Jump to content

martar

Member_50
 • Posts

  9,576
 • Joined

Posts posted by martar

 1. Většina z vás to asi s křesadlem umí, ale pro případ, že by s tím někdo u Signalu či u křesadla všeobecně zápolil jako já (a znal Křesadlo jen jako pseudonym oblibeného basnika a spisovatele Pinkavy :D ), tady je skvělý návod od Xenomorpha, kterého je pro SZ škoda:

   

  Zdar Martare,

  Neznam provedeni kresadla u Leathermana, nicmene ohen beznym kresadlem rozdelavam nasledovne...

  Jako zaklad si polozim brezovou kuru a trosku naskrabu jeji povrch tak, aby se odloupaly jemne supinky. Dalsich par mensich kousku si pripravim. Nejakou ostrou hranou cehokoliv opatrne seskrabu ze skrtadla magnesium do te nacechrane kury. Pokud skrabu ostrim noze, tak hodne v tupem uhlu, aby se mi nezarezavalo do kresadla. Pomalu a opatrne, aby to nedelalo jiskry. Snazim se na malou plochu (tak 0.5-1 cm). Jakmile tam mam pripravene male mnozstvi magnesia, asi tak, ze to jakoby pokryje plochu do toho centimetru ctverecniho, křísnu do toho jiskru. Ta zapali naskrabane magnesium a to pripravenou brezovou kuru. Prihodim par kousku pripravene kury a pak uz drobne suche rosti. 

  Chce to trochu cvik. Zpocatku budes mit naskrabane magnesium vsude kolem, pri krisnuti si to rozhazis, naskrabes si malo a nechytne to, apod. Doporucuju natrenovat na nejakem kresadle z armyshopu za par korun. Jakmile to dostanes do ruky, je rozdelani ohne otazkou minuty.

 2. Tady je ten prolis, jehož význam nechápu...

  Dobrá strana

  20231126_153220.jpg.9662b06af157f35cc9baacc79094d48d.jpg

   

  Divná strana

  20231126_153146.thumb.jpg.6b9f591ffbc55f26320de74db11fff0b.jpg

  I když... jak na to tak zvětšený koukám, možná je to funkční vybrání pro nějaké pero. 

  Suma sumárum - ačkoli se zdá, že jsem měl víc připomínek než chvály, je to skvělý nástroj v úplně jiném levelu než jsem byl doteď zvyklý a mám z něj obrovskou radost.

  A navic mi Xenomorphus vysvětlil, jak pracovat s tím křesadlem :clap:

 3. Slíbené prvni dojmy:

  Plus:

  Použité materialy jsou opravdu kvalitní, Signal mě v pohodě přežije. V kombinaci s bit kit dvojplatíčkem a prodlužovacím mezikusem s ráčnovým prstencem (ten se chystám teprve pořídit) nabízí neskutečné množství kvalitních nástrojů. Nepotřebovat občas dvoje kleště najednou, vystačil bych si i se samotným Signalem.

  Je vidět, že je všechno promyšlené. Líbí se mi třeba pojistka vysouvaná do očka nože při práci s kleštěmi, tak aby se ani náhodou nůž nemohl otevřít.

  Minus:

  V ruce cítím spoustu ostrých hran. Očko nože má hrany tak ostré, že po několika otevřeních čepele neodemknu telefon, jak mám dojebané daktylky :)

  Čelisti kleští mají na vnější kulaté straně kloubu jakýsi rozšiřující se segment, takovou jakoby vačku, která u jedné čelisti rozevírá pero a vysouvá pojistku nože.  U druhé čelisti je navíc (k ničemu). Je mi jasný, že výrobně je to takhle levnější a u jiných modelů to asi funkci má, ale u Signalu mě to rozčiluje :)

  Z podobného důvodu nechápu smysl divného prolisu na jedné straně Signalu v místě spojení karabiny a boků multitoolu. Pokusím se to nafotit.

  Kleště jsou nenapružené - to je docela nezvyk.

  Píšťalka/křesadlo mi při prvních dvou vyndáních vyskočila a spadla na zem. Teď už vim co čekat, ale v  extrémních situacích může spadnout kdovíkam a být na houby.

  No a oheň jsem zatím nerozdělal - skouknul jsem už asi pět videí, ale lezou mi z toho jen legrační pidijiskry. ŠkrtÁm hřbetem pilky, ale asi málo tlačím nebo v blbém úhlu. Může mi prosím někdo zkušený popsat, jak efektivně škrtat křesadlem?

