Jump to content

Vlásečnice patinovatá


kaktusář

118 views

 

 

Poslední dobou jsem zase seiko-člověk a kvůli tomu přemýšlím nad vlásečnicemi a vrypy a nemohu dojít uspokojení. Celé to přemýšlení začalo už dávno, když jsem zjistil, že mám pouzdro pětek z roku 2017 (což byly první mechaniky v životě) zcela zavlásečnicované. Když se to stane pětkám, tak je to v pohodě - i když to mrzí, člověk by chtěl mít hodinky lesklé, když už je lesklé koupil.
Vzniká z toho pak pocit jakoby klamavé reklamy, člověk si koupí hodinky a ony za pár měsíců vypadají jinak - více/méně nevzhledněji, než na začátku. Ano - vzniká patina, nebo dokonce patina/hodnota stáří (alteswert), hodinky se začínají posouvat (spolu s nositelem) do vintage sekce. Ale je to skutečně to co chci? 

Jsem začátečník a zůstanu věčným začátečníkem tak jako u všech oborů, do nichž jsem se v životě zamiloval. A tak se sám sebe začátečnicky ptám: k čemu je japonské speciální leštění zaratsu, když je stejně za pár dnů až týdnů zlikviduji? 

Spolu s nabytím úžasných sarx035 doslova hodinu od hodiny pozoruji, jak vznikají nové a nové vlásečnice a je mi to trochu líto…

Snimekobrazovky2024-03-02v13_43_36.thumb.png.f158e4f353c279e54ddbb6abafcd3f09.png

Snimekobrazovky2024-03-02v13_43_42.thumb.png.d11daf95d3f5368c2dd28d708d36a64f.png

Snimekobrazovky2024-03-02v13_43_47.thumb.png.a00d3538e892e35bbe8987a4e85e52d3.png

Na fóru jsou též diskuse o speciální povrchové úpravě seika, která má zabránit vlásečnicím. Jak jsem si nyní potvrdil, tento diashield ničemu nezabrání.
Podle diskutujících má tato úprava hlavní nevýhodu, že to pak nejde ani rozleštit (což je další otázka, jestli jakékoli hodinky leštit či neleštit - když potom po rozleštění vlastně dojde ke zničení patiny). 

Kdybych si tedy pořídil quartzové GS (líbí se mi tyto základní: Grand Seiko SPGX261 ), což je takový jakoby můj sen do budoucna - co z toho budu mít, když se za pár hodin začnou objevovat vlásečnice? Budu si je užívat?

Chat GPT:

 

================

Pokud se vám na povrchu hodinek Seiko s technikou Zaratsu objeví vlásečnice nebo drobné škrábance, existuje několik možností, co s tím:

  1. Profesionální čištění a údržba: Mnoho autorizovaných servisních center Seiko nabízí služby profesionálního čištění a údržby, které mohou odstranit drobné vady na povrchu hodinek a obnovit jejich vzhled.

  2. Samostatné odstranění vlásečnic: Pokud jsou vlásečnice velmi jemné, můžete je pokusit se odstranit sami pomocí speciálních čistících prostředků a mikrovlákených hadříků. Je však důležité postupovat opatrně a používat jemné prostředky, abyste nedráždili povrch hodinek.

  3. Nosit hodinky s opatrností: Aby se minimalizovalo riziko vzniku škrábanců a vlásečnic, můžete své hodinky nosit s opatrností a vyhnout se kontaktu s tvrdými povrchy nebo ostrými předměty.

  4. Prevence: Aby se minimalizovalo riziko vzniku škrábanců a vlásečnic, můžete své hodinky uchovávat v ochranných obalech nebo krabičkách, když je nepoužíváte, a vyhnout se nošení hodinek v situacích, které mohou zvýšit riziko poškození.

================

Vlásečnice se mi dělají i na diashield-ovém povrchu a to nosím hodinky jen pod košilí nebo mikinou. Závěr tedy je - že kdybych si je nechal na GS odstraňovat, tak nic jiného nedělám. Poslal bych je dycky do Japonska, nechal rozleštit novou technikou zaratsu :) a pak by mi to poslali zpět a za týden bych jim to poslal znovu a tak do konce života.  (zajímavá by byla cena za tuhle legrácku)
Nelze se tedy vlásečnicím vyhnout. (na instagramu staré GS vypadají úplně stejně jako moje pětky po pár letech - lesk nikde). Nosit hodinky s opatrností je vyloučené, protože už je nosím s opatrností. 

Jediný použitelný návod je dát hodinky do ochranného obalu a krabičky - a to na furt. Mít radost, že mám ve sbírce GS a ven nosit levné hodinky.
Tento typ radosti mi ovšem nebyl nikdy blízký. Ano, měl jsem kamarády už na základce, kteří nevybalovali angličáky z krabiček. K tomuto typu lidí ovšem ani zdaleka nepatřím. Věci si kupuji proto, abych se s nimi neustále kochal a užíval je.
 

Celý koncept zaratsu mi proto zůstává naprostou záhadou - jak vlastnit něco, co téměř ihned zlikviduji... Rozum mi to nebere.

Přitom jinak bych řekl, že GS jsou krásné hodinky, votom žádná. Ale k jejich nabytí bude asi jediná cesta - koupit si je prostě rovnou jako vintage. Zavlásečnicované a o hromadu peněz levnější, než nové.

 

 

 

1 Comment


Recommended Comments

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...