval řadu strojků, které se v PRIMu dělaly.

Připadal jsem si trochu jako Mendělejev - taky nejprve udělal tabulku chemických prvků, popsal jejich vlastnosti a pak po nich teprve fyzicky pátral :D :D

 

Nyní už tedy hledám pouze poslední strojek:

kal. 57 (16 kamenů s datem) - strojek TYP 0151

 

Kamarádi, kolegové, nedejte se zahambit a otevřete své hodinky se 16 kameny s datumem (není jich zas tak mnoho typů) :)

post-9970-068113700 1289295909.jpg

post-9970-015356700 1289295948.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Ešte ma napadlo, žeokolo roku 1980 + - sa do prvých Q Primiek montovali strojčeky Citizen cal. 8554 ... Q strojky jiných značek používané do hodinekPRIM

 

 

 

Citizen se dával se do těchto hodinek napravo. Já se quartzy moc nezabývám a udělaný dokument je o mechanických strojcích.

 

Jinak veškeré používané strojky v quartz hodinkách prim dal už dohromady Accutron tady: http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/24725-sbira-nekdo-prim-quartz/page__view__findpost__p__362148 .

post-9970-095983400 1290874550.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...