Jump to content

Proč mám rád Seika pětky


kaktusář

201 views

Seiko SNX809K1


https://www.helveti.cz/seiko-snx809k1

image.thumb.png.3a315eca377fcc93e7e9423889074f5e.png

 

Proč je mám rád

1/ Jejich velikost (38mm) je tak akorát - i když se zdá v dnešní době malá, malá není. Jednak různé tradiční hodinky jako Rolex tuhle velikost běžně vyrábí (i menší) a jednak pro mne osobně tvoří těch 38mm IEÁLNÍ POMĚR VELIKOSTI A VÁHY. Všechny větší hodinky od Seika jsou na mě moc těžké. Když jsem si objednal první „lepší“ potápky od Seika, byl jsem velmi nemile překvapen jejich váhou (a vlastně i velikostí). A řekl jsem si: tohle mě tak akorát stáhne ke dnu. Nechci je nosit celý den. Po roční zkušenosti s velkými Seiko potápkami jsem došel ke zvyku, že jsem schopen nosit tyto klády (např. manty SRPF79K1) spíše v druhé půlce dne. Po ránu je prostě nedám na ruku, je mi to velmi nepříjemné, až odporné. Je to jako cihla :( Seiko SNX809K1 jsem si koupil v roce 2017 a nosil jsem je denně. Nikdy mi nepřekážely. Hodinky se díky velikosti skvěle nosí, nikde nic netlačí.

2 / Za druhé si užívám jak vypadají, jsou to Učitelky estetiky. Seiko pětky kopírují tvary a estetiku ideálního tvaru archetypálních hodinek jako takových. Což je zvláštní, nepochopitelné, šokující - že si Seiko vypaluje samo sobě rybník. Když si chce člověk pořídit za hubičku sarby nebo prospexy nebo GS, tak si koupí pětky. Jejich tvar je dokonale klasický, řada z nich je velmi podobná např. rolex.
image.png.af9e0fcda5122efd2d1c0f2289e884f1.png

3/ Mají naprosto skvělou luminiscenci. Porovnávám ji s různými hodinkami, které mám ve sbírce a pětky mají prostě stejnou luminiscenci, jako mnohem dražší potápky od Seika. SNX809K1 mají téměř shodnou luminiscenci s mantami. Navíc v noci vypadá jejich velikost téměř shodně. Luminiscence je pro mne osobně vždy velmi důležitá, v noci rád vidím, kolik je hodin, aniž bych musel rozsvěcovat různé diody či světla. Na druhou stranu luminiscence neoslňuje.

4/ Jejich strojek je relativně velice přesný a téměř nerozbitný. Po rozhovoru s různými hodináři jsem se dozvěděl, že strojky s hackingem a zejm. možností ručního nátahu jsou poruchovější. Varianty strojků 7S26 jsou velmi dobře opravitelné, jeden hodinář mi řekl, že je to klasická skvělá kovářina. Líbí se mi, že většina pětek má průhledné dýnko, vůbec mi nevadí, že strojek není ornamentalizován, ryze funkcionalistická estetika účelovosti zde má cosi do sebe.

Jeden kamarád mi řekl: proč sis koupil další pětky? Jaký to má smysl mít zas stejný strojek, když už jedny máš?
Proč si nekoupit jiný typ hodinek - např. vojenské nebo letecké - když vím, že tento typ je prostě skvělý? Nevidím důvod :) Klidně se stanu sběratelem pětek a vystačím si s tím do konce života :)

 

A nyní - co mi na nich vadí.

1 /Velmi mi vadila nemožnost hackingu :) , nemožnost ručního nátahu. Proto jsem šel do vyššího typu strojku. Jenže pak jsem se dočetl, že časté natahování strojku není ideální. A pak jsem se dozvěděl, že složitější strojky jsou poruchovější a náročnější na údržbu. Nicméně občas se mi u pětek stávalo, že jsem je na chvilku odložil, nebo jsem byl v nemocnici (to bývám bohužel kvůli nemocnému srdci často) a hodinky se. zastavily. Chtěl bych mít nad natažeností strojku kontrolu a to u pětek není moc možné.

2/ řada pětek nemá moc vysokou voděodolnost, 100m bych rád považoval za základ.

3/ už žádné vady nejsou, protože minerální sklíčko a plechový tah na koncích a ve sponě je součást ceny. A cena je veliký klad hodinek, takže bych ji nezvyšoval a tím je jasné, že safír nebude. Na druhou stranu mi ale v Onyxu můžou safír za pár korun časem dát a to je skvělá možnost.

 

Zvláštní situaci vytvořilo zjištění, že kaufland prodává extrémně levné vrtiče, za 1600kč. Neodolal jsem a jeden koupil. Zatím vrtí skvěle. Nejsem přítel vrtičů! Jenže jeho služba je neodolatelně příjemná...
image.thumb.png.e664bcef01046e8791adbafff21de0df.png

 

image.thumb.png.39a04ebe22427f0a722f1c7e2007b684.png

 

Závěr

Velikým kladem je právě ta cena a vědomí, že je můžu vzít kamkoli a nebudu se o ně bát jako o hamiltony za 30tis. A o to přeci jde, abych bral hodinky všude sebou jako součást sebe :)

SEIKA PĚTKY JSOU STÁLE NEJLEPŠÍMI HODINKAMI, KTERÉ MÁM VE SBÍRCE

Možná bych se měl nad sbírkou z tohoto důvodu zamyslet? Má vůbec taková sbírka smysl, když jsem po dobu sbírání hodinek nesebral žádný lepší kus, než jsou Seiko SNX809K1 ???

 

Pomoc!!!!!

 

 

 

Edited by kaktusář

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...