Jump to content

Petr_P's Blog

  • entries
    54
  • comments
    16
  • views
    243,953

Letecké náramkové hodinky Vzdušných sil AČR - část dvanáctá

Sign in to follow this  
Petr_P

3,650 views

Letecké náramkové hodinky Vzdušných sil AČR - část dvanáctá

 

5 ASKANIA Tempelhof TEM 645-1

 

05_ASKANIA_TEM645-1_01.jpg

Obrázek 5-1 ? ASKANIA model Tempelhof TEM 645-1. Zdroj fotografie: ASKANIA AG

 

V této části příběhu opustíme značku PRIM a na hodinářské mapě se podíváme kousek za naše hranice, konkrétně do Německa a jeho hlavního města Berlína, kde vznikly další z hodinek našeho letectva - ASKANIA model Tempelhof TEM 645-1, které byly zavedeny do výzbroje na přelomu let 2007/2008.

 

Tempelhof TEM 645-1 představují zajímavý mezník v hodinkové tradici českého, respektive československého letectva.

 

1. Po 24 letech od zavedení původních PRIM Letecké Automatic v roce 1983 jsou to první nové erární hodinky zakoupené z rozpočtu letectva.

 

2. Minimálně v období po druhé světové válce jsou to zřejmě první erární hodinky německého původu u našeho letectva, které dávalo po desetiletí přednost švýcarské produkci a později hodinkám domácí značky PRIM. Samozřejmě v dnešní globalizované době už to pochopitelně čistě německé hodinky nejsou (například hodinový strojek je právě švýcarský).

 

05_ASKANIA_TEM645-1_Mirek39_01.jpg

Obrázek 5-2 ? ASKANIA model Tempelhof TEM 645-1 českého letectva byly dodávány v luxusním dřevěném lakovaném boxu. Autor fotografie: Mirek39

 

05_ASKANIA_TEM645-1_Mirek39_04.jpg

Obrázek 5-3 ? ASKANIA model Tempelhof TEM 645-1 českého letectva jsou na levé straně pouzdra označeny gravírovaným nápisem ?CZECH AIR FORCE?. Autor fotografie: Mirek39

 

5.1 Historie značky ASKANIA

 

Výrobcem hodinek ASKANIA je stejnojmenná německá akciová společnost ASKANIA AG se sídlem v Berlíně. A protože značka ASKANIA je v našich končinách, ale i zde na Chronomagu poměrně málo známá, tak se na její historii podíváme poněkud podrobněji.

 

Základní přehled je pěkně v jazyce českém publikován na stránkách českého zastoupení (společnost KING JOE, s.r.o). Přehled je to krásně napsaný a je to jedna radost jej číst. Je tu ale jedno velké ALE. Uvedený text je především marketingový materiál, který pochopitelně řadu věcí záměrně nepřipomíná. Trochu opravená historie, a z mého pohledu o mnoho zajímavější, by mohla vypadat asi takto:

 

Kořeny společnosti ASKANIA skutečně sahají až do roku 1871, kdy v Berlíně vznikla, ale ještě pod jiným jménem. Společnost byla ale vždy na prvním místě výrobcem přesné mechaniky a optiky (například navigační přístroje a periskopy pro německé ponorky, filmové kamery, geofyzikální přístroje) a k hodinářství se dostala až mnohem, mnohem později.

 

V roce 1921 se poprvé objevuje název a logo ASKANIA (akciová společnost Askania-Werke AG) a firma se začíná prosazovat v oblasti leteckých přístrojů.

 

V 30. a 40. letech je společnost na vrcholu a stává se předním německým dodavatelem leteckých a lodních přístrojů, speciální optiky (periskopy a zaměřovače), atd. To, že se o tomto v marketingových materiálech nedočteme je pochopitelné ? hlavním zákazníkem bylo hitlerovské Německo a jsou věci, které se i po více než 65 letech od konce druhé světové války neříkají, protože by následovala velmi negativní reakce veřejnosti. S tímto historickým stigmatem musí a budou muset žít všichni němečtí výrobci, jejichž tradice sahá do uvedeného období. Současní marketingoví mágové z Askanie by měli dostat jedničku s hvězdičkou (a myslím to vážně, žádná ironie) za kreativitu s jakou uvedeným obdobím propluli a přitom dokázali nalézt v uvedeném historickém období světlé a nekonfliktní body, na kterých založili svoji současnou hodinářskou image.

 

ez42bg6.jpg

Obrázek 5-4 ? Dvě německé špičkové technologie z konce druhé světové války - proudový stíhací letoun Messerschmitt Me-262 a v jeho kokpitu gyroskopický zaměřovač Askania EZ-42.

 

Produkci té doby ale tvořily stále přesné přístroje a zařízení, výroba hodinek a palubních hodin byla pouze velmi okrajovou záležitosti. Vlastně jsem dosud objevil jedinou fotograficky zdokumentovanou zmínku o palubních hodinách ASKANIA (navíc s kalibrem OMEGA) a jediných náramkových hodinkách, o kterých bude řeč ještě později. To je při obrovských kvantech německé válečné produkce ostatních výrobců, která se dosud zachovala v rukou sběratelů a muzeí, asi více než výmluvné o skutečném výrobním sortimentu firmy v té době.

