Přejít na obsah

Staré hodinky co dům dal


Lamiczka

Doporučené příspěvky

:)

Tahle číslíčka většinou vyškramcávali hodináři při opravách.

Po značce hodinek se můžeš zkusit podívat tady: http://www.mikrolisk...280#sucheMarker

Třeba ji tam najdeš. A cenu podobných hodinek si taky můžeš najít sám, třeba v ukončených aukcích na Aukru (Pokročilé vyhledávání).

 

Díky moc, napadlo mě, že to bude něco takovýho, jen by mě zajímalo, co se tím snažili poznamenat.

 

Na stránkách jsem značku alexa našel, bohužel bez fotek :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty automaty jsou zajímavé hodinky a asi jich mezi lidma už moc nebude. A pokud tě zajímají nějaké informace, tak je toho plný internet, stačí hledat a studovat. Kdybys narazil na nějaké užitečné a ucelené informace, budeme rádi, když nám je sem přidáš.

Na oplátku za už získané rady a informace :)

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem hledal a našel. První věc je, že jsem se trošku seknul. Jsou to hodinky Rodina (v překladu Vlast) nikoli Poljot. Jejich černou variantu možná měl sebou Gagarin ve vesmíru.

Našel jsem je i na ussrtime.com pod číslem 0527

A nějaké informace o nich jsou i zde

 

Je v nich tento kalibr:

1st Moscow Watch Factory YH-9M 2415 A

Mechanical lever movement

Automatic winding

Diameter: 24 mm

Movement height: 6,8 mm

Jewels: 22

Functions: hours, minutes, seconds

Shock protection

Frequency: 18000 vph

Daily rate from -/+45 s/day

Power reserve minimum: 30 h

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem dnes nafotil další kousky. K jedněm se mi celkem podařilo něco najít, u těch druhých to je to horší.

 

1) Zlaté dámské hodinky GUB Glashutte

Nevím nic o tom koho byly nebo kdy je kdo koupil (třeba časem si někdo vzpomene). Tipnul bych to na konec 60. - začátek 70. let., jestli jsem to správně našel, tak je v nich kalibr GUB 08-20 (nebo 77 nebo 08-692, které jsou podle všeho naprosto shodné)

Jsou zlacené 20 mikrony a dost titěrné. Každopádně jsou funkční. Dle eBay bych tipl cenu tak 20-40?, je ale pravda že v té ceně jsou tam hodinky s kalibrem 09-20, který je častější a velice podobný (na první pohled jsem si dokonce myslel, že se o 09-20 jedná). 08-20 se vyrobilo 181 000 ks a 09-20 bylo 3 399 000 ks.

post-26116-086389100 1357167077.jpg

post-26116-038241600 1357167113.jpg

post-26116-001928100 1357167123.jpg

post-26116-037238000 1357167133.jpg

 

2) Dámské hodinky Primosa

Dle nápisů byly potažené niklem a chromem, je vnich swiss made kalibr, ale jeho typ se mi nikde nepodařilo najít. Narazil jsem jen na seznam zde. Bohužel jsou tam jen 2 kalibry s 6 kameny a jen jeden je hranatý a ten to není. O hodinkách primosa jsem toho moc nenašel, snad jen, že by se mělo jednat o českou (pražskou) firmu a k její historii se hlásí Primossa

Nejsem schopen tipnout ani rok, ale myslím si, že budou meziválečné (pravděpodobně po prababičce). Budu rád, pokud mě někdo pomůže aspoň nasměrovat kde bych něco našel. I tyto hodinky jsou stále funkční a docela nahlas tikají.

post-26116-066629000 1357169056.jpg

post-26116-002536300 1357169051.jpg

post-26116-023520300 1357168949.jpg

post-26116-099584000 1357168972.jpg

post-26116-086223100 1357169015.jpg

post-26116-026445100 1357169040.jpg

Upraveno uživatelem Lamiczka
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neměl by někdo tip, kde se dozvědět víc o těch hodinkách primosa? Na googlu jsem moc štěstí neměl a tady taky ne :-(

 

Dál jsem přemýšlel, jestli má cenu některé opravovat. Asi nejvíc by mě lákaly ty rodiny, ale pořád se nejsem schopen rozhodnout, jestli je to správný krok - takhle je prostě ještě nosil děda a v podstatě mi to přijde, jako bych se ho vyčištěním snažil z historie těch hodinek vymazat....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

.... Hodinky prý nikdy nebyly u hodináře a víčko jsem poprvé sundával já - je pravda, že bylo notně zanesené prachem a mazem z ruky...

