Přejít na obsah

Traser Classic Automatic Master


Quido Morava

Doporučené příspěvky

Traser Classic Automatic Master

 

Na úvod

Na trasery intenzivně koukám už přes dva roky, nejen proto, že několik lidí kolem mne i tady na fóru tvrdí, jaký to jsou cool hodinky, ale taky, že mne tato značka něčím dráždí. Podle všeho to jsou velmi kvalitní a odolné hodinky, ale mně se více než 90% z jejich modelů prostě vůbec nelíbí. Možná jsem ve vztahu k hodinkám poněkud konzervativní. Vždy se mi u nich něco líbí a současně něco vadí. Přesto mne jednou za čas mě zachvátí traser mánie a v tu dobu mám cukání si nějaký trasery pořídit, ale zatím jsem vždy odolával. Opakovaně jsem se k nim vracel a čím dál více mne k nim něco táhlo - přesně to, co mne nejdříve "vadilo" mne zase znovu přitahovalo - a v poslední době mě to táhlo k řadě classic. Až jsem využil příležitost tady na fóru a rozhodl jsem se odhalit jejich kouzlo. Zaujal mne konkrétně model Classic automatic Master. Mám rád velké hodinky se spíše tradičním vzhledem, jenže ? říkal jsem si: římská dvanáctka, to v žádném případě, ta luneta je příliš agresivní, to není ono... atp. Nakonec jsem ale uznal, že jsou přesto zajímavé, neotřelé, svým způsobem i elegantní a současně nijak extravagantní. A to je asi ono - a teď spěchám napsat a podělit se s vámi o to, jaké to je ve skutečnosti.

 

Popis

Přesné označení Traser H3 Classic Automatic Master T5402-OA, ref. T5402.258.9Q.01

V hodinkách velmi tiše tiká strojek ETA 2824-2 EL s udávanou rezervou chodu 38 hodin;

rozměry pouzdra (měřeno): průměr 46mm; s korunkou 49,6 mm, výška 12,6mm; rozteč nožek pro stěžejky 22 mm; průměr sklíčka 36mm; hmotnost: 171 g (s tahem) / 88 g (bez tahu); WR: 100M/10bar; sklíčko je podle údajů výrobce safírové s antireflexem - je ploché, vystouplé asi 0,2 mm nad vnitřním okrajem lunety; luneta je ocelová, ozubená a k vnějším okrajům zkosená dolů k pouzdru, jednosměrně otočná s prohloubenými a černě vybarvenými indexy. Dýnko je opatřeno průhledem na strojek, po obvodu v neprůhledné části s vypískovanými nápisy a informacemi včetně výr. čísla. Ciferník je černý, vkusně reliéfovaný, hodinové indexy jsou bez číslic, tvořeny chromově lesklými stylizovanými "šipkami" a nad nimi vně kruhu jsou tritiové trubičky, na světle bílé, ve tmě modravé, jen na pozici 12 svítí trubička oranžově; trubičky idexů jsou napůl své délky zahloubené do tvarované a šikmo zkosené vnitřní pevné lunety s minutovmi indexy, tvořenými chromově lesklými čárkami. Jedině na pozici 12 je namísto "šipky" mírně vystouplá stylizovaná římská XII, svrchu chromově lesklá. Logo a další nápisy jsou stříbřité, kvalitně tištěné. Ručičky jsou provedeny ve vzhledu matné oceli stejně jako pouzdro, všechny včetně vteřinové jsou opatřeny tritiovými trubičkami, na světle bílými a ve tmě modře svítícími. Korunka na pozici 3 je poměrně velká (o průměru 8mm), nešroubovací, jen vysouvací do 2 poloh. Tah je plný, celý z matné kartáčované nerez oceli, opatřený obvyklou dvojitě překlápěcí sponou s jednoduchou překlopnou pojistkou s gravírovaným logem, vše stejného matně ocelového vzhledu jako tah a pouzdro. Balení hodinek tvoří svrchni černá papírová krabička s vytištěným barevným logem, vnitřní černá koženková krabička s výklopným víkem a barevným tištěným logem, uvnitř je tmavě šedé lehce polstrované koženkové lůžko s vybráním pro vyjímatelný, dovnitř zahnutý U profil pro navlečení hodinek na tahu či řemínku, potažený stejnou šedou koženkou; přiložen je návod a záruční list v češtině a německo-anglický barevný katalogový leták s aktuálními modely značky se stručným popisem každého modelu.