  Pokud jde o druhý Leatherman, rozhodl jsem se neomezovat pitomou německou legislativou a pořídit prostě něco hodně funkčního do civilizace. Do Německa si budu brát to staré OBI mini. Taky nejsou nutností vyměnitelné bŕity štipaček, ty stačí na Signalu, druhé kleště člověk obvykle potřebuje jen kvůli úchopu. Jenže najít u Leathermana něco, co by zbytečně nedublovalo funkce Signalu a naopak je vhodně doplňovalo je docela kumšt. Kurňa třeba solidní vývrtka s asistenčním ramenem by bodla. Nebo rozvazovač uzlů, prostě takové ty drobnější nástroje, co se ale šiknou. A sehnat třeba Juice XE6 za rozumnou cenu je už docela kumšt. 

  Zacínám se ještě rozhlížet po nějakém minifrancouzáčku.

  Samostatné nůžky "v kabelce" nahradí Raptor, tam není co řešit.

   

 4. Moc děkuju! 

  - dá se někde v Praze okouknout naživo víc modelů najednou?

  - při volbě nástrojů multitoolu bez barevné upravy vs. černěných se mi víc líbí to druhé (zejména verze Coyote Tan), ale bojím se, že po pár použitích bude Leatherman vypadat mnohem dojebaněji než klasika bez úpravy. Myslím si to správně?

  - jak jsem psal, nůžtičky, pinzetu a šroubovák na mikrobity nosim zvlášť, a Rebar chci právě kvůli restrikcím na krotkém Západě.

 5. Tak už došlo i na mě... :)

  20231120_230319.thumb.jpg.29c2951e454f4c311f4151161c1fb983.jpg

  Doteď jsem si jakž takž vystačil s tímhle, abych byl u ženskejch za hvězdu, ale nedávno jsem se opakovaně dostal do situace, kdy jsem "v kabelce" potřeboval dvoje kleště najednou. Přišel čas na upgrade.

  Po letmém čtení tady bych rád pořidil dva Leathermany, jeden městkej kutilskej a druhej outdoorovej, ideálně kombo, které se bude vzájemné doplňovat. Podmínkou jsou u obou vyměnitelné břity štípaček a kompaktní velikost. V podstatě jsem rozhodnutý pro Rebar + Signal, ale než je objednám, rád bych slyšel vaše názory nebo ještě lépe zkušenosti s podobným kombem. Nůžky, pinzetu a šroubováček s 9 mikrobity na mobily / notebooky nosim samostatně.

  20231120_232303.thumb.jpg.6c17761fc6f9eb4107debb9cbde1ce40.jpg

  A druhá otázka: nedal by se upgradovat i ten šroubováček s doutnavkou za něco podobně kompaktního, co toho umí víc? Třeba měřit...

 6. Jestli to autor myslel doslovně, tak se mi vybaví jen krátké nohavice a manšestrové sáčko... ale ono to možná bylo míněno jako šašci převlečení za havloidy. Představivost mi ovšem selhává i tady :D

 7. Blbí :D

  Když Fiala krátce po invazi Rusů na Ukrajinu vyrazil do Kyjeva, byl to fajn pocit. Mit premiéra, ke kterému cítím respekt. Bohužel to byl pomíjvý okamžik... jako většina věcí v politice. Jo, kvalitní politiky není moc kde brát...

 8. Pri plném vědomí, že kdo zmíní Sorose, je automaticky vůl a konspirátor :D ...

  ... by mě docela zajímalo, zda teď, kdy se v německých, belgických a francouzských městech zase malují na dveře Židů Davidovy hvězdy a obyvatelé dotčených příbytků se bojí chodit ven v obavách z muslimskeho davu, nelituje tenhle maďarský Žid své přiznané podpory migrace a míchání kultur. A pozor, o jeho názoru na kvóty a relokace migrantů čím, jenže to jsou jen slova, zatímco činy (dlouhodobá finanční dotace vybraných subjektů) chtě nechtě tu migraci umocňují. Často přemýšlím, co přesně tou svou strategií tenhle bezesporu chytrý pán sledoval... zamlada zažil střet národních států a nac(ional)ismus a jeho následky pro Židy... jenže podpora aktivit podkopávajících tradiční národní státy nakonec ústí v podobnej průser :(

 9. Jsem si uvědomil, že to škatulkování psů je vlastně zbytečný. Pes se prostě nejpozději někdy kolem roku 2060 zakáže jako nečisté zvíře v rámci harmonizace unijního práva a jisté zelené knihy (která fakt nebude o rolexkách...) :D

×
×
 • Create New...