Jump to content

martar

Member_50
 • Posts

  9,092
 • Joined

Posts posted by martar

 1. Mobilizace v zemi s atomovým arzenálem a vesmírným programem:

  Mobilizace drhne. Rodiny nových vojáků dostanou zaplaceno v rybách

  Až 5 kilogramů ryb dostane na Sachalinu každá rodina, která se rozhodne obětovat otce nebo syna ve válce
   
 2. Si vždycky vzpomenu na kamarádku, co se mi v mládí líbila. Před spaním musela mít v ložnici minimálně 27 stupňů a zatemněná okna. Dvakrát jsem to zkusil, ale to se fakt nedalo... Docela by mě zajímalo, s kým to nakonec dala dohromady. Tipuju chlàpka s hodně nízkým tlakem nebo cizince od rovníku :D

  před 2 hodinami, Horhe napsal:

  Takovou jsem měl kolegyni, v kanclu topila na 27 a seděla tam ve svetru. U doktora jí našli blbou štítnou žlázu či co.

   

 3. Musk uspořádal anketu o mírovém řešení ukrajinskeho konfliktu za cenu definitivní ztráty Krymu. Na to mu Melnyk odpověděl "Fuck off is my very diplomatic reply to you @elonmusk"

  V současné situaci, kdy na bojišti i diplomaticky "jedou", Ukrajince úplně chápu, jen mi přijde vtipné vyfakovat Muska s jeho Starlinkem, bez kterého by dneska možná vypadala situace docela jinak...

  Zelenského protianketa je naopak decentní verzí nesouhlasu, ta se mi líbí.

   

 4. před 3 hodinami, Gustaf napsal:

  A co na to (ne)topení říká vlhkost a plíseň? Já nám doma nastaveno na 20st, zatím spíná kotel jen chvíli ráno...

  Nojo, ty máš novostavbu s nějakým fajnovým tepelným odporem, já bydlím v domě starém 18 let s koeficientem cca 0,21. Na tu dobu slušná hodnota (norma 0,35 a doporučená hodnota 0,25), dneska to ale nedosáhne ani na nízkoenergetický standard. Druhý dům je nízkoenergetický a v zimě je neobývaný a temperovaný na cca 15 stupňů už cca deset let. Plísně žádné, degradace konstrukce neprobíhá (dělala se i sondáž).

 5. Vy jste hrozní škarohlídi :)

  Já i děti se průběžně otužujeme. Studené sprchy, koupani v nevytápěném bazěnu do konce září až půlky řijna, dle teplot. Já nebyl nemocný s nachlazením roky. Děti taky dlouho ne, minimálně rok.. Na zahřátí je postel, teplá deka, horká polévka či konev čaje a jednou týdně (děti 2x) teplá vana nebo sprcha. Takže účty za lěky a neschopenky předpokládám nula. Pokud jde o sanaci, bedlivě to sleduju a kdyžtak to přehodnotím. Rodiče ale provozují 200 let starou zděnou chalupu a případnou sanaci umím diky tomu rychle, svěpomocí a levně. Ale tipuju, že k tomu ani nedojde. Odstavil jsem těch pár kousků nábytku od obvodových stěn a průběžně to sleduju.

  Mimochodem, na konci jara těch cca 16 stupnů praktikuju už léta, aby se barák pěkně vychladil a udržel přijemnou teplotu během červnových veder. A žádné plísně jsem tu nikdy na vápenných omítkách neměl. 

 6.   To s plísněmi je pravda a jsem si toho vědom, ovšem platí to podle mne až v připadě opravdu nízkých vnějších teplot. Nižší vnitřní teplota je tedy problém (A) posunutim rosného bodu ve zdivu směrem dovnitř (v mrazech) a (B) všeobecně v kombinaci s vlhkostí obývaných místností (protože člověk vydýchá doslova litry). Tomu čelím tím, že jsme jen ve třech místnostech, do všech ostatních se moc nechodí a jsou tedy suché. Zminěné tři místnosti v nejteplejší části dne větrám, pokud je venku sucho. Zatím dobrý.

 7. V rámci snahy neplatit zbytečně ranec za plyn jsem trochu zaátral v historii a teď exprimentuju. Mám doma 15,5 stupně a zvládám to úplně v pohodě nejen já, ale i děti. Silnější domácí tepláky, fleecová mikina ke krku a několik sad teplých ponožek v kombinaci s precizním nastavením časovače pro ohřev TUV a topení (což jsem dřív moc neřešil) je asi nejlevnější možné opatření, které jsem mohl udělat. Kotel se i diky solidnímu zateplení domu spouští opravdu jen málo.

  To teplejší oblečení človèka nijak neomezuje, je to jen o zvyku. V měšťanských domech byly teploty kolem 16 stupňů ještě před válkou vcelku běžné, a šlo to.

  Nejnáročnější bylo naučit děcka dobře se přikrývat na noc.

 8. Aniž bych chtěl obhajovat voliče SPD nebo čtenáře Sputniku, Parlamentních listů a dalších webů (nabízejících řekněme dosti odlišný výklad událostí :)), je početnost těchhle lidí ve vzorku populace nad 55 let asi daná i tím, že formující čast života prožili v režimu, kde se mainstreamovým médiím nedalo věřit a kde bylo nutné vyhledávat a sdílet i alternativní informace. Tohle nastavení mysli pak může v dnešní době snadno zavést i relativně normálního člověka na scestí...

 9. Poškození Nord Streamu v současné situaci v podstatě vítám, jak kvůli Ukrajině, tak kvůli Green Dealu. V obou připadech to posouvá věci směrem, který mi (laicky) připadá fajn. Přesto se nemůžu ubránit pocitu manipulace, když se v médiích začínají objevovat nepřímé důkazy, že je to dílo Rusů. Může mi někdo vysvětlit, proč by něco takového rusáci dělali? Já jen že nemám rád, když se mi věšej bulíky na nos...

 10. @African Výstava koster v ZOO v Dvoře Králové. Je to v objektu vily (muzea) z druhé strany než je hlavní schodiště.

  Hroši v jezeře bohužel nejsou, voda už je moc studená, ale jinak opět super. Jsme tu na přespávačce - včera v deset večer super aktivní fenci třeba :)

 11. Na mý zahradě to vyhrávaj sedmikrásky, bouŕka a jitrocel nad travinama na celý čáře :) Nehnojím (až na občasnej "průchod" mobilního kotce s morčaty), nevertikuju, nepískuju a nezalívám. Jenom jednou týdně seču vřetenovkou. Není to tak úpravný jako psinečkovej koberec, ale je to zelený a nevypadá to zle. Možná se tomu budu zas víc věnovat, až děti vyrostou a bude víc času. Zatím to ale stačí.

  A jestli ceny potravin budou pokračovat v růstu, možná hodně z nás ten trávník stejně zorá a zasází brambory a zelí ;)

×
×
 • Create New...