 

Dojmovka

Na první pohled jsou to velké hodinky. Po nasazení na ruku je však první pocit, že hodinky jsou mnohem lehčí než vypadají a jsou na svou velikost i poměrně subtilní, i tak je to ale řádný kus železa, což mně osobně vyhovuje. Po prvním majiteli byl tah z původní délky zkrácen o 4 články, já jsem dva články musel přidat, čímž zbyly 2 články tahu - a hned napoprvé po této úpravě mi hodinky krásně sedly na ruku. Etalonem ke srovnání zde budiž Hamilton X-wind, jakožto mohuné kodinky, jež mi zatím na zápěstí ze všech hodinek sedí pocitově nejlépe - pak tyto trasery bych řadil hned za ně ( v tomto ohledu předčí i mnohem lehčí a subtilnější SportTauchery nebo věhlasné Samuraje - srovnávam s hodinkami na tahu podobného, řekněme sportovního charakteru, které jsem měl kdy na ruce). Přestože Trasery, tento model na ruce vzhledově působí mírně konzervativně a současně neotřele, v reálu vypadají mnohem "decentněji", než na fotkách, a působí jen lehce agresivním dojmem. Na můj konzervativní vkus jsou poněkud více sportovní, než bych očekával u hodinek z řady klasik (Classic), nicméně, když si uvědomím jaké je zaměření značky Traser, pak z toho pohledu jsou to poměrně elegantní hodinky. Nutno řící, že vzít si je "nedopatřením" k obleku, žádné faux-pas asi neudělám. Prodávající ty hodinky s jistou nadsázkou dokonce označil za oblekovky, což by z mého pohledu platilo výhradně jen pro část viditelnou za sklem. Dojem z ciferníku a provedení indexů jinak sportvní vzhled hodinek jakoby "umravňuje". Ciferník je, nejen díky své velkosti, velmi přehledný a bezvadně čitelný i v šeru - a ve tmě vykoná svou práci tritiová technologie, která zajišťuje, aby svíticí části postupem času ve tmě neztrácely na intezitě (o technologii GTLS/trigalight?, kterou pro tyto účely značka Traser užívá, se zde dále šířit nebudu, neb je o ní na fóru i na netu sdostatek informací). Barva svítivých indexů a ručiček je modrá, vyjma indexu na pozici 12 - ta je oranžová, což výrazně přispívá k dobré orientaci při čtení ciferníku ve tmě. Nebudu zde nijak hodnotit dojem z nápisů na ciferníku, je to věc vkusu a gusta, mně nijak nevadí a neruší. Co bych však u hodinek případně vytkl, je dle mého názoru okénko pro datum jaksi násilně umístěné do reliéfované části ciferníku; datum je navíc provedeno černým písmem na bílém poli a v celém kontextu ciferníku to působí poněkud amatérsky. V tomto případě, pro zachování kompaktnosti vzhledu ciferníku bych asi datumovku raději oželel. Další takovou věcí, spíše nelogickou, se mi jeví nevhodně zvolené číslování indexů lunety, a to číslicemi hodin, a nikoli minut (čili 1 - 12, namísto obvyklých 10 - 60). Luneta je jednosměrně otočná, s krokem po 1 minutě a jistým chodem bez vůle a patřičným odporem při otáčení; otáčení lunety je provázeno hlasitým cvakáním, připomínajícím cvrkot jízdního kola.

 

V každém ohledu celkový dojem z hodinek je z 95ti % pozitivní. Masivní a těžší hodinky mám rád a navíc zde oceňuji pro mne velmi užitečnou výbornou čitelnost ciferníku obohacenou tritiovou technologii osvícení ručiček a indexů. Přesnost jsem zatím nesledoval. Také jsem hodinky zkoušel přezout na řemeny (viz foto) a možná v tomto smyslu opět oslovím mistra Zrna...

 

 

post-19918-049648700 1342073444.jpg

 

post-19918-074015000 1342073442.jpg

 

post-19918-032442200 1342073792.jpg

 

 

Jak jsem si hodinky zálibně prohlížel ze všech stran, zauvažoval jsem, kam bych je zařadil. Luneta se tváří jako u potápek, ale s tím WR 100M to potápky rozhodně nejsou; velikost a přehlednost ciferníku, by je mohla řadit k pilotkám, ale pilotky to taky nejsou, vzhledově jsou i poměrně decentní, ale za oblekovky bych je neoznačil... Tak, že bych je prohlásil za univerzály a skončil s dalším hledáním?!

 

(Edit: obrázky)

Upraveno uživatelem Quido Morava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 44
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Moc pekna recenze. Taky jsem po nich pokukoval, ale nakonec me odradily nekteré časti vzhledu, třeba ta římská XII která v kombinaci s arabskými číslicemi se mi moc nelíbila. Jako celek ale vypadají moc dobře a jak sviti,

 

Ať se Ti dlouho a dobře nosí :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moc pekna recenze. Taky jsem po nich pokukoval, ale nakonec me odradily nekteré časti vzhledu, třeba ta římská XII která v kombinaci s arabskými číslicemi se mi moc nelíbila. Jako celek ale vypadají moc dobře a jak sviti,

 

Ať se Ti dlouho a dobře nosí :-)

 

 

taky jsem se nad tou římskou XII ošíval, ale nekonec jsem seznal, že to právě ty hodinky ozvláštňuje a ubírá jim na sportovnosti, což mi ve finále vyhovuje...

