Přejít na obsah

Hodinky ANUTROF REGULATOR


Shemik

Doporučené příspěvky

Dobrý den,

chtěl bych poprosit místní znalce z tohoto fóra o informaci, zda se u těchto hodinek dá určit z jakého roku jsou? Případně, nejde-li to určit přesně, tak ve kterém roce se tento model začal vyrábět a do kdy se vyráběl?

 

A dá-li se alespoň orientačně určit jejich cena. Jsou v prfektním stavu a "šlapou jako švícarské hodinky". (V žádném případě je nechci prodávat, na cenu se ptám jen ze zvědavosti a také proto, že jsem velmi podobné na internetu našel ve velkém cenovém rozpětí.)

 

Děkuji mnohokrát za každou odpověď na mé dotazy, ale i za případné další informace o těchto hodinkách.

S pozdravem Shemik.

post-2569-1198855750.jpg

post-2569-1198855877.jpg

post-2569-1198855952.jpg

post-2569-1198856002.jpg

post-2569-1198856030.jpg

post-2569-1198856062.jpg

post-2569-1198856111.jpg

Upraveno uživatelem Shemik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsou to Roskopfky, dříve velmi oblíbené levné hodinky. Dnes je dost lidí, kteří je sbírají, ceny u takových, co máš Ty se pohybují od 500 do 2000 Kč, podle stavu a modelu. Ten Tvůj by asi patřil k těm dražším. Vyráběly se od cca 1880 do cca 1930. Stroj v nich použitý užíval tzv. kolíčkový krok, stejný, jako měly mechanické budíky. Nebyly moc přesné a také dlouho nevydržely. I to je důvod, proč jsou dnes relativně drahé.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Mischa:

Děkuji za perfektní informace. (-: Chtěl jsem si jen ověřit to, co nám říkal starožitník při prodeji. Stáří udával kolem r. 1890, takže to by asi odpovídalo. Původně za ně chtěl 1.900 Kč, ale pak ještě trošku slevil, takže cena také odpovídá. Jen mě překvapily ceny podobných, nebo stejných hodinek co jsem našel na internetu, které se pohybovaly od 90 do 350 dolarů, viz např. zde: http://cgi.befr.ebay.be/ANUTROF-REGULATOR-...ksid=p1638.m118

nebo zde: http://produto.mercadolivre.com.br/MLB-670...ema-roskopf-_JM

 

To Rorda:

Nevyčuchá, nemá šanci. Když jsem prve psal, že je v žádném případě nechci prodávat, tak jsem tím myslel, že v žádném případě. Protože jsem podobný dotaz čekal, proto jsem se to snažil napsat zcela jasně, ale koukám, že očekávaný dotaz stejně přišel. Je to dárek od ženy, ktery jsem si dlouho přál a mám z něj velkou radost, takže je to pro mě srdeční záležitost. Čili první kdo by tyhle hodinky mohl prodávat, by mohl být nejdřív můj dědic a toho jsem si ještě ani neudělal. :thumbsup_anim:

 

To all:

Ještě bych měl jeden dotázek. Nikdy dřív jsem takové hodinky nevlastnil, takže v tomto směru nemám žídné zkušenosti. Zajímalo by mě jak moc se mohou, nebo spíše by se měli natahovat. Nerad bych jim ublížil. Na 10 otočení šly cca 10 hodin, na 14 otočení šly cca 20 hodin. Čili jak je natahovat, myslím tím jestli až nadoraz (to jsem zatím nezkoušel), nebo jen do té urovně, až když natahování začíná klást větší odpor, atp.? A jak dlouho by na správné natažení měly jít?

 

Děkuji ještě za těchto pár informací.

Shemik.

Upraveno uživatelem Shemik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

natahovat se můžou na doraz ale přiměřenou silou,čili spíš tak nějak až to začne klást odpor. Myslím že rezerva chodu bude klasická,den plus něco navíc na zapomětlivost. Pokud chceš být opatrný tak si to odpočítej a pak natahuj o něco míň. Taky mám jedny Roskopfky,pod názvem Superieur ale v horším stavu. Mají trochu ťuklý číselník ale jinak potřebují jen vyčistit a přeleštit. Určitě si na ně přes zimu najdu čas.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dík za info. Jinak co se přesnosti týká, tak na to jak jsou staré, jsou řekl bych poměrně přesné. Předejdou se o cca půl minuty za 12 hodin. A to jde štelovat tou ručičkou jak je po otevření zadního víčka na levé straně?

Upraveno uživatelem Shemik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dík za info. Jinak co se přesnosti týká, tak na to jak jsou staré, jsou řekl bych poměrně přesné. Předejdou se o cca půl minuty za 12 hodin. A to jde štelovat tou ručičkou jak je po otevření zadního víčka na levé straně?

 

Ano, ale pozor vzhledem ke stáří doporučuju sledovat jestli se při pohybu ručičkou nedeformuje i vlásek, může tam být zarezlý nebo přimáčknutý a je škoda ho pocuchat. Jinak potvrzuju co už bylo napsáno. Cena za slušný stav cca okolo 1000,- na víc asi ocení jen sběratel, kterému chybí právě tento kousek. Na Aukru by prodejní cena asi byla o něco nižší ( odhaduji tak 800-900,- ). Co se týká přesnosti tak bohužel musím také potvrdit - pokud jdou do minuty za den tak je to slušný výkon. Problém ale budu hlavně v tom když hodinky budou v různých polohách a při různých teplotách - je to dáno typem kroku a materiálem setrvačky. Nicméně to je stále přesnost, která se tak starým hodinkám dá snadno odpustit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, ta ručka je na štelování. Jestliže se Ti zrychlují tak, jak píšeš, zkus ručkou pohnout směrem retard, tak o půl dílku na stupnici. Uděláš to pinzetou, nebo malým šroubováčkem na konci té "páčky". Malinko do ní strčíš, nejlépe pod lupou, ale téměř neviditelně, ten půldílek bude tak akorát, jeden dílek by měla být minuta denně.

