Přejít na obsah

Hodinářské vybavení


Najlvin

Doporučené příspěvky

S tím, jak mi doma přibývají nové kousky do sbírky, začal jsem víc pronikat i do tajů hodinářství, které mě lákalo už od mala. V poslední době to dospělo do takového stavu, že studuji všemožnou literaturu o hodinkách, včetně učebnic oboru hodinář. Můj cíl je, abych byl schopen své hodinky nejen udržovat v dobrém stavu, ale v budoucnu je i případně čistit, opravovat poškozené strojky, nebo doknce vyrábět náhradní díly. Mám spoustu hodinek, které dlouhé časy zkrátka nevydžely a já bych jim jednou rád opět vdechl život. Opravdový hodinář ze mě asi nikdy nebude, ale minimálně bych to chtěl mít jako zálibu, se specializací hlavně na kapesní hodinky.

 

A teď k dotazu. Rád bych se zde zeptal zkušenějších, jaké vybavení by pro takové účely měl mít amatérský hodinář po ruce. Koupil jsem si nějakou základní sadu hodinářských nástrojů, ale to je spíš jen do začátku, navíc ne moc kvalitní. Co ale vy považujete za nejnutnější? Co byste mi doporučili za značku nástrojů, jaké jsou vhodné oleje, čistidla a podobně? Máte nějaké další rady, na co se především zaměřit? Budu vděčný za vše, co mi poradíte či doporučíte.

 

Jak je to dnes vůbec s hodináři? Existuje ještě tento obor, nebo je to už přežitek? Teď myslím, jestli vůbec ještě existuje nějaká škola, která by se specializovala na hodinařinu. A jak jste na tom vy? Taky své kousky ve sbírce opečováváte, nebo to raději svěřujete odborníkům? Popravdě, tady u nás široko daleko neznám žádného hodináře :-/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Díky, celé jsem si to přečetl. Přesto jsem se tam moc nedozvěděl a bohužel většina odkazů už je neplatná. Ale aspoň mám tipy na další specializované obchody.

 

A na internetu je taky stránka školy v Jihlavě    http://hodinari.webzdarma.cz/

 

Taky díky, to je zajímavé. Hlavně ta možnost studia při zaměstnání. Celkem mě to láká, akorát nevím, jestli bych to zrovna se svým zaměstníním stíhal :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 Ses tu moc nedozvedel?? Pokud clovek chce, vse zase dohleda. Ja taky zacinam u kapsacu a vse na tema cisteni, mazani a zakladni nastroje je zde na foru k nalezeni. Pokud je tvuj cil vyse a tedy chces vic nez jen umet rozborku, cisteni, sborku, mazani, tak pak tohle te nikdo pres internet nenauci a hura do JIhlavy. I kdyz na youtube taky najdes ledacos. Stranky MAvexu i Parexa funguji, ebay a Aliexpress taky, tak staci chtit. Pokud chce clovek velky rozsah vyberu a kvality hodinarskych potreb, navstivi Nemecky, nebo UK eshopy. Ja chodim na Cousins UK. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

.... Rád bych se zde zeptal zkušenějších, jaké vybavení by pro takové účely měl mít amatérský hodinář po ruce. Koupil jsem si nějakou základní sadu hodinářských nástrojů, ale to je spíš jen do začátku, navíc ne moc kvalitní. Co ale vy považujete za nejnutnější? Co byste mi doporučili za značku nástrojů, jaké jsou vhodné oleje, čistidla a podobně? ...

 

 

Myslím, že tohle vlákno by patřilo do kapitoly "Opravy, servis a pomoc s hodinkami".

Značka vybavení je IMHO nepodstatná. Kvalita-cena vybavení je závislá na Tvých možnostech a potřebách.

Jestli se chystáš rozebrat hodinky jednou za měsíc, tak i nejlevnější šroubováky poslouží velice dobře.

Na druhou stranu je výhodnější hned do začátku koupit lepší nástroje, protože když Tě to chytí, tak si je nakonec koupíš stejně.

