Přejít na obsah

Ruhla - eletromechanický bastl německých soudruhů


koblih69

Doporučené příspěvky

Rozhodl jsem se s vámi podělit o zajímavost, kterou jsem nedávno dostal z Aukra. Renovuji budík Junghans po dědečkovi a potřeboval jsem nějakou součástku. Vydažil jsem za babku krabici plnou budíků a tohle ( + jestě jeden na ND ) jsem dostal jako bonus. Po otevření mě to natolik zaujalo, že jsem tomu věnoval cca půlhodniku času a z obou kusů složil jeden.

 

Co je na něm zajímavého:

 

* hodinky jsou mechanické - natahují se vpravo normálně kolečkem

* uvnitř je klasický strojek Ruhla obvyklé (ne)kvality

* budík se nastavuje otáčením předního skla :)

* buzení se děje prostřednictvím multivibrátoru, který je na tom malém plošném spoji

* mechanicky se sepne obvod ( to je ten pásek plechu od strojku k prošnému spoji ) a začne se ozývat nepřerušované pištění dokud ho nezamáčknete nebo nedojde baterie :speak_cool:

 

Není to rozhodně žádná technická nádhera, ale přislo mi to jako vtipné skloubení mechaniky s "elektronikou" tak jsem se rozhodl je sem dát.

post-1259-1225562408.jpg

post-1259-1225562417.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

existoval ještě starší model Sumatic. Byl menší asi o třetinu a měl elektrický bzučák který hezky bzučel :-)

 

Já něco takového viděl prvně :) Musím se ještě poopravit, po krátkém ( ale nepříjemném ) testování jsem zjistil, že to bzučí jen pár minut. Jinak je to cestovní verze včetně pouzdra. Rozměry jsou cca 90 x 45 x 20 mm

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já měl přesně stejný... to je parádička :) Byl využit jako časovač u budíčku co se nasvatuje jenom jednou a jeho budící efekt spočívá v podobě červeno-černého oblaku při současném vývinu tepla, tlaku a zvuku .... :blowup:

Upraveno uživatelem Onion
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

mám sumaticů a midimaticů několik, dokonce dva origo nové z NDR. Midimatic stál tehdy 29 marek, tedy krát tři na český chechtáky. První, co se posere je stroj bez kamenů. Pak taky oxidují kontakty od baterie, včetně přenosu kontaktu přímo ve stroji, zkrátka, dnes už mi neběhá žádný z nich. Rusové dělali něco podobného, ještě menšího, stroj byl z dámskej náramkovejch se 17 kameny, ale zase ta elektrika chodila "na baterky", tedy na hovno. Mám ty ruský dva, jsou fakt hezký, ale zresuscitovat se mi je nedaří...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...
  • Po letech...

Dovolte, abych oživil tohle staré zapadlé vlákno. Konečně jsem se před rodinou přiznal, že jsem chronomagor a mělo to kýžený efekt - začali mě zasypávat starýma hodinkama, o který jsem si sám netroufal říct. Asi nejzajímavější úlovek je cestovní budíček od otce.

Jedná se o východoněmecký mechanický budík s elektickým buzením Ruhla SUMATIC. Dochoval se v kompletním balení kromě návodu. Třešničkou na dortu je baterka s vyraženou cenou 4,-Kčs. Otec si pamatuje, že budík nebyl moc spolehlivý a dost často v nastaveném čase nezazvonil. Proto ho odložil a zapomněl na něj. Díky tomu se dochoval v perfektním funkčním stavu. Strojek kalibr 24 zatím šlape a jde přesně. Zvuk bzučáku je tak příšerně nepříjemný, že asi nehrozí, že by to člověk zaspal a nechal ho bzučet až do vybití baterie. Pravděpodobně za ten zvuk dostal Sumatic zlatou medaili na mezinárodním veletrhu v Lipsku.

Musím říct, že se mi tento výrobek východoněmeckých soudruhů moc líbí. Perfektní design, zajímavé skloubení mechaniky a elektroniky... V dnešní době, kdy pro mladší generaci slovo budík znamená jen funkci v mobilu je to až absurdní přístroj... Mám takové věci rád.

 

Nyní pár fotek. Jako pozadí posloužil kotoučový magnetofon Tesla B700, který zůstal po původním majiteli v garáži :)

 

post-33141-0-43301300-1451583988_thumb.jpg

post-33141-0-77865400-1451583991_thumb.jpg

post-33141-0-76610400-1451583995_thumb.jpg

post-33141-0-62630900-1451583999_thumb.jpg

post-33141-0-85814700-1451584001_thumb.jpg

post-33141-0-59804000-1451584005_thumb.jpg

post-33141-0-42262200-1451584008_thumb.jpg

post-33141-0-68884900-1451584011_thumb.jpg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YPO

to mám taky .... děsná pyčovina ....

pak mám eště novej chechtací pytlík (myslím že mi ho věnoval lolohh, ale nejsem si jistej) ..... ten si pustím ve 22 a du spát :D

Upraveno uživatelem YPO
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pojem Sumatic znám už od dětství. Jednou o tomhle budíku mluvila učitelka ve škole a já si ten název zapamatoval. Teď ho ale vidím poprvé. Dal by se nahrát jeho zvuk? Moc rád bych si ten zázrak poslechl.

 

Kdo chce kam, pomozme mu tam. Aneb tak dlouho se poslouchá Ruhla Sumatic, až se ucho utrhne.

Přeji ostrý obraz a ještě ostřejší zvuk. Nevím, jestli se dají na Chronomag vkládat videa, tak jsem to vložil na uloz.to.

 

http://uloz.to/xFTsryzg/mvi-3048-mov

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...