 

To asi nebude pravda, protože mají vyměněnou korunku. Kalibr 2415A se vyráběl od roku 1956 asi 10 let, a lze ho najít v hodinkách Rodina a ve skoro identických Poljot. Hodinky se navenek liší pouze nápisem na číselníku a provedením pouzdra, respektive dýnka.

 

post-953-019106800 1357253480.jpg

 

 

post-953-025947100 1357253484.jpg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To asi nebude pravda, protože mají vyměněnou korunku. Kalibr 2415A se vyráběl od roku 1956 asi 10 let, a lze ho najít v hodinkách Rodina a ve skoro identických Poljot. Hodinky se navenek liší pouze nápisem na číselníku a provedením pouzdra, respektive dýnka.

 

 

Díky moc za postřeh, toho jsem si vůbec nevšiml, ale je pravda, že by to mohlo vysvětlovat, proč se dovnitř dostal prach. Co jsem četl, tak ty hodinky měly být prachotěsné (otázka je jak dobře). Je vidět, jak si babička blbě pamatuje a nebo fakt kecá :-D

 

Kolik si myslíte, že by tak mohla stát repase těch hodinek? Díval jsem se, že nějaký (podle mě velice pěkný) repase tu dělal mechano, má cenu se na něj zkusit obrátit?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Poljot Rodina, Orbita a Kosmos - první dvě generace sovětských hodinek s automatickým nátahem, 1. část

 

Přidám pár známých i neznámých faktů o sovětských hodinkách označovaných podle loga na číselníku jako ?Rodina? (????????), které vyráběl 1. (Kirovův) Moskevský hodinářský závod (? ?????? ?????????? ??????? ????? ????? ??????? - ?1M?? ??. ???????).

 

Pro historii sovětských hodinek jsou nejvýznamnější asi tím, že se jedná o první sovětské automaty se sovětským hodinovým strojkem. Můj nejlepší možný současný odhad je, že se vyráběly cca v období od roku 1958 až do ukončení výroby jejich strojku v roce 1963. Jediná dnes známá datace těchto hodinek pochází ze sovětského ruskojazyčného katalogu z roku 1960.

 

V roce 1960 se tyto hodinky označovaly kromě brandu ?Rodina? (????????) i modelovým číslem ?41ČN? (?41???). Jednotlivé varianty měly pak typové číslo podle typu číselníku. U provedení, které má Lamiczka je známo typové označení ve tvaru ČN-614K. Původně vypadaly takto:

 

ruwkiro55b.jpg

 

Model ČN-613K:

 

rhodina12a.jpg

 

U těch co má Tolja, je označení ČN-617K. Jak vypadají ČN-617K ve výstavním stavu je vidět na následujícím obrázku:

 

rhodina4c.jpg

 

Pravděpodobně zcela první model ČN-190K:

 

ruwrodina1a.jpg

 

Model ČN-612K:

 

rhodina3a.jpg

 

 

Mezi sběrateli existují i luxusní pozlacené exempláře ? tento je pozlacenou verzí modelu ČN-612K s pochromovaným pouzdrem:

 

ruwrhodina88a.jpg

 

Velmi pěkně vypadající pozlacený model s reliéfním číselníkem:

 

rodina22.jpg

 

A další pozclacený model s jinným vzorem reliéfního čísleníku:

 

ruwrhodina2a.jpg

 

Zdroj všech fotografií: www.netgrafik.ch/russiantimes.htm

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Poljot Rodina, Orbita a Kosmos - první dvě generace sovětských hodinek s automatickým nátahem, 2. část

 

Hodinky ?Rodina 41ČN? s automatickým nátahem patří ke stejné generaci sovětských hodinek jako známější ?Kirovskije 40ČN? s manuálním nátahem, které jsem popisoval na Chronomagu v tomto vlákně. Jak už z číselných označení vyplývá, byly to blízcí příbuzní, kteří kromě stejných pouzder (až na víka) sdílely i značnou část mechanismu strojků.

 

?Kirovskije 40ČN? pohání sovětský strojek, který se před rokem 1962 označoval jako ?ČN-44M? (???-44??). V roce 1962 vyšla v SSSR v nová průmyslová norma ON6-126-62, která zavedla dodnes používaný systém číselného značení sovětských strojků a hodinek. Strojek ?ČN-44M? se podle nového systému přeznačil na ?2408?. Protože v roce 1964 začal 1. Moskevského hodinářského závodu (1. MČZ) používat značku ?Poljot?, říká se mu dnes Poljot 2408.