 

Během druhé světové války se firma ASKANIA kvůli spojeneckému bombardování rozptýlila po Německu a to významně ovlivnilo další osudy firmy v poválečném období, kdy se okupované Německo rozdělilo na dva samostatné státy. Berlín (tedy ta část, kde sídlila Askanie) se stal součástí Východního Německa (oficiálně pojmenované jako Německá demokratická republika ? NDR). Zde byla společnost v roce 1948 znárodněna a přeznačena na ?VEB Askania Teltow?. Pokračovala v produkci zhruba stejného sortimentu přístrojů a zařízení jako za války, jen pro ozbrojené síly NDR. Ta část Askanie, které se po válce zkonsolidovala na území tehdejšího Západního Německa (oficiálně Spolková republika Německo), ale východoněmeckou sestru zažalovala u mezinárodního soudu o vlastnictví značky a vyhrála. Soudruzi z NDR pak museli v roce 1954 svoji znárodněnou firmu přejmenovat na ?VEB Geräte und Reglerwerke Teltow?. Ta se pak za dob NDR rozrostla do průmyslového koncernu s deseti tisíci zaměstnanci.

 

Již zmíněná západoněmecká větev, sídlící z dob války u Bodamského jezera (německy Bodensee) na německo-švýcarské hranici se po válce zformovala pod názvem Askania Werke AG, Bodenseewerk Überlingen. Opět se orientovala na výrobu přesné mechaniky a optiky, nikoliv hodin a hodinek. Postupně různě měnila vlastnickou strukturu a názvy, až byla nakonec v roce 1971 pohlcena koncernem Siemens. Značka ASKANIA tak na několik desetiletí zmizela. Pro příznivce vojenského letectví může být zajímavou skutečností, že Askania stála v roce 1958 za zrodem společnosti Bodenseewerk Gerätetechnik ? BGT (dnes součást koncernu Diehl Aerospace), předního evropského výrobce řízených střel a ?podobných zařízení?.

 

Tím ale příběh Askanie nekončí. Po sjednocení Německa v roce 1990 dochází postupně k rozpadu východoněmeckých koncernů. Jedním z nich byl i výrobce optiky Carl Zeiss Jena. Součástí koncernu byl i závod na výrobu mikroskopů ve městě Rathenow, který se v roce 1992 osamostatnil pod značkou ASKANIA (současný název je ASKANIA Mikroskop Technik Rathenow). Kde se jim podařilo získat práva na ochrannou známku a logo se už asi nedovíme, ale postupně se blížíme ke konci příběhu.

 

V roce 2004 (zdroje se liší) vzniká projekt výroby hodinek pod hlavičkou společnosti ASKANIA AG. ASKANIA Mikroskop Technik Rathenow s tímto krokem má s největší pravděpodobností zatím blíže nespecifikovanou spojitost, jak dosvědčují zmínky o hodinkách ASKANIA na jejich webových stránkách. Nejdůležitější informace pro čtenáře tohoto článku ale je, že současná hodinářská tradice značky ASKANIA sahá maximálně do roku 2004 a vše ostatní je jen šikovně udělaný marketing. Ten je zásluhou hlavně jednoho muže - Leonharda R. Müllera. Tento pán je nejen prezidentem ASKANIA AG, ale taky jejím hlavním marketingovým guru a hlavní tváří firmy. Do firmy přišel v roce 2004 po 15 letech práce pro švýcarský hodinářský průmysl. Zejména šikovně využívá skutečnosti, že ASKANIA je jediným značkovým výrobcem luxusních hodinek na území Berlína, kde se firma usídlila v lednu roku 2006. Berlín je dnes jednou z největších a nejdynamičtějších evropských metropolí. To mu umožňuje snadno marketingově působit na různých společenských, kulturních a jiných akcích prakticky neustále probíhajících v tomto hlavním městě Německa. Navíc v Berlíně, který ve 20. století prošel obdobími dramatických politických, kulturních i sociálních změn, je stále velmi silná nostalgie po něčem s tradicí a proto image ?tradičního? výrobce je v tomto městě vnímána jako velké plus.

 

Kromě dodávek pro české letectvo se hodinky ASKANIA podařilo zavést ještě k jednomu dalšímu leteckému útvaru ? konkrétně jde o privátní edici letkových hodinek ASKANIA model Cougar, kterou si koupili piloti vládní vrtulníkové letky německé Luftwaffe. Tato jednotka zajišťuje dopravu německých státních a ústavních představitelů z letiště Berlin-Tegel pomocí třech vrtulníků Eurocopter AS532 Cougar. Od toho pochází anglický název těchto hodinek. Vlastní hodinky vycházejí vzhledově právě z hodinek ASKANIA z 30. let, o kterých už byla řeč v předchozím textu. Fotografie jsou na tomto odkazu.

 

Pro zajímavost, dnešní produkce hodinek ASKANIA AG je okolo 3 000 kusů ročně. Je tedy zhruba kvantitativně srovnatelná s dalšími luxusně orientovanými značkami zmíněných v tomto článku (nebo na mém blogu) jako je český PRIM (ELTON hodinářská a.s.) nebo britský BREMONT.

 

.

http://www.youtube.com/watch?v=b-IG0SBNq-8

 

- Konec dvanácté části -

Sign in to follow this  


0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...