Spoustu věcí lze vyrobit samodomo a není za ně potřeba utrácet peníze.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... přečti si to např v učebnici Hodinářská technologie I., II., III., Horáčkovi apod.

 

Způsob, jakým se ptáš, značí mlhavou představu o dané problematice.

 

Tudíž bych začal budíkem.

 

analogicky... upnutí a rozebrání... kladívka, kleště, šroubováky, svěrák... rozebrání strojku... hodinářské šroubováky, pinzety... čištění... čistička, chemie, kartáče... opravy... lupínková pilka, meřidla, hořák, jehlové pilníky, výstružníky, miskovače, hladící pilníky, hodinářské svěrky, vrtáčky, čagany, lupa... sborka... podstavečky, mazáčky, oleje... atd.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky. Šlo mi jen o nějaké stručné, všeobecné shrnutí toho, co by člověk měl mít v základu. Já vím, že je tu na fóru mnoho užitečných informací. Bohužel dohledávat tu některé konkrétní věci je poněkud zdlouhavé. Škoda, že u nás neexistuje nějaká všeobecná stránka, která by se hodinřině věnovala a někaj shrnovala základní informace o nástrojích a podobně, nebo alespoň jsem nic takového nenašel.

 

Knížky jsem si nějaké stáhnul a momentálně studuji hodinové stroje I. Další knížky jsou na cestě a s tou Jihlavou to taky zvažuji. Akorát že podle pořadníku to vypadá, že po podání přihlášky se čeká tak 4 roky, než se na vás dostane. I tak je to ale super příležitost, asi do toho půjdu.

 

Dál procházím toto fórum, ale je toho tu opravdu spousta a než projdu všechna zajímavá vlákna, budu mít co dělat. Všem ale děkuji za váš čas a rady, které jste mi tu ochotně poskytli :-)

Upraveno uživatelem Najlvin
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To už tu taky několikrát bylo - proč že není žádná stránka, kde by byly podrobně shrnuty všechny informace o hodinařině. Třeba to zase vidím jinak, ale očekávat takovou stránku je naivní. Proč by takovou stránku někdo dělal? A hlavně kdo? Sami hodináři že by dobrovolně rozdávali svoje živobytí?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky. Šlo mi jen o nějaké stručné, všeobecné shrnutí toho, co by člověk měl mít v základu. Já vím, že je tu na fóru mnoho užitečných informací. Bohužel dohledávat tu některé konkrétní věci je poněkud zdlouhavé. Škoda, že u nás neexistuje nějaká všeobecná stránka, která by se hodinřině věnovala a někaj shrnovala základní informace o nástrojích a podobně, nebo alespoň jsem nic takového nenašel.

 

Knížky jsem si nějaké stáhnul a momentálně studuji hodinové stroje I. Další knížky jsou na cestě a s tou Jihlavou to taky zvažuji. Akorát že podle pořadníku to vypadá, že po podání přihlášky se čeká tak 4 roky, než se na vás dostane. I tak je to ale super příležitost, asi do toho půjdu.

 

Dál procházím toto fórum, ale je toho tu opravdu spousta a než projdu všechna zajímavá vlákna, budu mít co dělat. Všem ale děkuji za váš čas a rady, které jste mi tu ochotně poskytli :-)

Mno a já jsem Ti to stručně shrnul a úplně stejně Ti to shrne paní Peřinová na dílně v Jihlavě. Nechápu proč by měl kdokoli zmíněné učebnice přepisovat do virtuálu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Naučíš se nabrousit šroubovák a pinzety. Stejným postupem uděláš mazáčky a různé pracovní jehly.

Ultrazvukovou čističku si koupíš.

Buď budeš kupovat specializované nářadí po burzách (ebay, aukro ..) a nebo za těžké peníze nové (Bergeon).

Reál je takový, že na náramkové musíš sehnat díly (je to moc malé a "snadno" sehnatelné na to aby se s tím někdo dělal v ruce) a na kapesky je vyrobit - soustruh s příslušenstvím.

A většinu specializovaných přípravků si hodináři vyráběli.

 

Nejlepší stránka o hodinařině je Watchmaking od pana Danielse

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...