 

Poljot 2408 (ČN-44M), který byl asi první sériově vyráběný hodinový strojek čistě sovětského designu, tvořil základ dalších variant tohoto strojků - 2409, 2410, 2414. Společným rysem byl průměr 10,75 linek (cca 24 mm), 16 ložiskových kamenů a frekvence oscilátoru 18 000 kyvů za hodinu (2,5 Hz).

 

Nejzajímavější byla ale varianta s automatickým nátahem a 22 kameny, která se před rokem 1962 označovala jako strojek ?ČN-9M? (???-9??). To byl první sériově vyráběný sovětský strojek s automatickým nátahem. Vznikl jednouchým přidáním mechanismu samonátahu na původní strojek 2408. Výsledkem byl poměrně vysoký strojek 7,5 mm. Rezerva nátahu se proti základnímu modelu snížila na cca 30 hodin. A právě tento automatický strojek je srdcem hodinek Rodina, podle kterých se dnes někdy také označuje. V roce 1962 se přeznačil podle nového systému značení na ?2415A?, Dnes se často používá i delší název Poljot 2415A ?Rodina?. Ve výrobě se neudržel dlouho - cca od roku 1958 až do roku 1963, kdy byla podle ruských pramenů ukončena výroba.

 

Poznámka: Druhé Toljovi hodinky se strojkem Poljot 2415A mají na exportním číselníku označení ?POLJOT?. Je více než pravděpodobné, že 1. MČZ začal používat brand Poljot už před rokem 1964, respektive před rokem 1963, kdy měla být ukončena výroba kalibru 2415A, a to hlavně pro exportní hodinky, kde tradiční ruské ?vlastenecké? názvy nebyly asi to pravé.

 

?Nástupcem? kalibru 2415A se 1.MČZ se stal strojek stejného průměru a tedy podobného označení ?2415? (bez toho A). Jedná se ale o zcela jiný kalibr, s kompaktním designem, který byl vysoký jen 3,9 mm a měl 29 kamenů.

 

Podle hodinek, do kterých se tehdy montoval (druhé generace sovětských automatů), se dnes pro přehlednost často označuje jako Poljot 2415 ?Orbita? (= oběžná dráha). Strojek 2415 měl i svého dalšího kosmického kolegu - variantu s ručkovým ukazatelem data Poljot 2416 ?Kosmos? (= vesmír) a později i variantu se standartním datovým věncem Poljot 2416A. Oba nové automatické strojky byly ale výrobně drahé a proto se montovali jen do lepších luxusnějších hodinek.

 

Strojek 2415 ?Orbita? se vyráběl v letech 1962-1971 a 2416 ?Kosmos? v letech 1963-1972. Pro srovnání - základní model Poljot 2408 (poprvé na hodinkách ?Kirovskije?) se vyráběl do roku 1972 a 2409 pak až do roku 1976.

 

Foto hodinek Poljot Orbita s kalibrem 2415:

 

orbita.jpg

 

Foto hodinek Poljot Kosmos s kalibrem 2416 s ručkovým ukazatelem data:

 

kocmoc.jpg

 

Hodinky Sekonda, exportní brand pro Velkou Británii, se strojkem Poljot 2416A se standartním datumovým okénkem:

 

ruwsekonda29c.jpg

 

Zdroj všech fotografií: www.netgrafik.ch/russiantimes.htm

 

Poznámka: sovětský systém značení hodinek je velmi nebezpečný na záměny. Slava také později vyráběla řadu strojků o průměru 24 mm označovaných jako 2414/2416 a Vostok měl také svoje 24 mm strojky 2409/2414/2416. Ve všech případech se ale jedná o jiné konstrukce z pozdější doby.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Poljot Rodina, Orbita a Kosmos - první dvě generace sovětských hodinek s automatickým nátahem, .....

 

 

:notworthy: Díky moc za vyčerpávající informace. Ty pozlacený "Rodiny" s reliéfním číselníkem vypadají skvěle. Začíná mě to dost chytat, přítelkyně do mě pořád vrtá, co na těch hodinkách v poslední době mám. Je to zákeřná a nakažlivá nemoc... :-)

 

Jinak ještě mám doma nějaký další kousky, hlavně jedny kapesní hodinky co teď nemůžu najít :-( Jakmile se mi dostanou další do ruky, tak je nafotím a zase přidám.

 

Zkoušel jsen něco najít k těm primosám, ale moc informací na netu jsem nenašel. Nic vzácného to ale nebude, cena podle mě tak kolem 100,-

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...