Přejít na obsah

Předělání prim sport II kal68.4 na automat


Doporučené příspěvky

Dobrý den všem.Dnes jsem dokončil jeden pokus a rád bych se s vámi podělil o výsledek.Je to spíš bastl, ale funguje a dokonce jsem se dočetl,že snad by vyráběn v Primu z dílů co zbyly.Měl jsem doma jedny nefunkční Prim automat kal.96.0 a Prim sport II kal.68.4.Z kalibru 96 jsem sejmul celej můstek samonátahu i základnu na které je namontován.Bylo třeba oddělat i soukolí natahování pod můstkem.To samé jsem udělal i u 68.Ještě jsem musel vzít celý pérovník z 96 a u kal 68 vylisovat(odstranit)jeden aretační kolík se závitem,který by vadil usazení základny pro samonátah viz č.1.Nyní bylo vše připraveno k zpětné montáži.Vyměnil jsem pérovníky z 96 do 68.potom jsem demontoval nepokoj a jím poháněnou kotvu -(omlouvám se za názvosloví.nejsem hodinář jen zámečník svařeč) aby se lépe usazovala základna samonátahu.Potom jsem zpět nasadil kotvu a nepokoj a na základnu samonátahu jsem nasadil soukolí pro ruční natahování z 96 do 68.Pozor kolečka jsou sice na pohled skoro stejná ale přitom úplně jiná.Nutno vyměnit.Nyní už zbývalo usadit tři kolečka samonátahu a přišroubovat natahovací závaží.Trochu zaštěrgat a hle ono to tiká.Po usazení do pouzdra Sport II nejde kalibr přišroubovat k vložce ,která zůstala původní,neboť hlavičky šroubků vadí volnému pohybu závaží.Teď budu muset ještě vyřešit dýnko.Buď si někde seženu z prim sport automat nebo pro úplnost bastlu si ho vyrobím tak,že lupénkovou pilkou vyřežu prostředek a vznilou díu zaslepím nějakým vhodným dýnkem na naklapnutí tak,že ji tam jednoduše nalepím nějakým epoxidem nebo naletuju pájkou.Ta pvní možnost bude asi lepší co se týče čistoty provedení a jistoty že to bude držet.Tady ještě přidám několik fotek pro inspiraci.Omluvte kvalitu nejsem vybaven a vraky ze kterých jsem tu páchal.

post-15236-020137300 1308414767.jpg

post-15236-081380700 1308414775.jpg

post-15236-003804300 1308414784.jpg

post-15236-078399000 1308414792.jpg

post-15236-092404100 1308414800.jpg

post-15236-059058000 1308414812.jpg

post-15236-040713300 1308414822.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na tom se taky pracuje.Jen těch dílů se nějak nedostává.Není kde brát.Zatím co nám sporty tak všechny v dobrým stavu a ty bych chtěl nechat v původním stavu.No snad se něco sežene za rozumnou cenu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...
  • po měsíci...
  • po měsících...

Dobrý den všem.Dnes jsem dokončil jeden pokus a rád bych se s vámi podělil o výsledek.Je to spíš bastl, ale funguje a dokonce jsem se dočetl,že snad by vyráběn v Primu z dílů co zbyly.Měl jsem doma jedny nefunkční Prim automat kal.96.0 a Prim sport II kal.68.4.Z kalibru 96 jsem sejmul celej můstek samonátahu i základnu na které je namontován.Bylo třeba oddělat i soukolí natahování pod můstkem.To samé jsem udělal i u 68.Ještě jsem musel vzít celý pérovník z 96 a u kal 68 vylisovat(odstranit)jeden aretační kolík se závitem,který by vadil usazení základny pro samonátah viz č.1.Nyní bylo vše připraveno k zpětné montáži.Vyměnil jsem pérovníky z 96 do 68.potom jsem demontoval nepokoj a jím poháněnou kotvu -(omlouvám se za názvosloví.nejsem hodinář jen zámečník svařeč) aby se lépe usazovala základna samonátahu.Potom jsem zpět nasadil kotvu a nepokoj a na základnu samonátahu jsem nasadil soukolí pro ruční natahování z 96 do 68.Pozor kolečka jsou sice na pohled skoro stejná ale přitom úplně jiná.Nutno vyměnit.Nyní už zbývalo usadit tři kolečka samonátahu a přišroubovat natahovací závaží.Trochu zaštěrgat a hle ono to tiká.Po usazení do pouzdra Sport II nejde kalibr přišroubovat k vložce ,která zůstala původní,neboť hlavičky šroubků vadí volnému pohybu závaží.Teď budu muset ještě vyřešit dýnko.Buď si někde seženu z prim sport automat nebo pro úplnost bastlu si ho vyrobím tak,že lupénkovou pilkou vyřežu prostředek a vznilou díu zaslepím nějakým vhodným dýnkem na naklapnutí tak,že ji tam jednoduše nalepím nějakým epoxidem nebo naletuju pájkou.Ta pvní možnost bude asi lepší co se týče čistoty provedení a jistoty že to bude držet.Tady ještě přidám několik fotek pro inspiraci.Omluvte kvalitu nejsem vybaven a vraky ze kterých jsem tu páchal.

