Jump to content

Antireflex - moje zkušenosti


kaktusář

183 views

S hodinkami sarx vstopuila do mého hodinkového života nová kvalita - antireflex. Nějaký antireflex má víc hodinek, které vlastním, žádný však nedosahuje kvalit SARX035. Moc vlastně nechápu, proč některé značky nedávají antirelfex, u mých hamiltonů je to nejvíc patrné.

Snimekobrazovky2024-02-24v8_46_13.thumb.png.3e19f112fd482e77f6b110717c801379.png

sice nepřítomnost AR vytváří krásné obrazy, ale přesto - člověku vrtá hlavou, jestli náhodou nechce hodinky proto, aby se někdy dozvěděl, kolik je hodin. Zeptal jsem se proto umělé inteligence, proč tomu tak je a její odpověď kupodivu vypadá docela přijatelně. Ptal jsem se jí na rolexky, protože jsem kdesi na fóru narazil na diskusi ohledně nepřítomnosti AR u rolexů.

ChatGPT

Skutečnost, že hodinky Rolex obvykle nemají antireflexní vrstvu na skle, je rozhodnutí značky z hlediska designu a výkonu. Existuje několik možných důvodů, proč se Rolex rozhodl nepoužívat antireflexní vrstvu na skle:
Tradiční estetika: Hodinky Rolex jsou známé svým tradičním a ikonickým designem. Někteří lidé preferují klasický vzhled hodinek bez zbytečných moderních doplňků, jako je antireflexní vrstva, která by mohla ovlivnit vzhled a charakter hodinek.
Odolnost a výkon: Rolex je známý svou odolností a spolehlivostí. Antireflexní vrstva na skle by mohla zvýšit riziko poškrábání nebo poškození povrchu, což by mohlo ovlivnit odolnost a výkon hodinek v náročných podmínkách.
Kvalita čtení: I když antireflexní vrstva může snížit odrazy a zlepšit čitelnost v určitých světelných podmínkách, někteří lidé mohou preferovat čistý lesklý povrch bez vrstvy, který umožňuje jasný a ostřejší obraz.
Je důležité si uvědomit, že i když hodinky Rolex nemají antireflexní vrstvu na skle, jsou stále vysoce kvalitní a vysoce funkční hodinky, které splňují vysoké standardy značky. Každý výrobce má své vlastní důvody pro rozhodnutí o designu a technologii použité ve svých výrobcích.
===============

Vpodstatě se všemi body souhlasím a vztahuji je i na hamilton. Přesto jako uživatel považuji kvalitu čtení v 99% lepší při užití AR. Jsou jistě minimální případy, kdy je AR horší variantou. Chápu, že někdo potřebuje psát inkoustem nebo tuší i v době elektroniky. Je to vlastně typ hipsterství, pořídit si hodinky bez AR. 
Kvalitní AR - jak jsem zjistil díky sarxům - má i další vlastnost: ručky a indexy jsou výborně čitelné i při naprosto minimálním světle. Není tedy potřeba luminiscence. S luminiscencí je to ovšem stejné jako s AR:

Proč často nemají drahé hodinky jako např. grand seiko na ručkách luminiscenci?
 
ChatGPT

Existuje několik faktorů, proč některé drahé hodinky nemají luminiscenční ručičky, jako je tomu u některých modelů Grand Seiko:

  1. Designové preference: Některé značky a modely preferují tradiční estetiku nebo historický vzhled, který nezahrnuje luminiscenci. To může být důvodem, proč některé drahé hodinky nemají luminiscenční ručičky, i když by mohly být funkční.

  2. Materiály a technologie: Některé drahé hodinky používají specifické materiály nebo technologie pro své ručičky, které nejsou kompatibilní s luminiscencí. Například některé modely mohou používat drahé drahokamy nebo speciální povlaky, které by mohly být obtížné nebo nemožné kombinovat s luminiscencí.

  3. Tradiční výrobní postupy: Některé značky a modely se drží tradičních výrobních postupů, které nemusí zahrnovat použití moderních luminiscenčních materiálů. To může být důvodem, proč některé drahé hodinky nemají luminiscenční ručičky.

  4. Cenový faktor: Některé drahé hodinky jsou navrženy s ohledem na luxus a exkluzivitu, a přidání luminiscenčních ručiček by mohlo zvýšit jejich výrobní náklady a konečnou cenu, což by mohlo odradit některé zákazníky.

Je třeba si uvědomit, že každá značka a model má své vlastní důvody pro rozhodnutí, zda zahrnout luminiscenci do designu hodinek. Pro některé zákazníky může být důležitá funkčnost a čitelnost i za nízkých světelných podmínek, zatímco pro jiné může být důležitější estetika a design.

==================

Moje nové sarxy jsou výborně čitelné i za téměř úplného šera až tmy. Na noc si dám k posteli citizeny se špičkovou luminiscencí. A tím je problém vyřešen. Nicméně mě trošku mrzí, že mi nové seika v noci službu moc neposkytnou. Zato lesk a viditelnost ruček je asi přes den mnohem větší, než kdyby byly potřené luniscenční vrstvou :)

Tady asi člověk nic moc nevyspekuluje. Nedostatek lumi vnímám jako lépe obhajitelný, než nedostatek AR.

Zde je několik případů porovnání hodinek s AR a bez AR. 
Snimekobrazovky2024-02-24v13_13_20.thumb.png.24017d1e0fe06447003bcb53e92b8344.png
 

Snimekobrazovky2024-02-24v13_13_14.thumb.png.0759e1cc0fcaecc7dda1a104bd25c655.png

Snimekobrazovky2024-02-24v13_13_39.thumb.png.0651c9b6f7f321440e236477d29a0e57.png

(u seiko sarx je asi AR ještě o něco horší než např. u seiko astron a GS, bylo by jistě zajímavé porovnat sarx s astronama a GS, případně potom s fortis flieger - kde podle prodavačů z helveti je dosaženo dokonalosti  )

Snimekobrazovky2024-02-24v13_29_49.thumb.png.3036e9af492f005edf6ea324257fdf0a.png

Snimekobrazovky2024-02-24v13_29_18.thumb.png.0fb7027d70ed4ef9c2513d1c5ec7a4fd.png

Závěr je, že jsem z kvalitního AR naprosto nadšen a nevidím žádný rozumný důvod používat hodinky bez AR. AR je ideální do všech podmínek a zlepšuje kontrast, zlepšuje tedy možnost odečtení času. Do budoucna si budu pořizovat jen hodinky s kvalitním AR.

Jsem zvědav, jestli budu ochoten nosit hodinky, které už mám a jsou bez AR :)))

 

Pozn: všechny fotky jsem pořídil osobně, nejsou tedy stažené odněkud z internetu

2 Comments


Recommended Comments

Náchylnost na vlásečnice je tedy ta věc, která je asi hlavním důvodem, proč AR nechtít... Druhá věc je možné nechtěné zabarvení cifru... 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...