Ohledně těch cen: to první je zoufalý pokus o prodej ihned, ale protože je prasklý ciferník, cena by měla být nejvýš desetinová. I to je naivismus prodejců, tento je z Bulharska. Ty druhé, tam je cena také vysoká, ale je to prodejce z Uruquaye, takže to jsou nějaký jejich dolary, ne |US| kurs nevím.....

Roskopfky mají dost silné péro, tak natahovat můžeš nadoraz,jestli je nosíš, tak nejlépe ráno. Vydrží v pohodě do dalšího dne, celkem tak 36-40 hodin, než se zastaví. Nejlépe je ale natahovat pravidelně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tím štelováním uvidím, možná je štelovat ani nebudu, ta minuta za den je v poho, chtěl jsem se jen ujistit, zda je má doměnka o způsobu štelování správná. Mám je teprve od štědrého večera, tak ještě asi nejdříve budu několik dní sledovat případné odchylky, než bych se rozhodl k takovému kroku. Na ruce nosím solární hodinky řízené rádiem, o které se není potřeba starat vůbec, takže nouzi o přesný a bezstarostný čas nemám a jak jsem psal, jde spíše o potěšení z krásné staré funkční věci, což je voda můj mlejn.

 

Co se týká těch poloh a nošení, doma je mám neustále zavěšené na speciálně na to pořízeném stojánku ve svislé poloze a na noc si je dávám na noční stolek do krabičky (naležato) ve které jsem je dostal, protože mě krásně uspává jejich tikot, který mi na nočním stolku už pár let chyběl, po tom co mi kdysi dosloužili Pabědy po dědovi. Do krabičky je ale dávám proto, že při jejich tikotu by se nevyspala žena, takže je slyším jen slabě a ženu neruší.

 

Zda je budu nosit neustále ještě nevím, chtěl bych, ale ještě k nim chci pořídit řetízek a pro větší bezpečí nějaké kvalitní kožené pouzdro, aby byly v bezpečí v příruční tašce, pokud by nebyla možnost mít je v kapse. Nosím s sebou neustále i věci, které bych mohl postrádat více, než takovy skvost, jako jsou tyhle cibulky, takže je velmi pravděpodobně nosit budu.

 

Při koupi jsem měl na výběr z více jak dražších tak i levnějších hodinek, ale tyhle si mě na první pohled získali svojí velikostí a tikotem, který obrazně řečeno může konkurovat kostelním hodinám.

Upraveno uživatelem Shemik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Roskopfky mají dost silné péro, tak natahovat můžeš nadoraz,jestli je nosíš, tak nejlépe ráno. Vydrží v pohodě do dalšího dne, celkem tak 36-40 hodin, než se zastaví. Nejlépe je ale natahovat pravidelně.

Tak jsem je uz 3x natahl nadoraz a nechal dojit az do zastaveni a nikdy nepresahly alespon 24 hodin.

Poprve sly 21 hodin, podruhe 22,5 hodiny a potreti 19 hodin.

Nemuze s nimi neco byt? Slabe pero, nebo tak neco? Pripadne jde s tim neco delat?

Ne ze by to bylo zas tak rozhodujici, ale bylo by prijemne kdyby vydrzely alespon jeden den.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem je uz 3x natahl nadoraz a nechal dojit az do zastaveni a nikdy nepresahly alespon 24 hodin.

Poprve sly 21 hodin, podruhe 22,5 hodiny a potreti 19 hodin.

Nemuze s nimi neco byt? Slabe pero, nebo tak neco? Pripadne jde s tim neco delat?

Ne ze by to bylo zas tak rozhodujici, ale bylo by prijemne kdyby vydrzely alespon jeden den.

 

Pero časem slábne, ale také může být jen orezlé, nebo stuhlé olejem od nějakého kutila... a tím pádem se špatně rozvíjí. Strojek může být špinavý a potřebuje větší síly na překonání odporu a tak část nátahu nevyužiješ. Chtělo by to nechat je vyčistit a promazat . Nebude to drahé ( rozmezí je tak 350-500,- ). Jinak i slabé pero není takový problém vyměnit, ale to bych řešil až po údržbě.

Upraveno uživatelem koblih69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No on sice prodejce rikal, ze pan od ktereho je bere dodava hodinky vzdy po opravach a udrzbach, ale je mi asi jasne jak to bude, kdyz ptacka lapaji, .... Dokazal by mi nekdo doporucit na zaklade vlasni zkusenosti nejake spolehlive hodinarstvi v Praze, kde si se staryma hodinkama budou vedet rady a zaroven budou korektni i cenove? Diky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No on sice prodejce rikal, ze pan od ktereho je bere dodava hodinky vzdy po opravach a udrzbach, ale je mi asi jasne jak to bude, kdyz ptacka lapaji, .... Dokazal by mi nekdo doporucit na zaklade vlasni zkusenosti nejake spolehlive hodinarstvi v Praze, kde si se staryma hodinkama budou vedet rady a zaroven budou korektni i cenove? Diky.

 

Pohledej v historii, je tu spousta odkazů, jinak ze skoroPražských můžu jedině doporučit člena Mechano.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...