 

Jedna otázka - z čeho je můstek setrvačky a setrvačka s vláskem?

Tatáž otázka i na Orlanda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Krokové kolo, setrvačka s vláskem i s můstkem setrvačky je z kal. 68, u použití můstku setrvačky z kal 68 se musí mírně upilovat kraj, jinak by bránil pohybu rotoru. Je možnost použít můstek setrvačky + setrvačka s vláskem + krokové kolo z kal. 64, pak se nemusí pilovat nic. Rorhodl jsem se pro tu první variantu, protože jsem to tak viděl na Tvém strojku, jehož fotku teď zrovna nemůžu najít...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ahoj honzo. Na tvou otázku neumím popravdě odpovědět,protože jsem strojek skládal z dílů co mě přišly pod ruku.Nevím jaký rozdíl je v setrvačky 68 a 96 ale myslím si že jsem použil z 68. Zachoval jsem krokové kolo z 96 ale setrvačku fakt nevím. Nicméně jsem nic nepiloval a rotor se přesto volně otáčí.Při porovnání rychlosti chodu s běžnou 68 jdou o poznání rychleji. Což je podle mě v pořádku.Více ti neřeknu. Doufám že jsem pomohl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha.

Takže si to shrnu

1) Skodna použil krokové kolo z kal.96 a setrvačku taktéž z kal.96(jinak by ji musel zapilovat). Tím pádem je výsledný strojek mutací kalibru 96 s frekvencí 21600 kmitů a musí tam být setrvačka z kal.96(69,64), jinak by to šlo úplně nesmyslně špatně.

2) Orlando zachoval krokové kolo z kal.68 a shodou okolností zapiloval a použil setrvačku z kal.68 - což je také jediná použitelná varianta, neboť jeho výtvor je mutací kalibru 68 s frekvencí 18000 kmitů a musí tam být setrvačka z kal.68 nebo 66.

Prostě jsou tyhle strojky úžasné lego.

Jen pro info, ty mé elton bastly mají frekvenci 21600.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych měl prosbu o pomoc tedy radu na všechny co absolvovali rozborku a sborku automatů 96 (nebo výš zmiňovanou přestavbu) jakej máte grif na vložení vlasové pružinky co zapadá do ozubů kola v nástavbě (nevim jak to kolo pojmenovat,ale když tam ta pružinka není,při nátahu se roztočí závaží jak centrifuga :D ) .Sice jsem ho tam už dvakrát dostal,ale myslím,že jednodušší by bylo rodit .......zkoušel jsem to při pokládání nástavby a vyskakovalo a nebo po položení nástavby a jemném dotahu,ale taky to nebylo jednoduché.Není na to nějakej zlepšovák ?????Dík za případnou radu :smile_anim: .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha.

Takže si to shrnu

1) Skodna použil krokové kolo z kal.96 a setrvačku taktéž z kal.96(jinak by ji musel zapilovat). Tím pádem je výsledný strojek mutací kalibru 96 s frekvencí 21600 kmitů a musí tam být setrvačka z kal.96(69,64), jinak by to šlo úplně nesmyslně špatně.

2) Orlando zachoval krokové kolo z kal.68 a shodou okolností zapiloval a použil setrvačku z kal.68 - což je také jediná použitelná varianta, neboť jeho výtvor je mutací kalibru 68 s frekvencí 18000 kmitů a musí tam být setrvačka z kal.68 nebo 66.

Prostě jsou tyhle strojky úžasné lego.

Jen pro info, ty mé elton bastly mají frekvenci 21600.

 

Na nějaké fotce Tvého strojku jsem viděl můstek setrvačky z kal. 68, může tam v tom případě být setrvačka s vláskem z kal. 96,64 a k ní patřičné krokové kolo.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych měl prosbu o pomoc tedy radu na všechny co absolvovali rozborku a sborku automatů 96 (nebo výš zmiňovanou přestavbu) jakej máte grif na vložení vlasové pružinky co zapadá do ozubů kola v nástavbě (nevim jak to kolo pojmenovat,ale když tam ta pružinka není,při nátahu se roztočí závaží jak centrifuga :D ) .Sice jsem ho tam už dvakrát dostal,ale myslím,že jednodušší by bylo rodit .......zkoušel jsem to při pokládání nástavby a vyskakovalo a nebo po položení nástavby a jemném dotahu,ale taky to nebylo jednoduché.Není na to nějakej zlepšovák ?????Dík za případnou radu :smile_anim: .

 

 

Ahoj.Byla to hoňka ,ale vše jsem vyřešil po už asi pátém vypadení tak,že jsem to jednoduše složil bez pružinky,a tu jsem tam pak v pohodě vsunul tím malým otvorem z vrchu.Nevím jestli jsem to popsal dostatečně srozumitelně,ale tak to šlo v pohodě.No a jinak jsem se díval na ty fotky co jsou nahoře a u mnou poskládanýho automato na 68 je setrvačka z kal.96.Pozná se to tak,že můstek setrvačky má v místě zámků na přesné usazení dva důlky ,kdežto můstek ze 68 má v tom samém místě dva výstupky.A otvry jsou jinak daleko od okraje můstku,což by odpovídalo tomu,že se musí 68 zabrousit.Mnoho zdaru při přestavbě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...