Jump to content

Daemonovo Time is Life

Recommended Posts

• Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pár z toulání po centru, samozřejmě nemohla chybět klobáska. Jen ji byl větší problém sehnat než obvykle. Na Venclu stánky fuč, na Staromáku zavřený. Až v jedný z restaurací a nebyla vůbec špatná, stejně tak i počasí se povedlo.

Ta příroda mi k Tobě tak nějak sedne víc 😄 ale fotky jinak dobrý 😄

Tentokrát jsem navštívil Panenské Břežany, kde se nachází horní a dolní zámek. Oba jsou blízce spjatí s nacistickou okupací. Ten dolní byl v té době sídlem Reinharda Heydricha a bohužel se současnosti neuchoval pro veřejnost. O to zajímavější je zámek horní, ve kterém je v současnosti expozice odboje proti fašismu.

Dnes se podíváme na exteriéry a příště nahlédneme do vlastní expozice. Nejprve trochu historie horního zámku.

Zámek byl postaven v první polovině 18. století v barokním slohu. Sloužil jako rezidence abatyší benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě.

Po zrušení řádu se zámek stal součástí soukromého majetku Augusta Ledebour-Wichelna. Později několikrát změnil majitele až jej od roku 1938 využíval K. H. Frank. Po skončení 2. světové války sloužil jako domov pro seniory.
V parku se nachází kaple sv. Anny, jejímž autorem je známý barokní architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

IMG_20210522_153428.jpg

Dnes jsem znovu projížděl Panenkama kolem dolního zámku. Hlavní vjezd otevřen a i u zámku dost živo. Jestli se tahle situace bude opakovat i zítra, zkusím zjistit o co jde a kdyby to bylo možné, vrátit se v sobotu a omrknout jak to tam vlastně vypadá.

Teď se ale vrátím k zámku hornímu. Expozice je věnovaná našemu odboji, službě v cizích armádách, atentátu i poválečným soudům a popravám.