Přejít na obsah

šelakování


Doporučené příspěvky

Víte, včera sem asi 2 hod šelakoval paletku kotvičky dámskej hodinek (no menší stroj sem snad neviděl), než se mi to konečně podařilo. Ono to neni vůbec sranda, po posunutí paletky (dělám to jehlou) musíte kotvičku vsadit do stroje, nasadit jí můstek, trochu hodinky natáhnout, zkontrolovat hloubku kroku, když je blbá, vypustit pero, posunout paletku a znova...Dělám to normálně tak, že tu kotvičku přiblížim ze strany k plamenu svíčky, musim opatrně, páč se šelak nesmí seškvařit a pak posunu paletku. Táborskej hodinář to dělá zrovna tak. Píšu to proto, že mě překvapila rada v Technologii hodinářství II, kde píšou, že se vezme kotvička do pinzety a nahřívá se pinzeta, zřejmě pro menší tepelné šoky. Zkoušel sem to a šelak se ani nehnul a to sem pinzetu nahříval asi 1 cm od kotvičky a držel sem jí těsně u paletky. Tak mě zajímá, jestli na to šelakování existuje ňákej šikovnej fígl od vás, odborníků jako třeba Mechano a spol. :thumbsup_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Víte, včera sem asi 2 hod šelakoval paletku kotvičky dámskej hodinek (no menší stroj sem snad neviděl), než se mi to konečně podařilo. Ono to neni vůbec sranda, po posunutí paletky (dělám to jehlou) musíte kotvičku vsadit do stroje, nasadit jí můstek, trochu hodinky natáhnout, zkontrolovat hloubku kroku, když je blbá, vypustit pero, posunout paletku a znova...Dělám to normálně tak, že tu kotvičku přiblížim ze strany k plamenu svíčky, musim opatrně, páč se šelak nesmí seškvařit a pak posunu paletku. Táborskej hodinář to dělá zrovna tak. Píšu to proto, že mě překvapila rada v Technologii hodinářství II, kde píšou, že se vezme kotvička do pinzety a nahřívá se pinzeta, zřejmě pro menší tepelné šoky. Zkoušel sem to a šelak se ani nehnul a to sem pinzetu nahříval asi 1 cm od kotvičky a držel sem jí těsně u paletky. Tak mě zajímá, jestli na to šelakování existuje ňákej šikovnej fígl od vás, odborníků jako třeba Mechano a spol. :thumbsup_anim:

Máš - li kvalitní šupléru, vyplatí se ti mít změřenu hloubku zasunutí palety a hloubku kroku seřizovat přímo tou šuplérou. Jde to rychle.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě, že nemám žádnou šupléru, přál sem si jí k svátku (18.6.), ale rodiče že prej je k svátku moc drahá...

Jináč mě napadlo, jestli by ten šelak nešlo roztavit třeba ve vařící vodě nebo tak něco, ale to je asi malá teplota, žejo. Ono mi totiž při tom šelakování ta kotvička docela zmodrala tim žárem, takže sem zřejmě změnil její strukturu. No myslíte, že by se příčinou toho "znekvalitnění" mohla třeba víc odírat o popudnej kamen setrvačky nebo to na to nemá vliv?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teoreticky je kotva popuštěná a tudíž měkčí, časem se to může projevit, i v čepech hřídele. Většinou starý šelak " odškrábu " a paletu opatrně vypáčím, na posunování jsem zkoušel spíš mikrometr, ale prace s ním díky jeho hmotnosti a mohutnosti vůči kotvě nebyla moc ideální. Nasadit nový šelak a opatrně roztavit nad plamenem, raději z větší vzdálenosti a neustále sledovat lupou šupinku šelaku, jakmile se začne rozpouštět pomalu oddálit od plamene.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě, že nemám žádnou šupléru, přál sem si jí k svátku (18.6.), ale rodiče že prej je k svátku moc drahá...

Jináč mě napadlo, jestli by ten šelak nešlo roztavit třeba ve vařící vodě nebo tak něco, ale to je asi malá teplota, žejo. Ono mi totiž při tom šelakování ta kotvička docela zmodrala tim žárem, takže sem zřejmě změnil její strukturu. No myslíte, že by se příčinou toho "znekvalitnění" mohla třeba víc odírat o popudnej kamen setrvačky nebo to na to nemá vliv?

Až přijedej tak ti nějakou daruju.(šupléru) A ta kotvička ? Žádnej učenej z nebe nespadl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když ale ty pájky děsně magnetujou.

Myslel jsem malou pájku s topným tělískem. A pistolová trafopáječka se naopak nechá použít k odmagnetování. Místo uzounké pájecí smyčky udělat dva tři závity na průměr prstu z měděného drátu 1,5mm (odizolovaného). Fígl je v tom, že nesmíš páječku vypnout hned, ale zapnutou oddálit a pak vypnout.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslel jsem malou pájku s topným tělískem. A pistolová trafopáječka se naopak nechá použít k odmagnetování. Místo uzounké pájecí smyčky udělat dva tři závity na průměr prstu z měděného drátu 1,5mm (odizolovaného). Fígl je v tom, že nesmíš páječku vypnout hned, ale zapnutou oddálit a pak vypnout.