(PS: žádná jiná čísla tam nejsou, jen na lunetě, tak to není taková hrůza)

 

 

 

 

Edit: to tritiové svícení je úžasné - a je i pocitvě jiné, než lumi... takové "kosmické" - uživám si to a každý večer se těším;

např. proti seikám je rozdíl v tom, že první 1-2 min. po vstupu do tmy, než si oko zvykne, je to hůře vidět, ale potom je to prostě paráda a při pozvolném stmívání je to naprosto bezvadné...

Upraveno uživatelem Quido Morava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
  • po 3 týdnech...

Jsou super. Jsou to opravdu velke hodinky i na mou velkou tlustou ruku (zapesti 21,5 cm). Mam je na tahu, ale myslim, ze by jim slusela vic kuze. Jedina vec, ktera se mi na nich trosku nelibi je ten asymetricky napis Automatic Master. Asi by se mi to vic libilo zarovnane na stred.

Ta rimska dvanactka se mi na nich prave velice libi. Je to vlastne jedine cislo na ciferniku a je krasny zvyraznena svou velikosti.

Trochu skoda je, ze nemaji sroupovaci korunku, ale faktem je, ze nejsou urceny pro potapeni (100 m), takze to asi nevadi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsou super. Jsou to opravdu velke hodinky i na mou velkou tlustou ruku (zapesti 21,5 cm). Mam je na tahu, ale myslim, ze by jim slusela vic kuze. Jedina vec, ktera se mi na nich trosku nelibi je ten asymetricky napis Automatic Master. Asi by se mi to vic libilo zarovnane na stred.

Ta rimska dvanactka se mi na nich prave velice libi. Je to vlastne jedine cislo na ciferniku a je krasny zvyraznena svou velikosti.

Trochu skoda je, ze nemaji sroupovaci korunku, ale faktem je, ze nejsou urceny pro potapeni (100 m), takze to asi nevadi.

 

 

* mám zápěstí 19,5 cm a zdají se mi akorát (asi záleží i na tvaru pomyslného "průřezu" ruky) a taky o tom, že někdo má rád větší, někdo menší hodinky

* přestože oceňji univerzálnost a praktičnost kovových tahů, na kůži vypadají opravdu mnohem lépe - viz foto

* ten nápis mě zase trápí nejméně, spíše datumovka mi vadí - buď tam neměla být vůbec, nebo trošku jinak provedená (nejlépe asi tmavé pozadí a bílé, resp. stříbrné písmo)

* já naopak kvituji nešroubocvací korunku a vodotěsnost 100m stačí... plavu, sprchuju se a bez problémů i skáču s nimi do vody....

 

tož tak...

 

post-19918-004044000 1345205785.jpg

 

post-19918-052412600 1345205783.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

přidávám ještě pár fotek

(na řemenu Rios BASS - je strukturou povrchu hodně podobný středovému dekoru ciferníku a tak spolu pěkně ladí)

 

(Edit, - já to nechápu... proč je to dvakrát)

worried_anim.gif

post-19918-084463200 1349703288.jpg

post-19918-042278300 1349703290.jpg

post-19918-007835100 1349703292.jpg

Upraveno uživatelem Quido Morava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MUsim uz taky udelat nejake pekne fotky :-)

Jinak k presnosti mych: mne delaji -8 s denne. 24/7 na ruce, zadny winder. Trochu me mrzi, ze jdou do minusu. Do plusu by mi to vadilo mnohem min, ale co uz nadelam.

 

 

nech si to seridit...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja se v tom moc nevyznam. Kdyz je mam v zaruce, tak tp mam dat prodejci, aby mi to nechal seridit nebo to muzu dat nejakemu hodinari? Neprijdu o zaruku?

 

 

mno, zalezi na tobe, jestli vydrzis do konce zaruky, nebo te to uz moc stve - uvedena v odchylka je v toleranci, takze duvod k reklamaci, cili zarucni oprave to neni, tudiz zalezi na konkretnim hodinari, jak se k takovemu vrtochu postavi, jestli to seridi zdarma anebo za penize - kazdopadne po kazdem zasahu dovnitr hodinek by se mela nechat proverit i vodotesnost...

nevim proc bys kvuli tomu mel prijit o zaruku, nicmene zkus se zeptat Jakuba ( vazeneho clena fora Kubsona), on je prodava a bude vedet co a jak

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...