Přejít na obsah

IWC cal. 83


JHonza

Doporučené příspěvky

Jsem nový uživatel Vašeho fóra. Na stará kolena jsem propadl kouzlu mechanických hodinek (poté, co jsem zdědil níže popsané).

 

Mám IWC cal. 83, podle výr. čísla nejspíš z roku 1945. Denně nošené, mám jediný problém: samovolně ujíždí páčka regulátoru chodu (asi otřesy při běžném nošení, chovám se k nim slušně), je dost volná. Poradí mi někdo, co by s tím šlo dělat?

 

post-7426-1244107380.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Prosím některého z přítomných moderátorů, zda by mohl toto vlákno přesunout do kategorie "Vintage hodinky", kam svým obsahem patří určitě lépe. Založil jsem je v době, kdy jsem zde byl úplný nováček a ještě jsem se příiš neorientoval.

 

Předem děkuji :)

 

V blízké době se hodinky vrátí z prázdninového ozdravného pobytu, takže budu mít určitě o čem psát.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prosím některého z přítomných moderátorů, zda by mohl toto vlákno přesunout do kategorie "Vintage hodinky", kam svým obsahem patří určitě lépe. Založil jsem je v době, kdy jsem zde byl úplný nováček a ještě jsem se příiš neorientoval.

 

Předem děkuji :)

 

V blízké době se hodinky vrátí z prázdninového ozdravného pobytu, takže budu mít určitě o čem psát.

Keď sa vrátia, napíš nakoľko ozdravný pobyt pomôhol. Mám viac-menej príbuzný kaliber 86 z roku 1937 a tiež by chceli ozdraviť.

post-871-1251463763.jpg

post-871-1251463809.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Keď sa vrátia, napíš nakoľko ozdravný pobyt pomôhol. Mám viac-menej príbuzný kaliber 86 z roku 1937 a tiež by chceli ozdraviť.

 

Tak včera se po prázdninách vrátily ze sanatoria (p. Frýdl). Bylo toho vcelku dost:

- celkové vyčištění, vyleštění apod. Dále:

- nové sklo (opět plast, ale kvalitnější z Němec)

- oprava páčky seřizování, oprava kamene setrvačky, zalomeného šroubku

- a to nejlepší nakonec: výměna věnce krokového kola - VYLOMENÝ ZUB!!! Nějaký kouzelník v nezjištěné minulosti řešil vylomený zub krokového kola přibrzděním setrvačky, což se mu částečně povedlo - hodinky chodily, i když s rozptylem 1-2 min/d a nešly pořádně seřídit.

Nestačil jsem zírat, že s takovýmhle poraněním ty hodinky předtím jakžtakž chodily a jak je se taky řešily (a někde možná stále řeší) opravy.

Přesnost zatím neřeším, počkám, až se usadí - zatím jdou trochu napřed.

Cena za opravu celkem lidová.

 

Na tomto místě zodpovědně prohlašuju, že p. Frýdl je kouzelník a tímto mu veřejně děkuji :thumbsup_anim: .

post-7426-1251885386.jpg

post-7426-1251885394.jpg

post-7426-1251885405.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak včera se po prázdninách vrátily ze sanatoria (p. Frýdl).

Cena za opravu celkem lidová.

 

Na tomto místě zodpovědně prohlašuju, že p. Frýdl je kouzelník a tímto mu veřejně děkuji :thumbsup_anim: .

Veľká vďaka za tip. Mám len dilemu, či robiť niečo s ciferníkom. Renováciou by mohli prísť o pôvodnosť, ale tiež by po nej mohli vyzerať perfektne. Odborníci na vintage kusy, prosím o radu, či by ste riešili ciferník v tomto stave?

post-871-1251912648.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Veľká vďaka za tip. Mám len dilemu, či robiť niečo s ciferníkom. Renováciou by mohli prísť o pôvodnosť, ale tiež by po nej mohli vyzerať perfektne. Odborníci na vintage kusy, prosím o radu, či by ste riešili ciferník v tomto stave?

já teda nejsem odborník, ale asi bych je nechala takhle vintážní, není zas až tak ve špatným stavu.Jsou to krásný hodinky, opravdu....

Jinak Frýdl je opravdu skvělý, opravil mi hodinky za hubičku a ještě mi dal grátis novou nerezovou sponku, jsem koukala jak zjara.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Veľká vďaka za tip. Mám len dilemu, či robiť niečo s ciferníkom. Renováciou by mohli prísť o pôvodnosť, ale tiež by po nej mohli vyzerať perfektne. Odborníci na vintage kusy, prosím o radu, či by ste riešili ciferník v tomto stave?

Na toto téma tj. zda restaurovat či konzervovat jsem dokonce četl vědecké pojednání od Dr. Oechslina. Názor je ten, že pokud se má zachovat svědectví historie, tj. je s tím konkrétním kusem spojen nějaký příběh, událost, osobní vazba (máš je po někom atd.) tak pouze konzervovat. Pokud to má být svědectví funkce, zajímavé techniky atd. pak restaurovat. Tak si vyber. Řekl bych, pokud je máš po někom, něco pro tebe znamená ten konkrétní kus, tak konzervovat. Pokud si je koupil, třeba výhodně, v horším stavu, za účelem je nosit, tak restaurovat. Pokud restaurovat tak nejlépe v továrně, IWC to myslím dělají, někde tu o tom byla diskuse. Dále viz diskuse o restaurování číselníků, pak ale trvat na absolutní věrnosti předloze.

Upraveno uživatelem dknespl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Veľká vďaka za tip. Mám len dilemu, či robiť niečo s ciferníkom. Renováciou by mohli prísť o pôvodnosť, ale tiež by po nej mohli vyzerať perfektne. Odborníci na vintage kusy, prosím o radu, či by ste riešili ciferník v tomto stave?

 

Myslím, že s opotřebením ciferníku (samozřejmě u hodinek) jsme na tom dost podobně. Já to tedy řešit nehodlám, aspoň dokud zůstane tento stav zachován. Jsou to vintage hodinky, mají svou historii a IMHO k nim jistá patina patří. Výměnou nebo přemalováním bych z toho měl spíš něco jako repliku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jedny IWC ve zlatě, zatím v nálezovém stavu.

 

Moc hezký :thumbsup_anim: . Až se nablejskají, bude to hromada parády.

 

Edit Widloun:

Jen mě zaujalo, že ani na jedněch hodinkách v tomto vlákně není nikde viditelný nápis "SWISS MADE", ktrý obvykle na švejcarech bývá.

 

A taky to, jak se kalibr 83 v průběhu doby vyvíjel. Například Kupovy jsou podle výrobního čísla starší než moje a mají jinak řešené ložisko minutového kola - uchycení 3 šroubky, u mých novějších je to řešeno jinak.

Upraveno uživatelem Widloun
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...