požadavky na ideální hodinky
Stanovil jsem ryze subjektivní požadavky na ideální hodinky:
1/ absolutně dobře čitelné za co nejvíc podmínek (přičemž luminiscenci považuji za kompromis, protože v dobře světelných podmínkách luminiscence může snižovat čitelnost tím, že narušuje jasnou linii ruček)
2/ lehké. Lehké tak, abych je na ruce necítil. Tento požadavek koliduje s přáním mnoha milovníků hodinek, kteří musí na ruce hodinky tzv. cítit.
3/ tak malé, aby nezatěžovaly ruku a tak velké, aby byly stále dobře čitelné.
4/ co možná nejvíce přesné.
5/ nezávislé na vnějších technologiích umístěných stovky až tisíce km daleko - jako jsou rádiové sloupy nebo létající družice létavice. Ty ať si klidně létají a udávají atomový čas, ale netoužím po opětovném spojování hodinek na mé ruce s nimi, protože mají tak špatný quartz, že se musí spojovat dvakrát denně, aby zachovaly zdání přesnosti.
6/ dobrá čitelnost souvisí s čistým cifrem, na cifru tedy nesmí být subčíselníky nebo předměty vykazující blyštění.
7/ jakékoli blyštění je problematické, protože výrazně snižuje čitelnost.
8/ WR 200.
9/ odolný materiál těla a zároveň lehký - ideální je titan nebo různé spatlaniny, co vyrábí casio. Ocel a její odrůdy - je to těžké a snadno poškoditelné, pozitivem je vznik patiny.
10/ vysoká odolnost stroje hodinek proti otřesům, abych se o ně nemusel bát např. při tak jednoduchých činnostech jako je klepání ruky na volantu auta při překonávání silnice tvořené žulovými kostkami nebo při držení jedoucí sekačky.
11/ maximálně jednoduchá údržba jejíž součástí je šroubovací dýnko a v případě quartzu co nejdelší doba výdrže baterie a jednoduchost výměny baterie.
Jak vidno, těmto jednoduchým požadavkům vyhovují hodinky jen z části. Některé jsou lehké, ale mají špatnou přesnost, jiné jsou těžké, ale mají dobrou přesnost, jiné zas mají spoustu nesmyslů na cifru apod.
Závěr: HODINKY JSOU VŽDY VÝSLEDKEM KOMPROMISU a proto je potřeba nakupovat stále nové a nové hodinky a toužit nesmyslně po dokonalých hodinkách.
Nebo: spokojit se s jedněmi a jejich nedostatky.
Spokojení se s nedostatky je cesta mystiků.
Být spokojený s tím co mám je základem úspěšného nejen/duchovního života a je v naprostém rozporu se zkušeností sběratele hodinek.
Tento rozpor nelze vyřešit jinak, než rezignovat.
Rezignace je tedy základní životní postoj sběratele hodinek.
Vědomá rezignace umožňuje v dalším kroku vysmát se sám sobě, zasmát se snažením kolegů a s lehkým srdcem se oddat dalšímu sběru hodinek.
Amen.
7 komentářů
Doporučené komentáře
Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat
Vytvořit účet
Vytvořte si nový účet. Je to snadné!
Vytvořit nový účetPřihlásit se
Máte již účet? Zde se přihlaste.
Přihlásit se