No já přeci jenom dám přednost odmagnetovači.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...
Co zkusit nahřívat kotvičku páječkou. Teplota je u malých (25-40W) kolem 400 stupňů Celsia. Rozhodně to bude méně než plamen svíčky.

 

Předloni jste se tady bavili o šelakování palet.Takhle to dělám já.Komentář asi netřeba.

post-2877-1242768036.jpg

post-2877-1242768151.jpg

post-2877-1242768190.jpg

post-2877-1242769001.jpg

 

 

A stroječek pak šlape jako švýcarské hodinky.............??..........jak jinak,když to taky švýcarské hodinky jsou. :smile_anim:

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Před šelakování se musí nastavit hloubka kroku.

1.Vyprat kotvu v lihu,aby starý šelak změknul,šel lehce odstranit a vysunout palety.Ty mají na straně,která se zasouvá do ramene kotvy zkosené hrany vždy na vnější straně a pozná se,která je vstupní a která výstupní(na fotkách jsou vidět).

 

post-2877-1255469333.jpg

post-2877-1255469387.jpg

 

2.Při manipulaci s paletami používat měkké nástroje-brslen,rodico apod.V případě použití tvrdých nástrojů jako šroubovák nebo pinzeta by mohlo dojít k odštípnutí kousku palety popřípadě k odlétnutí.

 

post-2877-1255469868.jpg

 

3.Kotva se vsadí do strojku,lehce se natáhne hnací pero,pod jazýček se složí kousek papírku.

Když jazýčk směřuje do středu ložiska,zub krokového kola má překrývat zdvižnou plochu palety o třetinu až polovinu.

 

Na vstupní paletě.

post-2877-1255470720.jpg

 

Na výstupní paletě.

post-2877-1255470891.jpg

 

4.V okamžiku dopadu zubu krokového kola na plochu záchytu by překrytí mělo vykazovat přibližně pětinu z délky zdvižné plochy palety.

 

Na vstupní paletě.

post-2877-1255471275.jpg

 

Na výstupní paletě.

post-2877-1255471362.jpg

 

 

Jakmile jsou palety správně zasunuty, zašelakují se.

post-2877-1255471914.jpg

 

 

 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před šelakování se musí nastavit hloubka kroku.

1.Vyprat kotvu v lihu,aby starý šelak změknul,šel lehce odstranit a vysunout palety.Ty mají na straně,která se zasouvá do ramene kotvy zkosené hrany vždy na vnější straně a pozná se,která je vstupní a která výstupní(na fotkách jsou vidět).

2.Při manipulaci s paletami používat měkké nástroje-brslen,rodico apod.V případě použití tvrdých nástrojů jako šroubovák nebo pinzeta by mohlo dojít k odštípnutí kousku palety popřípadě k odlétnutí.

3.Kotva se vsadí do strojku,lehce se natáhne hnací pero,pod jazýček se složí kousek papírku.

Když jazýčk směřuje do středu ložiska,zub krokového kola má překrývat zdvižnou plochu palety o třetinu až polovinu.

4.V okamžiku dopadu zubu krokového kola na plochu záchytu by překrytí mělo vykazovat přibližně pětinu z délky zdvižné plochy palety.

Jakmile jsou palety správně zasunuty, zašelakují se.

post-2877-1255471914.jpg

 

jo, kdo umí ten umí, já jen čumím! :worried_anim:

klobouk dolů, takhle v noci šelakovat :thumbsup_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ty fotky jsou super! Kdysi v učení jsme si na to dělali takové nahřívátko. Placička z mosazi asi 15 mm v průměru, tloušťka 5 mm na drátěném držátku. V placičce dírka do které se kotvička umístila hřídelkou a ještě to mělo takovou pacičku kterou se kotva přichytila. Pak se to opatrně nahřálo aby šelak změknul. Ten kus mosazi svou tepelnou setrvačností stabilizuje teplotu a zabrání přehátí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdysi v učení jsme si na to dělali takové nahřívátko. Placička z mosazi asi 15 mm v průměru, tloušťka 5 mm na drátěném držátku. V placičce dírka do které se kotvička umístila hřídelkou a ještě to mělo takovou pacičku kterou se kotva přichytila. Pak se to opatrně nahřálo aby šelak změknul.

 

Můžeme si k tomu pořídit tohle udělátko,ale cena bude někde kolem 600 éček.

 

post-2877-1255540606.jpg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Poucne, zajimave, dik za super fotky. Furt jsem nechapal o cem je rec, ted vidim, ze me rozhodnuti nerypat se v hodinkach bylo spravne. Hlavne aby mi vydrzelo:-)

 

Klobouk dolu tem co maji odvahu a trpelivost se neco podobneho naucit :notworthy:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...